Jump to content
Shipfriends

Ναυτιλιακά Έντυπα


Recommended Posts

Βγηκε σημερα και ο Εφοπλιστης. Πιστευω οτι στα 2 τελευταια τευχη γινεται καλη δουλεια. Πολλες φωτογραφιες και ενδιαφεροντα θεματα για τους περισσοτερους τομεις της ναυτιλιας. Φαινεται οτι ο ανταγωνισμος εκανε καλο οπως σε ολους που εχουν κατι να κυνηγησουν. Αντιθετα η Πλωρη ενω ξεκινησε με ολα τα φοντα να γινει κατι καλο εχει μεινει στασιμο και πιο ευκολο φαινεται να την παρει ο γκρεμος παρα να ορθοποδησει. Ασταθεια και αναξιοπιστια ως προς την ημερα εκδοσης το κυριοτερο του προβλημα μεχρι στιγμης και ελλειψη επαγγελματικης σοβαροτητας. Μακαρι να συνεχισει η βελτιωση στον Ε και να παρει τα πανω της και η Πλωρη. 2 περιοδικα ναυτιλιας αλλωστε χωρανε ανετα στο χωρο των SHIPFRIENDS....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πουμε οτι στο τελευταιο Ships Monthly υπαρχει αφιερωμα στο

Windsor Castle(Margarita L), στο Μπριταννις του Χανδρη αλλα

και στις γραμμες ro-ro της Βορειας Ευρωπης. Επιπροσθετα ενα

ενθετο με fleet lists ολων των εταιρειων κρουαζιερας για το 2005.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα το βρεις σίγουρα -εκτός κι αν έχει εξαντληθεί-είναι στο βιβλιοπωλείο με ναυτικές εκδόσεις και ξένο τύπο στην ακτή Μιαούλη δίπλα στον ΓΕΡΜΑΝΟ και απέναντι περίπου από τον παροπλισμένο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στο τευχος ιουνιου το SM εχει πολλα ελληνικου (και οχι μονο) ενδιαφεροντος.

αφιερωμα στην fincantieri με φωτο του Κnossos Palace σε τελευταιο σταδιο και του Festos σε αρχικο σταδιο κατασκευης (σ19)

φωτογραφια του σαμοθρακη ως barlovento σε ενα απο τα τελευταια ταξιδια του στην ισπανια. (σ34)

αφιερωμα στην Ellerman και φωτο του city of durban, αδερφου των Mediterraean Sea και Sky (σελ45).

στην ιδια σελιδα το σαπφω ως SPERO το οποιο ανηκε σε θυγατρικη της Ellerman.

επισης εκτενες φωτογραφικο αφιερωμα της επιμηκυνσης ενος ρορο, (σ57)

εξαιρετικο φωτορεπορταζ του port said και του suez canal (σ52) τωρα εχουμε αρχες 20αι ενω ειχαν προηγηθει πριν λιγα τευχη οι 10ετιες 60 και 70.

εχει και τελευταιο ταξιδι του Lusitania το μαγαζι

αυτα, παω να το διαβασω :(:eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 9 months later...
  • 10 months later...

Πιθανότατα να έχει σταματήσει η έκδοσή του διότι σε περιπτέρο έχω να δω τεύχος της πάνω από 1 χρόνο.Τελευταίο ή ένα από τα τελευταιά τεύχη που είχα δει είχε αφιέρωμα στο ΙΟΝΙΑΝ KING.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σταμάτησε η ΠΛΩΡΗ.?

Για μένα ήταν καλύτερη από τον Εφοπλιστή.

Βεβαιά μόνο ένα τεύχος της είχα αλλά μου άρεσε πιο πολύ.

Στον εφοπλιστή έχει μεν κάποιες ωραίες συνεντεξεις με παλιούς ναυτικούς

αλλά ένα μεγάλο μέρος του μιλά για το τι κάνουν οι εφοπλιστές.

και μεκνευρίζει αυτό.

Άσε που ο τίτλος του είναι άσχετος τελείως με αποτέλεσμα να με κοροιδεύει

η οικογένεια μου;):D

Link to comment
Share on other sites

Άσε που ο τίτλος του είναι άσχετος τελείως με αποτέλεσμα να με κοροιδεύει

η οικογένεια μου;):D

Το πιο αστειο που εχω ακουσει σε περιπτερο .......

