Jump to content
Shipfriends

Detroit Jet (IMO 9216169)


express skiathos

Recommended Posts

Τι να σου πω για να το λές, έτσι θα ήταν. Απλά ειδικά σε VIP ποτέ μου δεν έχω συναντήσει το παραμικρό ούτε στα πατώματα ούτε στα τραπεζάκια και στις θέσεις. Στην οικονομική καμια φορά συναντάς βρομιές,,,αφού το πλοίο αδειάζει στην Πάρο και ξαναγεμίζει αμέσως για Νάξο-Μύκονο και εκεί πάλι γεμίζει για Ραφήνα. Οπότε δεν υπάρχει και πολύς χρόνος για να καθαριστεί. Περίεργο πάντως μου φαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

Τι έγινε πάλι ρε παιδιά;:)

Αντί επισκευές δεν κάνουν ένα ευχέλαιο καλύτερα; Γιατί κάτι πουλάκια από ένα κυκλαδονήσι μου σφύριξαν κλέφτικα ότι την ξεχνάμε τη μία μηχανή για φέτος το καλοκαίρι!:eek: Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Το μικρο HS πηγαινει προς Ραφηνα για το πρωτο δρομολογιο της χρονιας 16.15. Αξιοσημειωτο οτι ειναι με 35 μιλια. Μα τι παιρνουν φετος τα Highspeed και πανε ετσι στα προεμπορικα τους ταξιδια? :confused::D:D

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται μαλλον να υποφερει αρκετα απο ενα γεματο 7αρακι που υπαρχει στο Καβο Ντορο και εκτος του οτι εχει κοψει ταχυτητα εχει αλλαξει τοσο υην πορεια του που ειναι σαν να κατευθηνεται στο Πορτο Ραφτη. Οσοι εχετε μπει με 7αρι και πανω στο μικρο Highspeed καταλαβενεται πως θα πηγαινει αυτη τη στιγμη;):P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο πλοίο αλλάχτηκαν τα υφάσματα στο πίσω μέρος της οικονομικής θέσης όπου είχαν αρχίσει να δείχνουν τα χρονάκια τους. Από ταχύτητα πολύ καλά αφου με πρωτόκωλλο δεν έδειχνε να έχει προβλημα να διατηρηθεί στα 32-33.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πρόσεξα κι εγώ αυτό που λέει ο Pie αλλά έχω μία απορία. Γιατί τα κάνανε κόκκινα και μόνο στην αριστερή μεριά; :confused: Χτυπάνε πολύ έντονα. Δεν λέω ότι είναι άσχημα αλλά δεν δένουν και τόσο αρμονικά. Στο αδερφό παραμένουν ως είχαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

To Highspeed 2 χθες παρειχε βοηθεια χθες σε ακυβερνητο Ιστιοφορο ανοικτα της Τηνου

Πηγη: ΥΕΝ

Ενημερώθηκε, βραδινές ώρες χθες, η Λιμενική Αρχή Τήνου για ακυβερνησία Ι/Φ σκάφους στη θαλάσσια περιοχή «Κιόνια» Τήνου, περίπου 2 ν. μ. από την ακτή.

Aμεσα, ενημερώθηκε ο Πλοίαρχος του Ε/Γ-Ο/Γ ταχυπλόου «HIGH SPEED 2», το οποίο κατέπλεε στο λιμένα Τήνου εκτελώντας εγκεκριμένο δρομολόγιο, όπως σπεύσει για παροχή βοήθειας.

Στο σημείο έσπευσαν, επίσης, το ταχύπλοο σκάφος αναψυχής «ΗΛΙΑΝΝΑ» Τ.Τ. 27 και το Ε/Γ-Τ/Ρ «ΚΑΤΕΡΙΝΑ» Ν.Τ. 18, το οποίο και προέβη στην ασφαλή ρυμούλκηση του Ι/Φ «TACTICAL DIRECTIONS» Νηολ. Σύδνευ 856015, στο λιμένα Τήνου.

Οι δύο (02) αλλοδαποί επιβαίνοντες είναι καλά στην υγεία τους, ενώ από την οικεία Λιμενική Αρχή, η οποία διενεργεί προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους του σκάφους.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος το καλοκαίρι, το πλοίο άνετα θα μπορούσε να πιάνει και Άνδρο και Κάρυστο.:rolleyes: Με τόσους καιρούς που είχε, δίπλα στα Γαυριονήσια πέρναγε και ανέβαινε το μισό Κάβο Ντόρο για να γυρίσει προς Ραφήνα. Και έχω την εντύπωση ότι ψήλωνε περισσότερο από το Seajet και το Flyingcat. Ισχύει αυτό ή είναι η ιδέα μου?:confused:

Επίσης, εντύπωση μου έκανε ότι ενώ πέρναγε ανοικτά από την Καρδιανή και παρόλο που είχε πολύ αέρα και κύμα ανοικτά…μετά από λίγα λεπτά έφερε αρκετό κύμα στη παραλία…μπορεί και 1 μέτρο. Και δεν ήταν τόσο το κύμα όσο το ξαφνικό και το απρόσμενο (η παραλία είναι ήσυχη με τον Βοριά…με τα μέτρα της Τήνου βεβαίως:rolleyes:)…αρκετό ώστε να δημιουργήσει προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω οτι το βαπόρι εκανε μια εξαιρτετική χρονιά και απο πληροτητες και απο συνεπεια.

Μάλλον βρηκε επιτελους τα σωστα ωράρια, οσο για τα ψιλώματα, φίλοι και γνωστοί μιλούσαν για ανετα ταξίδια παρα τους χοντρους καιρούς του Αυγούστου., κάτι που είναι προς τιμήν και των δυο πλοιάρχων του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια το HS2 το βλέπουμε να έχει δέσει στο παλαιό λιμάνι της Μυκόνου(αποβίβασε στο νέο) ! Αυτό έγινε είτε γιατι στο Νέο Λιμάνι πιάνει πολύ κίνηση είτε λόγω καιρού , αφού έχει αναχώρηση στις 14:00.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απο σημερα το Highspeed 2 και στην Ανδρο!!! σημερα επιασε για πρωτη φορα,σαν δοκιμαστικο... 25 Ευρω το ατομικο για Ραφηνα και 40 το αυτοκινητο... 1 ωρα και 5 λεπτα η διαρκεια ταξιδιου...δρομολογια απο Παρασκευη εως και Δευτερα... Αντε ποιος την πιανει τωρα την ανδρο...!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φέτος το καλοκαίρι, το πλοίο άνετα θα μπορούσε να πιάνει και Άνδρο και Κάρυστο.:rolleyes: Με τόσους καιρούς που είχε, δίπλα στα Γαυριονήσια πέρναγε και ανέβαινε το μισό Κάβο Ντόρο για να γυρίσει προς Ραφήνα.
Έστω και με καθυστέρηση...η εταιρεία συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις.:rolleyes: Και επειδή είναι τέλος σαιζόν, μάλλον πρόκειται για πρόβα/δοκιμή για του χρόνου. Πάντως είναι αξιοσημείωτο ότι περίμενε πρώτα να πάει ο Βάπωρ στο Νεώρειο και μετά να αλλάξει τα δρομολόγια. Προφανώς, δεν τολμάει να αναμετρηθεί στα ίσα με το καμάρι της Ραφήνας.:D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...