Jump to content
Shipfriends

Μακεδονία (IMO 8822052)


Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον Νηρέα στην ερώτηση :

Δηλαδή βρε παιδιά, εάν κατάλαβα καλά, έχετε βγάλει άσχετους και άχρηστους όλους αυτούς που μελέτησαν και μετασκεύασαν το πλοίο?

Ταυτόχρονα όμως δεν μπορώ να αμφισβητήσω σε κανέναν το δικαίωμα να είναι τουλάχιστον καχύποπτος, βλέποντας πρώτα αυτή την φώτο, και κατόπιν αυτή, όσον αφορά σε θέματα ευστάθειας, πλεύσης, θαλάσσιας συμπεριφοράς, ταχύτητας, υδροστατικής, κλπ. κλπ. κλπ.

Ο φίλος monastirlis manolis θέτει το θέμα κάπως κομψά και ευγενικά :

apla eipame oti tha exoun allaksei kapoia pragmata se sxesi me to '' ferry amami''

Εγώ θα το θέσω πιό ωμά :

Βλέπει κανείς στις πιο πάνω φώτο, οποιαδήποτε σχέση ανάμεσα στο ''ferry amami'', και στο ''ferry Μακεδονία''; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...Το πλοίο έπεσε και έλαβε κλίση άνω των 3 μοιρών ΑΡ...

Να 'ταν μόνο η κλίση !!!

Απίστευτη φωτογραφία από τον Απόστολο, εγώ τουλάχιστον ανατρίχιασα. :eek:

Πιστεύω ότι εδώ κολλάει απόλυτα η υπογραφή μου :D :

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το έχουμε κακολογίσει το καραβάκι... Πιστεύω ότι στο τέλος θα γίνει κάτι σοβαρό. Η πλάκα είναι ότι ούτε ακόμα αυτοί που το ταξιδεύουν θα ξέρουν την παλιά του μορφή... Ασε που δέν θα μας πιστεύει και κανείς όταν τους το δίχνουμε. Πάλι καλά που κρατάμε step by step την μετασκευή του....

Link to comment
Share on other sites

Ριχνοντας μια ματια εδω http://www.faktaomfartyg.se/macedonia_1989_omb.htm (ειδικα στην τελευταια φωτο),διαπιστωσα 2 πραγματα

2.Ειναι αναγκαια η μεταφορα της γεφυρας,που δυστυχως οσο κ να φωναζουμε κανεις δεν θα μας ακουσει...:P

Χωρίς να είμαι ειδικός, η μεταφορά της γέφυρας δεν είναι λίγο "επικίνδυνη"?

Να κόψουν και να "ξαναματίσουν" όλες τις καλωδιώσεις?

Και ποιός πλοίαρχος θα είναι αυτός που θα πάρει το ρίσκο να ταξιδέψει ένα τέτοιο πλοίο?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και στο ταλος νυν ιεραπετρα εχει μεταφερθει η γεφυρα πιο μπροστα και στο μυτηληνη ειχε καει σχεδον ολοκληρη στη μετασκευη.Αρα δεν πρεπει να ειναι κατι το δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές ότι όλα γίνοται και μάλιστα μέσα από διαδικασίες και εγκρίσεις σημαιών, νηογνωμόνων και ναυπηγών. Σου θυμίζω ότι το Άκουα Τζιούελ κόπηκε στα δυό και επιμυκήνθηκε εδώ στην Ελλάδα. Επειδή είμαι του επαγγέλματος δεν θα απαντήσω στην τρίτη ερώτηση:Pκαι ο νοών .....:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πριν λίγες μέρες άκουσα κάτι σχετικά με τη γέφυρα του πλοίου το οποίο με άφησε άφωνο. Είχα δει κάτι σχέδια για τη μετασκευή τα οποία είχαν την γέφυρα στην αρχική της θέση. Και όντως έτσι προχωρούσαν τα πράγματα. Μετά είδαμε να χτίζεται κανούρια γέφυρα πιο πλώρα από την προηγούμενη. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αυτό όμως που δεν ξέραμε είναι ότι αυτό έγινε μετά από παρατηρήσεις (αυτονόητες) διαφόρων ότι καπετάνιος και οι αξιωματικοί δεν θα βλέπουν τίποτα οπότε ο κυρ Φώτης είπε να χτίσει μια καινούρια ζέφυρα αφήνοντας όμως τα πάντα (κονσόλες, χειριστήρια, ραντάρ, τιμονιέρα) εκεί που ήταν. ;):eek:Δηλαδή θα μπορεί ο καπετάνιος να πηγαίνει μέχρι πλώρα για να δει και από κει και πέρα με ντουντούκες και λοιπά οπτικοακουστικά μέσα θα φωνάζει τις κινήσεις στους βρισκόμενους κάποια μέτρα πιο πίσω αξιωματικούς και ναύτες.

