Jump to content
Shipfriends

SeaStar 7 (IMO 9125932)


Recommended Posts

ομολογω οτι η κινηση αυτη της hsw αξιζει συγχαρητηριων... μακαρι το πλοιο να μεινει,... εχω περιεργεια για την πληροτητα του.. μιας και τα δρομολογια ανακοινωθηκαν τελευταια στιγμη.. μακαρι να δουλεψει και να μεινει!!! ας φυγει το ενα καταμαραν νο προβ!

μια χαρα γρηγορα θα πηγαινει.. αν παε οπως το δοκιμαστικο!!!

Το Σκιάθος όμως φεύγει από Βόλο και όχι από Άγιο Κωνσταντίνο!

Και κάτι ακόμα.Ταχύπλοο που κάνει τα 40νμ 1 ώρα και 45 λεπτά δεν μου φαίνεται και πολύ ταχύπλοο αφού τα συμβατικά το κάνουν 2 ώρες και 15 λεπτά!

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

...Τo HS1 ακολουθεί αντίθετη πορεία και κατευθύνετε προς το Πειραιά από τη Σαντορίνη..προφανώς κενό επιβατών.

Αν όντως κατευθύνεται προς Πειραιά (μπορεί και να αμέλησαν να αλλάξουν τον προορισμό στη συσκευή AIS του πλοίου) και ακόμα περισσότερο αν είναι πράγματι κενό επιβατών, δεν είναι κάπως περίεργη κίνηση ?

Εννοώ δεν θα ήταν πιό σωστό να κατευθυνθεί προς Σποράδες ώστε να προλάβει να εκτελέσει και κανένα βραδυνό δρομολόγιο ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πάντως η κίνηση για Σποράδες ήταν για τη περίοδο του Πάσχα...δηλαδή οι μέρες με τη μεγάλη κίνηση. ...Θα δείξει βέβαια γιατι όντως, γιατι τέτοια βιασύνη για να γίνει η τράμπα????

edit: Τελικά όντως το HS1 κατευθείνετε προς Αγ.Κωσταντίνο για να εκτελέσει αύριο δρομολόγιο...!

Edited by pie
Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο προβληματακι.. η αγκυρα του HS1 ΑΝΕΒΑΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΚΥΡΑ

θεμα χρονου να ξεφορτωθει το προβληματακι...

δειτε το τωρα http://www.skopelosweb.gr/webcam

με την γνωστη τεχνικη δενω αντικειμενο ριχνω αγκυρα με δυναμη...φαινεται οτι σε λιγο θα εχει τελειωσει το θεμα..

μολις λιγα λεπτα... θεμα ληξαν και ΣΑΛΠΑΡΟΥΜΕ!

και επειδη εχουμε ραγδαια επιδεινωση του καιρου ΒΑ ΑΝΕΜΟΣ !! φαγαμε κατι γερες βουτες!!! και ολα αυτα μολις σε λιγα λεπτα.. εντυπωσιακο!

Edited by wysiwid
Link to comment
Share on other sites

το HS1 ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΠΟΡΑΔΕΣ.

απο εβδομαδα η την μεθεπομενη λογο χαμηλης κινησης αυτη την περιοδο

τα δρομολογια απο τον Αγιο Κωνσταντινο θα περιοριστουν σε 3 την εβδομαδα..

αλλα... προς το τελος του μηνα θα γινουν καθημερινα και απο του Αγιου Πνευματος το πλοιο θα εκτελει δρομολογια απο και προς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ταξιδεψα με το highspeed 1 και εχω να πω μονο τα καλυτερα..

θετικα:

δεν εχω δει πιο καθαρο γκαραζ ποτε!

ομορφοι εσωτερικοι χωροι καθαροι και διαχωρισμενοι σε 4+1 χωρους , με η χωρις τραπεζακια καπνιζοντων και μη καπνιζοντων που διαχωριζονται μεταξυ τους.

υπεροχο το μπαρ στο πισω μερος του πλοιου !

