Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

ESPRESSO SARDEGNA παροπλισμένο στη Γένοβα.

 

 

 

E.SARDEGNA a.jpg

ESPRESSO LIGURIA παροπλισμένο Γένοβα.

 

 

E.LIGURIA b.jpg

ESPRESSO LOMBARDIA παροπλισμένο στη Γένοβα.

 

 

E.LOMBARDIA a.jpg

ESPRESSO PIEMONTE άφιξη Γένοβα

 

 

E.PIEMONTE.jpg

CORRIERE DEL SUD, Γένοβα

 

 

CORRIERE DEL SUD b.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ΚΡΗΤΗ said:

Στο Faktaomfartyg εχει μερικες φοτο του Corriere Dell'Est ως Μαρια Σ. Και στο Shipspotting βρηκα αυτο (το Corriere Dell'Sud ως Falcon Express)

Screenshot_20220416-201704_Chrome.jpg

MARIA S στο Πειραιά και ως HERCARRIER αφήνοντας το Πειραιά

 

MARIA S.jpg

 

HERCARRIER.jpg

Και μετά το FALCON EXPRESS εδώ με το τελευταίο του όνομα ως 

 

EL CARRIER I.jpg

Και μετά το BASSEL με το όνομα NATASHA 1 στη ράδα του Πειραιά

 

 

NATASHA 1.jpg

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Η Adriatica Di Navagazione Εχει ανεβασει στο Facebook αυτην την φοτο του Corriere Dell Est ετοιμο για διαλυση με το τελευταιο του ονομα 

Screenshot_20220417-140358_Chrome.jpg

Επισης το Corriere Dell Sud βυθιστηκε  καπου στην Μεσσογειο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζεις αν υπαρχει ως ναυαγιο ακομα ? Η αν υπηρξε καποιο ρεπορταζ οταν βυθιστηκε?

Το μονο που ξερω ειναι πως βυθιστηκε στις 11 Δεκεμβριου του '88

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι από Jeddah προς Casablanca, λόγω θαλασσοταραχής μετατόπιση φορτίου και βύθιση βορειοδυτικά της Βεγγάζης. γνώμη μου είναι ότι ως ναυάγιο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2021 at 8:23 PM, Nick the Greek said:

Παίδες δε νομίζω πως είναι τόσο εύκολη η απάντηση. Συνολικά από το Cantiere Navale Luigi Orlando του Livorno έχουν χτιστεί 6 πλοία πάνω σε αυτό το βασικό design με διαφορετικά μήκη, χώρια τις επιμηκύνσεις σε κάποια από αυτά. Σύν τοις άλλοις εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως μιλάμε για περίοδο Adriatica. Το πράσινο hull αυτό είναι το χρώμα της πρώτης πλοιοκτήτριας εταιρείας τους, μου διαφεύγει το όνομά της αυτήν τη στιγμή. Ελπίζω να επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες μέσα στο ΣΚ γιατί είναι πανέμορφη σειρά πλοίων.   

 

@Shippihs, αν η κάρτα είναι σταλμένη θα βοηθούσε να έβλεπες την ημερομηνία της ταχυδρομικής σφραγίδας.

Με το πράσινο ήταν του Μαγκλιβέρα,Τransirreno Express νομίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2021 at 8:24 AM, pathfinder said:

Το βαθύ πράσινο μπορεί να παραπέμπει σε Lloyd Triestino αλλά υπήρξε και μια εταιρεία (δύο μάλλον) με πιο ανοικτό πράσινο η οποία ναυπήγησε αρκετά πλοία στην Luigi Orlando. Πρόκειται για τις Traghetti del Mediterraneo και Trans Tirreno Express του Ελληνικής καταγωγής Σπύρου Μαγκλιβέρα ο οποίος διεκδικεί τον τίτλο του Έλληνα πατριάρχη των RoRo - RoPax.

Ο Σπύρος Μαγκλιβέρα (Κεφαλονίτικης καταγωγής -νομίζω Μαγκλιβεράτος ήταν το οικογενειακό όνομα) με έδρα την Γένοβα είχε ήδη ασχοληθεί λίγο με κρουαζιέρα και περι το 1965 νομίζω έστησε την Traghetti Del Mediterraneo και την Trans Tirreno Express αποκτώντας τα επόμενα χρόνια αρκετά RoRo (με πρώτο συνθετικό του ονόματος το Espresso και χαρακτηριστικό πράσινο χρώμα). Εκτός από τα newbuildings μετασκεύασε και 1-2 tankers σε οχηματαγωγά (έχοντας νομίζω εμπειρία από προηγούμενη μετασκευή tanker  σε κρουαζιερόπλοιο). Αρκετά από τα πλοία πέρασαν αργότερα και σε άλλες Ελληνικές εταιρείες. Έχει ακουστεί ότι ήταν εκείνος που οραματίστηκε πρώτος την διασύνδεση όλης της Μεσογείου, αλλά, όπως ισχυριζόταν, ο ανταγωνισμός των επιδοτούμενων κρατικών εταιρειών (Tirrenia) -από τις οποίες διεκδίκησε αποζημιώσεις- δεν του επέτρεψε να το υλοποιήσει. Εδώ https://www.naviearmatori.net/eng/album-93-1.html θα βρεί κανείς φωτογραφίες από αρκετά γνώριμα σκαριά. Ο γιός του (Γιώργος) μετέφερε τις δραστηριότητες στην Ελλάδα και αν δεν κάνω λάθος ασχολούνται πλέον με tankers κυρίως.

Ασχολήθηκε με την κρουαζιέρα με το ΕSPRESSO CORINTO  ένα μη καθαρόαιμο ΕΓ/ΟΓ,περνούσε κ από Πειραιά.Ακολούθησε το παράδειγμα του Ευθυμιάδη στις μετασκευές Δ/Ξ,νομίζω κ bulkers σε ρο-ρό αλλά το προχώρησε πιό  πολύ.¨Εβαλε  2 καταπέλτες κατάπρυμα κ σε κάποια bow visor!
Ένα που κατέληξε  ελληνικό ήταν το DOLPHIN ELENA .To έσωσε Ρ/Κ του Λάτση στην Ερυθρά κ έγινε το ΑDVENTURE I γιά την Petrola.
Δεν έχω ακούσει μετασκεή Δ/Ξ σε κρουαζιερόπλοιο

On 4/16/2022 at 8:19 PM, ΚΡΗΤΗ said:

Στο Faktaomfartyg εχει μερικες φοτο του Corriere Dell'Est ως Μαρια Σ. Και στο Shipspotting βρηκα αυτο (το Corriere Dell'Sud ως Falcon Express)

Screenshot_20220416-201704_Chrome.jpg

Toυ Σούτου ήταν δεν το είδαμε πολύ στα νερά μας.Δούλεψε Βόρειο Ευρώπη.

24 minutes ago, ΚΡΗΤΗ said:

Με τα πρασινα λεγοτανε Traghetti Dell Mediterano

Είχε κ πράσινα στο Τrans Tirreno πχ η  σειρά του μετέπειτα ΠΗΓΑΣΟΣ κ το ΕSPRESSO CORINTO το οποίο σε κάποια φάση έγινε άσπρο.

Ομογάλακτες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...