Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 608
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Πως θα σας φαινόταν το Άρτεμις να φύγει από το Σαρωνικό και να κτυπήσει καμία άγονη γραμμή:rolleyes:?? Έχει κυκλοφορήσει μια φήμη ότι παίζει ένα σενάριο για το ενδοκυκλαδικα.:eek:

Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι θα αλλάξει κατηγορία πλοών το πλοίο, από Γ’ να γίνει Β’. Από όσο ξέρω αυτό είναι στα άμεσα σχέδια της εταιρείας για το πλοίο, πιθανόν να γίνουν αυτές οι μετατροπές, όταν θα δέσει για την ετήσια του:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το βαποράκι και προπάντων μαιτζέβελο. Κατηγορίας Β θα γίνει έτσι κι αλλιώς στην φετινή επισκευή. Λογικά θα χρειαστεί να τρου προσθέσουν και μια τετρακλινη καμπίνα αν δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

Ύπάρχει και μία νέα τρίτη άγονη ενδοκυκλαδική από Ραφήνα αντί για Λάυριο για την οποία ενδιαφέρον λέγεται ότι θα δείξει και η Kallisti.

Οπότε είτε αυτή είτε αυτή που κάνει το ΑΡΣΙΝΟΗ ενδεχομένως να διεκδικήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το Άρτεμις είναι προγραμματισμένο να δέσει για την ετήσια του τη Τρίτη 03/03/09, όπου λογικά θα υποστεί κάποιες μετατροπές για να αλλάξει κατηγορία πλοών. Το πρωί της Τρίτη 03/03/09 θα κάνει ένα δρομολόγιο και μετά θα δέσει για την ετήσια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλύτερα πάντως να το αφήσουν στο Σαρωνικό. Εξαιρετικό στους χειρισμούς για τον καπετάνιο, με τεράστιες μηχανές και προπελάκι που βοηθάει να το κάνεις ό,τι θέλεις με οποιονδήποτε καιρό, αλλά αν βγει στο Αιγαίο θα ταλαιπωρήσει τους επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πλοίο αναμένεται να ξεκινήσει πάλι δρομολόγια τη Μεγάλη Εβδομάδα. Στο Σαρωνικό ή σε καμία άγονη γραμμή??

Για τις 14 Απρίλιου (Μεγάλη Τρίτη) ακούγεται ότι θα ξεκινήσει στο Σαρωνικό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού καθυστερεί το Αίολος Κεντερης ΙΙ, και δε μπορεί να πέσει το Άρτεμις εάν δεν τελειώσει ο συγκάτοικος του, είπαν να περάσουνε μερικά χέρια μπογιάς παραπανω τα ύφαλα του (πλαστικοποίηση)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε.

Ενώ το Άρτεμις σήμερα που έπεσε από τη δεξαμενή στην Ελευσίνα επέστρεψε στο λιμάνι του Πειραιά και πιο συγκεκριμένα στη προβλήτα του Σαρωνικού.

Τα δρομολόγια του Άρτεμις στο Σαρωνικό μάλλον θα είναι για λίγο καιρό. Γιατί μετά από το 3ημερο της Πρωτομαγιάς, μάλλον θα ξαναδέσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα καμπίνες πληρώματος έχει στο ενδιάμεσο κατάστρωμα πλώρα από το σαλόνι?? Πρέπει να προσθέσει και άλλες για το πλήρωμα?? Ή πρέπει να κάνει καμία για τους επιβάτες?? Ο μόνος χώρος που θα μπορεί να προσθέσει καμπίνες είναι στο προαναφερθέν σαλόνι (χωρίς να κάνει μεγάλες αλλαγές), όπου θα πρέπει να το ξηλώσουν όλο ή κάποιο μέρος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από συζητήσεις που έχω κάνει κάτω στην προβλήτα του Σαρωνικού, και μόνο η ιδέα ότι θα ταξιδεύουν στο Αιγαίο έχει προξενήσει πανικό στο πλήρωμα. Είναι συνηθισμένοι να πηγαίνουν κάθε μέρα σχεδόν στο σπίτι τους και οι περισσότεροι δεν έχουν βγει εκτός των υδάτων του Σαρωνικού. Οπότε το να διασχίζουν καθημερινά την άγονη των Κυκλάδων είναι ένα θέμα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και μόνο η ιδέα ότι θα ταξιδεύουν στο Αιγαίο έχει προξενήσει πανικό στο πλήρωμα. Είναι συνηθισμένοι να πηγαίνουν κάθε μέρα σχεδόν στο σπίτι τους και οι περισσότεροι δεν έχουν βγει εκτός των υδάτων του Σαρωνικού. Οπότε το να διασχίζουν καθημερινά την άγονη των Κυκλάδων είναι ένα θέμα :rolleyes:

Μάλλον ο χαρακτηρισμός ότι έχει προξενήσει πανικό στο πλήρωμα του Άρτεμις, η επικείμενη δρομολόγηση του πλοίου στην άγονη με έδρα τη Σύρο, είναι μάλλον άστοχος.;)

Μπορεί κάποιοι να μην έχουν ξανακάνει αυτές τις γραμμές αλλά υπάρχουν αρκετά άτομα (κυρίως οι ανώτεροι αξιωματικοί που τις έχουν φάει με το κουτάλι)!!

