Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

Ορίστε λοιπόν η καθέλκυση του ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ από τα ναυπηγεία miko mission που το παρέδωσε στα ναυπηγεία neptune για το fitting out.

Φυσικά για την κατασκευή του μοντέλου απαιτήθηκαν άπειρες ώρες όπως και για το τελείωμά του.:rolleyes:

Η καθέλκυση έγινε στη λίμνη Αγίου Μερκουρίου.

post-397-128326961586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To μοντελλο του νησος μυκονος εχει μηκος 140 εκ αρα ειναι στην κλιμακα 1100 και ειναι κατασκευασμενο απο fiber glass και τα ντεκ απο κοντρα πλακε η γεφυρα το φουγαρο και ο ιστος απο φυλλο πλαστικου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Νησος Μυκονος προχωραει με σταθερα και αργα βηματα. Σημερα τελειωσαμε με αξονες προπελες και προπελακια. Απο αυριο αρχιζουν τριψιματα :mad: και μεθαυριο παμε στο φαναρτζιδικο για το πρωτο χερι :rolleyes:

Σε 2 βδομαδες Dock Trial και σε 2 μηνες παραδινεται

post-23-128326962054_thumb.jpg

post-23-128326962055_thumb.jpg

post-23-128326962056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και πουλανε.

Αλλα δε θα στο συνιστουσα. Αν εχεις τη δυνατοτητα ψωνισε απο το ιντερνετ θα τα βρεις σε αρκετα ποιο συμφερουσες τιμες. Και ελικες και προπελακια και τιμονια μπορεις να βρεις εκει. Οτι βαζει το μυαλο σου. Καμια φωτο απο το Μυτιληνη σου θα μας βαλεις? Εγω σημερα ασχοληθηκα με τα πηδαλια

post-23-128326962061_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο. Αυριο τελειωνουν ολα τα βαψιματα και τα γραμματα-σινιαλα κτλ εκτος απο τα παραθυρα που θα μπουν τελευταια.

Απο Δευτερα αναλαμβανουν οι μηχανικοι τα υπολοιπα. Αν ολα πανε καλα το επομενο Σαββατοκυριακο θα εχουμε το πρωτο Dock Trial στο Σιντριβανι του Πειραια ;):D

post-23-128326962089_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δημιουργος αλλα δημιουργοι. Ο miko misson εκανε το κουφαρι και απο κει και περα ο εμπειρος Neptune του εβαλε αξονες τιμονια προπελακια και τωρα το βαφει. Μετα θα βαλει και τα μηχανηματα μεσα και θα κανει κοντρες με το Θεοφιλο μεχρι τη μπουκα του λιμανιου:D

Ορεστη για στολισμα πεφτει λιγο ακριβο γιατι ειναι και τα μηχανηματα μεσα. Αλλα για εκπαιδευση πλοιαρχων πριν πιασουν το κανονικο ειναι καλη λυση. Θα το προτινω στη HSW :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια. Εννοω μοτερ τιμονια προπελακια. Δεν ειναι διακοσμητικα ολα αυτα. Το εργαλειο θα γινει τηλεκατευθυνομενο γι αυτο λεω παραπανω να ερχονται πλοιαρχοι για εκπαιδευση :D.

Μη το δεις να ανοιγει και καταπελτη και σου φυγει η περουκα :D

Δεν κανω πλακα ουτε ειμαι τρελος. Ειμαι ενας τρελος επιστημονας

Link to comment
Share on other sites

Τρελέ ναυπηγέ!! κρίμα μόνο που το Ν ΜΥΚΟΝΟΣ έχει να ναυπηγηθεί γιατι θα μπορούσες να το διαθέσεις και για μελέτη sea keeping η αντίστασης

Φαντάζομαι πάντως ότι θα έχει και το αντίστοιχο κόστος το εγχείρημα σου

Link to comment
Share on other sites

Και μετα το Ν/Α ΠΛΕΙΑΣ ακολουθει το ''νεο αιμα'' της Διοικησης Ναρκοπολεμου,το Ν/ΘΗ ΕΥΡΩΠΗ (Μ62) ,εγγλεζικο,τυπου HUNT,ενα απο τα μεγαλυτερα στον κοσμο πλοια φτιαγμενα απο GRP.Αυτο τον καιρο περιπολει στην Μεσογειο στα πλαισια της αντιστοιχης ΝΑΤΟικης δυναμης SNMCMG-2 .

evr10tw6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Στηβεν πολυ καλη προσπαθεια.

Απο τι υλικα ειναι? το εχεις κανει με νομεις κανονικα?

Εδω ειναι η τελευταια φωτο του Μυκονος. Απο την αλλη βδομαδα θα μπουνε μεσα οι μηχανες και το επομενο upload θα ειναι με βιντεο μανουβραροντας :D

Ετσι για να σκασει ο οχτρος

post-23-128326962119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι με νομείς μιάς και πιστέυω πως χωρίς αυτούς μοντέλο δε βγαίνει

Σε αυτό λοιπόν βοήθησε το σχέδιο γραμμών του Ροδάνθη το οποίο μετά απο πολύ αγωνία βρήκα,ένα σχεδίο σχεδιασμένο στο χέρι απο τους φίλους μας τους Ιάπωνες το 1973 προφανώς,μιας και ο ραπιτογράφος έχει ξεθωριάσει αρκετά.Για σχέδιο του Μυτιλήνη ούτε συζήτηση΄(βλ Β-διαχειρηστική)

Τα υλικά είναι μπάλσα για τους νομείς και τη centre line και τη γαστρα μεχρι το γκαραζ στη γάστρα υπάρχει επικάλυψη με γύψο καθώς και στο βολβό και στη πλώρη.Ολο το υπόλοιπο απο το γκαραζ και επάνω και τα deck είναι απο φύλλο πλαστικού με το οποίο και θα συνεχιστεί.

