Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

Για πρωτο πλοιο ειναι παρα πολυ καλο. Αν δεις το πρωτο το δικο μου σιγουρα θα βαλεις τα γελια :D. Εγω δεν το κρατησα γιατι καθε φορα που το εβλεπα μου αναβανε τα λαμπακια :D Συνεχισε να προσπαθεις και μετα απο δυο τρια βαπορια να δεις ποση βελτιωση θα εχεις? Μεσα στη γεφυρα εκανες τιποτα? Καμια κονσολα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Διαγορας φαινεται αρκετα καλο, ιδιαιτερα αν λαβουμε υποψη οτι ειναι και το πρωτο μοντελο που σχεδιασες. Εχεις πετυχει σε αρκετο βαθμο τις διαστασεις και τις αναλογιες του πλοιου, το texturing ειναι καλο, θα μπορουσες ισως λιγο περισσοτερο να βελτιωσεις το πως σχεδιαζεις τις καμπυλες επιφανειες. Συνεχισε ετσι, με την ιδια ορεξη και περιμενουμε να δουμε τα μελλοντικα σου μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια (Φυσικα οταν ελεγα γνωμη απο ανθρωπους με μεγαλυτερη εμπειρια εννοουσα εσας τους δυο).Ναυτικε:Οσο αφορα τις καμπυλες δυστυχως το Google Sketch up περιοριζει τις φιλοδοξιες για καλυτερα αποτελεσματα,ομως νομιζω οτι τα καλα κοποις κτωνται.Το πλοιο το σχεδιασα απο μια φωτογραφια και ετσι περιοριζομουν μονο στα οσα μπορουσα να δω.Νεπτουνε:Δυστυχως δεν εχω ιδεα για το πως ειναι η γεφυρα του διαγορα.Δεν εχω ταξιδεψει ποτε με το πλοιο.Το μονο που εχω κανει ειναι μια ψευτοκονσολα ωστε να μπουν τα οργανα πανω.

Καποιες ερωτησεις που εχω να σας κανω θα γινουν ιδιαιτερως για να μην κουραζω τους αναγνωστες.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο υπαρχει το μερος εδω. Για να πουμε κανενα μυστικο δημοσια μπας και ασχοληθουν κι αλλοι με το αθλημα και παρουμε εμεις επιτελους συνταξη. :confused: Αυτο με τις καμπυλες αν το προσεξεις θα δεις ποσο διαφορετικο αποτελεσμα θα φερεις ;)

Και οταν τελειωσεις βαλε και λεπτομεριες που βαζει και ο ναυτικος. (μπομπες, φωτα κτλ). Εγω απο τη βιασυνη μου να παιξω με καθε καινουριο βαπορι τα παραβλεπω αλλα ξερω οτι χανει το μοντελο.

Γιατι οι λεπτομεριες κανουν τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω θελω να κανω μια ερωτηση στο φιλο Νeptune φιλε θελω να σε ρωτισω πιο προγραμμα χρησιμοποιειs για τα πλοια που εχεις φτιαξει μεχρι τωρα εγω χρησιμοπιω το sκetcup αλλα δεν μπορω να βαλω φωτα στο πλοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω κάτι που σκέφτηκα?(κοτσάνα:confused:)

π.χ. υπάρχει ένας φοβερός μοντελιστής που φτιάχνει μοντέλο

ακριβώς σαν το κανονικό πλοίο που θέλει να αντιγράψει.

(Όταν λέμε ακριβώς ενούμε στο χιλιοστό.)

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πειράματα ας πούμε πλευστότητας ή

να το τρυπήσουν για να δουν τους ρυθμούς της βύθισής του

και διάφορα τέτοια.?

