Jump to content
Shipfriends

Saos Ferries


Recommended Posts

η αχρηστη αγονη για λαυριο, με τις μεταμεσονυκτιες αφιξεις, το καλοκαιρι του 2017

On 8/1/2017 at 11:46 PM, Nick the Greek said:

Βλέπω το Χάος ΙΙ:P να κατεβαίνει τον Κάβο Ντόρο με 15.5 μίλια και τον καιρό πρύμα, και συνειδητοποιώ πως η προγραμματισμένη ώρα άφιξής του στο Λαύριο είναι στις 0230 τη νύχτα(!!!). Πραγματικά δηλαδή, δεν έχω λόγια. Είσαι πεζός επιβάτης και σκάς στο Λαύριο τέτοια ώρα. Να κάνεις τι, να πάς που? Ακόμα και ΙΧ να έχεις, μέχρι να φτάσεις σπίτι σου κάπου στην Αθήνα και να πέσεις στο κρεββάτι σου, έχει πάει 0400 το πρωί για πλάκα. Διαχρονικά, όταν το ελληνικό κράτος θέλει να σκορπίσει χρήματα, γίνεται πιο εφευρετικό κι απ΄ τη ΝΑΣΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 805
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και φέτος υπήρχε η επιδότηση για τη συγκεκριμένη γραμμή και η Saos Ferries δεν κατέθεσε φάκελο για τη συμμετοχή της, γιατί η επιδότηση ήταν για μικρό διάστημα και προκηρύχθηκε πολύ αργά με αποτέλεσμα δεν θα είχε κάποια θετικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, proud_ionian said:

ειδικα αφου δεν εκατσε και φετος η χαριστικη επιδοτουμενη;

 

26 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Και φέτος υπήρχε η επιδότηση για τη συγκεκριμένη γραμμή και η Saos Ferries δεν κατέθεσε φάκελο για τη συμμετοχή της, γιατί η επιδότηση ήταν για μικρό διάστημα και προκηρύχθηκε πολύ αργά με αποτέλεσμα δεν θα είχε κάποια θετικά αποτελέσματα.

στην ουσια λεμε το ιδιο πραγμα, δεν κατεθεσε γιατι δεν θα ειχε θετικα αποτελεσματα = δεν του εκατσε. ;) 

αλλα για να παμε λιγο παραπερα, να ρωτησω κατι αλλο: εχουμε αποστηθισει ολες τις ανακοινωσεις της ΣΑΟΣ, κατα του Ο.Λ.Α, αλλα κανεις δεν εχει μπει στον κοπο να μας πει τι ισχυει στα αλλα περιφερειακα λιμανια.

τι γινεται πχ στο βολο; στο ηρακλειο; στην κυλληνη;  ποσο χρεωνουν το ρευμα και ποσο το νερο στα διανυκτερευοντα; οσο η ΔΕΗ και η ΔΕΥΑ ή παραπανω; τι γινεται με τα σκουπιδια; τα δινουν σε συνεργαζομενη εταιρια του λιμανιου ή τα φορτωνουν σε καποιο νησιωτικο δημο και ρεφαρουν (και καλα) με δωρεαν μεταφορα των απορριματοφορων;

ο Μανουσης δεν ειναι καινουργιος. εχει πανω απο 3 δεκαετιες παρουσια στα δημοσια πραγματα, ειτε ως συνεργατης πολιτικων, ειτε ο συζυγος επιχειρηματια των μεσων ενημερωσης, ειτε ως εφοπλιστης της ακτοπλοϊας. οπως εχουμε πει πολλες φορες σε παλιοτερα ποστ σε αυτο το θεμα, επι κυβερνησεων σημιτη και κωστα καραμανλη και τις παχυλες επιδοτησεις πηρε και ευνοϊκες κυβερνητικες παρεμβασεις υπερ του ειχε. ακομη και τα τελευταια χρονια της συρρικνωσης της εταιριας, την εχει βγαλει καθαρη και εχει πεσει στα μαλακα.

προσωπικα επιμενω οτι ο λογος που σκουζει και φωναζει, ειναι για να μην φανει αυτος οτι υπαναχωρει. δεν του βγηκαν τα τρια πλοια στη σαμοθρακη και ψαχνει τροπο να αποφυγει τις γκρινιες απο τους ντοπιους.