Να διευκρινήσω ότι δεν έχω επαφή με το ίδιο το πλοίο οπότε δεν κόβω και το χέρι μου για αυτά που λέω. Απλά ήταν από αρκετά έγκυρη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

;) Φιλε George εχει πλακα ετσι οπως το περιεγραψες,ησουν πολυ παραστατικος!Παντως εκτος απ την πληροφοριση που εχεις,αν δουμε τις τελευταιες φωτο του πλοιου,η παλια γεφυρα εχει γινει ενα με την καινουργια οποτε ισως ισχυσει αυτο που λες(που να μεταφερουν τωρα οργανα,τιμονι κλπ..).Ομως αυτο που τρωει ολους μας πιστευω,ειναι να δουμε την τελικη του μορφη,οπως επισης και την θαλασσια συμπεριφορα του:)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να υποθέσω ότι αυτό σε συνδιασμό με το παραπάνω ποστ του φίλου Panagia Ekatontapiliani σημαίνει ότι κάπου εδώ τελειώνει και η ιστορία του σούπερ ντούπερ, στρουμφοφανταστικού πλοίου; Τόσες λαμαρίνες, κυλιόμενες σκάλες, "μεταφερόμενες" γέφυρες, δεξαμενισμοί για να του πάρουν τελικά τη δουλειά άλλοι:):D

Υ.Γ.1: Άμα το AKATSUKI δει τι μοίρα του ομόσταυλου θα αυτοβυθιστεί (όχι ότι πρόκειται να έρθει αλλά λέμε)

Y.Γ.2: Οι λαμαρίνες μπορούν να αφαιρεθούν ώστε να μπούνε στο επόμενο που ενδεχομένως να έρθει για να παροπλ...εεε δρομολογηθεί;

Υ.Γ.3: Λέτε να γύρουνε το Σ προς τα δεξιά ώστε να γίνει Μ και να τελειώνουμε;:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μετά τη βόλτα μου το Σάββατο, από όσο μπόρεσα να διακρίνω στο Μακεδονία, από την ημέρα που έδεσε στα ναυπηγεία του Ψυχαλη, δεν φαίνεται καμία πρόοδος στις εργασίες της μετασκευής. Οπότε το πλοίο προς το παρόν φαίνεται να μένει στην άκρη από την εταιρεία, για να τελειώσουν κάποιων άλλων πλοίων οι επισκευές.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ μεθόρμισε στο Πέραμα κι έδεσε ανάμεσα από τα ομόσταυλα ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ και ΝΗΣΟΣ ΛΗΜΝΟΣ.
και παραμενει εκει παρατημενο, χωρις να εχει γινει τπτ απολυτως. προσωπικα αμφιβαλλω αν θα τελειωσει ποτε η μετασκευη του πλοιου αυτου. οχι μονο απο τη ΣΑΟΣ, αλλα απο οποιονδηποτε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
3. Της συνεχιζόμενης μετασκεύης του Ε/Γ-Ο/Γ Μακεδονία.

Όπως μπορείτε να δείτε η πρόοδος των εργασιών στο Μακεδονία είναι εμφανής.:D:p

Σήμερα ακουόντουσαν κάποια κτυπήματα σε λαμαρίνες με βαριοπούλα μέσα από το Μακεδονία στο Πέραμα (εάν δεν ήταν από το διπαλνο βαπόρι). Από ότι φαίνεται ο βατσιμανης (εάν υπάρχει) προχωρεί μόνος τη μετασκευή του Μακεδονία:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξέρετε γιατί δεν μπορεί η ΣΑΟΣ να ολοκληρώσει τη μετασκευή του Μακεδόνια; Γιατί εκτός από τα "τεράστια" ποσά που δαπάνησε στην μετασκευή του Παναγία Αγιάσου :D πλήρωσε και τους ναυτικούς που καθόλου δεν σκέφτηκαν το καλο της εταιρείας και ζητούσαν να πληρωθούν... Ακούς απαιτήσεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν αληθευει οτι εταιριες και συνεργεια που εχουν δουλεψει στο Μακεδονια και εχουν βαλει μεσα υλικα βλεποντας την κατασταση στη ΣΑΟΣ πανε και τα ξηλωνουνε μη χασουνε και τα πραγματα τους και τα λεφτα τους τοτε ειμαστε πραγματικα πολυ μπροστα. :D

Το βλεπω να εχει την ιδια τυχη με το Ζωη (Regent Sky) που εχει κι αυτο τον ατελειωτο. Μονο που αυτο θα ονομαστει "Αντιο Ζωη" :D