Να φτιάξουν είναι καράβι και θάλασσα με μαθηματική ακρίβεια ώστε να είναι σε κάποιο βαθμό σίγουροι για κάποια πράγματα

Αυτό μπορεί να γίνεται ήδη και να μην το έχω πάρω χαμπάρι ή για κάποιους

λόγους να μην είναι εφικτό να γίνει σωστά και να μην είναι έμπιστο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό που λές συμβαίνει στις πειραματικές δεξαμενές σαν αυτή που υπάρχει στο πολυτεχνειο με τη διαφορά πως τα μοντέλα δεν έχουν καμία σχέση με αυτά τα λεπτομερή που λές,διότι όταν θες να κάνεις πειράμα σε πρότυπο για να οδηγηθείς σε συμπεράσματα για το πλοίο σου δεν έχει καμία σημασία να φτιάξεις ένα μοντελάκι με όλες τις λεπτομέρειες και τις υπερκατασκευές το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να φτιάξεις μια γεωμετρικά όμοια γάστρα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήμουν λίγο υπερβολικός στο θέμα ομοιότητα με το αντίγραφο

πλοίο.Νόμιζα ότι άμα δεν είναι ακριβώς ίδιο δεν θα έιναι απολύτως ακριβής

το πείραμα.

Πάντως πρέπει να είναι ωραίο θέαμα πειράματα με τέτοια μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ναυτικέ...τα συχαρητήριά μου!!!!! Μακάρι να μπορούσα κάποτε να έφτιαχνα και εγώ τέτοιες ομορφιές, αλλά δυστυχώς... Πάντως, κατά την προσωπική μου άποψη τα virtual μοντέλα σου είναι τόσο άψογα -συνδυάζουν γνώση, τέχνη και μεράκι- που απορώ πως δεν έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς επαγγελματικά και εμπορικά με αυτόν τον τομέα. Και πάλι μπράβο σου και εις ανώτερα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι και γω σαν καλος συναδελφος πρεπει να παραδεχτω οτι τα μοντελα του Ναυτικου ειναι ενα κι ενα. Και επειδη ξερω πως φτιαχνονται και ποσο χρονο και υπομονη θελει το καθε πραμα για να φτιαχτει του δινω συγχαρητηρια. Μακαρι να ειχα και γω χρονο να προχωρησω σε τετοιες λεπτομεριες. Αυτο τον καιρο προσπαθω να τελειωσω το δυσμοιρο Ευρωπη Παλας για καποιον εδω μεσα που το ζηταει χρονια :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ τους παραπανω φιλους καραβολατρες, των οποιων η γνωμη σιγουρα μετραει πολυ για μενα. Οπως πολυ σωστα ειπε ο Νηρεας τα μοντελα μου ''χτιζονται'' σε μεγαλο βαθμο απο το λεγομενο μερακι. Γιατι και επαγγελματιας γραφιστας να εισαι, αμα δεν το εχεις μεσα σου δεν βγαινει και δεν το λεω στην τυχη. Καποτε ετυχε να δω 3d μοντελο ποσταλιου απο επαγγελματια, που εμοιαζε εντελως ''παιδικο''...

Οσον αφορα την απορια του φιλου Νηρεα για επαγγελματικη και εμπορικη χρηση, πρωτο εχω να πω οτι γενικα με το συγκεκριμενο θεμα και τα πλοια εν γενει δεν ασχολειται και παρα πολυ λαος (αναλογικα πχ με αεροπλανα,αυτοκινητα ,τρενα κτλ) και δευτερο δεν μου εχει γινει ποτε καποια εμπορικη προταση. Αν εσεις εχετε καποια στειλτε pm:D

Link to comment
Share on other sites

Και ομως... Χθες ολοκληρωθηκαν με επιτυχια τα πρωτα dock trials:D του Νησος Μυκονος

Οταν βρω χρονο και παω στη θαλασσα για καμια βολτιτσα θα φροντισω να εχω μαζι μου και καμερα να ανεβασω κανενα βιντεακι να ζηλεψετε :D

Για τους λιγους που ενδιαφερονται να τους πω οτι ενω οι μηχανες του σκοτωνουν πραγματικα τα προπελακια με απογοητευσανε λιγο. Γι αυτο θα το γυρναω επ αγκυρα να εχω το κεφαλι μου ησυχος :D

Link to comment
Share on other sites

Αφού συγχαρούμε τον nautikos, για μιά ακόμη φορά, για την εξαιρετική δουλειά του, ας δούμε και έναν διάσημο "μοντελιστή" ;) μπροστά σε ένα από τα μοντέλα του. Αλήθεια, ξέρει κανείς ποιό είναι το πλοίο?

