Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγω χρησιμοποιω το google sketch up και προσπαθω να φτιαχνω οσο καλυτερα μπορω.Νομίζω οτι ειναι το πιο ευκολο προγραμμα για να αρχισει καποιος να φτιαχνει πλοια και τα αποτελεσματα μπορει να ειναι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ομως με τη free εκδοση δεν σου δινει και πολλα "εργαλεια"

και απο οτι εχω δει η κανονικη εκδοση εχει περισσοτερα και βοηθαει

αυτο να κανεις το πλοιο σου να μοιαζει πιο πολυ με το αληθινο.

Τελως παντων εγω αυτο που θελω ειναι να μου πει καποιος που ξερει

αν με την free(trial) εκδοση του google sketch up θα μπορεσω να φτιαξω

κατι αξιολογο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η μονη διαφορα της κανονικης με trial εκδοση,ειναι οτι η πρωτη κανει export σε 3ds ενω η δευτερη οχι.Απο κει κ περα μια χαρα μπορεις να σχεδιασεις οποιο πλοιο θες αλλα χωρις να μπορεις να το βαλεις στο vs λογω του οτι δεν θα μπορεις να κανεις το παραπανω export.

Ας δουμε και καποια πραγματικα μοντελακια SUPERFAST IV - και το γνωστο μας πια 'γερμανικο' fast 1,2.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα μια δικη μου εταιρια:D και για πρωτη αγορα σκεφτηκα το RAINBOW LOVE...Αφου λοιπον εκανα το σωστο deal:rolleyes: ξεκινησα την μετασκευη,οχι στο Περαμα αλλα στον Θολο(καρναγιο)στην Χιο:P

post-709-128326978107_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη τα πρωτια στην ελληνικη φανταστικη ακτοπλοια!!!Θα βαλω ενα απο τα καραβια μου στο βορειο Αιγαιο να σου σπασει την κινηση:D

Αλλα αποτι βλεπω εχεις ανεβασει τον πηχη στην ποιοτητα οποτε πρεπει να φερω νεοτευκτο που θα τρεχει και θα εχει τιμη εισητηριο ιδια με συμβατικου!:P

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικiο φιλε Mediterranean και μαλιστα το σκαρι σου ειναι πολυ ομορφο;).Βεβαια,οπως λες,πρεπει να ψαξεις για κατι πιο συγχρονο γιατι ο ανταγωνισμος ειναι ισχυρος!Σημερα το ειχα βγαλει για δοκιμαστικο και επιασε 27.4 στο 99%:D(με ολες τις παραμετρους σωστες εννοειται)οποτε ποιος το πιανει το παπορι!Ακομα βεβαια εχει δουλεια για να τελειωσει κ να κανει το πρωτο εμπορικο δρομολογιο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σχεδον σε ολα τα μοντελακια σας οτι τα φτιαξατε με το υλικο fiber glass.Τι ειναι αυτο βρε παιδια και πως το χρησιμοποιητε για να φταιξετε αυτα τα ωραια μοντελα?

Με εχει φαει η περιεργια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα το έχεις έτοιμο? Φοβερό φαίνεται!Βάλε αν θες και άλλα screenshots

Θα το εχω ετοιμο οταν το εχει και η ΜΙΝΟΑΝ ετοιμο:)Ας δουμε πως θα ειναι τελικη του μορφη για να φτιαχτει κ αναλογα το μοντελο.

Εχω δει σχεδον σε ολα τα μοντελακια σας οτι τα φτιαξατε με το υλικο fiber glass.Τι ειναι αυτο βρε παιδια και πως το χρησιμοποιητε για να φταιξετε αυτα τα ωραια μοντελα?

Με εχει φαει η περιεργια!!!

Googlοαναζητηση δοκιμασες? http://www.fiberglass.gr/

Και μια φωτο απ το μοντελο του πανεμορφου:rolleyes: FLAMINIA.

fla.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πρόβλημα παρουσιάζεται και σε μένα.Λογικά η κλίμακα meters που έχει το Σκετσ απ, δεν είναι ίδια με αυτή του παιχνιδιού.Η αναλογία είναι καπου στο 3 πλάσιο.Ετσι μόλις τελειώσεις κάποιο μοντέλο σου ,υπάρχει ένα εργαλείο στο πρόγραμμα το οποιο μεγαλώνεις το μοντέλο σου (αφού πρώτα το <<πιάσεις>> όλο).Καλά αποτελέσματα και αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι ,στειλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε ενα πλοιο που το εχω φτιαξει απο τοτε π εμαθα για αυτο:P αλλα γρηγορα παροπλιστηκε σε καποιο λιμανι του vs γιατι το βαρεθηκα:D Μια προφιλ κ μια πλωρατη για να φανει η λεπτομερια της 'ζωγραφιας' στην 'μυτη' του. @nikos547 ωραια το πας το μοντελο,good luck!

post-709-128326978604_thumb.jpg

post-709-128326978605_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ να σας παρουσιάσω την πρώτη μου απόπειρα να δημιουργ΄σω ένα καράβι. Είναι το παλιό Κνωσσος των Μινωϊκών αλλά δυστυχώς επειδή είναι πολύ φωρτομένο δεν μπορώ να το βάλω στο virtual sailor. Αν θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας.

-----------------------------

knosos1hs3.png

knosos12xr1.pngknosos123tg3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και μερακι κ ταλεντο απ οτι φαινεται(λεπτομερειες στις βαρκες,στα καταστρωματα);)Αν θες να το κανεις για το vs ομως,πρεπει να αφιερωθεις στο μεγεθος,τις αναλογιες υψους-πλατους-μηκους,αν ολες οι πλευρες εχουν την ιδια φορα(ωστε να φαινονται στο παιχνιδι)κ γενικα λιγοτερη βαση στις λεπτομερειες κ περισσοτερο στην εξωτερικη εικονα.Αν παλι το γουσταρεις να το φτιαξεις απλα επειδη σου αρεσει,τα πας μια χαρα:)

Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομεριες αυτές ειναι ετοιμες στα compoments του προγράμματος και γνώμη μου είναι να μην μπουν στο μοντέλο για δυο λόγους.1.γιατί πιθανόν να μην καταφέρεις να κανεις μορφοποιηση του μοντέλου σε χ file μορφή και 2.Αμα καταφέρεις να το βάλεις στο παιχνίδι τα fps του παιχνιδιου θα πέσουν σε πολυ χαμηλά επιπεδα!

Καλή συνέχεια και καλή αρχή στις προσπαθειες σου !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...