Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

Ψαρια μην πέφτετε όλοι σε αυτό το topic.

Είδατε μοντέλα και αμέσως ορμήξατε.

Πράγματι για μοντέλα είναι η ερώτηση μου...αλλα όχι αυτά που θα θέλαμε.

Μοντελισμός λοιπόν για να είμαι πιο σωστός.

Λες και έχω την άπειρη ώρα, η εγγόνια που τα βλέπω κάθε πάσχα πέρναγα από ένα μαγαζί και το είχε όμορφο όμορφο σε φωτογραφία k στο κουτί του...πιο άλλο τον τιτανικό.

Μπαίνω μέσα, κοιτάζω από εδώ κοιτάζω από εκεί και τελικά το αποφάσισα...

Λέω κρίμα είναι πρώτο πλοίο k να χαραμίσω τον τιτανικό k έτσι κοίταζα για κάτι πιο μικρό και πιο εύκολο. Βρήκα το tanker Glasgow αλλα δεν είχαν τα χρώματα για να το βάψω.

K έτσι ενέδωσα σε ένα της Revell 1:570 RMS Titanic.

Πήρα πινέλα, διαλυτικά, κόλλες και 9 χρώματα k άρχισα το βάψιμο k εγώ σαν παιδί.

Τέσpa...το θέμα προχωράει καλά αν και θέλει τρομερή υπομονή την οποια την έχω...

υπάρχει κανεις που είναι κολλημένος με το άθλημα για καμια συμβουλή μπας k γλυτώσουμε κάνα χέρι πέρασμα μπογιάς? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Epeidi kapote to ekana kai ego... akou ti tha kaneis alla tha kostisei ligaki

tha pareis enan aerografo kai gia na min xreiasteis kompreser tha pareis fiales aera.. etsi tha glytoseis tis megales epifaneies tora gia ta mikra simeia px parathyra filistrinia kai ta sxetika den yparxei alli lysi dystixos...

Link to comment
Share on other sites

.

Άγγελε, με απασχολεί το modelling, εδώ και 20 χρόνια.

Τότε μου έκαναν δώρο ένα μοντέλο, αλλά δεν έχω ανοίξει ακόμα την συσκευασία. :(

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό ήταν, νομίζω ένα ισπανικό ιστιοφόρο. Όταν θα βρώ που το έχω καταχωνιάσει θα σου το πω.

Με απασχολεί λοιπόν σε ποιόν θα το αφήσω κληρονομιά. :)

Καλό κουράγιο, νέος είσαι ακόμα.

Πάντως πλάκα-πλάκα είναι μεγάλη αρρώστια αν το ξεκινήσεις.

Δεν ξεκολλάς εύκολα.

Υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία πάνω στον μοντελισμό.

Εργαλεία, μηχανήματα, εγχειρίδια, λέσχες, περιοδικά.

Μπορώ να σου πω ότι είναι αντίστοιχη με την κανονική ναυπηγική, τηρουμένων των αναλογιών.

Ένας από τους λόγους που δεν ξεκίνησα είναι ακριβώς αυτός.

Φοβήθηκα μην μου κολλήσει αυτή η αρρώστια και άντε μετά να βρείς την υγειά σου..

.

Link to comment
Share on other sites

εχω σχετικα κολησει γιατι ο χρονος ειναι ελαχιστος...παρολαυτα λεω απο αύριο να βγαλω φωτογραφιες απο την πρόοδο μου μπας κ βρω κανα συνάδελφο.

Η τεχνη η θαυμασια της ναυπηγικης σε επιπεδο μοντελου ηταν στο πανεπιστημιο φτιαξαμε ιστιοφορο απο το 0. Σκετα ξυλα μας εδωσαν και μετα το "ευκολο" Autoship οπου τραβηξαμε τις βασικες γραμμεσ αρχισε το παρτυ. Σε ενα μηνα βγαλαμε ιστιοφορο που βγηκε 3 στην Γκραντ Βρεταν....αλλα δεν ειχαμε βαψιμο τοτε :(

Θα σας δειξω κατι καμπινες πουα που εχω κανει στον κακομοιρη τον τιτανικο.....

Η μια πλευρα την εχω για πειραματα...η δευτερη βγαινει καλη.

Μεσα στην επομενη εβδομαδα θα αρχισω καταστρωμα....

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω συνημενο το μοντελο μου και τα στοιχεια του.