.

post-31-128326971974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο μοντελο δεν ειναι φαλαινοθηρικο πλοιο, αλλα πλωτο εργοστασιο επεξεργασιας φαλαινας. Ειχε το ρολο του πλοιου-μανα σε ενα στολισκο φαλαινοθηρικων. Το εικονιζομενο πλοιο ενδεχεται να ειναι το Olympic Challenger.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και ένα αφιέρωμα, του 1996, στον κατασκευαστή ξύλινων ομοιωμάτων πλοίων Δημήτρη Σκιαδαρέση . Από την ΕΡΤ και το ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ. Στον Δ. Σκιαδαρέση είναι αφιερωμένο το 2ο μέρος της εκπομπής (μετά το 24.40 λεπτό του βίντεο).

ΥΓ. Όχι ότι είναι άσχημο και το 1ο μέρος, για μοντέλα μιλάει και αυτό...αλλά γιά άλλου είδους μοντέλα. :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν η Ceres εφερε την ''επανασταση'' των υδροπτερυγων, γνωστων και ως ''ιπταμενων δελφινιων'' και τα νησια (κυριως) του Σαρωνικου ηρθαν πιο κοντα στον Πειραια. Eδω το Flying Dolphin XXI σε δραση:D.

2000432882686979050_rs.jpg

2000471542533801845_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο μοντέλο :D Ξυπνάει φοβερές μνήμες, πάνω από μια δεκαετία νομίζω έχει περάσει από τα θρυλικά αυτά χρώματα...

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για τα μοντέλα; Χρησιμοποιείς γραμμές κλπ. η μόνο το μάτι; Είναι παιχνίδι αυτό (το Ship Sim; ) ή φτιάχνεις μόνος σου όλο το σκηνικό; :D Συγχαρητήρια και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Ναυτικέ, σε ευχαριστούμε και πάλι, θερμώς, και αναμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία και το βίντεο.

Ελπίζω να μη μας ξεχάσεις και να μας ενημερώσεις, αμέσως, όταν το ανεβάσεις στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για τα μοντέλα; Χρησιμοποιείς γραμμές κλπ. η μόνο το μάτι; Είναι παιχνίδι αυτό (το Ship Sim; ) ή φτιάχνεις μόνος σου όλο το σκηνικό; :D Συγχαρητήρια και πάλι !

Χρησιμοποιω το Rhino3d, συνηθως χρησιμοποιω σαν βαση ενα σχεδιο γεν.διαταξης, ναυπηγικες γραμμες 99% των περιπτωσεων δεν υπαρχουν, αλλα υπαρχει ομως το ματι... Ο εξομοιωτης-παιχνιδι λεγεται οπως εχουμε ξαναπει Virtual Sailor, στην προκειμενη εγω εχω κανει το μοντελο-πλοιο, το σκηνικο υπαρχει, αλλα ακομα και αυτο μπορεις να το κανεις αμα θελεις στα μετρα σου:D.Ευχαριστω για τα καλα λογια σου.

Ναυτικέ, σε ευχαριστούμε και πάλι, θερμώς, και αναμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία και το βίντεο.

Ελπίζω να μη μας ξεχάσεις και να μας ενημερώσεις, αμέσως, όταν το ανεβάσεις στο youtube.

Ευχαριστω πολυ και αφου εισαι τοσο ανυπομονος, σιγουρα θα σε ειδοποιησω πρωτο αν υπαρξει καποιο βιντεακι :P:D.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...