Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 487
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η Hellenic αποφάσισε μαθαίνω να ενισχύσει την γραμμή του πολύπαθου FC4 την καλοκαιρινή περίοδο αφού ως γνωστόν λόγω της αυξημένης κίνησης οι καθυστερήσεις του εν λόγω πλοίου άγγιζαν και τις 3 ώρες.Έτσι στην καλοκαιρίνη περίοδο θα συνδράμει το FC3 στην ίδια γραμμή ξεκινώντας ανάποδα.Δηλαδή από Μύκονο το πρωί προς Κρήτη...

Μύκονο το πρωί προς Κρήτη: ξέρουμε τι θα πιάνουν ενδιάμεσα; :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (αν θυμάμαι καλά) αυτό που θα ανεβαίνει από Κρήτη θα πιάνει Πάρο και αυτό που θα κατεβαίνει από Μύκονο θα πιάνει Νάξο...

Δηλαδή θα υπάρχει σύνδεση Μύκονο-Νάξο και όχι Νάξος-Μύκονος; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα βαπόρια δεν πάνε μόνο ρε παιδιά. Επιστρέφουν κι όλας!!! Το γατάκι που θα "κοιμάται" στη Μύκονο θα είναι αυτό που θα προσεγγίζει Νάξο και στο πήγαινε και στο έλα και το γατάκι που θα "κοιμάται" στο Ηράκλειο, θα προσεγγίζει την Πάρο και στο πήγαινε και στο έλα.

So simple;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δηλαδή το ένα θα διανυκτερεύει Μύκονο και το άλλο Ηράκλειο?? Και θα συναντιόνται στη μέση?? Αν γίνει αυτό θα είναι πρώτη φορά. Αλλά δε μου φαίνεται ότι αξίζει έτσι. Τόσο κόσμο έχει αυτή η γραμμή?? Θα ήταν προτιμότερο το ένα να πάει κάπου αλλού... Όπως πχ πέρσι: Πειραιά - Κύθνο - Σέριφο - Σίφνο - Ίο - Νάξο - Πάρο...

Πίστεψε με ότι υπάρχει αρκετή κίνηση σε αυτή τη γραμμή;). Μη ξεχνάς ότι τα τελευταία χρόνια υπήρχαν δυο πλοία στη γραμμή (Flying Cat 4 & Super Jet), αλλά με το δίπλωμα της γραμμής από την HSW, το Super Jet δεν θα δραστηριοποιηθεί σε αυτή τη γραμμή.

Συνήθως τα εβλέπες σε κάθε λιμάνι που πήγαιναν να αδειάζουν και να γεμίζουν. Επίσης με ξεχνάς ότι πολύ operators διοργανώνουν ημερήσιες εκδρομές από τη Κρήτη προς τις Κυκλάδες. Ενώ φέτος που θα υπάρξει αυτή η διαφοροποίηση, που το ένα θα ξεκινάει από το Ηράκλειο και τα άλλο από τη Μύκονο, οπου θα μπορέσει να υπάρξει και η δυνατότητα ημερήσιας εκδρομής κατά την αντίθετη κατεύθυνση;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Σημερα δεν ειναι η πιο καλη ημερα για τα πλοια της γραμμης (Mega Jet & Flying Cat 4). Διοτι το Mega Jet εμεινε δεν εκανε το δρομολογιο λογω βλαβης, το Flying Cat 4 ξεμεινε στη Σαντορινη (πιθανολογο λογω βλαβης).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιον ανταγωνισμό...

Αφου αν θυμάμαι καλά το μονο που υπάρχει είναι το Sea Runner που το εκμεταλεύεται η ίδια εταιρεία...

Υπάρχουν και αλλά πλοία από Κρήτη για Κυκλάδες. Το Mega Jet και το Flying Cat 4 που μεταφέρουν ημερησίους εκδρομείς από Ηράκλειο στη Σαντορίνη

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το Golden Prince προσέφερε διαφορετικό προϊόν, παρόμοιο με των ημερίσιων του Σαρωνικού, με φαγητό και διασκέδαση κατά την επιστροφή στη Κρήτη από Σαντορίνη, κάτι που δε νομίζω ότι συμβαίνει με το Sea Runner και σίγουρα δε συγκρίνεται με τα Mega Jet και Flying Cat 4.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι και βέβαιος, στο Sea Runner μπορεί κάποιος να αγοράσει μεμονωμένο εισητηριο απλα για να ταξιδεψει στη Σαντορίνη? Εχω την εντύπωση πως όχι και με αυτή τη λογική θεωρούσα σαν μονο ανταγωνιστη/συναγωνιστή του Prince το SR. Τα άλλα δυο (στην ουσία το ένα γιατι το MJ όλο βλάβες βγάζει) λουτουργούν καθαρά σαν επιβατηγά και απλά οι πράκτορες τα συνδυαζουν για να βγάλουν ένα πρόγραμμα "Κρουαζιέρας".

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε κάνω λάθος και τα τρία ταχύπλοα λειτουργούν σαν επιβατηγά, δηλαδή οποιοσδήποτε μπορεί να προμηθευτεί εισιτήρια για να ταξιδέψει μεμονωμένα. Το πρόγραμμα «Κρουαζιέρας» το βγάζουν οι πράκτορες που εκτός του εισιτήριου σου πουλάνε και την εκδρομή στη Σαντορίνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να κανω το εξης σχολιο....αλλες χρονιες εδω στη Ναξο βλεπαμε πολλους Κρητικους,φετος δε μπορω να καταλαβω πως τα καταφεραν οι εταιρειες και αφησαν το νησι εκτος συνδεσης με Κρητη???????Πραγματικα ειναι για γελια οταν καθομαι και πινω το καφεδακι μου στο λιμανι και βλεπω το searunner να περναει ακριβως απεξω με προορισμο τη Μυκονο και να ξερω οτι δεν θα κανει μια πολυ μικρη παρακαμψη για να μπει μεσα!!!!

Οποιος θελει να ταξιδεψει απο και προς κρητη ειναι αναγκασμενος να παει μεσω ανταποκρισεων με Σαντορινη και με ελλαχιστο χρονο αναμονης τις 3 ωρες!!!Δεν ξερω ποιανου αρμοδιοτητα ειναι για να παρεμβει!

και εκτος αυτου καθεσαι στην Σαντορινη και σε γδυνουν...ενας καφες 4.50 ευρω!!

ΕΛΕΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...