Jump to content
Shipfriends

Aegean Glory (IMO 7512521)


Recommended Posts

To πλοιο αυτο ειχε ερθει με το ονομα ATLANTIS για την agapitos lines.Ειχε γραφτει οτι θα γινοταν μετασκευη σε ΕΓ\ΟΓ και οτι ειχαν ερθει στον πειραια και οι καμπινες του σε κοντεινερ

Link to comment
Share on other sites

Είχε πολλά αδέλφια αυτό το πλοίο. Όντως ήταν αδελφό του όπως ήταν αδελφό και με το ΛΙΝΔΟΣ της ΔΑΝΕ , με το ΡΑΒΕΝΝΑ της Χαλκηδών που τον χειμώνα πήγε για σκραπ και με το ΑΓΙΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ (ex FILIPPOS) και σημερινό SPYRIDON SM.

Ιταλικό ro/ro με φινέτσα για την εποχή του (ειδικά το ΛΙΝΔΟΣ με μπλε χρώμα πορτοκαλί τσιμινιέρες και τα σινιάλα της ΔΑΝΕ τρελαινόμουν όταν το έβλεπα), πολύ όμορφη πλώρη αλλά αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα κατά περιόδους.

Link to comment
Share on other sites

ήταν αδελφό και με το ΛΙΝΔΟΣ της ΔΑΝΕ. Ιταλικό ro/ro με φινέτσα για την εποχή του (ειδικά το ΛΙΝΔΟΣ με μπλε χρώμα πορτοκαλί τσιμινιέρες.

Το ΛΙΝΔΟΣ ήταν οντως πιο όμορφο από τα υπόλοιπα αδελφά αλλά είχε και αρκετές διαφορές, όπως μια τσιμινιέρα αντί για δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 17/6/2011 at 9:48 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Είχε έρθει πρώτα για λογαριασμό της Agapitos Lines, αλλά δεν δούλεψε ποτέ, γιατί πουλήθηκε πολύ σύντομα

Σύμφωνα με το Σουηδό, ναυλωνόταν αλλα δεν πουλήθηκε,και απλά πέρασε στον Κώστα το 2002.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είχε πουληθεί από την Agapitos Lines (Αντίπαρος Ν.Ε) της και όπως λέει ο Σουηδός σε μια εταιρεία Marietta Shipping (που δεν είχε σχέση με κανένα Αγαπητό) και το 2002 αγοράστηκε από το Κώστα Αγαπητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ξερω ακριβως εχει γινει στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα σαν γενικο σχολιο εχω να πω ότι ο Σουηδος εχει αρκετα τετοιου είδους λαθακια

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη. Αρχικά δεν ήταν αδελφό με το Lindos (το Lindos και τα αδελφά του πρέπει να ήταν η αμέσως προηγούμενη σειρά του ιδίου ναυπηγείου) . Επίσης νομίζω ότι είχε μικρές διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα Filippos/Ravenna. Αν δεν κάνω λάθος το Marietta (οχι το Lindos αλλά το μετέπειτα A.Glory) ήταν μια προσπάθεια εταιρείας οδικών μεταφορών (πιθανότατα του Ι. Κανδύλη ή ίσως και του αδελφού του -Olympias-) να δραστηριοποιηθούν στον τομέα των θαλασσίων μεταφορών που δεν ευοδώθηκε. Πιθανόν η διεύθυνση στο Αιγάλεω να αντιστοιχεί στην εταιρεία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ως ΑΤΛΑΝΤΙΣ που γραφει ο <σουηδος> ηταν πλοιοκτησιας βασιλη & τονυ αγαπητου AGAPITOS LINES και ειχαν σκοπο να το μετατρεψουν σε ΕΓ/ΟΓ ειχαν φερει και εξοπλισμο του accomodation για να προχωρηση η μετασκευη αλλα τελικα αγορασαν το Δημητρα και το μετασκευασαν σε Ναιας Εξπρες

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, miko mission said:

Ως ΑΤΛΑΝΤΙΣ που γραφει ο <σουηδος> ηταν πλοιοκτησιας βασιλη & τονυ αγαπητου AGAPITOS LINES και ειχαν σκοπο να το μετατρεψουν σε ΕΓ/ΟΓ ειχαν φερει και εξοπλισμο του accomodation για να προχωρηση η μετασκευη αλλα τελικα αγορασαν το Δημητρα και το μετασκευασαν σε Ναιας Εξπρες

Οπως μου ειπε ο δασκαλος ως RO RO MARIETTA II ανηκε στην marietta shipping του Γεωργουλη ,που ειχε και το σκετο ΜΑRIETTA,πρωην ΛΙΝΔΟΣ της ΔΑΝΕ, και με καθε επιφυλαξη ειχε και τα ro/ro ΣΤΡΟΦΑΔΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την νεκρανάσταση του πλοίου, ας το θυμηθούμε στην περιοχή μου, Ν.Μ.Δ., με τα σινιάλα της Αγαπητός.

 

AEGEAN GLORY 0.jpg

Και με τα χρώματα της ΑΝΕΚ  cargo κατά την χρονοναύλωση του.

AEGEAN GLORY Anek.jpg

Αtlantis στο Πέραμα.

Atlantis roro Perama.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...