Jump to content
Shipfriends

Cat I (IMO 9106211)


cpt_hcp

Recommended Posts

On 3/6/2023 at 4:44 PM, Annivas said:

Kάποια στιγμή την άλλη εβδομάδα θα πάει Χαλκίδα για δεξαμενισμό.

Σήμερα ξεκίνησε ρυμουλκούμενο απο το Χρηστος 40. Αντε με το καλό να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 639
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
10 minutes ago, Kostas .S said:

κοντά στα 25 μίλια 24,7 για την ακρίβεια.  από ότι καταλαβαίνω με αυτή την ταχύτητα θα κάνει δρομολόγια 

Και επί Nel Lines όταν ήτανε στην γραμμή Βόλος - Βόρειες Σποράδες - Θεσσαλονίκη τόσο πήγαινε.

Επιπλέον μην ξεχνάμε και τους περιορισμούς που έχει ο Βόρειος Ευβοϊκός κόλπος και λέω αυτό διότι το 2009 που ήρθε το Highspeed 1 πήγε max 28-29 μέσα στον κόλπο τώρα βέβαια δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι απο το 2009 μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το ανοίγουν σιγά σιγά το Cat I, αλλά με τα συνεχή δοκιμαστικά πιστεύω θέλουν να πιάσουν τη ταχύτητα που απαιτείται για τον χαρακτηρισμό του σαν ταχύπλοο, έτσι ώστε να έχει σύνθεση ταχύπλοου και να δουλέψει 4 μήνες που έχουν δικαίωμα τα ταχύπλοα. Πάντως σήμερα είδα να καλλωπίζεται με βαψίματα στο καταπέλτη και στη δεξιά μπάντα. Ενώ στην αριστερή μπάντα υπάρχουν αρκετά μινιαρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπως ήταν είναι πανω κατω απλά προσθέσανε κυλιόμενες 🤪

Καποια απο τα αεροπορικά έχουν το σήμα Lufthansa πάνω, θα τα πήρε ο Λελάκης τότε από κανένα αεροπλάνο που σκραπαρίστηκε...... 

(Δεν είμαι σίγουρος αλλά ενδεχομένως και να υπήρχαν οι κυλιόμενες κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό του ήταν και είναι εντυπωσιακό,δε νομίζω να αλλάξανε πολλά.Θυμάμαι να βλέπω φωτογραφίες του από το site της ΝΕΛ πριν 10+ χρόνια και να έχω πάθει πλάκα.

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...