Jump to content
Shipfriends

Λατώ (ΙΜΟ 7394759)


Recommended Posts

  • Replies 575
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Λατώ θα κάνει άλλο ένα δρομολόγια στη γραμμή των Χανίων (29-09-08) και μετά κανείς δε ξέρει το μέλλον, τι θα του ξημερώσει.:(

Λογικά πολύ δύσκολα θα ξανά δραστηριοποιηθεί από την ΑΝΕΚ στις υπάρχοντες γραμμές της, όσο διαρκεί η ναύλωση του Αριάδνη και δε προκύψουν προβλήματα με αλλά πλοία της εταιρείας. :rolleyes:

Οπότε το φυσιολογικό είναι να τεθεί προς πώληση ή για ναύλωση. ;)

Έκτος εάν η ΑΝΕΚ βρει κάποια γραμμή, που θα μπορέσει να το δρομολογήσει!! Ίσως μια γραμμή Πειραιά Κύπρου Ισραήλ ή καμία δραστηριοποίηση ανεξάρτητο σε τίποτα Αραβικές χώρες (Αίγυπτο, Αλγερία, Τυνήσια)

Link to comment
Share on other sites

Όσο λείπει το ΚΡΗΤΗ Ι στη γραμμή του Ηρακλείου θα είναι το ΑΡΙΑΔΝΗ ενώ παράλληλα υπάρχει και ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ για να μπαλώνει τα κενά των επιθεωρήσεων. Δυστυχώς κι εγώ δεν βλέπω πολύ ένδοξο το μέλλον του βάπορα.

Link to comment
Share on other sites

Στο συστημα το βλεπω απο 23/10 ξανα στα Χανια. Μαλλον θα αναπληρωσει για λιγες μερες το κενο του Λεφτερακη που θα κανει κρουαζιερα. Το ΑΡΙΑΔΝΗ θα ειναι Ηρακλειο ή σε ετησια εκεινες τις μερες. Θα δουμε..Παντως το ΛΑΤΩ επιβλητικο κ αρχοντικο καραβι αλλα ηρθε η ωρα της ανανεωσης .Μπαινει στο 34ο ετος του ενω στην Ελλαδα κοντευει 20ετία.Τόπο στα νιάτα λοιπον..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ότι βρίσκεται στα ναυπηγεία της Ελευσίνας μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει ετήσια. Συν ότι κάποια στιγμή ο ρουφιάνος (αν φυσικά όλα είναι ΟΚ) το έδειχνε πάνω στη δεξαμενή.

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σκάντζα στο ΛΑΤΩ θα κάνει το ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ για 1,5 μήνα περίπου προκειμένου αυτό να κάνει με την σειρά του την ετήσια επισκευή του.B)

Μα το Λατώ είχε κάνει την ετήσια του τον Οκτώβριο.

Το ότι βρίσκεται στα ναυπηγεία της Ελευσίνας μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει ετήσια. Συν ότι κάποια στιγμή ο ρουφιάνος (αν φυσικά όλα είναι ΟΚ) το έδειχνε πάνω στη δεξαμενή.

Πόσες φόρες θα κάνει επισκευή, ειδικά σε καιρούς χαλεπούς??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα στο Πειραιά είχαν κατεβάσει το πλωριό καταπέλτη του Λατώ και τον έβαφαν, μιας και η περιοχή γύρω από το καταπέλτη δεν είχε τελειώσει εγκαίρως, με αποτέλεσμα να είχε αρκετά τρεξίματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
....Τό θαύμα στη συγκεκριμένη περίπτωση έγκειται στο οτι αυτά τά πλοία,λόγω τού γενικώτερου μπάχαλου που επικρατεί στην Ελληνική ακτοπλοϊα "ξεπατώνονται" σέ συνεχή δρομολόγια κυρίως τά καλοκαίρια....

Ας δούμε άλλον έναν "ήρωα" της ακτοπλοίας μας, με καθημερινά διπλά δρομολόγια, στην σημερινή αναχώρηση του από το μεγάλο μας λιμάνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτές τις μερες -με την επιστροφη του ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ απο την κρουαζιερα- θα εδενε για την ετησια του, αλλα λογω της ξαφνικης βλαβης του Λεφτερακη, παραμενει στη γραμμη των Χανιων μεχρι νεοτέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα παλατια εχουν πολυ κουνιμα στο πλωριο σαλονι και πολυ τρανταγμα, το ιδιο προβλημα εχουν και τα κρητη που εχουν προβλημα με κοντρα καιρο λογο που εχουν μεγαλα μαγουλα και κοπανανε πολυ αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλοταξιδα. το πλοιο που δεν καταλαβα ποτε κουνιμα στη γραμμη πειραιασ ηρακλειο ηταν το λατω.

