Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

Πλοια σαν και αυτο κοσμουσαν καποτε τα νερα του Αιγαιου.Βαπορια που μπορει να μην ειχαν τις ανεσεις και τα τεχνολογικα συστηματα των διαδοχων τους,αλλα ειχαν τη δικη τους μαγεια.Δουλεψαν σκληρα,δεθηκαν με τις τυχες των νησιων και εγιναν ''θρυλοι''.Ενα εικονικο "παραθυρο στο παρελθον" για το Παναγια Τηνου.

pantin03en1.jpg

pantin04dl4.jpg

pantin05wg2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εισαι ωραιος Ναυτικε, εξαιρετικη δουλεια! Επετρεψε μου 2 παρατηρησουλες:

α) Η περατζαδα του πλοιου δεν ηταν ελευθερη, Υπηρχαν σιδερενιες καγκελοπορτες που εφραζαν την πλωρη στους επιβατες της Γ' θεσης, στο μεσον και προς τα μπρος της περατζαδας απο αριστερα, απο τα δεξια δε θυμαμαι.

β) Το ρεμετζο της πλωρης και μεχρι το μεσον ηταν προσβασιμο στους επιβατες και κατω απο τον καθρεφτη υπηρχαν παγκοι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.Εννοειται οτι οποιαδηποτε παρατηρησηκριτικη ευπροσδεκτη.

Το Παναγια Τηνου το εχω πετυχει σε μικρη ηλικια,δεν εχω ταξιδεψει μαζι του ποτε(μονο εικονικα:mad:) και δεν εχω απολυτη εικονα του πλοιου.Μου κανει αρνητικη εντυπωση η υπαρξη διαχωρισμου των θεσεων που αναφερει ο Νικ.Ευτυχως τωρα τετοια συστηματα (σχεδον) δεν υπαρχουν.Στηριχθηκα κυριως σε πλανο γεν. διαταξης του αυθεντικου σχεδιου και δευτερευοντως σε φωτο,αλλα επειδη ολες ειναι παλιες και κατ΄επεκταση σκαναρισμενες,δεν δινουν σαφη εικονα.Γενικα παντως σε κανενα ντεκ δεν εβαλα καθισματα κτλ για να μην ''βαρυνει'' το μοντελο με λεπτομερεια,η οποια ισως ειναι περιττη.

ΥΓ.Στην 1η κυριως φωτο διακρινεται μια παραλειψη που μολις τωρα διαπιστωσα.Λειπουν τα ρελια κατω απο την 1 αρ σωσιβια λεμβο:rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

τα VENTOURIS SEA LINES με Times New Roman αντι για Arial τοτε θα αγγιζες το τελειο. Απο μανουβρα πως παει; Ειναι σαν το κανονικο :mad:

Φιλε & συναδελφε virtualoναυπηγε Neptune εχεις δικιο για τη γραμματοσειρα,ειναι ακριβως αυτη που λες.Χθες εκανα μερικα trials για ταχυτητα-θεση χειριστηριων και θαλασσια συμπεριφορα.Με 100% εβγαλε 23.2 kn.Νομιζω καλα ειναι.Απο μανουβρα δεν το δοκιμασα,αληθεια πως ηταν το αληθινο??Φανταζομαι οτι ως μονοτιμονο θα ηταν λιγο πολυ αργο.Παντως τις ελικες τις ορισα εσωστρεφεις για να ''ακουει'' καλυτερα το τιμονι:rolleyes:

Επισης να ενημερωσω για οσους δεν ξερουν τη χρηση της παραμετρου has_hydrofoil για την επιτευξη μιας πιο ρεαλιστικης προσεγγισης της καμπυλης ιπποδυναμη-ταχυτητα.Με αλλα λογια οταν εισαι πχ με 30% να μην πιανει πολλα μιλια ωστε να μπορεις να μανουβραρεις.Χωρις τη χρηση της παραπανω παραμετρου δεν ειναι δυνατο,η πολυ δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο μερικες παρατηρησεις που γινανε απο μελη για την βελτιωση του μοντελου,αλλαχθηκε η γραμματοσειρα του πλαινου λογοτυπου σε Τimes New Roman και οι ελικες στρεφονται στο προσω προς τα εξω.

Τελικα στην μανουβρα οντως ειναι αργο με προσαναποδα.Αλλωστε η αποσταση μεταξυ των ελικων ειναι σχετικα μικρη,επομενως η περιστροφη πιο αργη,κατι που το Virtual Sailor το λαμβανει υποψη μεσα απο το boat.cfg και τις συντεταγμενες που δινει καποιος για θεση των ελικων στο χωρο.Οριστε και μια βραδυνη φωτο του πλοιου.

panti2ol3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και με πηγε μερικα χρονια πισω ο ναυτικος θυμηθηκα οτι κατι εχω και γω απο κεινη την εποχη. Bari Express for ever λοιπον

post-23-128326964547_thumb.jpg

post-23-12832696455_thumb.jpg

post-23-128326964553_thumb.jpg

post-23-128326964555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

8400 πολυγωνα. Και μονο με το Μπαρι φορτωμενο στο παιχνιδι πιανω 33 fps

Καλα ειναι,ειδικα για το μεσο ορο των υπολογιστων ωστε να μπορουν να ''τρεχουν'' με καλα fps το μοντελακι.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΙΡΙΕ πες ''αλευρι''! Το ΚΑΡΥΣΤΟΣ παλι ταξιδευει :D:D