δικαιωμα του ειναι να μεινει μονο με το ΣΑΟΣ ΙΙ που εχει τη συμβαση, αλλα δεν φταιει το ποσο χρεωνει το ρευμα ο Ο.Λ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τώρα τα δρομολόγια του Πήγασου για Λήμνο , αν δεν είσαι νταλίκα , είναι εντελώς για γέλια . Γενικά το Λαύριο για επιβάτες για το Βόρειο Αιγαίο δεν κάνει . Τεράστια απόσταση και από την Αθήνα με αστεία συγκοινωνία και από τα μέρη που "υποτίθεται" εξυπηρετεί . 

Να βάλουν τα Ρο-ρο για τα φορτηγά και να έχουν ημερόπλοιο για επιβάτες και ΙΧ από την Κύμη που είναι ο μισός χρόνος ταξιδιού και το τοπικό ΚΤΕΛ εξυπηρετεί . 

Οπότε και για τον Μανούση τα ίδια ισχύουν . Γιατί να βάλει πλοίο σε ένα καταδικασμένο δρομολόγιο ? Οσο για τους Δήμους , γενικά δεν έχουν και την καλύτερη φήμη ανά την Ελλάδα ... Τουλάχιστον τα πλοία κρατάνε στην ζωή ένα νησί και θα έπρεπε να έχουν ευκολίες από το κράτος .

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, proud_ionian said:

μηπως ηταν υπερβολη τα τρια πλοια στη σαμοθρακη και δεν φταιει ο Ο.Λ.Α?

ειδικα αφου δεν εκατσε και φετος η χαριστικη επιδοτουμενη;

Για το καλοκαίρι με έναν καλύτερο προγραμματισμό και το ΖΈΦΥΡΟΣ πραγματικά ταχύπλοο... δεν θα ήταν υπερβολή. Τον χειμώνα ΣΑΟΣ ΙΙ και ΣΑΌΝΗΣΟΣ χωρίς δεύτερη γραμμή θα ήταν όντως υπερβολή...

Πάντως το ΣΑΟΣ ΙΙ δεν πρόκειται να το πάρει από εδώ, ούτε του χρόνου, παγίδες στήνει...

Αν στο ΣΑΌΝΗΣΟΣ κάνει αυτά που του έχουν ζητηθεί, πάρει νέα άδεια και το πάει κάπου αλλού ετοιμάστε ωτοασπίδες για τα αυτάκια σας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αφήσει το Σαονησος στη γραμμή της Αλεξανδρούπολης εάν θέλει και να πάρει το Σαος ΙΙ για κάποια άλλη γραμμή σαν ποιοτικότερο σκάφος. Το Ζέφυρος εύκολα μπορεί να βρει μια άλλη γραμμή ειδικά σαν τουριστικό σκάφος (Παξούς, Σύμη, Λευκάδα, Σποράδες) και να δουλέψει με καλύτερες πληρότητες από ότι στη Σαμοθράκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στους Παξούς ο Φώτης Μανούσης για να συζητήσει την δρομολόγηση των πλοίων του

Quote

Στους Παξούς θα βρεθεί σήμερα ο ιδιοκτήτης της SAOS Ferries Φώτης Μανούσης, προσκεκλημένος της τοπικής αυτοδιοίκησης του όμορφου νησιού των Επτανήσων, προκειμένου να συζητήσει τις λεπτομέρειες της δρομολόγησης εκεί, των πλοίων του ΣΑΟΝΗΣΟΣ και ΖΕΦΥΡΟΣ σε πρώτη φάση. 

Τα δυο πλοία παραμένουν εδώ και ημέρες δεμένα στο λιιμάνι της Αλεξανδρούπολης, αφού ο πλοιοκτήτης της συγκεκριμένης ακτοπλοϊκής εταιρείας, έχει αποφασίσει οριστικά να αποχωρήσει από την Σαμοθράκη και την σύνδεση με την Αλεξανδρούπολη. Όλα αυτά απηυδυσμένος από τον “πόλεμο” που δέχεται εδώ και λίγο καιρό από το τοπικό σύστημα του ΣΥΡΙΖΑ, το οποίο μάλιστα “επιστράτευσε” και υπουργούς όπως οι δυο Αναπληρωτές Περιβάλλοντος και Ναυτιλίας Σωκράτης Φάμελος και Νεκτάριος Σαντορινιός, οι οποίοι θα βρεθούν στο νησί την Παρασκευή και το Σάββατο.

