Jump to content
Shipfriends

Φίλιππος (IMO 7321972)


Recommended Posts

Μας τελειωσε το Seahawk. Εχουμε αλλαγη σημαιας και ονοματος το οποιο και φιλοδοξω να ειμαι σε θεση να γνωριζω αυριο το πρωι.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι συμφωνα με το MEGA σκαφη του λιμενικου περιπολουν το π[λοιο για την πιθανη περιπτωση να πεσουν οι δραστες στη θαλασσα προκειμενου να διαφυγουν

Link to comment
Share on other sites

o Nick the Greek εσκισε χιτωνιο. επειδης λοιπον δεν μπορει να "σηκωσει" τη φωτο, μου την εστειλε να τη σηκωσω εγω.

ο Fillipos (οχι του εδιμβουργου) λιγο μετα τη μετονομασια

post-13-128326956536_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή είμουν έστω και απο μακριά παρών! Ειναι ιδιαίτερα συγκινητικό να βλέπεις όμορφα βαπόρια να γίνονται έστω και στα γεράματα ελληνικά! Με τον Φίληππο λοιπόν γίναν 3 τα αδέρφια στην Ελλάδα. Για πρωινές φώτο ξέρετε που...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έμαθα θέλουν τη Τρίτη το βαπόρι να ξεκινήσει!! Αλλά δε ξέρω εάν τελικά θα γίνει αυτό!! Μιας και βγήκε ένα πρόβλημα, που σκέφτονται εάν θα το επιδιορθώσουν τώρα ή στο άμεσο μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω σολο καρριερα μια και ηδη η HSW εχει εκει να Nave και Cielo συν το ναυλωμενο Esprit. Αν δεν αντικαθιστα το τελευταιο λοιπον, μαλλον θα ειναι μονο του. Αν θυμαμαι καλα η συγκεκριμενη εταιρεια ειχε και παλιοτερα παρουσια στη γραμμη, η μηπως κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Είχε σ'ιγουρα με το ΦΙΛΙΠΠΟΣ (το ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ βεβαίως βεβαίως)και με το ΡΑΒΕΝΝΑ δρομολόγια από Ικονιο Ανκόνα και κάποια στιγμή πρέπει να έγινα Κόρινθο Ανκόνα.

Μετά έμεινε με το ΡΑΒΕΝΝΑ και δεν ξέρω αν πήγε τελικά Κορινθο Βενετία η συνεχισε Κορινθο Ανκόνα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κανείς λάθος υπήρχε το Ravenna στη γραμμή αυτή!! Αυτή η γραμμή είχε πολύ ψωμί!!! Το 2000 η τότε MFD είχε καθαρά κέρδη από τα τέσσερα δρομολογημένα της Ro-Ro, κοντά στα 400.000.000 δραχμές!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δε ξέρω εάν τελικά θα γίνει αυτό!! Μιας και βγήκε ένα πρόβλημα, που σκέφτονται εάν θα το επιδιορθώσουν τώρα ή στο άμεσο μέλλον!!

Τελικά το επιδιόρθωσαν το πρόβλημα. Νέα από το δοκιμαστικό είχαν πολλά προβλήματα με τη ρύθμιση της μηχανής, όπου τελικά με αρκετή προσπάθεια τα κατάφεραν. Περιμένουν να ρυθμίσουν κάτι τυπικά χαρτιά και θα φύγει το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα που περασα απο τον ισθμο το πλοιο με την βοηθεια ρυμουλκου επιχειρουσε να περασει το καναλι..Τωρα το ΑΙS το δειχνει να βρισκεται στον κορινθιακο...Μαλλον επιβαιβεωνεσαι P100...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το πλοιο εδω και εναμιση μηνα καθε δυο εβδομαδες επισκεπτεται τον Πειραια, πρυμνοδετει στο ντοκ Δραπετσωνας και καθεται μια περιπου μερα, επειτα αναχωρει παλι για Κορινθο. Εχει κανεις καμιαν ιδεα για το τι ειδους δρομολογιο ειναι αυτο? Αποψε το πλοιο ειναι στη Δραπετσωνα για την ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ενω οι σποραδικες επισκεψεις του πλοιου στον Πειραια συνεχιζονται, βασικες του προσεγγισεις φερονται να ειναι η Κορινθος και η Ανκονα, ενω στην εικονα υπαρχει και το Koper της Σλοβενιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Το πλοίο εδώ και ενάμιση μήνα κάθε δυο εβδομάδες επισκέπτεται τον Πειραιά, πρυμνοδετεί στο ντοκ Δραπετσώνας και κάθεται μια περίπου μέρα, έπειτα αναχωρεί πάλι για Κόρινθο. Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι είδους δρομολόγιο είναι αυτό? Απόψε το πλοίο είναι στη Δραπετσώνα για την ιστορία.

Χθες που είδα το πλοίο στην ίδια θέση που αναφέρεις Nick The Greek το είδα να φορτώνει ΙΧ. Όμως δε ξέρω ποιος είναι ο προορισμός του πλοίου.

Μια αλλαγή που παρατήρησα είναι η μικρή αλλαγή στο χρωματισμό του πλοίου. Από μπλε ανοικτό έχει γίνει σε μια πιο σκούρα απόχρωση του μπλε, κάτι σε Blue-Black.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο περασε χτες το μεσημερι 1300 29/10 το καναλι και επεστρεψε σημερα τα ξημερωματα 30/10 στις 0500 που ξαναπερασε για Κορινθο (κομπλεταρισμα τρειλερς)και δρομο. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οπως λεει κ ο Νικ παραπανω,το μπλε της γαστρας εγινε πιο σκουρο.Με γυμνο ματι φαινεται πολυ καλα,εδω ομως στις φωτο(κ λογω του ηλιου)δεν γινεται κ τοσο αντιληπτο.Παντως αν κρινω απ τις νταλικες που περιμεναν στον καταπελτη του,πρεπει να εχει πολυ καλη κινηση.

post-709-12832697101_thumb.jpg

post-709-128326971013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...