Υλικο κατασκευης: Ξυλο

Μηκος: 1.33μ

Πλατος: 0.18μ

Βυθισμα: 0.06μ

Ετος κατασκευης: 2002

Διαθετει 2 μοτερ προωσης 2 τιμονια και εχει εμβελεια τηλεκατευθυνσης 3 σταδια

Κατασκευαστηκε μεσα σε 29 μερες, τα σχεδια ειναι δικα μου και βασιστηκαν πανω σε ενα σχεδιο GA του POLARIS της VENTOURIS FERRIES. Για οποιον ενδιαφερεται και εχει βαρβατη συνδεση υπαρχουν και βιντεακια να το θαυμασει και στη θαλασσα.

(Στη Φωτογραφια ειναι την πρωτη χρονια. Τη δευτερη εγιναν εργασιες στην πλωρη ωστε να μοιαζει περισσοτερο στο βαπορι παρα στη μπανιερα μου και καλυτερο εξωτερικο φινιρισμα και βαψιμο. Τωρα ξεκουραζεται στο ναυπηγειο της Σιφνου :( )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο μοντελισμός θέλει ιώβια υπομονή την οποία δυστυχώς δεν την έχω .Κάποτε είχα περάσει από έξω από ένα μαγαζί με μοντελισμό και είδα το FINJET και λέω κάτσε να το πάρω.Το πήρα και αφού κόντεψε να με αφορήσει ο θεός από τα μπινελίκια που έριξα το έφτιαξα και αφού το έβαψα και το έκανα στην πένα μετά από 15 ημέρες ένα ανιψάκι μου το έριξε κάτω από την βιβλιοθήκη μου και του άλλαξε τα φώτα. :D

Άφού δεν γινόταν τίποτα πήρα μια βαριοπούλα και το αποτελείωσα.

Έχω βρει ένα παλικάρι στηνΣάμο ο οποίος κάνει μακέτες με μακετόχαρτο σε σχετικά καλή τιμή και θα του παραγγείλω το ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ να δω πως θα το κάνει.

Επίσης είναι και ένα άλλο παλικάρι ο οποίος κάνει φοβερή δουλειά μακέτες πιστά αντίγραφα αλλά κοστίζουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Καρδιά είχε αλλά άνθρωπος είμαι και πολύ παραπάνω δεν είμαι πολύ της υπομονής. :D

Το μόντελινγκ θέλει τεράστια υπομονή και για αυτό δεν ασχολούμαι.

Αλλη μια φορά μου είχαν δώσει το world rennaissance σε χαρτί ξεκίνησα να το φτιάχνω και το παράτησα.

Δεν άντεξα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάλι θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ αλλά δεν μπορώ να βρώ υλικά ή έτοιμα για συναρμολόγηση όπως το jet του Ηλία γιατί από ότι βλέπω είμαι ο μόνος shipfriend στη Θεσπρωτία!

Θα μπορούσατε να μου πείτε που περίπου θα μπορούσα να βρω στην Αθήνα(περιοχή κτλ).Μην διαφημίσετε , αν θέλετε στείλτε μου στο pm το κατάστημα.

Από τιμές τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξεκινησα να φτιαχνω τον Απολλωνα,αν και εμαθα οτι καποιος αλλος με προλαβε!

παντως σας στελνω μια φωτο του ημιτελες σκαριου.

επισης εχω τελειωσει κατα 90% το Μ/Τ Elka Athina.

post-76-128326955075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Και κατοπιν συμφωνιας με γνωστο μοντελοπαραγωγο μεχρι τα Χριστουγεννα θα ταξιδευει και ενας Πηγασος με κλιμακα 1:100 στον οποιο εξεταζω την περιπτωση να μπουν ολα το κομφορ... 2 αυτονομες ελικες 1 τιμονι, προπελακι και φυσικα αγκυρες με μηχανισμο για να πεφτουνε. Φυσικα θα στοιχισει κατι παραπανω αλλα η τρελα πληρωνεται

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο μοντελοπαραγωγο θα ταξιδεύει στα νερά της Ικαρίας μέχρι το Πάσχα το ΟΛΥΜΠΙΑ αφου πρώτα τελειώσει σε μακέτα με όλα τα κομφορ εξακάναλες τηλεκατευθύνσεις 2 μοτερια ισαριθμα τιμονια και θα γίνει σκεψη κι αν μπορεσει και μπει προπελακι.