Ο κ.Μανούσης, που με αφορμή τον σοβαρό τραυματισμό και την περιπέτεια της υγείας του η οποία ξεκίνησε τον περασμένο Μάρτιο, παρέμεινε όλους τους καλοκαιρινούς μήνες στην Σαμοθράκη, θα βρεθεί λοιπόν στους Παξούς, αφού η απόφαση του για αποχώρηση από την ακτοπλοϊκή σύνδεση με την Αλεξανδρούπολη, είναι δεδομένη. Ούτε τα όσα συζητήθηκαν στην ειδική συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου, με την προσπάθεια που θα καταβληθεί ώστε το υπουργείο Ναυτιλίας να αποδεχτεί την πρόταση για καθιέρωση επιδοτούμενων γραμμών δυο φορές την εβδομάδα για τους 4 καλοκαιρινούς μήνες και σύνδεση με Καβάλα και Λήμνο, φαίνεται πλέον να τον ενδιαφέρει ως προοπτική.

Προχθές υπήρξε μάλιστα νέα συνάντηση του με τον δήμαρχο Θανάση Βίτσα, την οποία επεδίωξε ο δεύτερος και έγινε παρουσία των Αντιδημάρχων Γαλατούμου και Πρόξενου. Εκεί καταβλήθηκε μαθαίνουμε προσπάθεια από τον κ.Βότσα να γεφυρωθεί το χάσμα στις σχέσεις του με τον ιδιοκτήτη της SAOS Ferries, το οποίο όμως ο ίδιος με απαράδεκτη νοοτροπία και ιδεοληπτικά “κολλήματα” δημιούργησε, αλλά πληροφορήθηκε ότι η απόφαση αποχώρησης είναι τελεσίδικη. Προφανώς γνωρίζει πολύ καλά ο δήμαρχος της Σαμοθράκης και το διαπίστωσε εδώ και πολλούς μήνες, ότι μόνο με… θαύμα θα ενδιαφερθεί άλλη εταιρεία για την ακτοπλοϊκή σύνδεση του νησιού με την Αλεξανδρούπολη. Όπως λέει όμως και η γνωστή ρήση:” Όπως έστρωσες θα κοιμηθείς” και υπεύθυνος για τα όποια προβλήματα δημιουργηθούν θα είναι ο κ.Βίτσας που θα πρέπει να δώσει εξηγήσεις στους κατοίκους.

 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ο ιδιοκτήτης της εταιρείας, που κατά δήλωση του, δέχεται ανελέητο κυνηγητό από τον τοπικό μηχανισμό του νυν κυβερνητικού κόμματος, θα μεταφέρει τα πλοία του στο Ιόνιο? Πότε θα γίνει αυτό, το επόμενο καλοκαίρι? Με ποια διαδικασία? Στις δηλώσεις δρομολόγησης που είναι δηλωμένα τα πλοία, αν είναι? Αν δεν είναι, θα πάει με αίτημα στο ΣΑΣ? Και ενώ τον "κυνηγά" ο κομματικός μηχανισμός, θα γίνει αποδεκτό ένα τέτοιο αίτημα?

Ή μιας και έληξε η καλοκαιρινή περίοδος, και η άδεια του ΣΑΟΝΗΣΟΣ, κάνουμε νταβαντούρι και ότι προκύψει? Επιχειρείν αλλά γκρεκ. Δεν σε αφήνει ποτέ χωρίς συγκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2018 at 2:19 PM, gtogias said:

Ή μιας και έληξε η καλοκαιρινή περίοδος, και η άδεια του ΣΑΟΝΗΣΟΣ, κάνουμε νταβαντούρι και ότι προκύψει? Επιχειρείν αλλά γκρεκ. Δεν σε αφήνει ποτέ χωρίς συγκίνηση.

👍 👍 👍

Έτσι ακριβώς.

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Επιστολή της Saos Ferries προς τον Αναπληρωτή Υπουργό Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής κ. Νεκτάριο Σαντορινιό

