Jump to content
Shipfriends

Ανθή Μαρίνα (ΙΜΟ 7820473)


Recommended Posts

  • Replies 312
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τη παρασκευη , εφτασα Ροδο στις 12.40 και εκεινη των ωρα εμπενε στο λιμανι το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ , τι ωρα ειχε αναχωριση απο ΠΕΙΡΑΙΑ την πεμπτη 18.00 η πιο αργα , γιατι αν εφυγε 18.00 εκανε 18.40 ωρες για ΡΟΔΟ :(

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πάντως με αναχώρηση στις 15:00 για Σύρο - Τήνο - Μύκονο - Πάτμο - Λέρο - Κω, έριξε καταπέλτη στο έξω της Μυκόνου στις 21:10 και τη Δευτέρα με αναχώρηση από Μύκονο στις 17:30,το πλοίο ήρθε 16:50. 40 λεπτά πριν την ώρα του.Εκεί βέβαια έπεσε πάνω στην άφιξη του ΠΕΡΛΑ το οποίο έκανε 25 λεπτά κι έτσι το πλοίο όλη αυτή την ώρα καθόταν και κοίταγε. Μήπως το λιμενικό θα έπρεπε να δώσει προτεραιότητα στο πλοίο της γραμμής και όχι στο κρουαζιερόπλοιο που θα καθόταν μέχρι τις 24:00??

Link to comment
Share on other sites

Τοσο εκανε και πριν κανα μηνα περιπου στο γυρισμο απο Μυκονο που ημουν μεσα.

Με 19 μιλια και κατι ψιλα πηγαινε συνεχως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια , 4 μερες στη ΠΑΤΜΟ , πηγε ηρθε και δεν εμπενε κοσμος , πως το αντεχει το δρομολογιο η GA , χθες που γυρναγε ΠΕΙΡΑΙΑ με ημερισιο , ημουν στο λιμανι , δεν ειχε κοσμο μεσα απο ΚΩ-ΛΕΡΟ σχεδον καθολου απο ΠΑΤΜΟ εβαλα ψιχουλα , δε ξερω βεβαια τι εκανε ΜΥΚΟΝΟ-ΤΗΝΟ-ΣΥΡΟ το ΑΝΘΗ , αλλα μεχρι κει πως βγαζει τα εξοδα του , απορησα ....... :(

Μας βλεπω στα δωδεκανησα να μενουν χωρις βαπορια συντομα , ο κατπαν θα τα κοψει αν συνεχισει ετσι :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΑΝΘΗ εφτασε σημερα το πρωι στη ΚΩ στις 08.10 , αν εφυγε δηλαδη στις 18.00 εκανε τη ΚΩ 14.10 :eek: ...... Παρα πολυ το βλεπω ..... Λεει οτι παει ΠΑΤΜΟ 08.40 .... ΛΕΡΟ 10.00...... ΚΩ πως φτανει 14.10 ......

Μειωσαν και αλλο την ταχυτητα του :D

Link to comment
Share on other sites

Χτες οντως εφυγε στην ωρα του το Ανθη Μαρινα αρα ο υπολογισμος σου ειναι σωστος. Βεβαια δεν ξερουμε αν ειχε γινει κανενα χαος στη φορτωση και η καθυστερηση οφειλεται σε μπες-βγες στα λιμανια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερουδια , νεος αναταποκριτης :D σας απο ΛΕΡΟ , χτες το ΑΝΘΗ ηρθε στη ΛΕΡΟ στις 11.45 , αν εφυγε απο ΠΕΙΡΑΙΑ στις 23.30 εκανε ΛΕΡΟ 12.15 :eek: !!!!!!

Να πως βγαινει το 14.10 στη ΚΩ :confused:

Παρα πολυ ειναι για ενα πλοιο που περσυστα πρωτα του εκανε τη ΛΕΡΟ σε λιγοτερο απο 10.00 :mad: ........

Link to comment
Share on other sites

Άστα, χθες βράδυ έφυγε από Ρόδο 17:15 και έδεσε Πειραιά στις 10.00. Άθλιο, βρώμικο, όλο σκουριές, το πλήρωμα κυκλοφορούσε στο πλοίο σαν φαντάσματα, πολλοί είχαν το ύφος βαρυποινήτη...

Οι τουαλέτες οι πιο βρώμικες που έχω δει τα τελευταία χρόνια, μυρίζαν μέχρι τα σαλόνια. Από Ρόδο έφυγε σχεδόν άδειο, αλλά παρόλα αυτά στα καταστρώματα κινδύνευες να σκοτωθείς από τις λάσπες και τους χυμένους καφέδες.

Έχει και φαστ φουντ ΕΛΕΙΝΗΣ ποιότητας. Τουλάχιστον, είναι φθηνό.

Ένα θετικό βρήκα, την ανυπαρξία κραδασμών στην πρύμη, σε αντίθεση π.χ. με το Μπλού Σταρ 2 που πίσω τρέμει ολόκληρο διαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

harlek έχεις απόλυτο δίκιο.

Το πλοίο δυστυχώς δρομολογήθηκε κατευθείαν από τον παροπλισμό του και δεν προστέθηκε ούτε μία πινελιά. :P

Παλαιότερα πλοία του καπτα Μάκη δίχνουν νεότερα..

Και το πλήρωμα μου θυμίζει σαν να λειτουργεί το βαπόρι με προσωπικό ασφαλείας.

Τό μόνο θετικό που του δίνω είναι τα 19.3 μίλια που έβγαζε πριν κανα δίμηνο που ταξίδεψα,ένα ανακαινισμένο χώρο με καθίσματα πούλμαν, και φυσικα τον Χίωτη πλοίαρχο (Μαθιούδη).