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν ωριμων σκεψεων και μετα απο συμβουλιο με τους τεχνικους μου ειμαι αναποφασιστος σχετικα με το αν θα πρεπει να πεφτουν και οι αγκυρες... Για το αναλογο μοντελο δεν υπαρχουν βαριες αγκυρες οποτε δε θα το κρατανε δηλαδη θα ειναι κατι αχρηστο... Οποτε ποιο καλα ριχνεις τα λεφτα στο προπελακι και το πεθαινεις στις μανουβρες... Αντε σε κανα διμηνο θα εχουμε και τις πρωτες φωτογραφιες

Edit

Ξεχασα να πω οτι το πλοιο θα ειναι με κλιμακα 1:100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είναι πολύ καλό!

Καλοτάξιδο και να το δένεις στα Λεμονάδικα, να το βλέπει ο Στρίντζης και να θυμάται τα εγκλήματα που διέπραξε B)

Δεν μας είπες, ( μπορεί και να μην το είδα) ποιός το έφτιαξε? (δεν είναι διαφήμιση) και πόσο πήγε το μαλλί?

Από την τσέπη σου τα έβαλές ή με δάνειο από τράπεζες? :P

Επίσης, πως το έφτιαξε? Με τι σχέδια?

Καλοτάξιδο και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έφτιαξε ένας φίλος μου ο οποίος είναι shipfriend και ασχολείται πολλά χρόνια με τις μακέτες πλοίων και αναλμβάνει να φτιάχνει μακέτες για εφοπλιστές,εταιρίες,πρακτορία.

Ο καλύτερος πελάτης του είναι ο καπτα Μάκης του οποίου έχει φτιάξει σχεδόν όλα του τα βαπόρια.

Γενικά έχει φτιάξει πάρα πολλά βαπόρια και της ακτοπλοίας και της κρουζιέρας και της ποντοπόρου.

Για να τα φτιάξει σε μακέτες επειδή βγαίνουν πιστά αντίγραφα και έχουν πολλές λεπτομέρειες χρειάζεται να έχει το G.A plan του βαποριού το profil και χρησιμό είναι και το lane plan.

Αν δεν έχει τα 2 πρώτα η δουλεια γίνεται αλλά δεν βγαίνει καλή διότι δεν μπορεί να ξέρει πως το βαπόρι είναι από κάτω(το σχήμα των υφάλων του,τα τιμόνια,οι άξονες...) πως και πόσα είναι τα ντεκ του...θα γίνει κατα προσέγγιση οπότε δεν αξίζει.

Από εκεί και πέρα οι φωτογραφίες βοηθούν πολύ στον εξοπλισμό του πλοίου (βαρελάκια,βάρκες,παγκάκια,σκαλες αλμπουρα...)και στους χρωματισμούς των ντεκ και των επιμέρων τους σημείο.

Το υλικό είναι πολυεστέρας plexy glass και είναι πολύ ανθεκτικό.

έχει πολύ δουλεια για να το φτιάξει και ενδεικτικά να πω ότι έκανε κοντά 1 μήνα και το ΟΛΥΜΠΙΑ δεν είναι και από τα πλέον δύσκολα βαπόρια(δεν έχει πολλούς αλουέδες ανοίγματα...)

Η κατάθεση έγινε από την τσέπη μου κι από ότι φαίνεται θα την πάθω όπως ο Τόλης Βοσκόπουλος που τον εμάδησε η Τζούλια Παπαδημητρίου. B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Ειχα θιξει και παλιοτερα το θεμα του χαρτομοντελισμου.Για οποιον ενδιαφερεται ενα μοντελο του Rainbow Love

http://iruka.web.infoseek.co.jp/papercraft/craft7_8.pdf

kai http://iruka.web.infoseek.co.jp/papercraft/manual_x10.pdf

(Κατεβαστε ομως και πακετο για japanese απο την Adobe για να μπορεσει να ανοιξει σωστα

http://www.adobe.com/products/acrobat/acrrasianfontpack.html )

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του προηγουμενου post,το εν λογω μοντελο τελειωμενο.Αρκετα καλο,αν σκεφτειτε οτι ειναι καπως προχειρο-μελετημενο,και οχι σαν αλλα χαρτινα μοντελα που πληρωνεις και εχουν μεγαλη ακριβεια.

post-76-128326956881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...