καποτε σαν παρεα ειχαμε χωρηστει (μιας και δεν ειχαμε βρει εισητηριο με τα παλατια) και οταν φτασαμε το πρωι ηρακλειο τα παιδια να μας λενε οτι ειχε τρομερο κουνιμα και εμεις να απανταμε οτι δεν καταλαβαμε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

το πλοιο που δεν καταλαβα ποτε κουνιμα στη γραμμη πειραιασ ηρακλειο ηταν το λατω.

εγώ πάλι για να πω την αμαρτία μου το vibration μου έφαγα στο ΛΑΤΩ σε ταξίδι Σούδα-Πειραιά ακόμα το θυμάμαι ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

΄Ακουσα πως την επόμενη εβδομάδα δένει για ετήσια και θα αντικατασταθεί από το ΑΡΙΑΔΝΗ. Είναι το μοναδικό πλοίο της ΑΝΕΚ που δεν έχει δέσει φέτος το χειμώνα ούτε για μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση: Θα αντικατασταθεί απο το ΕΛΥΡΟΣ το οποίο από 12-13/4 επιστρέφει στα Χανιά (αφήνει το Ηράκλειο στο ΚΡΗΤΗ 1).

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
...Άντε λίγο ανταγωνισμός στην ανέκ! Η οποία θα μας βάλει πάλι Λατω.. :mad:

Συγγνώμη... να κάνω μία ερώτηση ??? Επειδή δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με το Λατώ, τι προβλήματα παρουσιάζει το πλοίο ώστε να μας κάνει να ...εκνευριζόμεθα ??? Έχει μικρές και βρώμικες καμπίνες, αποπνικτικά και στενάχωρα σαλόνια, είναι κακοτάξιδο, παθαίνει συχνά βλάβες εν πλω, έχει ιδιότροπο και κακότροπο πλήρωμα, τι ακριβώς ??? Εντάξει, το καταλαβαίνω, είναι ένα πλοίο 35 ετών, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλά θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να εξηγήσει και σε εμένα για ποιόν λόγο (αν υπάρχει λόγος βέβαια) να αποφύγω να ταξιδέψω μαζί του.

Ευχαριστώ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

...τι προβλήματα παρουσιάζει το πλοίο ώστε να μας κάνει να ...εκνευριζόμεθα ??? Έχει μικρές και βρώμικες καμπίνες, αποπνικτικά και στενάχωρα σαλόνια, είναι κακοτάξιδο, παθαίνει συχνά βλάβες εν πλω, έχει ιδιότροπο και κακότροπο πλήρωμα, τι ακριβώς ...

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν μου αρέσουν τα Palace, τα μεγάλα Blue Star και τα Νήσος, το Έλυρος και το Αριάδνη-αλλοίμονο.

Αλλά την τρέλλα με τα αρχαία, άσχημα, αργά, χοντρά, ANEK owned, Λατώ, Λισσός, Κρήτη και οσονούπω Όρη και Σοφοκλή, δεν την καταλαβαίνω :confused:. Έχω ήδη αλλαχού εκφράσει την γνώμη μου ότι σε κατάσταση θερινού πρωτοκόλλου, το καράβι ζορίζεται-αλλά και ποιό δεν ζορίζεται, νεότευκτο ή παλαιότερο; Αλλά από αυτό το σημείο, μέχρι να το απαξιώνουμε τελείως δεν την κατανοώ. Χώρους έχει, καθαρό είναι, καλό καπετάνιο έχει, καλοτάξιδο είναι, ένα γκαζοτενεκέ πετρέλαιο θα καίει, δεν ξέρω τι άλλο απαιτείται για να παύσει να είναι στόχος discrimination :D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά το Λατώ καλοτάξιδο δεν είναι. Έχω ταξιδέψει με 7-8 μποφώρ με αρκετά πλοία, αλλά το Λατώ έχει την τιμή να είναι το μόνο στο οποίο ζαλίστηκα και παραλίγο να βγάλω τον εσωτερικό μου κόσμο. Το μόνο καλό που έχει είναι το εξωτερικό, σκεπασμένο σαλόνι που έχει καταπληκτική θέα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...