Ζηταω αν εχει τον Εφοπλιστη ...Λεει ναι .... πεταγετε μια κοπελια απο διπλα και μου λεει ""Ειστε Εφοπλιστης"" :D:P

Link to comment
Share on other sites

Το πιο αστειο που εχω ακουσει σε περιπτερο .......

Ζηταω αν εχει τον Εφοπλιστη ...Λεει ναι .... πεταγετε μια κοπελια απο διπλα και μου λεει ""Ειστε Εφοπλιστης"" :D:P

Ακριβώς! Εγώ διαβάζω το περιοδικό 11,5 χρόνια (από 12 ετών πλάκα πλάκα ;)) και ανέκαθεν είχα παρεμφερή "προβλήματα": "θες να γίνεις εφοπλιστής?" και λοιπά σχόλια, ως σήμερα! Είχα χάσει το τευχος Ιουνίου 1996 με το ναυάγιο του Ποσειδών Εξπρές γιατί ντρεπόμουν... να το ζητήσω!

Ο τίτλος δεν είναι καθόλου άσχετος, όμως. Αντιπροσωπευτικότατος του περιοδικού, μια χαρά εύστοχος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λίγο πολύ όλοι ένα μικρό προβληματάκι το είχαμε κατα καιρούς με τον Εφοπλιστή. Να φανταστείτε εγώ που ζώ και εκτός Ηγουμενίτσας για μεγάλα χρονικά διαστήματα (καμία σχέση η πόλη με θάλασσα) όταν ζητάω τον εφοπλιστή με κοιτάνε περίεργα. Κάποια στιγμή που σχολίασα στον περιπτερά τα 0,50 λεπτά της επιπλέον αύξησης της τιμής του μου λέει "Και τι ανάγκη έχετε εσείς οι εφοπλιστές;"

Link to comment
Share on other sites

για μενα περιοδικο μοντελο ειναι το shipsmonthly, που συνδυαζει ιδανικα παρελθον & παρον, ακτοπλοϊα και κρουαζιερα με ποντοπορο και πολεμικο ναυτικο και (το σημαντικοτερο) εχει θεματικα αφιερωματα, (εναλλαξ ανα μηνα, λιμανι, εταιρια, "ειδος" πλοιου).

3 handicaps εχει. τη γλωσσα (που αποκλειει οσους δεν ξερουν αγγλικα), το οτι μεχρι να εκδοθει και να κυκλοφορησει, καποια νεα εχουν ηδη "μπαγιατεψει" και οτι δεν εχει σημαντικο δικο του φωτογραφικο υλικο. αναφερομαι κυριως στα τρεχοντα. για το παρελθον στηριζεται σε αναγνωστες και στη μεγαλη γκαμα εξωτερικων συνεργατων.

προσωπικα παντως εχω μαθει πολλα πραγματα (οχι μονο ιστορικου χαρακτηρα) απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διαφημίσεις όμως η τιμή πώλησης του εντύπου θα ήταν διπλάσια από την τωρινή. Αυτό θα είχε αντίκτυπο και στην κυκλοφορία του, φυσικά, αλλά και στη διάδοση της ενημέρωσης κατ΄ επέκταση.Δεν είναι καλύτερα να είναι πιο προσιτό σε όλους τους φίλους των καραβιών και της θάλασσας?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διαφημίσεις όμως η τιμή πώλησης του εντύπου θα ήταν διπλάσια από την τωρινή. Αυτό θα είχε αντίκτυπο και στην κυκλοφορία του, φυσικά, αλλά και στη διάδοση της ενημέρωσης κατ΄ επέκταση.Δεν είναι καλύτερα να είναι πιο προσιτό σε όλους τους φίλους των καραβιών και της θάλασσας?

Συμφωνώ. Εξάλλου η διαφορά του συνόλου των σελίδων Εφοπλιστή και Ships Monthly, αντίστοιχα, μόνο κατά ένα μικρό μέρος αφορά σε διαφημίσεις :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι το θέμα τι ενδιαφέρει τον καθένα μας τα ναυτιλιακά δρώμενα στην Ελλάδα ή γενικώς τα ναυτιλιακά δρώμενα ανά τον κόσμο; Εάν μας ενδιαφέρουν τα Ελληνικά, τότε ο ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ είναι το περιοδικό που μας καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε και λίγο κριτική στο αγαπημένο μας περιοδικό και να γράψουμε τι θα θέλαμε να δούμε και να διαβάσουμε, μήπως μας ακούσει και κανείς.

