Jump to content
Shipfriends

Vergina (IMO 5426443)


Recommended Posts

Ένα πλοίο των 3Κ , κατασκευής του 1964 ως Bilu , νομίζω ητανε αελφάκι του Αρίων το '79 αγοράστηκε από την Ηπειρωτική ως Ελ Γκρέκο αλλά δεν είναι σίγουρο το αν έκανε δρομολόγια (κρουαζιερες) με αυτό το ονομα . Στις αρχές της δεκαετίας του 80 αγοράστηκε από τους 3Κ και έκανε δρομολόγια Ανγκονα-Κερκυρα-Πατρα-Πειραιας-Ηρακλειο-Ροδος-Λεμεσσος-Χαιφα και Μπαρι-Ηγουμενιτσα . Το '95 νομίζω ναυλώθηκε στην γραμμή Μπρίντιζι-Ηγουμενιτσα . 

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Αδελφακι του Αριωνα δεν ηταν. Απλα ειχαν περασει απο την ιδια Ισραηλινη πλοιοκτησια.

Το θυμαμαι 2-3 καλοκαιρια στην Πατρα οταν ημουν μονοψηφιας ηλικιας. 1980 σιγουρα για 1979 δεν θυμαμαι. Το 1981 ηταν μαζι με το Golden Vergina.

Tα διαφημιστικα εγραφαν Stability Line. Νομιζω το εγραφε και στις παντες μια σαιζον.

Πρεπει να ξαναπερασε για λιγο και μια σαιζον τα 90s

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ΚΡΗΤΗ said:

Ένα πλοίο των 3Κ , κατασκευής του 1964 ως Bilu , νομίζω ητανε αελφάκι του Αρίων το '79 αγοράστηκε από την Ηπειρωτική ως Ελ Γκρέκο αλλά δεν είναι σίγουρο το αν έκανε δρομολόγια (κρουαζιερες) με αυτό το ονομα . Στις αρχές της δεκαετίας του 80 αγοράστηκε από τους 3Κ και έκανε δρομολόγια Ανγκονα-Κερκυρα-Πατρα-Πειραιας-Ηρακλειο-Ροδος-Λεμεσσος-Χαιφα και Μπαρι-Ηγουμενιτσα . Το '95 νομίζω ναυλώθηκε στην γραμμή Μπρίντιζι-Ηγουμενιτσα . 

Όχι δεν ταξίδεψε με την Ηπειρωτική,στη συνέχεια μετονομάστηκε SAUDI MOON κ μάλλον ο Ποταμιάνος ήταν ο μεσάζων ώστε να πουληθε τότεί ισραηλινό πλοό σε Άραβες.

 

Link to comment
Share on other sites

Claim to fame, η ναύλωσή του για να μεταφέρει τους οπαδούς του Ολυμπιακού στο Ισραήλ για το final 4 του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1994.

0

Copyright: Sportday.gr

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο βαπορακι το συγκεκριμενο

Μπορουμε να το δουμε σε μια αφιξη,μαλλον στο Ηρακλειο ,με μπολικο κοσμο επανω

Στο πλαι δεν εχει καποιο σινιαλο αλλα μονο μια μπλε γραμμη

3K τι ακριβως σημαινε;

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2022 at 11:48 PM, polmyt said:

 

Στο πλαι δεν εχει καποιο σινιαλο αλλα μονο μια μπλε γραμμη

 

Ήταν ακριβώς η εποχή που άρχισαν να βάζουν επιγραφές στις πάντες .Τότε ζήλευα την Ευρώπη που τις είχαν ενώ τα δικά μας ήταν λευκά,άντε κανένα ζωνάρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...