γενικα μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και ειναι μια αναβαθμιση για τις σποραδες. μακαρι να μεινει απο θεσσαλονικη και αγιο!

μονο αρνητικο

χριεαζεται μια σημανση να προσεχει ο κοσμος τα χερια του οταν ανεβαινει η πορτα του πλοιου και κλειδωνει στο σημειο που καποιος ευκολα μπορει απο αμελεια να ξεχασε τα χερια του στα καγκελα..

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα σχολια των Shipfriends απο τις Σποραδες. Μηπως ομως το γκαραζ ειναι πεντακαθαρο γιατι πολυ απλά ...δεν εχει κατι να το λερωσει?

Αληθεια ειναι ευχαριστημενοι στην HSW απο την κινηση του πλοιου?

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο μετα απο μηνες απουσιας η γραμμη να ξεκινα σταδιακα.

τα περισσοτερα ξενοδοχεια φετος θα ανοιξουν με ξαθυστερηση απο σημερα και ως τις 20 ΜΑΗ

το πλοιο θα δουλεψει μια χαρα ειμαι σιγουρος..

οι προκρατησεις ειναι +10-15 % απο περσι

ειναι καθαρο γιατι το πληρωμα ειναι καταπληκτικο!!!

γιαυτο και η εταιρεια ΔΕ ΤΡ ΤΕ δεν το εχει δορμολογιο αλλα απο τελος του μηνα αρχες ιουνιου θα γινει διπλο το δρομολογιο

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος αφού η εταιρεία ανακοίνωσε νέα δρομολόγια για το καλοκαίρι και το δρομολόγιο του HIGHSPEED θα είναι μονό πλην της Παρασκευής που θα έχει και δεύτερο για Σκιάθο-Γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

το δρομολογιο συμφωνα με καλη πηγη θα ειναι διπλο.

απλα η Hsw δεν ανοιγει το πλανο της γιατι περιμενει να δει τι θα γινει με τα ΡΟΜΙΛΝΤΑ ΤΖΕΤΦΕΡΥ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ

πρεπει να βρουν ολοι ωρες αναχωρησεων αφιξεις...

ειναι δυαντο το εξπρες σκιαθος να κανει 2 και αυτο μονο ενα?

το τζετφερυ δυο εκανε και δουλευε καλα.

το ιδιο και το highspeed που ισως παιξει και θεσσαλονικη

παντως αυτο το συνεχες παιχνιδι με τα δρομολογια ειναι αρνητικο για την εικονα της εταιρειας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με τις πληροφορίες σου.

Απλά νομίζω ότι το τζέτ φερυ πέρυσι έκανε ένα δρομολόγιο από Άγιο.Κάποιες Παρασκευές και Κυριακές έκανε δεύτερο και αυτό μόνο μέχρι Σκιάθο.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το τζετ εκανε διπλο εκτος απο τις μερες που το Μιλενα Νταλιανα επερνε τις επιστροφες τις παρασκευες και τις αναχωρησεις το Σαββατο αν θυμαμαι καλα.. αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες. μπορει να εχεις δικαιο

αυτα παντως για την HSW μου τα ειπε ο πρακτορας του νησιου. οτι το highspeed θα διπλωσει τα δρομολογια σε καποια στιγμη.

kati se 09:30 το πρωι και απογευμα κατα τις 17:30

αλλιως θα υπαρχει προβλημα με οσους πετανε ΣΚιαθο για Σκοπελο Αλοννησο charter >. καθως μετα το απογευμα δεν θα εχει βραδινο απο αγιο να παιρνει τον κοσμο.,. κατι που δεν εχει συμβει ποτε στο παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά η εταιρεία έδειχνε στο site της 2 δρομολόγια καθημερινά από Άγιο με το ΧΑΙΣΠΙΝΤ 1, εκτός Τετάρτης ή Τρίτης (δε θυμάμαι) και μετά τα άλλαξε σε 1 καθημερινά,εκτός Παρασκευής που θα έχει διπλό.

