Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ερώτηση:
Αν καποιος επιβάτης θέλει να κάνει Πάτρα – Ηγουμενίτσα ή Κέρκυρα μπορεί να το κάνει ή ισχύει το ότι τα πλοία που πηγαίνουν προς Ιταλία μόνο φορτώνουν από Ηγουμενίτσα – Κέρκυρα και αυτά που έρχονται από Ιταλία μόνο ξεφορτώνουν;

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχουν ελληνική σημαία εξυπηρετούν το Πάτρα-Κέρκυρα και αντίστροφα, αλλωστε γι'αυτο το λόγο στο ανέβασμα πανε Πατρα-Κερκυρα-Ηγουμενιτσα-Ιταλία παρ'ολο που η Κερκυρα ειναι πιο μακρυα απ'την Ηγουμενιτσα. Το αντιστοιχο γίνεται και στην επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

ολα τα πλοια με ελληνικη σημαια εξυπηρετουν και πατρα-κερκυρα και πατρα-ηγουμενιτσα.

το μονο που ΔΕΝ εξυπηρετουν ειναι κερκυρα-ηγουμενιτσα.

απλα ελαχιστοι ενδιαφερονται να πανε απο πατρα ηγουμενιτσα ακτοπλοϊκως.

πατρα κερκυρα ειναι οπως τα λεει ο σταθης, με τη μεριδα του λεοντος να την παιρνουν οι μινωικες. το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι δυσκολα βρισκεις καμπινα σε μερες αιχμης ενω το εισητηριο ΙΧ πατρα κερκυρα ειναι σχεδον οσο να πατρα ancona:mad: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Παρά το ότι το Openseas δίνει ακόμα τον ΣΟΦΟΚΛΗ αύριο από Κέρκυρα για Πάτρα, όπως μας είπε ο proud στο δελτίο, το βαπόρι είναι ακόμα εκεί.

Συγκενικό μου πρόσωπο που βρίσκεται στην Κέρκυρα και του οποίου η πτήση ακυρώθηκε λόγω καιρού (καλά να πάθει αφού ήθελε αεροπλάνο:P ) επικοινώνησε με το λιμεναρχείο το οποίο τους ενημέρωσε ότι αύριο αιφνιδίως δεν έχουν βαπόρι για Πάτρα για αδιευκρίνιστους λόγους. Ωστόσο τους είπαν να επικοινωνήσουν με την ΑΝΕΚ σε περίπτωση που είναι πολλά άτομα που είχαν εισιτήριο στα χέρια τους καθώς και άλλα που ήθελαν να ταξιδέψουν και να τους πουν να περάσει το πλοίο της Αγκώνα εκτάκτως από Κέρκυρα.:eek:

Όταν απόρισαν πως μπορεί να γίνει αυτό, τότε τους είπαν ότι έχει γίνει αρκετές φορές στο παρελθόν και μάλιστα έχουν περάσει και πλοία άλλων εταιριών που κλήθηκαν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά, όπως τα SUPERFAST.:eek:

Διαφορετικά τους είπαν να είναι έγκαιρα στην Ηγουμενίτσα ώστε να πάρουν το πλοίο της Αγκώνα από κει για Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλοία της Ανκώνα -επίσημα- δεν επιβιβάζουν πάντως από Ηγουμενίτσα για Πάτρα, μόνο της Βενετίας (ίσως και των λοιπών λιμανιών). Τώρα αν σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν εκξαιρέσεις, δεν γνωρίζω.

Δηλαδή αν πας στα γραφεία των Μινωικών και ζητήσεις από Ηγουμενίτσα για Πάτρα με τα Olympia kai Europa, δεν σου εκδίδουν. Σου λένε πάρε τα άλλα, ουστιαστικά. Το ίδιο και η Superfast/Blue Star. To γνωρίζω και εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι εταιρίες που που παίρνουν επιβάτες από Ηγουμενίτσα για Πάτρα είναι αυτές που φαίνονται στο οpenseas. Πχ αν πατήσεις από Ηγουμενίτσα για Πάτρα θα σου βγάλει τις Μινωικές και την ΑΝΕΚ δεν θα σου βγάλει όμως Superfast, Blue Star κτλ κτλ! Το ίδιο γίνεται και από Ηγουμενίτσα για Κέρκυρα. Μπορείς να πάρεις πχ τον Σοφοκλή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι εταιρίες που που παίρνουν επιβάτες από Ηγουμενίτσα για Πάτρα είναι αυτές που φαίνονται στο οpenseas. Πχ αν πατήσεις από Ηγουμενίτσα για Πάτρα θα σου βγάλει τις Μινωικές και την ΑΝΕΚ δεν θα σου βγάλει όμως Superfast, Blue Star κτλ κτλ! Το ίδιο γίνεται και από Ηγουμενίτσα για Κέρκυρα. Μπορείς να πάρεις πχ τον Σοφοκλή.

