Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • proud_ionian changed the title to Gotlandia (IMO 9171163)

Επειδή είναι ίδιο με τους Αιόλους νομίζω ότι θα έχει αρκετά μεγάλη κατανάλωση. Ψάχνω να βρω τα στοιχεία των μηχανών του.

1 minute ago, hsw giorgos said:

Επειδή είναι ίδιο με τους Αιόλους νομίζω ότι θα έχει αρκετά μεγάλη κατανάλωση. Ψάχνω να βρω τα στοιχεία των μηχανών του.

Gotland is powered by four Rushton 20RK270 four-stroke diesel engines with a rating of 7,080kW at 1,030rpm. Each powers a Kamewa 125 SII waterjet, giving the vessel a service speed of 35 knots. Gotland is designed to remain operational in wave heights of up to 4m.

(πηγή https://www.ship-technology.com/projects/gotland-vehicle-passenger-ferry/)

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν φαινεται να θέλει αρκετή δουλειά εσωτερικά τουλάχιστον,μηχανικά δεν ξέρω, πάντως εκεί ταξίδευε περίπου με 24kn-28kn.Προφανώς οι ανάγκες της γραμμής δεν απαιτούν παραπάνω.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Αρακλειανός said:

Στο fakta βέβαια αναφέρεται πως πωλείται για διάλυση από τον Δεκέμβριο...

Ε όχι και για διάλυση αυτό το πλοίο..! Άμα ήταν σε τέτοια κατάσταση τα πλοία που πάνε για διάλυση, τότε κάτι Ολύμπους θα έπρεπε να τα κλαίν και οι ρέγγες!!! 

Link to comment
Share on other sites

Rushton 20RK270 φοράνε και τα Runner.
Αν λάβουμε υπόψιν και τις διαστάσεις του (λίγο πιο μακρύ, λίγο πιο στενό και με μικρότερο βύθισμα) μπορεί να τσιμπάει κανένα μίλι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ταιριάζει 'το αιολάκι' για την γραμμή πάρο-νάξο-μύκονο-τήνο-ραφήνα σε αντικατάσταση του terajet. Αρκετά πιο οικονομικό , ίδια ταχύτητα και ικανοποιητική μεταφορική ικανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...