Σχεδον ολοκληρωμενο το ιστορικο ΚΑΡΥΣΤΟΣ.Μενουν μερικες λεπτομερειες να προστεθουν/διορθωθουν.Απο ταχυτητα πως πηγαινε?Αν δεν κανω λαθος γυρω στα 12?Σκεφτομαι εν καιρω να το κανω με το visor να λειτουργει.Ακομα θυμαμαι οταν το ειδα για πρωτη φορα σε μικρη ηλικια με το visor ανοιχτο το θεωρουσα κατι το εξωγηινο και μεγαλειωδες !

kar01fk3.jpg

kar02ad4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ευχαριστω για τα καλα λογια.Τελικα εκανα και το visor να λειτουργει,οπως φαινεται στην φωτο.Μια που ξερεις καλα το πλοιο πες μου σε παρακαλω ποσα μιλια εβγαζε τοτε?Επισης απο που καπνιζε?Απο την τσιμινιερα (ψευτικη η αληθινη) η τα πλευρα (οπως οι παντοφλες).

kar03nk2.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να το δω και όπως είχε βγει απο το ναυπηγείο

Ελπιζω αυτο το screenshot ως Πορτο Λαφια να σε ικανοποιει.Και μια που το πιασαμε το θεμα,μια ακομα ως Καρυστος με σινιαλα του Μιλιλη.

''Πορτο Λαφια''

2006113340096252263_rs.jpg

''Καρυστος'' Mililis Lines

"]2006165627398393515_rs.jpg

O ηλιος δύει για το ''Καρυστακι''

"]2006121296228605697_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και παμε σιγα σιγα σε ενα βαπορι που ακομα κοσμει τις θαλασσες μας,το Πηνελοπη Α.Καραβι για ατελειωτα ταξιδια και μανουβρες.Με αλλα λογια καραβι για το Αιγαιο:D.Δεμενο εξω απο το ΥΕΝ,εχοντας αφησει τα Nautikos Virtual Shipyards,εν αναμονη των sea trials:D.Θα επανελθω με αεροφωτο και video απο τις δοκιμες:D

2000866655047928068_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

To deck πάνω από το ρεμέτζο είναι μπλέ παρόλο που όλα τα άλλα είναι πράσινα.;) Ποτέ μου δεν την κατάλαβα αυτή την ιδιαιτερότητα.

Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό μοντέλο ιδανικό για μανούβρες:P

Link to comment
Share on other sites

To deck πάνω από το ρεμέτζο είναι μπλέ παρόλο που όλα τα άλλα είναι πράσινα.:eek:

Οντως εχεις δικιο.Σε φωτο που εχω ειχα διαπιστωσει τη διαφορα,η οποια με προβληματισε αρκετα,αλλα την αγνοησα.Μια στιγμη νομιζα οτι ξεκινησαν να αλλαζουν το χρωμα των deck απο πρασινο σε μπλε και κανανε αρχη απο την πρυμνη:D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα αδερφακια αγγιζουν το τελειο. Εβαλες ολη την τεχνη σου. Βοηθανε και τα σκαρια βεβαια που ειναι πανεμορφα :eek:. Αντε να δουμε και την εκδοση Αγιος Γεωργιος τωρα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την καλη κριτικη.Οπως σωστα λες Νeptune τα καραβια αυτα ειναι ετσι και αλλιως πολυ ομορφα.Σιγουρα προσπαθησα αρκετα να τα κανω ρεαλιστικα (οσο παραπανω γινοταν) και ενας λογος παραπανω ειναι γιατι μου αρεσει πολυ αυτη η σειρα φερυ.

Λογικα καποια στιγμη θα δουμε και την εκδοση Αγιος Γεωργιος,αλλα πιο πριν μαλλον θα προηγηθει η εκδοση APOLLO EXPRESS I,VSL.Επισης θα μπορυσαν να γινουν και αλλες εκδοσεις οπως ROMILDA,EXPRESS APOLLON (Ηellas Ferries),ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΤ/ΝΗ κτλ...Αυτα τα 3 καραβια της σειρας εχουν δεθει τοσο με την ελληνικη ακτοπλοια τις τελευταιες δεκαετιες...

Link to comment
Share on other sites

Εδω είναι το πρώτο τελειωμένο ferry μου (μοιαζει λιγο με MYKONOS,BLUE STAR κτλ...απλα ενα τέτοιο σκαρί μου ήρθε να κάνωB) )και ακολουθεί και ενα κροθαζιερόπλοιο.

Οσο για τα κανονικά πλοία που έχω αρχίσει να φτιάχνω,αυτα είναι SEA DIAMOND και OCEAN MONARCH.To πρόβλημα είναι πως δεν έχω ακριβη σχέδια για να κάνω απολύτως σωστα και περιορίζομαι στα deck plan απο τα site των εταιριών.

post-321-128326965634_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και θελει πολυ δουλεια ακομα ας παρουμε μια ιδεα. Παντως επειδη το δοκιμασα και με αλλα σινιαλα αυτα του πανε περισσοτερο :P

post-23-128326965891_thumb.jpg

post-23-128326965893_thumb.jpg

post-23-128326965895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...