Aπλά λέω ότι με τα Europa/Olympia και Olympic Champion(που ηταν ως τωρα)/Hellenic Spirit δε μπορείς να ταξιδέψεις από Ηγουμενίτσα για Πάτρα, κι αντίστροφα. Τον Αύγουστο που το ζήτησα μου είπαν ότι δε μπορώ. Μόνο με αυτά που εξυπηρετουν τη γραμμή της Βενετίας μπορείς να επιβιβαστείς απο ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ για ΠΑΤΡΑ (ICARUS,PASIFAE,LEYKA ORI,S.VENIZELOS).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να αναφερθεί επίσης ότι κατά τη διάρκεια της δίμηνης περίπου δρομολόγησης του Ariadne στη γραμμή της Βενετίας, το πλοίο δεν θα προσεγγίζει καθόλου Κέρκυρα, αλλά θα κάνει μόνον Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Βενετία, για άγνωστο προς εμένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως γιατί ενδέχεται να δυσκολεύεται (ειδικά με αέρα) στην προσδεση στο λιμάνι της Κέρκυρας? ;)

Το καλοκαίρι που γυρισα ξανά από Κέρκυρα με καράβι, εγώ επέλεξα φυσικά (:eek:) την Πασιφάη, ενώ μια ώρα μετά οι επιβάτες (αναμεσά τους και γνωστοί μου) του Λευκά Όρη -αφού το πλοίο απέτυχε να δέσει στο λιμάνι λόγω αέρα- μετέβησαν Ηγουμενίτσα με παντόφλα κι από εκεί τους παρέλαβε το Λευκά Όρη (πρσεγγίζοντας δηλ. ξανά Ηγουμενίτσα). Και φυσικά έφτασαν Πάτρα με καθυστέρηση 3+ ωρών.

Δεν νομίζω να το κάνουν για αυτό τον λόγο.Ανεξάρτητα από το ότι δεν έπιασε εκεινή την ημέρα τα Λευκά Ορη και Σ.Βενιζέλος πηγαίνουν κανονικά Κέρκυρα και δένουν εκτός ελαχίστων περιπτώσεων όπως αυτή που ανέφερες.

Περισσότερο νομίζω εγώ ότι θα το κάνουν για να έχει το ΑΡΙΑΔΝΗ παρόμοιους χρόνους ταξιδιού με τα ΙΚΑΡΟΣ/ΠΑΣΙΦΑΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν και η δική μου πρώτη σκέψη, αλλά μάλλον κάτι φαίνεται να μην ευσταθεί σε αυτή την υπόθεση. Αφού το Ariadne έχει cruise speed 25kt/sec και μάλλον παρόμοια έχουν τα Icarus / Pasiphae. Δεν νομίζω να ‘ανοίγουν’ τα fossen περισσότερο, δηλαδή κοντά στη max που πρέπει να είναι τα 27kt/sec. Επίσης είδα στο φετινό πρόγραμμα της Minoan ότι αύξησαν το χρόνο ταξιδιού για τη Βενετία κατά μία ώρα με άφιξη στην Ιταλία στις 08:00 αντί στις 07:00 που θεωρητικά φτάνουν μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως φαινόμενα σαν κι αυτό κατά το οποίο το Λευκά Όρη δεν προσέδεσε τελικά στην Κέρκυρα δεν είναι τελείως σπάνιο γιατί αν συνέβη μέσα στο καλοκαίρι κάτι τέτοιο και με συνθήκες όχι και τόσο τρομερες, φαντάσου το χειμώνα...

Τα Palace της Venezia σε καμία περίπτωση δεν τηρούν τις ταχύτητες που είχαν κάποτε στη γραμμή της Ancona (απ' ότι έχω διαπιτώσει και ταξιδεύοντας κάμποσες φορές). Κέρκυρα-Πάτρα 132 μίλια σε 8 ώρες (ή 7 στο αντίστοφο), υπολογίστε...

