Jump to content
Shipfriends

Το ακτοπλοϊκό πλοίο του 2022


Το ακτοπλοϊκό πλοίο του 2022  

68 members have voted

  1. 1. Το ακτοπλοϊκό πλοίο του 2022

    • Aero Hiighspeed
      29
    • Blue Star Chios
      13
    • Αντιγόνη
      10
    • Αριάδνη
      4
    • Πρέβελης
      12

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 12/31/2022 at 09:59 PM

Recommended Posts

1) SUPERSTAR .όσων χρονών και να πάει το ταξίδι μαζί του είναι μαγεία! Και είναι το πιο όμορφο ΠΛΟΙΟ με διαφορά!

2) BLUE STAR DELOS . Αξιοπιστία και άψογο εσωτερικό. Το πιο επιτυχημένο πλοίο της Παροναξίας.

3) SUPER EXPRESS . Το πιο άνετο ταχύπλοο.

4) ΦΟΙΒΟΣ . Το κρουαζιερόπλοιο του Σαρωνικού.

5) SUPERFERRY . Υπερβολικά χτισμένο  αλλά συνεπέστατο και υπερπολυτελές! Το σαλόνι της πρώτης θέσης είναι εμπειρία! 

Link to comment
Share on other sites

To Aqua Myth θα ψηφιζα.

Αλλα δεν ηρθε.Θα ηταν ενας φιλος που ηρθε αποψε απ τα παλια που λεει και το ασμα.

Οποτε θα ψηφισω το Olympus για τη φιλοδοξη προσπαθεια επανοδου του στη ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ και εγώ τα δικά μου:

Blue Star Myconos: Ακούραστος εργάτης του Αιγαίου, προσπαθεί, κατά τα φαινόμενα, να τα βγάλει πέρα και με τα Scrubbers που του έβαλαν. Έρωτας μεγάλος.

Αριάδνη: Ειδικά το καλοκαίρι, ξελασπώνει καταστάσεις.

Blue Star Delos: Σημείο αναφοράς, όμορφο μέσα και έξω, σταθερή αξία.

Έλυρος: Γιατί θυμίζει τις παλιές καλές στιγμές της ΑΝΕΚ και, γιατί, κατά τη γνώμη μου, είναι ένα από τα πιο λειτουργικά night ferries. Πάντα μου αρέσει να το βλέπω στον Πειραιά.

Αντιγόνη: Πέρα από την όμορφη μετασκευή, λατρεύω το όνομα!

 

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη: Μια φρέσκια παρουσία μετά από μια καλαίσθητη μετασκευή

Aero 1,2,3: Επιτέλους νέα πλοία, έστω και μικρά.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρονται θα σχολιάσω ότι μάλλον τους αξίζει Lifetime Achievement Award για τη διαχρονική τους παρουσία, αν και μερικά έχουν κακογεράσει.

 

Link to comment
Share on other sites

1. Aero Highspeed: πολύ απλά γιατί είναι νεότευκτα και φέρνουν ανανέωση σε μια γραμμή που τη χρειάζεται 

2. Blue Star Naxos: χειμώνα-καλοκαίρι σε ένα πολύ απαιτητικό δρομολόγιο με ελάχιστα, αναλογικά, θέματα 

3. Blue Star Delos: πλοίο συνώνυμο της γραμμής του όσο κανένα άλλο

Edited by Blue Star Delos
Link to comment
Share on other sites

1) Τα Aero Highspeed σαν νεότευκτα πλοία, σε μια γραμμή που είχε χρόνια να δει κάποια επένδυση.

2) Sporades Star που μπήκε σε μια νέα γραμμή για τη Seajets και έχει αποσπάσει το μεγαλύτερο μερίδιο της γραμμής, αλλά και τις θετικές εντυπώσεις των επιβατών της γραμμής.

3) Το Αντιγόνη σαν μια νέα προσθήκη στη γραμμή του Σαρωνικού.