Εάν εσένα σου έλεγε η εταιρεία σου που δουλεύεις, να αλλάξεις τόπο εργασίας μετά από 10 χρόνια, ας πούμε που είσαι στο Πειραιά και να πας στη νέα έδρα της εταιρείας που θα είναι στη Σύρος, θα αισθανόσουν ευχάριστα με αυτή την αλλαγή:confused:?? Φαντάζομαι πως όχι, όποτε έτσι και το πλήρωμα του Άρτεμις δε θα αισθάνεται άνετα όταν αλλάξουν οι συνήθειες του. Αλλά ας κλείσω εδώ τη παρένθεση αυτή

Χθες το Άρτεμις είχε γυρίσει με τη πλώρη προς τη πλατεία Καραϊσκάκη, για να βαφεί η αριστερή πλευρά του πλοίου και έτσι διανυκτέρευσε. Τσάμπα η μπόγια γιατί και αυτό θα φορέσει λογικά τα σινιάλα της ΑΝΕΚ LINES όταν θα πάει να κάνει την άγονη. Αύριο το πρωί ξεκάνει πάλι δρομολόγια

post-54-12832698029_thumb.jpg

post-54-128326980292_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η επικείμενη δρομολόγηση του πλοίου στην άγονη με έδρα τη Σύρο,
Εγώ επιμένω να μην καταλαβαίνω για ποιά άγονη με έδρα τη Σύρο μιλάτε . Στις 3 με έδρα τη Σύρο, 2 τις έχουν οι Κεντέρηδες και την τρίτη την διεκδικεί το HS1. Οπότε 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν...ή δεν θα την πάρει το HS1 και θα την πάρει το Άρτεμις προσωρινά με ανάθεση...ή πρόκειται για την γραμμή του Αρσινόη με έδρα την Σαντορίνη, με ανάθεση και πάλι.

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί...και όποιος ξέρει καλά τη περίπτωση, ας μας την εξηγήσει και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο φίλος Panagia Ekatontapiliani παρεξήγησε τα γραφόμενά μου διότι καθόλου ντροπή δεν είναι για κάποιον να αισθάνεται φόβο για κάτι άγνωστο ή/και πανικό μερικές φορές. Αυτά είναι συναισθήματα που πηγάζουν από την ανθρώπινη φύση. Όπως άλλωστε έχει πει και ο μεγάλος Αριστοτέλης "Όλες οι ανθρώπινες πράξεις έχουν ως αίτιο ένα από τα εξής επτά: τύχη, φύση, παρόρμηση, συνήθεια, λογική, πάθος, πόθο".

Δεν ξέρω αν οι ανώτεροι αξιωματικοί του Άρτεμις έχουν φάει το Αιγαίο με το κουτάλι, διότι εγώ ναυτικός δεν είμαι και δεν είναι δυνατόν να παρακολουθώ την πορεία όλων μέσα στον Πειραιά. Ωστόσο, σε ένα πλοίο δεν υπάρχουν μόνο οι αξιωματικοί. Φυσικά και όταν έχεις μάθει να γυρίζεις σχεδόν κάθε βράδυ στο σπίτι σου είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου πουν «πήγαινε να ταξιδέψεις με έδρα τη Σύρο». Ωστόσο, ναι μεν η συνήθεια είναι πιο ισχυρή και από το νόμο ακόμα αλλά η ανάγκη είναι πιο ισχυρή από τη συνήθεια.

Έπειτα, το ότι πολλοί από το πλήρωμα δεν έχουν ταξιδέψει εκτός Σαρωνικού δεν τους καθιστά σε καμία περίπτωση κατώτερους από τους άλλους που γυρίζουν τους ωκεανούς, γιατί εκεί έχεις να αντιμετωπίσεις τον ωκεανό και το άγνωστο ενώ μέσα στο Σαρωνικό έχεις να αντιμετωπίσεις τα βαπόρια που ανεβοκατεβαίνουν, τα κότερα και τα ιστιοπλοϊκά και πάνω απ’ όλα τους επιβάτες που είναι και το πιο δύσκολο φορτίο.

Αυτά από εμένα για την αποκατάσταση της τάξης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...