Παρεπιπτόντως, πλέον στην επιστροφή από Βενετία πρώτα πρoσεγγίζουν Κέρκυρα και μετά Ηγουμενίτσα, απ΄ότι είδα στο minoan.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

με την εναρξη των θερινων δρομολογιων της βενετιας απο μινωικες (12/3) και ΑΝΕΚ (20/2) πυκνωνουν και οι αναχωρησεις για κερκυρα.

ετσι απο πατρα εχουμε δευτερα και οι 2 στις... 23.59, τριτη κανεις, τεταρτη οι μινωικες τα μεσανυχτα, πεμπτη ΑΝΕΚ στις 23.00 και μινωικες στις 23.59, παρασκευη ΑΝΕΚ στις 23.59, σαββατο οι μινωικες στις 23.59 και κυριακη η ανεκ στις 23.59. αφιξη κερκυρα 06.00-06.30.

απο κερκυρα τωρα

κυριακη ανεκ στις 14.30 με αφιξη πατρα στις 21.00, μινωικες αναχωρηση 19.00 με αφιξη πατρα δευτερα στις 05.00, δευτερα ανεκ αναχωρηση 14.30 με αφιξη πατρα στις 21.00, τριτη μινωικες αναχωρηση 19.00 αφιξη πατρα τεταρτη στις 05.00, τεταρτη η ανεκ αναχωρηση στις 22.30 αφιξη πατρα πεμπτη στις 06.00, πεμπτη μινωικες αναχωρηση 11.15 με αφιξη πατρα 19.30, ανεκ 22.30 με αφιξη πατρα παρασκευη στις 06.00, σαββατο μινωικες, αναχωρηση 11.15 αφιξη πατρα 19.30.

απο 2/4 οι αναχωρησεις των μινωικων γινονται 13.30 οι μεσημεριανες με αφιξη 20.00 και 21.30 οι βραδυνες (χωρις αλλαγη η ωρα αφιξης).

δεδομενου οτι endeavor & agoudimos lines δεν εχουν φετος προσεγγισεις απο πατρα (κερκυρα θα πιανει το τοπικο απο ηγουμενιτσα) και οτι η attica εχει σποραδικες προσεγγισεις το καλοκαιρι, οι ουσιαστικες αλλαγες σε σχεση με περσυ ειναι οτι οι μινωικες εχουν και αυτες νυχτερινα δρομολογια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εκτός των συνήθης υποπτων πλοίων της Βενετίας (Λευκά Όρη, Σοφοκλής Β, Ίκαρος Παλλάς και Ζευς Παλλάς). Για τη περίοδο του Πάσχα το Ευρώπη Παλλάς και το Ολυμπία Παλλάς θα προσθέσουν στο δρομολόγιο τους κάποιες προσεγγίσεις στη Κέρκυρα (17/04/09-20/04/09-21/04/09). Ενώ κάτι παρόμοιο θα κάνουν και τα πλοία της Endeavor Lines για το Μπριντεζι. Για παράδειγμα το Ionian Queen στις 13/04/09, 20/04/09 και το Ερωτοκριτος Τ στις 19/04/09.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη παρατήρηση του Orestis, η MINOAN LINES διόρθωσε το λάθος της στην σελίδα της.

Ας διορθώσουν λοιπόν και άλλο ένα: Στους πίνακες δρομολογίων από Πάτρα για Βενετία για την περίοδο 1/4 μέχρι 31/10 εμφανίζουν πως το Ζευς προσεγγίζει την Κέρκυρα, κάτι που δεν ισχύει, αφού το πλοίο αυτό δεν μπορεί να εκτελέσει εσωτερικές πλόες.

Link to comment
Share on other sites

Το εχουν στο κομματι Πατρα-Κερκυρα? Αυτο οντως δε μπορει να το κανει αλλα απο Κερκυρα για Βενετια μπορει να παρει κοσμο..