Quote

Κύριε Υπουργέ,
Με λύπη μου, δεν μπόρεσα να σας καλωσορίσω στη Σαμοθράκη κατά την πρόσφατη επίσκεψή σας, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων εκτός νομού.
Ωστόσο εκπρόσωπος της εταιρείας μας, που συμμετείχε στη σύσκεψη των φορέων που οργανώθηκε στο νησί, με ενημέρωσε ότι τοποθετηθήκατε ρητά κατά της πρότασης που σας κατατέθηκε, για την ξεχωριστή μεταφορά επιβατών και απορριμμάτων, με επιδοτούμενο δρομολόγιο πλοίου, για οχληρά φορτία, χωρίς απαραιτήτως τα δρομολόγια αυτά, να εκτελούνται από πλοία της δικής μας εταιρείας. Όταν μάλιστα σας επισημάνθηκε ότι αυτή η τακτική ακολουθείται και σε άλλες νησιωτικές περιοχές της Ελλάδας, απαντήσατε με απόλυτη βεβαιότητα ότι αυτό δεν ισχύει και μάλιστα αφορά πρωτοβουλίες πλοιοκτητών, που μεταφέρουν τα απορρίμματα δωρεάν, σπεύδοντας επίσης να μας συστήσετε να κάνουμε το ίδιο, εφόσον το επιθυμούμε!
Η ρητή σας τοποθέτηση, προκάλεσε εν συνεχεία δηλώσεις και ανακοινώσεις από την Δημοτική Αρχή, που στηριζόμενη στην βεβαιότητά σας ή στην επιπόλαια ανάγκη τους να θριαμβολογήσουν, νιώθοντας επιβεβαιωμένοι, μίλησαν δημοσίως, για «διάλυση μύθων οργανωμένης παραπληροφόρησης», υπονοώντας προφανώς τους ισχυρισμούς της εταιρείας μας! 
Κύριε Υπουργέ,
Ούτε η αξιοπρέπειά μου, ούτε η ηλικία μου, μου επιτρέπουν στην επιχειρηματική και προσωπική μου δραστηριότητα, να ισχυρίζομαι δημόσια ανεδαφικές απόψεις ή να καταθέτω προτάσεις χωρίς τεκμηρίωση. Είμαι πεπεισμένος ότι η τοποθέτησή σας που μας εξέθεσε στην κοινωνία της Σαμοθράκης, την οποία εξυπηρετούμε επί σειρά ετών με συνέπεια και (ουσιαστικά) εις βάρος των επιχειρηματικών συμφερόντων μας, βασίστηκε σε «οργανωμένη λανθασμένη πληροφόρησή» σας.
Ενδεικτικά σας επισυνάπτω, τρεις συμβάσεις του δικού σας Υπουργείου, υπογεγραμμένες από τον πρώην Υπουργό κ. Παναγιώτη Κουρουμπλή, με βάση τις οποίες οι πλοιοκτήτριες εταιρείες που εκτελούν τα επιδοτούμενα δρομολόγια τόσο στον Άγιο Ευστράτιο (σύμβαση 2252.1.3. 40/17083/2018), στα Ψαρά (σύμβαση 2252.1.3.12/15179/2017) όσο και στις Οινούσσες (σύμβαση 2252.1.3.62/78049/2017), επιδοτούνται και για την εκτέλεση επιπλέον δύο δρομολογίων το μήνα για μεταφορά καυσίμων και οχληρών φορτίων, αντί μισθώματος 2.500,00 ευρώ, 6.433,48 €, και 1.825,00 € αντίστοιχα.
Συνεπώς, ο Δήμος Σαμοθράκης, ο οποίος έσπευσε με τις παραπάνω ανακοινώσεις να με λοιδορήσει πέρα από το ολίσθημα της αμάθειας, υπέπεσε και στο ατόπημα της συκοφαντικής δυσφήμισης μου.
Κύριε Υπουργέ,
Πορεύτηκα στη ζωή μου με το κεφάλι ψηλά, θυσιάζοντας στο παρελθόν περιουσία αλλά και την ίδια μου την υγεία, για να διατηρήσω την αξιοπρέπειά μου και την τιμή μου αλώβητες, όταν αυτές προσβλήθηκαν βάναυσα με το γνωστό σκάνδαλο «Παυλίδη». Η δικαστική έκβαση αυτού με δικαιώνει, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση. Πολύ, δε, περισσότερο θα το πράξω τώρα, όταν βάλλομαι από τα ιδιοτελή κίνητρα μιας δημοτικής αρχής, η οποία έχει αναγάγει την σύγκρουση μαζί μου σε αυτοσκοπό, διαστρεβλώνοντας ακόμα και την αλήθεια και παραγνωρίζοντας ότι το μόνο που διεκδικώ είναι η νομιμότητα και ισότιμη μεταχείριση της μη προνομιούχου Σαμοθράκης με τα άλλα νησιά μας.
Ως εκ τούτου, κε Υπουργέ, όντας πεπεισμένος, όπως προανέφερα, ότι είστε ακούσιο θύμα εσφαλμένης πληροφόρησης, σας καλώ, για λόγους τάξεως, να αποκαταστήσετε την αλήθεια, διορθώνοντας την ως άνω δήλωσή σας. Πολύ, δε, περισσότερο όταν αυτή σας η δήλωση αποτέλεσε εν αγνοία σας την αιτία, όχι απλά να συκοφαντηθεί ένας συμπολίτης σας, αλλά το κυριότερο να διαστρεβλωθεί η αλήθεια, για την επικράτηση της οποίας είμαι βέβαιος ότι μάχεσθε και εσείς.
Με τιμή,
Φώτης Μανούσης
Συνημμένα έγγραφα:
- Σύμβαση 2252.1.3.40/17083/2018
- Σύμβαση 2252.1.3.12/15179/2017
- Σύμβαση 2252.1.3.62/78049/2017