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω να εχει την ιδια τυχη με το Ζωη (Regent Sky) που εχει κι αυτο τον ατελειωτο. Μονο που αυτο θα ονομαστει "Αντιο Ζωη" :D
Τα νεφρά μου, σατανά!:D:D

Ας μου επιτρεψει να του την πώ, αλλα δεν το χειριζεται εξυπνα το αφεντικο. Βαπορι με τετοιο ονομα, δεν μπορει να μην αποπερατωνεται. Αν ηταν εξυπνος θα πηγαινε στον Μητροπολιτη Ανθιμο και στο Ζορρό(μη σου πω και στο Λιακόπουλο) να ζητησει δανειο αποπεράτωσης για εθνικους λογους, με την προυποθεση να το δρομολογησει μετα απο Θεσσαλονικη για Βορειο Αιγαιο και Σποραδες. Οποτε και το βαπορι τελειωνει χωρις να βαλουμε φραγκο, και γραμμη να το βαλουμε εχουμε μετα ετοιμη, και λυνουμε και το συγκοινωνιακο προβλημα της Θεσσαλονικης, και κανουνε και τη λεζαντα τους οι τοπικοι μεγαλοπαραγοντες! Αμ πώς!:P:p

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε επίσκεψή μου στο πλοίο σήμερα, έχω να πώ ότι αλλιώς το περίμενα και αλλιώς το βρήκα!!:eek:

Περίμενα ένα βαπόρι που θα είχε κάποιους εσωτερικούς χώρους με τα στοιχειώδη έπιπλα που απλώς λόγω οικονομικοτεχνικών και λοιπών προβλημάτων, σταμάτησε ημιτελές, έτοιμο προς πώληση. Αλλά αυτό-εσωτερικά-είναι τρισάθλιο!! Εκτός ότι δεν υπάρχει τίποτα, πέραν απο λαμαρίνες και βρωμιά,όλα τα έχουν κατάρημάξει!

Πάντως εντύπωση μου προκάλεσαν 3 πράγματα :

1) Φέρει στην πλώρη ακόμα το όνομα ΜΑΜΙ

2) Εχει fast rescue boat:eek:

3) Στην πλώρη που κατεβαίνεις απο το κατάστρωμα κάτω απο τη γέφυρα, στο αμέσως χαμηλότερο, έχουν φτιάξει μια σκάλα που είναι διχαλωτή (κατεβαίνεις και απο τις 2 πλευρές) με καλλιτεχνικό φινίρισμα!;)

Πάντως το πλοίο, έτσι όπως έχει γίνει, δεν νομίζω να βρεθεί κανείς αγοραστής-έστω και απο Ινδίες! Μάλλον για διάλυση θα πάει....

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν μου κανει και ιδιαιτερη εντυπωση.Εδω ειναι σε κακο χαλι τα βαπορια της εταιρεια που μεχρι πριν λιγο καιρο δουλευαν οχι αυτο που ειναι παρατημενο τοσο καιρο.

Οτι λειπουν τα επιπλα το βρισκω λογικο παντως μιας και το βαπορι ηταν σε μετασκευη.Και το ΑΡΙΑΔΝΗ που ετυχε και το επισκευτικα κατα τη διαρκεια της μετασκευης του ετσι ηταν,χωρις επιπλα μεσα.

Οταν λες ρημαγμενο τι ακριβως εννοεις?Εκτος απο τα επιπλα που ανεφερες λειπουν και οργανα απο τη γεφυρα πχ?

Οπως και να χει βαπορι του 89 δεν μπορω να φανταστω οτι θα παει για σκραπ

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ρημαγμενο τι ακριβως εννοεις?Εκτος απο τα επιπλα που ανεφερες λειπουν και οργανα απο τη γεφυρα πχ?

Οπως και να χει βαπορι του 89 δεν μπορω να φανταστω οτι θα παει για σκραπ

Ακριβώς! Εκτός απο όργανα γεφύρας λείπουν και απο χαμηλά;)

Έτσι πάντως που το είδα, ειλικρινά όποιος το αγοράσει θα είναι ήρωας!!!B)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσο ζητάει η Saos για το πλοίο?

Λίγο πιο πάνω ο Neptune μας είχε πει ότι έχουν ξηλωθεί και υλικά από εταιρίες που δε πληρώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πόσο το κοστολογούν οι δικοί σου άνθρωποι, σου λέει και την τελική τιμή!!:eek: Saoκατάσταση δηλαδή!!!

Όσο για το ξήλωμα, δεν το ήξερα ότι είχαν προβεί εταιρείες, προκειμένου να καλύψουν τις οικονομικές τους απαιτήσεις!!

Πάντως ξαναλέω, είναι κρίμα για το πλοίο η αλλόκοτη μετασκευή που του κάνανε και η άθλια κατάσταση που βρίσκεται τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...