Jump to content
Shipfriends

Aegean Star (IMO 7502942)


Recommended Posts

  • 5 months later...

Αν μου τα μετέφεραν σωστά προχθές το βράδυ πρέπει να είχε θέματα με τον δυνατό αέρα. Γι'αυτό και η μεθόρμιση. Μάλιστα επιστρατεύτηκε και ρυμουλκό (απόλυτα λογικό) να σώσει την κατάσταση. Διατηρώ επιφυλάξεις για τα γραφόμενά μου αν και νομίζω ότι είναι ορθά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πλοίο παραμένει δεμένο για μεγάλο διάστημα έλλειψη ναύλου (μεταφορικής κίνησης), για αυτό και ο δεξαμενισμός του πήγε πιο πίσω (ενώ αναμενόταν να δεξαμενιζόταν αυτές τις ήμερες).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Aegean Star αφού τελείωσε με το δεξαμενισμό του, έδεσε αυτή τη φορά στο Πέραμα, δίπλα από το Colusssus. Να δούμε φέτος που θα δρομολογηθεί το καλοκαίρι?? Γιατί μόνο για Χανιά φέτος το βλέπω λιγάκι δύσκολο μετά την είσοδο του Blue Horizon στη γραμμή. Το πιθανότερο να πηγαίνει όπου θα υπάρξει πρόβλημα με τα φορτηγά φέτος το καλοκαίρι (με τα μέχρι στιγμής δεδομένα μόνο στην Ικαρία Σάμο θα υπάρξει πρόβλημα σίγουρα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ύπάρχει κανένα ΄νέο για το πλοίο?Θα δραστηριοποιηθεί σε καμία γραμμή φέτος ?Δεν θα ήταν καλό να έρθει στην θέση του Αρχάγγελου να πάει για μία γενική συντήρηση που την έχει τόσο ανάγκη??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Το AEGEAN STAR εχει αντικαταστησει απο αρχες Αυγουστου τον ΑΡΧΑΓΓΕΛΟ στην γραμμη Χιου-Μυτιληνης.Τη μια φορα που το ειδα δεμενο στο εμπορικο λιμανι δεν μπορω να πω οτι τρελαινοταν και στην κινηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μην εμπιστευτω απολυτα το AIS,εχει παρει ειδηση κανενας ποσες μερες δεν κανει δρομολογια το πλοιο για Χιο-Μυτιληνη?Αν οντως ειναι απο τις 22/9,να εχει σχεση με την απεργια των φορτηγατζηδων?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσέξει από ποτέ έχει να φύγει το Aegean Star αλλά είμαι σίγουρος ότι έχει σχέση με την απεργία των φορτηγών. Εδώ τα Ε/Γ-Ο/Γ της γραμμής φεύγουν με πολύ μικρές πληρότητες, τι θα κάνει το Ro-Ro?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

<<Ηρωική>> είσοδος σήμερα μετά από 2 αποτυχημενες πεοσπάθειες στο λιμάνι της Χίου (άνεμοι ΒΒΑ 9-10)

EISODOS STO LIMANI THS XIOY

κι αλλεσ φωτο (απο κινητό)

Χίος//

post-2926-0-06417500-1292084032_thumb.jp

post-2926-0-83556600-1292084047_thumb.jp

post-2926-0-80556500-1292084146_thumb.jp

post-2926-0-89888000-1292084155_thumb.jp

post-2926-0-68416300-1292084237_thumb.jp

post-2926-0-70043000-1292084245_thumb.jp

post-2926-0-14311800-1292084284_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

To AEGEAN STAR το οποιο βρισκεται πελον στο Νεο μωλο ειναι και το μοναδικο απο τα roro του Αγαπητου που εχουν μεινει εκει

Περιττο να πουμε σε τι κατασταση ειναι εξωτερικα το πλοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Aegean Star μετά τα προχθεσινά γεγονότα

Χτες λύσαξε ο αέρας στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά με αποτέλεσμα να σπάσουν οι κάβοι του AEGEAN STAR. Έτρεξαν ρυμουλκά να το πιάσουν αλλά δεν είχαν κάβους κι έτσι πλαγιοδέτησαν το πλοίο με την πλώρη προς το φανάρι για να αποφευχθεί η πρόσκρουσή του με τα άλλα πλοία.

έφυγε σήμερα το μεσημέρι από το Ν.Μ Δραπετσώνας ρυμουλκούμενο από τα ρυμουλκά Λέων και Άτλας, την ώρα που ερχόταν το Adriatica King. Το πλοίο πήγε στο Πέραμα που θα είναι πιο ασφαλες από τέτοια γεγονότα

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...