Ξεκινάμε με την ακτοπλοΐα. Καλό και άγιο το SF II και άρχοντας ο καπετάνιος του, τέλειοι οι βασιλείς και οι βασίλισσες του Ιονίου, ωραία η Μύκονος και η Σαντορίνη, αλλά θέλουμε και το κάτι άλλο.

Προσωπικά θα ήθελα δυο λόγια για το ΣΟΥΜΕΛΑ για να το χαρούμε λίγο και από μέσα. Ένα συγκεντρωτικό αφιέρωμα στα μικρά πλοία που συνδέουν τα νησιά μας με τις μικρασιατικές ακτές. Δυό σελίδες για την ΑΝΕΘ και τα πλοία της (ολόκληρο ΘΑΣΟΣ VIII έχτισαν στο Πέραμα) και γενικά τα πλοία της Θάσου, καθώς και την ιστορία της γραμμής.

Προχωράμε σε θέματα που θα μπορούσαν να μελετηθούν παραπάνω. Υπάρχουν αρκετά coasters που θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε πως λειτουργούν. Για παράδειγμα τα αμμοληπτικά ΛΕΩΝ και ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ, τα τσιμεντάδικα, τα μπονκεράδικα ΕΛΕΝΑ Χ του 1943 , ΓΡΕΓΟΣ κ.α. (γενικά παλιά σκαριά που εξακολουθούν να ταξιδεύουν).

Θεματικά θα ήταν ωραίο να είχαμε παρουσίαση για τα πανέμορφα ξύλινα σκαριά (περάματα και λιμπερτυ), τα ρυμουλκά του Πειραιά σε παλαιότερες εποχές (δεκαετίες 70 και 80), μία αποστολή με το ερευνητικό ΑΙΓΑΙΟ, και μια καραβολατρική αποστολή στην Μάυρη Θάλασσα (Poti, Sochi, Οδησσό).

Τέλος, για την ποντοπόρο, ωραία είναι τα πλοία από τις 2-3 εταιρείες (της μαστρο Ευανθίας και του ΤΤ) και όσα ποντοπόρα πλοία μας καλούν στα εγκαίνια, αλλά το πράγμα θέλει και λίγο ψάξιμο. Μπείτε σε ένα γκαζάδικο από τον Πειραιά και βγείτε στην Κωνσταντινούπολη (όπως στο ΑΘΗΝΑ Μ), πάρτε ένα φορτηγό μέχρι το Σουέζ. Καταλαβαίνω ότι υποστηρίζουμε αυτούς που μας το ανταποδίδουν σε είδος, αλλά καλό θα ήταν να έχετε και λίγη επιμονή παραπάνω.

Αυτά τα ολίγα.

ΥΓ. Το παραπάνω θα μπορούσε να θεωρηθεί και ως γράμμα στον Άγιο Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites

Ο poseidon express έχει δίκιο. Αν οποιαδήποτε περιοδικό περίμενε να ζήσει μόνο με την αναγνωσιμότητά του δεν θα επιζόυσε σχεδόν κανενα κι έχει αποδειχτεί αυτό βλέποντας να έχουν κλείσει περιοδικά με ιστορία κι όνομα.

Οι διαφημίσεις είναι κάτι σαν τα φορτηγά για τα βαπόρια τον χειμώνα.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το τευχος απριλιου του shipsmonthly (20 μαρτιου στα περιπτερα και στους συνδρομητες) εχει ενα ενδιαφερον αφιερωμα (οχι ρε δεν κανει στα μπλε γιαπωνεζικα ferries του 1975:D).

DATAFILE: Piraeus Port In profile

A look at ferry, ship repair and cargo operations in and around the busy Greek port of Piraeus.

με αλλα λογια το shipsmonthly κανει roundup;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

το ships monthly του σεπτεμβριου εχει αφιερωμα στη sealink και πολλες φωτογραφιες απο τα βαπορια της sealink και των συνεργαζομενων εταιρειων, πριν αυτα ερθουν στην ελλαδα;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...