Link to comment
Share on other sites

1) BLUE STAR CHIOS πλοίο που δεν θα ξαναδούμε απλά με ότι αυτό συνεπάγεται. 
2) ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ : Καραβάρα που εξυπηρετεί άψογα όποια γραμμή και αν του ζητηθεί
3) ΑΡΙΑΔΝΗ : Για τους λόγους που είπε και ο John πιο πάνω
4) ΔΙΑΓΟΡΑΣ : Ένα πλοίο επίσης απροβλημάτιστο έχει σαρώσει τις άγονες χωρίς θέματα αλλά και σε επίπεδο συντήρησης είναι άριστο.
5)ΑΝΤΙΓΟΝΗ : Η αποκάλυψη της χρονιάς ,εξαιρετική μετασκευή (προσωπική άποψη) 

Link to comment
Share on other sites

1.Blue star Delos,το πλοιο που σπαει ολα τα κοντερ σε νουμερα στο Αιγαιο κ φερνει τα περισσοτερα λεφτα στην εταιρεια του

2.Αντιγονη γιατι εγινε μια καινουργια αρχη σε ενα νεο πλοιο  κ γραμμη κ αυτα πρεπει να τα επικροτουμε

3.Αριαδνη γιατι παει παντου κ μας αρεσει

4.World Champion jet  το καλυτερο ταχυπλοο στην Ελλαδα με φοβερες πληροτηρες καθε μερα γρηγορο κ απροβληματισμο

5.Πρεβελης για το εργο που κανει σε αυτα τα νησια κ φανηκε η αξια του για 10 μερες που ελειψε το καλοκαιρι με τη καραμπολα με τον Ολυμπο

Αρνητικη ψηφος παντως εαν υπηρχε θα πηγαινε στο Blue star 1 γιατι δεν μας ειχε συνηθισει σε τετοιες καταστασεις

Link to comment
Share on other sites

Η επικρατεστερη πενταδα ειναι

AERO HIGHSPEED

BLUE STAR CHIOS

ΑΝΤΙΓΟΝΗ

ΑΡΙΑΔΝΗ

ΠΡΕΒΕΛΗΣ

Εδω τα πραγματα ηταν ξεκαθαρα και το 5ο πλοιο ειχε ξεκαθαρη διαφορα απο το 6ο

Η ψηφοφορια κλεινει στις 31 Δεκεμβριου 23.59

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα σε Aero Highspeed και Αντιγόνη. Η λογική λέει το Aero Highspeed θα βγει το πλοίο του 2022, αλλά ψήφισα το Αντιγόνη έχοντας παρακολουθήσει σε μεγάλο βαθμό τη πορεία της μετασκευής, το νιώθω πιο οικείο σαν πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν ανάμεσα σε BS CHIOS και ΑERO από την μια τα AERO είναι νεότευκτα,αλλά από την άλλη δεν έχουν δουλέψει ούτε ένα εξάμηνο για να δούμε εάν έχουν βγάλει βλάβες κτλ για αυτό ήμουν διστακτικός σε αντίθεση με το BS CHIOS που 11 μήνες τον χρόνο καλύπτει ο,τι του ζητηθεί και ταχύτατο-απροβλημάτιστο,άρα η ψήφος μου πάει σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Bs Chios καραβάρα δε λέω,όμως έχει μέλλον ακόμα.

Αντιγόνη μια παντόφλα πολυτελείας συγνώμη δεν είμαι λάτρης.

Αερο.Αδιαφορα στο δικό μου μάτι.Όταν πριν 20 χρόνια έρχονταν Fc3 και Fc4 τι να κάνουμε οι 30 κόμβοι ρίχνουν το πήχη.Είναι κουτιά και είναι μόνο για Σαρωνικό.

Αριάδνη.Ναι καραβαρα μοναδική,όμως με μικρή προσφορά στο Αιγαίο.

ψήφισα ΠΡΕΒΕΛΑΡΑ.Η τεράστια προσφορά αδιαμφισβήτητη.Με πολλά γαλόνια στη πλάτη.Βγήκε ξανά στη δράση απροβλημάτιστα,οταν κάποιοι την είχαν ξεγραμμένη..

Link to comment
Share on other sites

Αντιγονη γιατί είναι μια επένδυση για την Αίγινα και ειδικά τη Σουβαλα που χρόνια ήθελε το πλοίο της σε μόνιμη βάση .

γιατι δεν ψηφίζω τα αλλά όμως..

Τα αερο θα βραβευτούν ένα σωρό φορές . BS Chios δε βρίσκω κάποιο λόγο να το ψηφίσω το 2022 .Αριάδνη όσο δε βρίσκει σταθερό ρόλο ( Πχ Κρήτη με ταυτόχρονη διαμόρφωση  χωρων). Πρέβελη θεωρω ότι έχει έρθει η ώρα να αντικατασταθεί η να μπει σε μια άλλη γραμμή μη ταλαιπωρεί και να μη ταλαιπωρείται (Θεσσαλονίκη-Ηράκλειο) , παρότι φέτος το καλοκαιρι ξελάσπωσε 

Link to comment
Share on other sites

Aero Highspeed από εμένα

οκ, μπορεί να βγάλουν βλάβες; Ε και; Η επένδυση έγινε σε νεότευκτα πλοία σε μια γραμμή που είχε χρόνια να δει. Ταχύτητες flyingcat 3 και 4 δεν πιάνουν αλλά δε δουλεύουν μόνο όταν είναι παχιές οι μύγες όπως τα παραπάνω..

