Jump to content
Shipfriends

Cat I (IMO 9106211)


cpt_hcp

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 639
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Χθες το Αλκυόνη επέστρεψε από την Αυλίδα, που είχε πάει για τον δεξαμενισμό του και έδεσε στην Ακτή Ξαβεριου στη θέση που ήταν το Louis Cristal

Υ.Γ: Με νέο χρωματισμό (κεραμιδί) στα ύφαλα του

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ όμορφες και καθαρές φωτογραφίες! Ευχαριστούμε!

Αυτή τη στιγμή καθ'οδόν για Bόλο το βαποράκι με 21kn.

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

ΑΛΚΥΟΝΗ σήμερα στο Βόλο.......Είναι γιαπωνέζα κούκλα.....ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΝΑΥΠΗΓΙΚΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ ΑΛΛΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ.........

ΑΛΚΥΟΝΗ σήμερα στο ρεμέτζο κατά την άφιξη, στην αναχώρηση η πλωράκλα, και στην αναχώρηση η πρύμνη........

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φιλε Γιωργο αλλα αυτο το βαπορι απο οποια μερια και αν το δω ασχημο μου φαινεται.

Το καλο ειναι οτι στη συγκεκριμενη γραμμη εχει τη δυνατοτητα να παρει ενα μεριδιο της κινησης και να φερει και κανα εσοδο στην ΝΕΛ.

Απο κινηση περνει τιποτα ή κινηται ακομα σε ρηχα νερα;

Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως.........Εγώ πάντως το λατρεύω όπως φυσικά και το χαισπιντ 1 αλλά και το Stena Explorer (αλλά και το κοντοαδερφό στην Ιαπωνία που πωλείται για 4 εκ ευρώ..... :rolleyes::rolleyes: Κ Λελάκη το σκέφτεστε εσείς..... :rolleyes::rolleyes:;;;; )γιατί κανένα από αυτά δεν είναι αντιγραφή άλλου.......Χθες για 2ο δρομολόγιο πήγε τέλεια.....καμιά 15αριά αμάξια από Βόλο.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες ακριβώς κονταδερφό αλλά μοιάζει πολύ.....Το είχα δει σε ένα shipbroker αλλά ως γνωστόν αυτά δεν αναφέρουν όνομα......Θα ψάξω να το βρω όμως.........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω κολλήσει με το βαποράκι.............Έτσι λοιπόνμια άφιξη του πλοίου στο Βόλοαλλά και η πρώτη νυχτερινή που ανεβαίνει στη gallery του, ξεκούραση λοιπόν στο Βόλο από το λιμενοβραχίονα..........

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο το http://tidis.yen.gr/

Σήμερα στις 20.20, στο λιμάνι της Σκιάθου, κατά την διάρκεια φόρτωσης του Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Χ «ΑΛΚΥΟΝΗ» Ν.Π. 12000, το οποίο εκτελούσε το προγραμματισμένο του δρομολόγιο από Αλόννησο για Σκόπελο * Σκιάθο * Βόλο, μέλος του πληρώματος,

44 ετών, που βρισκόταν επί του κεντρικό καταπέλτη, γλίστρησε και έπεσε στην θάλασσα.

Aμεσα από το προσωπικό της Λιμενικής Αρχής Σκιάθου ενημερώθηκε ο Πλοίαρχος του πλοίου για την διακοπή της λειτουργίας των κύριων μηχανών, ενώ παράλληλα απέπλευσε πλωτό περιπολικό του Λιμενικού Σώματος * Ελληνικής Ακτοφυλακής, το

οποίο και περισυνέλεξε σώο στον 44χρονο.

Στην συνέχεια ο ανωτέρω διεκομίσθει στο Κέντρο Υγείας του νησιού, όπου διαπιστώθηκε πιθανή εξάρθρωση του αριστερού του ώμου και κρίθηκε απαραίτητη η μεταφορά του στο Νοσοκομείο του Βόλου για περαιτέρω ιατρική περίθαλψη, με το ίδιο πλοίο.

Το «ΑΛΚΥΟΝΗ» απέπλευσε στις 21.32 αντί της προγραμματισμένης 20.20, με 57 επιβάτες, για το λιμάνι του Βόλου.

Βγαινει τωρα αυτο το ταχυπλοο(εστω κι αν παει με 18μιλια) με 57 επιβατες?