Αν πάντως το μετασκεύαζε, θα έβρισκε πάλι κάποιον να το μοσχοπουλήσει.. :D

Link to comment
Share on other sites

Σας τα ειχα πει οταν ανοιχθηκε αυτο το TREED για την ΑΝΘΟΥΛΑ ..... Αθλιουτσικο :P ειναι αλλα τι να κανουμε ..... Απλα προσπαθουμε να μη μπουμε μεσα :D:rolleyes:

Ειχα πει πριν κανα 3 μηνο οτι το ΡΟΜΙΛΝΤΑ μπρος του ειναι κρουαζιεροπλοιο :confused: ....

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι καλυμνε. ταξιδεψα και γω πριν δυο μηνες μαζι του και τα ειχα γραψει εκτενως.

μαλλιστα στην αρχη οταν ειχες πει εσυ σε τι κατασταση βρισκεται νομιζα οτι υπερβαλλεις λογω της γνωστης σου αγαπης προς την GA Ferries. Το βαπορι ειναι για ανθρωπους σαν και μας που θελουμε να ταξιδεευουμε με διαφορετικα βαπορια. Για ανθρωπους ομως που θελουν να κανουν διακοποες η να πανε στη δουλεια τους δεν ειναι το ιδανικοτερο (καμπινες για λοχο, κυλιομενες παλια στο τεξας, εξωτερικα καταστρωματα ασε καλυτερα κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Απο και προς τον ΠΕΙΡΑΙΑ δεν εχω μπει ποτε !!!!! Μονο τοπικα δρομολογια εχω κανει απο 1.30 - 3.30 ωρες το πολυ!!!!

Και δεν πιστευω να μπω ποτε :confused:

Πριν κανα διμηνο εζησα αυτο που λεει ο harlek για τη βρομα της τουαλετας , αναρωτιεμε ομως , δεν γινεται ελεγχος για θεματα δημοσιας υγειας για παραδειγμα :D ???? Και αλλα πολλα ......

any way που λεμε και στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ :D

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγομενα του Νησος Καλυμνος ερχονται να επιβεβαιωσουν και δυο φιλοι μου που ταξιδεψαν την Κυριακη το βραδι με το Ανθη Μαρινα. Το πλοιο ειναι οπως το αφησα το Μαιο, σε απαισια κατασταση στα καταστρωματα δηλαδη ενω λογω των συνεχων δρομολογιων και του πολυ κοσμου, και το εσωτερικο εχει αρχισει να πληρωνει το τιμημα. Σημερινη αφιξη του πλοιου δε στις 1545(!), με αναχωρηση στις 1800. Εννοειται πως δεν προλαβαινει με τιποτα. Σημειωτεον οτι προκειται για καθυστερηση που κουβαλαει απο την Κυριακη το βραδι.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο ειναι οπως το αφησα το Μαιο, σε απαισια κατασταση στα καταστρωματα δηλαδη ενω λογω των συνεχων δρομολογιων και του πολυ κοσμου.

Προς Δωδ/σα κοσμο εχει ελαχιστο , προς ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ εχει κινηση ???

Link to comment
Share on other sites

Για προς δεν ξερω, αλλα εχει σιγουρα απο Μυκονο, Τηνο και Συρο γιατι ειδικα για τους επισκεπτες του Σαββατοκυριακου που δεν θελουν η δεν μπορουν να ταξιδεψουν με ταχυπλοο το βραδι, ειναι το τελευταιο πλοιο που περνα σε μια λογικη ωρα και με λογικη ωρα αφιξης στον Πειραια. Οι φιλοι μου που ταξιδεψαν την Κυριακη, μου ειπαν οτι το 80% των επιβατων που ηταν πανω στο πλοιο, μπηκαν απο τα τρια αυτα νησια.

Link to comment
Share on other sites

Αφου απο ΚΩ-ΛΕΡΟ-ΠΑΤΜΟ δε περνει τιποτα :D (το εχω δει και με τα ματια μου αυτο) μενει μονο η ΣΥΡΟΤΗΝΟΜΥΚΟΝΙΑ για να σωσει το δρομολογιο ..........

Παντως το δρομολογιο της επιστροφης του την Κυριακη απο ΚΩ , τελικα φαινετε οτι το εφιαξε για τις Κυκλαδες :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθιζει αυτο στις επιστροφες της Κυριακης, να περνα απο Μυκονο. Περυσι το καλοκαιρι δεν του βγηκε και τον Αυγουστο ειχε επιστροφη με το Ανθη Μαρινα αλλα τη Δευτερα. Προπερσι περνουσε την Κυριακη το βραδυ το Μιλενα προερχομενο απο Καβαλα, Λημνο, Μυτιληνη, Χιο, Σαμο, Ικαρια και ειχε πολυ καλη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Μα να φθιαξει δρομολογιο δωδεκανησου πρωινο ??? Στα 10 χρονια που παω εγω δωδεκανησα ο Αγουδημος δεν ειχε ποτε πρωινο δρομολογιο :D ....

Ηξερε εκ'το προτερον οτι ο κοσμος ετσι και αλλιως θα φευγει με το BS και ετσι εκανε κολπακι μπας και παρει κοσμο :D ..... Αλλα .......

Υ/Γ Το μονο που θυμαμε ηταν το 1998 , με το ΜΙΛΕΝΑ που ειχα ερθη απο ΠΑΤΜΟ μεσημερι (αναχωριση στις 14.00-κραταω ημερολογιο ταξιδιων και το θυμαμαι :confused: ) αλλα δεν θυμαμε αν ηταν απο καθυστερηση η κανονικο δρομολογιο :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...