Jump to content
Shipfriends

Λατώ (ΙΜΟ 7394759)


Recommended Posts

Η πιθανή εύρεση ανταλλακτικών,η πιθανή του ενασχόληση ως πλωτός χώρος φιλοξενίας .

εδω έφερε ολόκληρο swift , χωρις κανένα πλοιο του να φορα παρόμοιες μηχανές 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 575
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, hayabusagr said:

 

Επειδή με το φτωχό μου μυαλό δεν μπορώ να βρω προφανή απάντηση, ας μου εξη΄γησει κάποιος που ξέρει τι νόημα έχουν τόσα λεφτά που δόθηκαν για εργασίες/δεξαμενή πολύ πρόσφατα εάν όντως αληθεύει ότι σύντομα θα πάει να γίνει ξυραφάκια.

Ελα μου ντε....

Edited by valencay
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω ότι είναι αυτό που λεει ο Πετρος.

Πλοιο φιλοξενιας με μια βασικη επισκευή στη χαλασμενη μηχανη ώστε να μπορει το πλοιο να παρει χαρτια.Απο τη στιγμη που αυτό δεν μπορει να πραγματοποιηθεί,το επομενο βημα είναι αναγκαστικα το scrap

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2018 at 3:49 PM, Petros P said:

Η Ταλατάρα μπορεί να τη ζήλεψε τη δόξα,αλλα δε νομίζω οτι θα τα κάνει,γιατι θα φυγει για τη τελευταία κατοικία της. Εγω για Τουρκία ξέρω οτι έψαχνε να πάει λογω οτι δουλεύει η μια μηχανή,Για ινδία ειναι λίγο μακριά.Η τιμή που ξέρω οτι ζηταγε ομως,ειναι ταμαμ για Ινδία με παράδοση εδώ (315-320 δολ/τονος).Βέβαια επειδή πολλές φορές ακουγοταν οτι εφευγε και δεν εφευγε,αν δε το δώ να φεύγει δε πιστευω τπτ

 

On 9/2/2018 at 4:20 PM, margaritis24 said:

Δεν περναει  το καναλι του σουεζ με χαλασμενη μηχανη

Το Ταλατων μπορεί τη Παρασκευή να μας αποχαιρετήσει για το τελευταίο ταξίδι του!!! Από ότι ακούγεται θα φύγει ρυμουλκούμενο για την Alang της Ινδίας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Καλώς εχόντων των πραγμάτων(ε) τη Δευτέρα θα ξεκινήσει για το τελευταίο του ταξίδι στη Τουρκία, με το Χρηστος 22 να έχει τον άχαρο ρόλο..ακριβώς οπως το 2015 που το έφερε απο Σούδα.

υ.γ. παρακαλώ λοιπά sites να μη αντι-γράψουν την είδηση :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που άλλαξε ο τίτλος του τόπικ. Ήταν κομπος το Ταλατον.. 

Ας μου επιτραπει μια διαφορετικη προσεγγιση μιας και έφυγε...

Έφυγε με αξιοπρέπεια αφήνοντας μονο καλες εικονες στους επιβατες. Δεν ταλαιπωρησε σχεδον καθόλου τον κοσμο που το επελεγε.

Ηταν βαπορι στιβαρο, η πρωτότυπη εννοια του cruise ferry και αρκετα γρηγορο ως τα γεραματα. Με καθε ελπιδα να εξανεμίζεται, το Λατω εφυγε λαβωμενο απο τη δεξια μηχανή, αυτη που καποτε του εδινε 22 μιλια δρομο. 

Με τις καλες αναμνησεις θα το θυμόμαστε για τα ταξίδια του.

Αν υπηρχε ενας λογος που με εκανε να μου αρεσουν τα πλοια και η θαλασσα, αυτος ηταν το Λατώ. Συνεπως κι εδω μεσα υπάρχω μαλλον λογω αυτού. Σήμερα νιώθω περίεργα και ελπιζω ο @Petros P που με βοήθησε σε αρκετά, να αργησει να νιώσει ετσι για το Εξπρες Πηγασος.

Με συγχωρείτε για το μακροσκελες.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα στο βαπόρι, αλλά "κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον".

"Λατώ", χωρίς να είσαι κομψό, ξεχωριστό, μανιτζέβελο ή κάτι σε υπερθετικό τέλος πάντων, θα σε θυμόμαστε για ευχάριστα πράγματα συνδυασμένα με ωραία νυκτερινά ταξίδια και την στιβαρή σιλουέτα να ξεχωρίζει στο λιμάνι, όπως κατέβαινες από την Κορακιές προς την Σούδα...

Link to comment
Share on other sites

in memoriam

On 5/14/2015 at 11:57 PM, proud_ionian said:

τιποτα δεν ειναι για παντα και η ωρα του αντιο πρεπει να ερχεται πριν την ωρα της ξεφτιλας. τα στερνά να τιμουν και να μην ακυρωνουν τα πρωτα

το λατω εχει ισχυρους συμβολισμους για την ΑΝΕΚ, μιας και με το λατω ξεκινησε η πολυχρονη παρουσια της στην αδριατικη, αλλα εχει και για τη ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη, γιατι πρεπει να ειναι μια απο τις πιο εκτεταμενες μετασκευες των 80s.

δεν ταξιδεψα ποτε μαζι του, ουτε καν εχω ανεβει, οποτε δεν εχω αποψη ουτε για το πως ηταν στα καλα του, ουτε για το πως κατηντησε στο τελος.

θυμαμαι ομως τον ντορο που ειχε γινει οταν ξεκινησε, τετοια εποχη πριν 26 χρονια.

για υπερπλοιο μιλαγαν ολοι στην πατρα, ενω η παρουσια του ειχε επισκιασει αλλους προσφατους (τοτε) ... stars της αδριατικης, οπως το ionian galaxy & το king minos

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...