Jump to content
Shipfriends

Rahal (IMO 7224370)


Recommended Posts

Σύμφωνα με το Ferries Of Southern Europe αλλά ειδικά σήμερα κι από άλλες πηγές του διαδικτύου, το ALANDIA (αδερφό του ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ αν κάποιος δεν το ξέρει) πουλήθηκε σε ελληνική εταιρία. Το πήρε τελικά ο Αγαπητός όπως είχαμε ξανασυζητήσει εδώ παλιότερα; Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό μήπως; :confused:

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Με τα 30 φορτηγα μονο που παιρνει δεν θα κανει τιποτα. Αλλα για την Αλβανια ειναι μανουλα. Αλλωστε οταν ειχε ειπωθει και κατα το Γεναρη οτι το φερνει καποιος για Αλβανια το ηθελε. Βλεπω τον Earl Granvile μεταναστη στο Δυρραχιο με καμερες και φωτογραφικες μηχανες. Αν το χει αγορασει και κανενας Αγαπητος πια που το ηθελε... Ωχ ωχ ωχ...

Link to comment
Share on other sites

Και θα φερουν πλοιο του 1972 , για πιο λογο , εκτος αν ειναι για Ro/Ro

Παναγιώτη άλαλα τα χείλη των ασεβών.:mad::D

Δεν ήταν τελικά να το πάρει ο Βεντούρης το φθινόπωρο?

Πάντως όποιος και να το πάρει σε όποιο λιμάνι και να πάει θα το ομορφύνει ιδιαίτερα.

Εγώ εν τω μεταξύ ετοιμάζω από τώρα τις φωτογραφικές.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν σύμφωνα με φρέσκιες πληροφορίες, το πλοίο μάλλον το πήρε η Lingard Seaways. Κι αν η ονομασία δεν σας λέει τίποτα, είναι αυτή που πήρε τον ΛΥΚΟΜΙΔΗ και τον μετονόμασε σε JAMAA. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται δεξαμενισμένο σε ναυπηγείο της Στοκχόλμης και τα σινιάλα έχουν σβηστεί. Το όνομα θα παραμείνει ίδιο μέχρι και που θα φύγει από τη δεξαμενή. Τέλος μου είπαν ότι πιθανόν να υψώσει σημαία Αγίου Βικεντίου. Η πηγή είναι έγκυρη αλλά οι πληροφορίες όχι ακόμα εξακριβωμένες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το εν λογω συμφωνα με πληροφοριες μου περασε απο το Γιβραλταρ για καυσιμα στις 30 Μαιου και ανεχωρησε με προορισμο τον Αγιο Κωνσταντινο, οπου και περασε αρκετο καιρο πριν φυγει για τα ξενα και το Jamaa, πρωην Λυκομηδης. Εχει περασει κανεις απο κει προσφατα(μετα τις 5 Ιουνιου) ωστε να μαθουμε αν ειναι οντως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικα το πλοιο δεν περασε ποτε απο τον Αγιο Κωνσταντινο, τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει κανεναν να το ειδε εκει. Φιλος μου περασε απο εκει τις ημερομηνιες που υποτιθεται οτι θα βρισκοταν εκει αλλα δεν υπηρχε τιποτα. Τελικα το πλοιο βρισκεται στη Jeddah της Σαουδικης Αραβιας και εκτελει δρομολογια απο και προς την Αιγυπτο μετα φεροντας Χατζηδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 4 years later...

H έδρα της εταιρείας (Yellow Star Navigation SA) που ανήκει το πλοίου είναι στην Ελλάδα και στο shipspotting  υπάρχει φωτογραφία του πλοίου πριν ένα χρόνο. Να προσθέσω ότι τα παλιότερα ονόματα του Rahal είναι Jamma II, Alandia, Botnia Express, Diana και είναι κατασκευασμένο το 1972.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Για την ιστορία να πούμε οτι το πλοίο ηδη ακούμπησε το ζεστό Ινδικό έδαφος

Φωτογραφία του Mark Matilla στο Ferries! Διπλα του το Maersk Ahram που ερχόταν συχνά στον Πειραιά τελευταια

rahal.thumb.jpg.90a958209ce6605e6a26fb703c061cec.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...