Link to comment
Share on other sites

Τότε επειδή αυτό είναι δύσκολο να το απεικονίσουν στους πίνακες δρομολογίων (πως το πλοίο προσεγγίζει, αλλά δεν πουλάει αυτό το σκέλος της διαδρομής), θα μπορούσαν να το προσθέσουν σαν σημείωση κάτω από τους πίνακες.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν μπορεί να κάνει Πάτρα-Κέρκυρα, ενώ πχ. το Sardιnia Vera μπορεί να κάνει πχ Πειραιά-Σάμο...Ιταλική σημαία δεν έχουν και τα δύο? Εντάξει, δεν διαφωνώ...ξέρω ότι τα λέτε σωστά, αλλά θέλω να μάθω την διαφορά ανάμεσα στα 2 δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Το Zeus Palace δεν είναι δηλωμένο να κάνει δρομολόγιο μεταξύ Πάτρα Ηγουμενίτσας Κέρκυρας, δηλαδή να περάσει από τα θέματα δρομολογήσεων του ΣΑΣ. Αυτά που κάνουν ετήσια δρομολόγια μεταξύ Πάτρα Ηγουμενίτσας Κέρκυρας πλέον είναι τα Λευκά Όρη, Σοφοκλής Β & Ίκαρος Παλλάς

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια δεν κάνει το πλοίο ακτοπλοία αλλά μόνο διεθνείς πλόες όπως και πολλά άλλα π.χ το ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ, όλα τα ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ τα οποία ναι μεν προσεγγίζουν και Ηγουμενίτσα αλλά δεν μπορούν να μεταφέρουν επιβάτες και οχήματα από/προς Πάτρα.

Αυτό έχει να κάνει με τα πιστοποιητικά του πλοίου και για να κάνει και εσωτερικούς πλόες πέραν από τους διεθνείς θα πρέπει να καταθέσει τα δρομολόγια στο ΣΑΣ και να πάρει έγκριση.

Η ΑΝΕΚ για παράδειγμα το έχει κάνει αυτό σε όλα της τα πλοία σε ετήσια βάση και μπορούν να μετάφερουν επιβάτες κι οχήματα από Πάτρα προς Ηγουμενίτσα΄/Κερκυρα και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Βλεπω τον Δια αναποδα:Dδηλαδης,οταν κατεβαινει απο Βενετια,παει πρωτα Ιτσα,μετα Κερκυρα και ακολουθως κατω.Αντιθετα,οταν ανεβαινει απο Πατρα κανει κ Κερκυρα-Ιτσα-Βενετια:eek: Γιατι αυτες οι αναποδιες:confused:

ΥΓ.Δεν το εχω παρατηρησει μια φορα.

αυτο κανουν οι μινωικες απο αρχαιοτατων χρονων καθε θερινη σαιζον. στο ανεβα πρωτα κερκυρα (ωστε να κανουν γρηγορα οσοι ταξιδευουν για τας Κορφους) και μετα ηγουμενιτσα ωστε να κανουν λιγοτερη ωρα οn board οσοι πανε απο ηγουμενιτσα στο εξωτερικο και να μην τρωνε τας κορφους στη μαπα. η ολη επιβαρυνση για τον επιβατη τσι πατρας ειναι καμια ωρα επιπλεον. τα ιδια ισχυουν και για το κατεβα

Link to comment
Share on other sites

Δε το κάνει μόνο αυτό. Έχω δει και τα παλάτια της Βενετίας και τα πλοία της ΑΝΕΚ για Βενετία να κάνουν το ίδιο δρομολόγιο. Σε δουλειά να βρισκόμαστε:D

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο-off topic μέν,αλλά μιά καί τό'φερε ο λόγος,κι'εγώ όταν είχα πάει μέ τον ΙΚΑΡΟ στην Κέρκυρα έτσι κάναμε.Μάλιστα αναρωτήθηκα γιατί γίνεται αυτό αφού η Ηγουμενίτσα είναι ΠΡΙΝ την Κέρκυρα (στό ανέβασμα).

Η μόνη εξήγηση που δίνω είναι οτι στό ανέβασμα,πρέπει να αφήνουν πρώτα όσους πάνε στην Κέρκυρα (που προφανώς πάνε γιά διακοπές και βιάζονται να μήν χάσουν ούτε μέρα),ενώ στόν γυρισμό δέν έχει και τόση σημασία πότε θά τους μαζέψουν (ίσα-ίσα μάλιστα,καλύτερα να τούς μαζεύουν τελευταίους,νά κάτσουν έστω και λιγάκι παραπάνω στάς εξοχάς).

Link to comment
Share on other sites

Έχει θιχτεί ξανά αυτό το θέμα πριν ενάμιση χρόνο. Kαι ΜΙΝΟΑΝ και ΑΝΕΚ το ίδιο δρομολόγιο εκτελούν, Πάτρα-Κέρκυρα-Ηγουμενίτσα-Βενετία-Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα-Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...