Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

Αυτά που κρέμονται κατακόρυφα στο hull εννοούσα!! Δεν έχω προσέξει εάν έχουν και στις πλώρες?? Πως αποφεύγετε η φθορά των αλουμινίων στο hull του πλοίου με αυτά τα σύρματα?? Δε μπορώ να το καταλάβω??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξέρω οτι είναι λιγααααάκι άσχετο αλλά στο λιμάνι του Βόλου από το Σαβ/κο είχαμε εναν επισκέπτη. Ονομάζεται "Αθως ΙΙ", δεν είναι πάνω από 45m και θυμίζει λίγο Σκύρος (χωρίς την ανοιχτή πρύμνη). Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε κάτι περί αυτού?

Και πάλι sorry για την επέμβασή μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ένα μπλέ χρώματος, τότε νομίζω (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) ότι πρόκειται περί ενός πλοίου που εκτελεί πλόες στην Θεσσαλονίκη. Έχω δεί κάτι τέτοιο στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης που μοιάζει με το Σκύρος, γι' αυτό το λέω. Θαρρώ πως κάνει κάτι εκδρομές προς Χαλκιδική μεριά. Και πάλι λέω πως δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα νέο πλοίο που κατασκευάζεται στου Ατσαλάκη ή στο διπλανό ναυπηγείο μήπως ξέρουμε τι είδους είναι και τίνος είναι?

Πρόκειται για αμφίπλωρο ή τον απόγονο του Κοραή?

post-24-128326955972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο πλοίο είναι, αλλά θα δώσω μια πληροφορία που, ίσως, βοηθήσει.

Στην εφημερίδα Μποφόρ της Σκύρου (Φ. 10/2005) και με αφορμή την εκεί διαμάχη για το κόστος μετασκευής του «Αχιλλέα» υπάρχει ένα σχετικό άρθρο, όπου για σύγκριση του κόστους αναφέρεται:

[…]Πώς να πιστέψουμε ότι δόθηκαν 5 εκατομ. ευρώ για τη μετασκευή του ΑΧΙΛΛΕΑ (ηλικίας 18 χρόνων), χωρίς να κατασκευασθεί κυλιόμενη σκάλα, χωρίς να προστεθεί βολβός στην πλώρη και με σαλόνια για μόνο 600 επιβάτες, όταν σήμερα ξεκινά στην Ελλάδα η ναυπήγηση 2 νέων πλοίων (newbuilding), κατηγορίας πλόων «Β», προσαρμοσμένων στις απαιτήσεις της «Συμφωνίας της Στοκχόλμης», με προϋπολογισμό κόστους αρκετά χαμηλότερο από τα 8,5 εκατομμύρια ευρώ που δώσαμε για την αγορά και μετασκευή του ΑΧΙΛΛΕΑ;

Συγκεκριμένα, η εφοπλ. Εταιρεία Σουλιώτης, ναυπηγεί νέο πλοίο μήκους 98,5μ. πλάτους 17,3μ., με μεταχειρισμένες μηχανές 2 Χ 3500 ΗΡ, με προϋπολογισμό κόστους ναυπήγησης 6,6 εκατ. ευρώ.

Και η Ναυτική Εταιρεία Θάσου ναυπηγεί νέο πλοίο μήκους 91,3μ. πλάτους 17μ., με καινούργιες μηχανές 2 Χ 3000 ΗΡ, με προϋπολογισμό κόστους 7,5 εκατομ. ευρώ! (ΠΗΓΗ: Ναυπηγικό Γραφείο Κων. Περδικάρη)…

http://www.inskyros.gr/news/032/32zakynthinos.htm

Ανεξάρτητα από το εάν είναι κάποιο από αυτά τα πλοία, να ρωτήσω και εγώ επιπλέον:

ποια είναι η Εταιρεία Σουλιώτη και για πού προορίζεται αυτό το πλοίο?

Link to comment
Share on other sites

το ΑΧΑΙΟΣ δεν είναι γιατί η φωτό είναι μιάς εβδομάδας.

Λογικά είναι ένα από τα δύο πλοία που ο Νηρέας μας έδωσε. Σουλιώτη ξέρω αυτόν που έχει με τον Λαινά τις παντόφλες ΒΙΒΗ Λ , ΔΗΜΟΣ Π , ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α και ΣΠΥΡΟΣ Σ ΙΙ.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα απορία!

Λοιπόν, χαζεύοντας τα διάφορα sites έπεσα πάνω σε αυτό: www.thescholarship.org και έχω την εξής απορία.