Link to comment
Share on other sites

Βρε πω τα λένα τα γεγονοτα. Δηλαδή θέλουν να πιστέψουμε ότι΄ο πλοίαρχος ειδοποιήθηκε από το λιμεναρχείο κι όχι από τον ύπαρχο ή τον αξιωματικό που βρισκόταν στο πρυμνιό ρεμέτζο ή στον καταπέλτη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα βίντεο που γύρισα το Σάββατο πάνω στο ΑΛΚΥΟΝΗ προς Σκιάθο....είναι το πιο όμορφο ταχύπλοο μακράν, εσωτερικά και εξωτερικά, του Αιγαίου κατά τη γνώμη μου......

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά είναι διαφορετικό απ'ολα τα υπόλοιπα ταχύπλοα που έχουμε στα νερά μας. Εσωτερικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση απ'ότι φαίνετε και απο το βιντεάκι...αλλά σίγουρα δε νομίζω ότι είναι καλύτερο του Hs4 ή του πιο φρέσκου Hs5 ή ακόμα και του Mega Jet(μιας και μιλάμε για "ταχύπλοα"). Προσωπικές γνώμες και απόψεις είναι βέβαια αυτές..!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ομορφιά είναι πραγματικά υποκειμενικό. Προσωπικά δεν θα το χαρακτήριζα με τίποτα "το πιο όμορφο του Αιγαίου". Εσωτερικά δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση, καλοδιατηρημένο εξωτερικά αλλά το σουλούπι "είναι για πολλές μπύρες". :P Μεγάλη εντύπωση μου έκανε οτι δεν πέφτει καρφίτσα απο τον κόσμο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....όντως το θέμα της ομορφιάς είναι υποκειμενικότατο......προσωπικά μαζί με το χαιπιντ 1 το θεωρώ ένα από τα πιο όμορφα, και επειδή είναι διαφορετικά........είναι θέμα γούστου, απλά.......

Όσο για τα σαλόνια, τι γινεται.....εχει 5 σαλονια που χωριζονται με πυροστεγεις πορτες.....αυτες οι πορτες ειναι παντα κλειστες και μαλιστα εχουν το χρωμα του τοιχου....ετσι δυσκολα φαινεται οτι προκειται για πορτα.......ο κοσμος λοιπον μπαινει και καθεται στο σαλονι που βλεπει μπροστα του μολις μπαινει και σε ενα ακομα που ενωνεται με τη σκαλα με αυτο .....ετσι λοιπον εκεινο το πρωι επικρατουσε συνωστισμος σε δυο σαλονια, ο κοσμος διαμαρτυρονταν για ελλειψη χωρου οταν ειχε αρκετα σαλονια αδεια.......αλλα και το πληρωμα δεν ειπε <<ρε παιδια ελατε να καθισετε και απο εδω>>........και ελαχιστοι μπηκαν στον κοπο να ψαξουν το πλοιο......ενα ολοκληρο σαλονι, το κατω πλωριο, το ειχανε 4 παιδακια μονα τους και παιζανε....τρεχανε μεσα.....απλα και εγω τραβηξα τα βιντεο μεσα σε λιμανι που ηταν κ αρκετος κοσμος εξω και χαζευε για να ειναι τα σαλονια οσο το δυνατον πιο αδεια.....τελευταιος βγηκα απο τη σκιαθο για να μη φαινονται προσωπα.......αλλα και παλι 2 απο τα 5 σαλονια μονο καλη κινηση δεν ειναι, και για Σάββατο κιόλας.......300 άτομα κοινώς το πολύ.......

προσωπικα το θεωρω καλυτερο ανετα του χαισπιντ 6 μέσα, του 4 δεν είμαι σίγουρος......τώρα για το megajet νομίζω είναι λιγάκι πιο πολυτελες στο ματι το αλκυονη αλλα με το κοσμοςτζετ θα πω ότι ίσως να είναι και στο ίδιο επίπεδο, καθώς το κόσμος είναι σίγουρα πιο ωραίο μέσα από το mega.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ο Σαγονιας :D λειπει σε ολους μας τωρα που εχει παροπλιστει :P Τον εχω δει στα Μεστα,τον ειδα και το καλοκαιρακι στην Σκοπελο απο κοντα,μια μερα που ειχε παρα πολυ κινηση να τον περιμενει στον ντοκο.Ενδιαφερον ειχε η αφιξη του στο λιμανι,με ενα ιστιοπλοικο να προκαλει την τυχη του να τον παρει απο κατω η υπεροχη πλωρη του :wub:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...