Jump to content
Shipfriends

Cap De Barbaria (IMO 9967196)


Nick the Greek

Recommended Posts

Καινούρια παραγγελία της Balearia για ένα αμφίπλωρο που θα εξυπηρετεί τη γραμμή Ibiza - Formentera και πρόκειται να παραδοθεί την άνοιξη του 2023. Η δουλειά πήγε στο Astilleros Armon του Vigo που πρίν λίγο καιρό παρέδωσε το ταχύπλοο Eleanor Roosevelt στη Balearia. Από χαρακτηριστικά έχουμε 83 μέτρα μήκος, 15 πλάτος, 350 επιβάτες και 240 γραμμικά μέτρα φόρτωσης για περίπου 70 ΙΧ, αν και βέβαια μου ακούγονται λίγα. Ταχύτητα 12.5 κόμβοι και ηλεκτρική πρόωση από 2(και όχι 4) προωθητήρες. Η άλλη καινοτομία είναι η ύπαρξη μια κυψέλης υδρογόνου που θα χρησιμοποιηθεί πειραματικά, αν καταλαβαίνω καλά με τα φτωχά μου ισπανικά.

 

Ακολουθεί το μακέτο:

IMG_5340-2048x1011.jpg

 

IMG_5344-2048x1016.jpg

 

IMG_5345-2048x942.jpg

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σύμφωνα με την Tradewinds, η Balearia σύνηψε "πράσινο" ναυτιλιακό δάνειο με μια ομάδα ισπανικών τραπεζών, κομμάτι του οποίου είναι κατά τα φαινόμενα και η ναυπήγηση του αμφίπλωρου που έχει παραγγελθεί στα Astilleros Armon.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • proud_ionian changed the title to Cap De Barbaria (IMO 9967196)
  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Στο Τούνεζι, στη Μπαρμπαριά, μας έπιασε κακοκαιριά, που έλεγε κι η Γλυκερία σε medley εποχής μαζί με το Γειά σου Καίκι μου Άη Νικόλα:D. Ε λοιπόν η Barbaria είναι σχεδόν έτοιμη και αυτές τις ημέρες κάνει δοκιμαστικά πρόσδεσης στην Ibiza και την Formentera. Οπότε τα δρομολόγια αρχίζουν μέσα στην εβδομάδα φαντάζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...