Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

Να και το ''νεο αιμα'' στη γραμμη Ραφηνα-Ανδρος-Τηνος-Μυκονος!Σιγουρα ειναι λιγο ''κουτι'' αλλα πιστευω οτι εχει το κατιτις του και αυτο, που κερδιζει τη συμπαθεια του μεσου καραβολατρη:)

2004453074103343585_rs.jpg

2004468742027208608_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πρώτο τραπέζι πίστα ανάμεσα στα μοντέλα της δεξαμενής δοκιμών του πολυτεχνείου το saos 2,επίσης μοντέλο της γάστρας του Επτάνησος γυροφέρνει εκεί

post-323-128326970298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Είμαι καινούριο μέλος και είναι και η πρώτη φορά που γράφω. Σας επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες από πλοία που φτιάχνει ο πατέρας μου και θα ήθελα τη γνώμη σας κατά πόσο θεωρείται ότι είναι αξιόλογα και εάν υπάρχουν κάποιες εκθέσεις μοντελισμού που θα μπορούσε να συμμετέχει....

post-1478-1283269704_thumb.jpg

post-1478-128326970404_thumb.jpg

post-1478-128326970407_thumb.jpg

post-1478-12832697041_thumb.jpg

post-1478-128326970413_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μου κανεις φιλε μου, αυτα ειναι αριστουργηματα! Τι γνωμη να σου δωσω εγω που δεν μπορω να κανω ουτε χειροτεχνια με σπαγγετι(οπως καναμε στο δημοτικο σχολειο;)). Για εκθεσεις και τετοια δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου αρέσει.... γιατί ασχολείται πάρα πολύ καιρό και ξέρεις αυτά χρειάζονται απίστευτο χρόνο για να κατασκευαστούν..... περίπου 1 χρόνος για το καθένα. Εντωμεταξύ είναι λίγο εσωστρεφής τύπος και μέχρι τώρα δεν είχε σκεφτεί καν να τα εκθέσει ή ακόμη και να πουλήσει κάποια. Τέλος πάντων, επειδή και εγώ βλέπω ότι δεν έχουν σχέση με αυτά που υπάρχουν στην αγορά (σε σχέση με την λεπτομέρεια πάντα) για αυτό αποφάσισα να ψαχτώ λίγο..... είναι συνταξιούχος καπετάνιος και ίσως είναι μια καλή συνέχεια για αυτόν. Όσο για τη χειροτεχνία, μην ανησυχείς και εγώ δεν τα πάω καλύτερα. Αυτό το ταλέντο δεν το κληρονόμησα.

Α! και είμαι γυναίκα .......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ή μάλλον σε ευχαριστούμε.....

Θα του το πω να χαρεί, γιατί σήμερα του έπεσαν δύο κανονάκια μέσα στο αμπάρι και είναι να σκάσει!!!!

ΥΓ Πάντως, ξεκίνησε να τα φτιάχνει αφού παντρεύτηκα..... οπότε δεν βοήθησε πολύ......

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη γνώμη σας κατά πόσο θεωρείται ότι είναι αξιόλογα και εάν υπάρχουν κάποιες εκθέσεις μοντελισμού που θα μπορούσε να συμμετέχει....
Το εάν είναι αξιόλογα νομίζω ότι ήδη απαντήθηκε...σαφέστατα!

Από εκεί και πέρα, και μέχρι να εκτεθούν σε κάποια πραγματική έκθεση, θα μπορούσες να τα φωτογραφίσεις και να μας τα εκθέσεις/παρουσιάσεις (ένα-ένα) εδώ στο φόρουμ. Και όχι μόνο με φωτογραφίες, αλλά και με λίγα λόγια για το κάθε μοντέλο πλοίου...τύπος, όνομα, εποχή, κλίμακα, υλικά, εάν είναι πιστό αντίγραφο ή σε ελεύθερη απόδοση, κλπ.

Ελπίζω να την βρείς καλή ιδέα...και κυρίως να έχεις χρόνο και διάθεση να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδω το λιμανι της Μυτιληνης

[ATTACH]2152[/ATTACH]

Και εδω ο ντοκος στο Περαμα. Ολα σε πρωιμο σταδιο

[ATTACH]2153[/ATTACH]

Μου φαινεται οτι ειδα το lissos στο ντοκο του Περαματος.:D

Ειναι δικη σου ναυπηγηση?

Αν ναι προεχεται απο σχεδια η ειναι φτιαγμενο κατα προσεγγιση απο φωτο:confused:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να φτιάξω το BLUE STAR NAXOS, αλλά έχω φτάσει μέχρι το σημείο που φαίνεται στην εικόνα.

Δεν ξέρω πως να φτιάξω τα ύφαλα και την πλώρη. Αν γνωρίζει κάποιος και θέλει να τα φτιάξει, ας στείλει προσωπικό μήνυμα με το e mail του, να του στείλω το αρχείο (sketch up) και το σχέδιο γενικής διάταξης.

post-550-128326970495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελειωμενο ειναι θεωρητικα. Δηλαδη ολα εχουνε μπει πανω και δουλευουνε αλλα στον αερα. Στη θαλασσα δεν εχει μπει ακομα. Ουτε καν για τα πρωτα τεστ. Ουτε ενα χρονο δεν εχει κλεισει η κατασκευη του παντως πως κανετε ετσι ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να βγαλεις το ονομα.Σαν το ναυπηγειο οπου καθηστερη την ναυπηγηση(μοντελου)του Ν. Mykonos - Δεν θα σε προτημησουν αλλη :P

Link to comment
Share on other sites

Να και το 300αρι τανκερ BRITANIS του Χανδρη.

2005119810365903805_rs.jpg

Name: Britanis......................Flag: Greece

IMO No: 9227481 ..................DWT: 300,000

Built: 5/2002 ...........................Builder : Daewoo Heavy Industries

LOA: 320.276 ........................Owner: Chandris (Hellas)

Link to comment
Share on other sites

To Diagoras στο παιχνιδι μεσα.Ευχαριστω πολυ τον φιλο Νιck547 για την βοηθεια του στο ανεβασμα και σε πολλες λεπτομεριες (Panel,προπελες,Ρανταρ).Ειναι το πρωτο πλοιο που φτιαχνω και θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες των εμπειρωτερων.

post-1399-128326971091_thumb.jpg

post-1399-128326971093_thumb.jpg

post-1399-128326971094_thumb.jpg

post-1399-128326971095_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...