Link to comment
Share on other sites

αυτα παντως για την HSW μου τα ειπε ο πρακτορας του νησιου. οτι το highspeed θα διπλωσει τα δρομολογια σε καποια στιγμη.

kati se 09:30 το πρωι και απογευμα κατα τις 17:30

Αν όντως τα "διπλώσει" το απογευματινό θα είναι κατα τις 7 για δύο λόγους.

1.Δεν βγαίνουν οι ώρες για νωρίτερα.

2.Να παίρνει τους "Αθηναίους" που δουλεύουν ως το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι το κλασσικο δρομολογιο των 19:15 αν θυμαμαι καλα η των 18:45

το θεμα ειναι πως θα γινει να παιξει και θεσσαλονικη που εχει ζητησει δρομολογια και για εκει...

δεν μπορω να καταλαβω αινιγμα τα δρομολογια φετος...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ζήτησε δρομολόγια από Θεσσαλονίκη.Το γατάκι που ζήτησαν βάλανε τώρα που η πίτα του Βόλου παρουσία του SPEEDCUT θα μοιραστεί.(Αυτό τουλάχιστον επίσημα από δηλώσεις στο ΣΑΣ γιατί από παραφιλολογία έχουμε χορτάσει).

Link to comment
Share on other sites

επισημα απο το λιμεναρχειο μπορω να σου πω οτι ζητησε δρομολογια απο θεσσαλονικη... τα FC 5 & 6 δεν τα περιμενε κανεις!!

τωρα εχεις δικαιο για παραφιλολογια με αυτο το χαμο που επικρατει στην γνωστοποιηση των δρομολογιων!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι.. το λιμεναρχειο δεχεται εκτυπωμενα τα υπο εγκριση δρομολογια

και τα εγκρινει η οχι.. αρα επισημα ειναι ..και αφου το λιμεναρχειο συμφωνησει σε ωρες κτλ (εστω και τυπικα δεν ξερω) το υπουργειο αποφασιζει

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψες "τα υπό έγκριση" δηλαδή αυτά που ήδη έχουν κατατεθεί στο ΣΑΣ.Το λιμεναρχείο όπως σωστά έγραψες τα παίρνει και συμφωνεί σε ωράρια για την καλύτερη εξυπηρέτηση των επιβατών-ασφάλεια λιμανιού-αποφυγή συνωστισμού κλπ.Τέλος πάντων αυτά είναι λεπτομέρειες και ξεφεύγουμε από το θέμα μας.Το θέμα είναι ότι μάλλον το ΧΑΙΣΠΙΝΤ δεν μπαίνει από Θεσσαλονίκη κάτι το οποίο για μένα είναι και σωστό.Ο επιβάτης χωρίς όχημα μπορεί να πάει με το ΦΛΑΙΝΓΚ ΚΑΤ ενώ αυτός που έχει όχημα του είναι πιο οικονομικό και με τις ίδιες ώρες να πάει Βόλο και με το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ που σημειωτέον είναι της ίδιας εταιρείας να περάσει στα νησιά.Οπότε γιατί η εταιρεία να ανταγωνιστεί τον εαυτό της?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο openseas σήμερα είδα ότι ως πλοιοκτήτρια εταιρεία εμφανίζεται η ΑΝΕΚ και όχι η ΕΛΛΕΝΙΚ, όπως συμβαίνει στα άλλα ταχύπλοα της εταιρείας. Θα μου πείτε στην ίδια τσέπη πάνε τα λεφτά....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το γραφει για σημερινο δρομολογιο η της αλλης εβδομαδας? Γιατι ακουσα οτι η αλλαγη θα γινει απο τη Δευτερα. Δε ξερω το λογο απλα πρακτικα το πλοιο φευγει απο το συστημα της HSW (forthcrs) και παει στο συστημα της ΑΝΕΚ (δε ξερω πως το λενε) Γενικα υπαρχει ενα μπερδεματακι με τις 2 εταιριες με αποτελεσμα να μη ξερεις τι σου γινεται :D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...