Ποιό είναι το πλοίο που χρησιμοποιούν? Δίνουν μόνο μια περιγραφή του εδώ και παρακάτω αναφέρεται ότι χρηματοδοτούνται τα ταξίδια από την Royal Caribbean Cruises...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως έχει κανείς το τεύχος Ιουλίου 2005 του περιοδικού Logistics & Management? Είχε θέμα σπουδές για logistics και θα με ενδιέφερε να το διαβάσω...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο τευχος Ιανουαρίου του περιοδικού ships monthly αναφέρει για την αγορά ενος μικρού (260gt) φέρι απο την Νορβηγία με το όνομα Bogn το οποίο μετονομάσθηκε σε Psathi (Ψάθι ή Ψαθί ?) και το οποίο αφού κρατήθηκε στο Κίελο κατά την κάθοδο του στην Ελλάδα για ελλείψεις (σε πλήρωμα ! και εξοπλισμό) τελικά κάλυψε τα κενά του και απεπλευσε. Γνωρίζει κανείς αν έχει φθάσει στην Ελλάδα και που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στην απορία μου καθώς απο έγκυρη πηγή έμαθα ότι το προαναφερόμενο πλοίο πέρασα πρίν απο λίγους μ'ηνες απο τα καρνλαγια του Περάματος, αλλά έκτοτε αγνοείται η τύχη του.Πιθανόν να βρίσκεται ακόμη στην ευρύτερη περιοχή, πιθανόν όμως να κάνει ήδη δρομολόγια σε κάποια κυκλαδονήσια, καθώς το όνομα Ψαθί αναφέρεται στη χώρα της Κιμώλου σύμφωνα με τον πληροφοριοδότη μου. Γνωρίζει κάποιος φίλος κάτι να με πληροφορίσει?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο ποστ υπήρχε μια συναφής ερώτηση και είχα πει ότι ο Γ Βεντούρης κατέβασε ένα τέτοιο απο Βόρεια, νομίζω ότι ήταν στο Αμπελάκι πριν 1,5 μήνα.

Ενας ..οξάδελφος του Γ.Β

Link to comment
Share on other sites

Βεντούρης και Κιμωλος πάνε μαζί, οπότε πολυ πιθανο να βρισκεται εκει. Παντως το καλοκαίρι που βρέθηκα εκει υπηρχε μια παντοφλα με το ονομα Λευκάδα που εκανε δρομολόγια για Μηλο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ο Νick the Greek εχει προβλημα με τον χειρισμο των reflecteurs:p και μου ανεθεσε task:D .

βρηκε αυτη τη φωτο και τη μοιραζεται μαζι μας προσπαθωντας να μαθει ποιο ειναι το παπορο..

YΓ οι μεγαλοι ανθρωποι με τα pιcια δεν τα πανε καλα:D

post-13-128326956526_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νέα απορία!

Λοιπόν, χαζεύοντας τα διάφορα sites έπεσα πάνω σε αυτό: www.thescholarship.org και έχω την εξής απορία.

Ποιό είναι το πλοίο που χρησιμοποιούν? Δίνουν μόνο μια περιγραφή του εδώ και παρακάτω αναφέρεται ότι χρηματοδοτούνται τα ταξίδια από την Royal Caribbean Cruises...

Εάν έχεις ακόμα την απορία, δες τα παρακάτω:

http://news.ert.gr/2/206476.asp

http://www.pr.mq.edu.au/events/index.asp?ItemID=2274

http://education.guardian.co.uk/students/news/story/0,,1698933,00.html

http://www.baltimoresun.com/business/bal-bz.scholar03feb03,1,2823862.story?coll=bal-business-headlines&ctrack=1&cset=true

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι λιμνες εχουν λιμεναρχειο ?? Ημουν Καστορια και η λιμνη της ηταν γεματη καικια και βαρκακια , εχουν νηολογιο αυτα , σε κανενα απο οσα ειδα απο κοντα δεν αναφερωταν σε καποιο λιμεναρχειο με καποιο αριθμο ....

Link to comment
Share on other sites

Στη λίμνη Τριχωνίδα υπάρχει φουσκωτό του Λιμενικού και λειτουργεί λιμενικός σταθμός στο παραλίμνιο χωριό Γαβαλού, επανδρωμένοςι απο λιμενικούς του Λιμεναρχείου Μεσολογγίου. Για τα πλεούμενα της λίμνης δεν έχω προσέξει αν είναι νηολογημένα, ομως λογικά θα πρέπει.Να σημειωθεί ότι υπάρχουν στην περιοχή και δύο ναυτικοί όμιλοι που δραστηριοπούνται στη λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mε αφορμή το θέμα της πώλησης 13 πλοίων της Τοπ Τανκερς η οποία όπως λέει το άρθρο θα συνεχίζει να τα εκμεταλλεύεται με bareboat μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει αυτός ο όρος και τι ενέργειες ακολουθούνται με βάση αυτό?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...