Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για 2 προπελες δε ξερω αλλα bow thruster εχει το τρεναδικο. Το αλλο πρεπει να ειναι μονοπροπελο.

Κοστος μπορω να σου πω προχειρα μονο για τα μηχανηματα (αξονικα, τιμονια, μοτερ, μπαταριες, τηλεκατευθυνση και παρελκομενα, προπελακια) με 800 ευρω εχεις καθαρισει. :D Τωρα απο κει και περα εξαρταται ποσο θα σου κοστισει να φτιαξεις το μοντελο η ποσο θα στο φτιαξει καποιος αλλος.

Τις τιμες τις εχω προσφατες γιατι ειμαι στο χτισιμο του δευτερου μου RC και μολις χθες ηρθε αυτο που ζητησα απο τον Αη Βασιλη. Αλλα ηρθε με τιμολογιο :o:o

Link to comment
Share on other sites

μοτερ, μπαταριες,
Μόνο ηλεκτρικά μοτεράκια υπάρχουν? Δεν ταιριάζουν τα μικρά ΜΕΚ μοντελισμού...να καπνίζει κια λίγο η τσιμινιέρα?;)

ΥΓ Βρίσκομαι σε προκαταρκτικό στάδιο διερεύνησης της πιθανότητας απόκτησης πλοίου...RC:D... κάτι σα την ΝΕΛ για να καταλάβεις.:P

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι τα ηλεκτρικα δεν καπνιζουν ;)

Κανε λιγο υπομονη μεχρι τα δοκιμαστικα και θα δεις.

Οι μικρες ΜΕΚ ειναι μονο για ταχυπλοα σκαφη (πολυυυυ ταχυπλοα) και φυσικα το κοστος φευγει ακομα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Αντε να το εχεις στο σπιτι αυτο...Ειναι κουκλια και αυτα(σειρα VII-VIII)οπως και τα κονταδελφα τους.

Και ιδιως οταν μπαινει στο λιμανι του Αμβουργου...

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα το τηλεκατευθυνομενο Νησος Μυκονος ο παλαβος ο Neptune ειναι στα τελειωματα της δευτερης κατασκευης του. Οποιος θελει μπορει εδω να δει ολο το σταδιο κατασκευης βημα προς βημα.

Αντε καντε κανενα καλο σχολιο να παρω κουραγιο :D:D

post-23-128326995745_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κλιμακα 1:125 περιπου και μηκος 1,41 μετρα παρα κατι ψιλα. Πλατος 18,2εκ

Δουλευουν τα τιμονια του οι προπελες το προπελακι και ο καταπελτης ανοιγοκλεινει, ολα απο την τηλεκατευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο, απ'οτι είδα γυρίζουν και τα ρανταρ και αν κατάλαβα καλά θα βγάζει καπνό απο τις τσιμινιέρες, πάρα πολύ καλή δουλειά. Τα τιμόνια δουλευουν ανεξαρτητα? γιατι είδα 2 servo

Περιμένουμε βιντεακι εν πλω μαζι με το Μυκονος :D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει απίστευτη δουλειά φίλε Neptune!!!

Περιμένω και εγώ το βίντεο εν πλω με το Νήσος Μύκονος!:)

Link to comment
Share on other sites

:eek: Με ανοιχτο το στομα!!!Μπραβο σου Neptune η δουλεια που εχεις κανει ειναι εξερετικη!!!Ανυπομονω κ εγω με την σειρα μου να τα δω σε βιντακι εν πλω....:D
Link to comment
Share on other sites

Σωστα Σταθη θα βγαζει καπνους και θα γυρνανε και τα ρανταρ. Βεβαια προς το παρον βγαζω εγω καπνους γιατι εχω πηξει απο τις 5 Γεναρη που επεσε το πρωτο ξυλαρακι :D

Βιντεο θα βαλω σιγουρα οταν με το καλο πεσει στο νερο αλλα με το Μυκονος μαζι δεν υποσχομαι γιατι για λογους οικονομιας εχω το ιδιο χειριστηριο και για τα δυο ;)

Τα τιμονια αν και με 2 σερβο θα δουλευουν μαζι οπως και στο κανονικο. Απλα εβαλα 2 παραλληλα σερβο για ασφαλεια (επειδη συχνα μπορει με καποιο χτυπημα να ξεπερασει το ενα τιμονι να δουλευει το αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...