Νeptune το Μυτιληνη δεν θα έχει μηχανή αλλά δεν πειράζεικαι έτσι τρώγεται

Και επειδή εχω την εντύπωση ότιη προηγούμενη φώτο το αδικεί λίγο βάζω μια καλύτερη νομίζω

post-323-128326962121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Neptune, thn udatosteghsh tou katapelth 8a h8ela na dw....den eimai sxetikos alla ti 8a kaneis gia na mhn 3era8ei to lastixo (an pragmatika to baleis k auto sto remote control!!!)

pote 8a me pas ta3eidi sto tank tou EMP?

Eukaireia na to perasoume k stokxolmh dhladh :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μήπως μπορεί κάποιος να κατασκευάσει το "ΝΑΞΟΣ", το πορτοκαλί της Ναξιακής Α.Ν.Ε.;

Ολα γινονται αλλα ποτε??Δυστυχως τρωνε πολυ ωρα οπως εχουμε χιλιοαναφερει...;) Επισης για πιο καλα αποτελεσματα καλο θα ηταν να εχουμε κανενα (μικρο η απλο) πλανο του πλοιου.Εχεις τιποτα τετοιο?

Προσωπικα ασχολουμε τωρα τελευταια (με βηματα χελωνας ομως :D ) με ενα αλλο πολυ ιστορικο πλοιο των Κυκλαδων,το Παναγια Τηνου.Παρακατω μια πολυ προωρη εμφανιση του πλοιου.

post-76-128326962627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To World Renaissance σιγουρα ειναι ενα πολυ ομορφο πλοιο και ειναι ''στα υποψιν''.Προς στο παρον εξοπλιζομαι με πολεμικο στολο για παν ενδεχομενο.Η Φ/Γ ΕΛΛΗ λοιπον ενω μανουβραρει με μεγαλη ταχυτητα (max 30 kn).Ενα απο τη πρωην ολλανδικη σειρα ''Kortenaer'',η οποια σε μεγαλο βαθμο αποκτηθηκε απο το ελληνικο ΠΝ.Πρωην ναυαρχιδα του ελληνικου στολου και στο προσεχες μελλον ισως πολεμικο πλοιου του Πακισταν μαζι με αλλα 2-3 του ιδιου τυπου (εφοσον προχωρησουμε σε παραγγελειες των νεων φρεγατων)

2004159328330365948_rs.jpg

2004926462125150576_th.jpg2004971091210406599_th.jpg2004989008437264079_th.jpg2005464998396898473_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρησιμοποιώ το Sketch up για την κατασκευή πλοίου.Σχεδόν έχω τελειώσει το πρωτο μου πειραματικό καράβι ομως δεν γνωρίζω πως να το βαλω στο παιχνίδι, πως να του ορίσω σημεία φωτισμού και τέλος πως μπορώ να του βάλω panels radar gps στην γέφυρα του.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτά θα μου ήταν πολύ ευγνόμων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι απαντησεις βρισκονται στο ακολουθο λινκ

http://www.hangsim.com/vs/boat.php. Τα αναλυει ολα σε μεγαλο βαθμο.Απο κει και περα ειναι θεμα πειραματισμου.Με ποιο πλοιο εχεις ξεκινησεις?Μπορουμε να δουμε τη δουλεια σου με ενα screenshot?

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω ένα δικής μου κατασκευής απλά για να μάθω πως λειτουργεί η όλη διαδικασία.Νομίζω όμως πως για να φτίαξω καποιο πλοίο θα χρειαστώ τα σχέδια του(πραγματικά μήκοι-ππλάτοι deck κτλ).Το μόνο πλοίο που μπορώ να έχω σχεδιά του αυτή την στιγμή είναι το THE EMERALD της LOUIS,οπότε μόλις τελειώσω με το πρώτο μου θα προσπαθήσω για το παραπάνω.

Δυο ερωτήσες:1, Για να μετατρέψω το αρχείο του πλοίου απο sketch up σε αρχειο που να μπορεί να χρησιμοποιειθεί στο virtual,βοηθεια κανείς?

2,ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείται για κατασκευή λιμανιού?B)

post-321-128326964141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι στα μοντέλα γενικά οχι μονο σε αυτά που δημιουργείς ηλεκτρονικά να έχεις μέρος του linesplan δηλαδή τις εγκάρσιες τομές των νομέων και ένα arrangement για να προσδιορίσεις ύψη καταστρωμάτων κτλ αλλιώς το αποτέλεσμα δεν είναι πιστό

Link to comment
Share on other sites

ΠΤΜ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ (L-180)

Ενα απο τα 4 hovercraft του ΠΝ,ρωσικης κλασης ZUBR,που με τα 70+ μιλια που πιανει κανει τον Κεντερη να μοιαζει συμβατικο:D :D

kef03wp5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εκτος απο ποσταλια και πολεμικα υπαρχουν πολυ περισσοτερα και εξισου ομορφα εμπορικα πλοια,οριστε και ενα Δ/Ξ.Προκειται για το ELKA ATHINA,103000 DWT,ελληνικης πλοικτησιας,ετος κατασκευης 2005.

Εδω ενω παιρνει πιλοτο σε ballast condition με εμφανη εμπρυμνη διαγωγη.

elkajg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελα παμε να δουμε κατι καινουριο γιατι πολυ θαρρος εχετε παρει.

Ο Θεολογος φευγει απο Πειραια για Ραφηνα με 21 μιλια. Ενταξει ακομα του λειπουν τα βαρελακια τα ρελια και οι προσκρουτηρες πρυμα αλλα συγχωρεστε με. Ολα με τον καιρο τους :D

post-23-128326964473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...