Jump to content
Shipfriends

Andros Queen (IMO 9166223)


Recommended Posts

  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

12 hours ago, Nicksy58 said:

Ποιος νοιάζεται για τον τρόπο βαφής του; Η απόδοση είναι το μόνο που μετράει.

 

10 hours ago, Nicksy58 said:

Εάν η συσκευασία είναι η καλύτερη από ποτέ και η απόδοση η χειρότερη ποτέ, δεν κερδίζετε τίποτα

Ο φιλος μας στο πρωτο post καταγραφει πως μονο η αποδοση μετραει... Αρα οτι και να συμβει αν εχω αποδοση (υποθετω εννοει ανωτερα μηχανικα μερη κλπ κλπ) τοτε το πλοιο θα τσουλισει στην αγορα... Αν εχω μετρια αποδοση το αποτελεσμα θα ειναι αντιστοιχα μετριο κοκ...

Σε αυτο η εκτιμηση μου ειναι οτι καλως ή κακως ο συνδιασμος αμπαλαζ και τιμης ειναι αυτο μου μετραει πιο πολυ... Στον ορο αμπαλαζ βαζω τη διαφημιση, το σαλονι κλπ... λιγοτερο νομιζω θα μπει στη διαδικασια αν η μηχανη ειναι στην καλυτερη κατασταση... 

Στο δευτερο η αναγνωση που εγω κανω ειναι οτι αν η αποδοση της μηχανης ειναι η χειροτερη και το πλοιο δεν προχωραει, τοτε το αμπαλαζ δεν θα παιξει και πολυ ρολο...

Νομιζω οτι η πρωτη προσεγγιση ηταν αφοριστικη και διαφωνω... Η δευτερη, αν και με ακραια παραδειγματα, σε αυτη την ακραια περιπτωση, εν πολλοις συμφωνω... 

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2023 at 9:34 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Για μένα ταιριάζει καλύτερα το ίσιο τελείωμα του μπλε στο Andros Queen και νομίζω ότι πρέπει να βαφτεί μαύρο περίβλημα στα παράθυρα των σαλονιών, για να σπάσει η μεγάλη άσπρη επιφάνεια.

 

On 4/8/2023 at 11:00 PM, proud_ionian said:

Συμφωνώ απόλυτα 

+ τσιμινιέρες. Είναι παραταιρες έτσι 

 

Συμφωνώ και γω με τους δύο προλαλήσαντες. Είναι η πιο καλόγουστη πρόταση για την φορεσιά τπυ πλοίου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/21/2023 at 11:11 AM, valencay said:

Το πλοιο 1η Ιουνιου δρομολογειται,πρωτα ο Θεος.Οι εργασιες ειναι πυρετωδεις σε ολα τα τμηματα του πλοιου

Φαντάζομαι το εσωτερικό θα είναι σχεδόν έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

στο αρχιπέλαγος γράφτηκε πως σύμφωνα με την εταιρεία το κόστος της μετασκευής είναι 20-25 εκατομμύρια. 

Θα μπορούσε, από περιέργεια καθαρά, κάποιος από τους κατέχοντες να μας πει αν ισχύει (ή αν θα μπορούσε να ισχύει) η συγκεκριμένη τάξη μεγέθους ;

Link to comment
Share on other sites

Oλο μαζί (αγορά, ταξίδι για Ελλάδα, μετασκευή, σωστικά, εξοπλισμός κλπ) 25 εκ. μπορεί, ναι!

Μόνο η μετασκευή είναι ακραίο νούμερο (προς τα πάνω) για να ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites

Το Andros Queen ανέβηκε στη δεξαμενή Πειραιάς Ι και έχουν βγει τα δυο αξονικά, ενώ τρίβονται όλα τα βρεχάμενα του έτσι ώστε να μείνει καθαρή η λαμαρίνα του, για να περαστεί η μουράβγια και τα νέα υφαλοχρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία άσχετου: το βάψιμο στο πάνω μέρος είναι τελικό (αν εξαιρεθεί πιθανή αλλαγή αισθητικής σε μια απ'τις δύο μεριές); Κι αν ναι, είναι σύνηθες να ολοκληρώνεται μήνες πριν την έναρξη δρομολογίων και ενώ μεσολαβούν εργασίες που μπορεί να το φθείρουν; Ή θα περαστεί ξανά μετά τον δεξαμενισμό για να "βγει" στα δρομολόγια ολόφρεσκο;

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και εγώ πάνω στη δεξαμενή και μπορώ να πω πως το πλοίο δείχνει παλιό. Δεν είμαι της άποψης ότι όλα πρέπει να μπλουσταρίζουν, αλλά αν μη τι άλλο για ένα πλοίο που μετασκευάζεται το 2023 περιμένεις να δεις κάτι πιο σύγχρονο. Το πλοίο δείχνει σαν ένα μικρό Μυτιλήνη, σε πιο κουτοποιημενο. Σίγουρα μέσα θα έχουν κάνει τρομερή δουλειά αλλά πχ η μετασκευή του Superferry του έδωσε μια πιο σύγχρονη και όμορφη εμφάνιση, ενώ αυτό παρέμεινε ένα γιαπωνέζικο ποσταλι των late 90’s. 

Link to comment
Share on other sites

Οι Ιάπωνες δεν φημίζονται για την εξέλιξη (οπτικά τουλάχιστον) στις πλωτές κατασκευές τους. Μάγουλα, ίδιο ή παρόμοιο σχήμα τσιμινιέρας, θέσεις καταπελτων κλπ, ίδια για χρόνια, αν όχι 10ετίες. Λογικό λοιπόν να θυμίζει η γάστρα ΜΥΤΙΛΗΝΗ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...