 

Link to comment
Share on other sites

Απο την πενταδα επιλεγω τα Aero.

Δεν μπορω να πω οτι τα επιλεγω με ενθουσιασμο, ειναι ομως νεοτευκτα, "ψαγμενα" οσον αφορα την πρασινη μεταβαση, ναυπηγημενα σε ευρωπαϊκο ναυπηγειο και φερνουν ανανεωση σε μια γραμμη που το ζηταγε πολυ καιρο (στο κομματι των ταχυπλοων).

Οκ δεν ειναι συμβατικα, ειχαν προβληματα πριν την παραδοση κλπ κλπ, αλλα ακομη και ετσι, ειναι μια μικρη οαση στην ερημο.

Αν ειναι να βγαζουμε πλοια της χρονιας τους "εργατες" που κανουν τη δουλεια τους επι σειρα ετων χωρις ιδιαιτερα προβληματα, τοτε να ψηφιζουμε καθε χρονο το Κεφαλονια, το Ιονιο Πελαγος και τη Σταρούκλα το Μάρε.:)

Edited by proud_ionian
Σαν το Κεφαλονιά δεν έχει λέμεεεεε
Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές μεταξύ του Αντιγόνη και των τριών Aero. Τα υπόλοιπα δεν.. Όχι γιατί δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους, αλλά γιατί δεν ξεχώρισαν. Αν και ειδικά για το πρώην Νήσος Χίος πρέπει να πω ότι απογοητεύτηκα την τελευταία φορά που ταξίδεψα μαζί του. Κακογερασμένο και παρατημένο. Απορώ πως τα καταφέρνει.

Τα Aero τα βλέπω μόνο απέξω, δεν έχω ταξιδέψει μαζί τους. Έχω την εντύπωση πως και το 2023 θα αποτελούν σημείο αναφοράς, τουλάχιστον μέχρι να ξαναδούμε νεότευκτα. 

Ως τότε Αντιγόνη, φρέσκια και όμορφη παρουσία στον Σαρωνικό, σαφέστατα κάτι παραπάνω από "παντόφλα".

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα του χρόνου θα ψήφιζα τα AERO αλλά όχι φέτος, αν αναλογιστεί κανείς πως το μισό 22 έλειπαν. Η ψήφος μου πήγε στο BS CHIOS γιατί είναι πραγματικά ασταμάτητο και όπου πάει εξυπηρετεί με τον πλέον κατάλληλο τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευομαι η αλήθεια είναι να επιλέξω.

Αρχικά δεν θεωρώ ότι η Αριάδνη έκανε κάτι το αξιοσημείωτο για να θεωρείται πλοιο της χρονιάς. 

Και η Αντιγονη. Οκ έκανε μια όμορφη μετασκευη, η Σουβαλα απέκτησε πλοιο μέχρι εκεί. 

Τα aero έφεραν νέο αέρα στην ακτοπλοΐα των νεκραναστασεων. Ωστόσο για τα δικά μου κριτήρια θα ήθελα να δω σε βάθος χρόνου τις επιδόσεις τους στην αξιοπιστία και στην προσφορά τους. 

Είμαι ανάμεσα στο Πρεβελης και στο BS Chios. Για το Πρεβελης μην τα ξαναλέμε, για τις δυνατότητές του και τις λιμενικές υποδομές αυτό που κάνει ξεπερνά κάθε φαντασία. 

Το BS Chios επίσης, τόσα ρεμεντζα, τόσα μίλια καθημερινά σε υψηλές ταχύτητες, πραγματικά είναι εργαλείο. Ακόμη και με την αναφορά πως είναι κακογερασμενο και παρατημενο, αναδεικνύεται η ποιοτητα κατασκευής του. 

Η ζυγαριά γέρνει προς το Πρεβελης. Έλυσε το ακτοπλοϊκο προβλημα που προεκυψε κατευθείαν και μάλιστα επέστρεψε δριμύτερο, με υψηλότερες ταχυτητες απ'οταν άφησε τη γραμμή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...