Όπως δήλωσε ο κ. Μανούσης στο Status Radio 94.2, «η επικρατούσα μαρξιστική ιδεολογία στον Δήμο Σαμοθράκης, επιμένει αναίτια να ζητά την ταυτόχρονη μεταφορά ανθρώπων και απορριμμάτων, αρνούμενη να διεκδικήσει την ίδια επιδοτούμενη πολιτική που ισχύει σε άλλα νησιά της Ελλάδας». «Το πρόβλημα της μεταφοράς των σκουπιδιών του νησιού, δεν είναι πρόβλημα της εταιρείας μας, αλλά του Δήμου. Τα πλοία μας είναι για την μεταφορά επιβατών, όχι σκουπιδιάρες», κατέληξε ο κ. Μανούσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΘΡΑΚΗΝΕΤ στις 18/12/18, καλεσμένος ήταν ο πρόεδρος της SAOS FERRIES κύριος Φώτης Μανούσης, όπου κλήθηκε για να πει όσα συζήτησαν με τον Αν. Υπουργό Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής κύριο Νεκτ. Σαντορινιό στην πρόσφατη συνάντηση τους στο Υπουργείο, παρουσία εκπροσώπου του ΣΥΕΠΣΑ κυρίου Ν. Δημοσθένους. Ο πλοιοκτήτης τόνισε ότι ζήτησε αυτήν την συνάντηση για να διερευνήσει τις προθέσεις του Υπουργείου, για να μπορέσει η εταιρεία να σχεδιάσει το μέλλον του δεύτερου πλοίου "ΣΑΟΝΗΣΟΣ". 
Πριν την συνάντησή ο κύριος Μανούσης όπως είπε ενημέρωσε τον Δήμαρχο Σαμοθράκης και τον πρόεδρο του ΣΥΕΠΣΑ και μάλιστα τους πρότεινε αν επιθυμούσαν να συμμετάσχουν στην συνάντησή, έτσι συμμετείχε ο κύριος Δημοσθένους ως εκπρόσωπος του ΣΥΕΠΣΑ.
Στην συνάντηση συζητήθηκε το θέμα της σύνδεσης της Σαμοθράκης με Καβάλα και Λήμνο καθώς και το να επιτραπεί η τοποθέτηση του γερανού στο ΣΑΟΝΗΣΟΣ στην Αλεξανδρούπολη. Παρακολουθήστε την συνέντευξη του κυρίου Φ. Μανούση από 24:00 εως 37:10

 

Link to comment
Share on other sites

Την δική του απάντηση στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε τις τελευταίες ημέρες στην ακτοπλοϊκή σύνδεση της Σαμοθράκης με την Αλεξανδρούπολη, εξαιτίας βλάβης του ΣΑΟΣ ΙΙ αρχικά και του ταχύπλοου ΖΕΦΥΡΟΣ στη συνέχεια, έδωσε ο Φώτης Μανούσης. Με μια ανάρτηση του στην ομάδα “ΖΟΥΜΕ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ”, ο ιδιοκτήτης της SAOS Ferries στρέφεται εναντίον του δημάρχου Θανάση Βίτσα και του Προέδρου του δημοτικού συμβουλίου Παναγιώτη Παππά, στους οποίους καταλογίζει ότι διαδίδουν πως η ζημιά στα δυο πλοία είτε είναι “ψεύτικη”, είτε προκλήθηκε από τον ίδιο και μάλιστα αυτά τα λένε και στο υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής. 

Quote

ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ , ΜΥΑΛΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ?
Τελευταία μέρα του χρόνου σήμερα. Ένας χρόνος γεμάτος εντάσεις, αντιπαραθέσεις, προβλήματα.
Άλλος στη θέση μου θα έλεγε «να φύγει και να μην ξαναγυρίσει».
Αρκετά ταλαιπωρούμαι μέχρι και σήμερα με το ατύχημα που λίγο έλειψε να μου στερήσει τη ζωή.
Αρκετά ταλαιπωρείται όλη η οικογένειά μου, με τις δοκιμασίες που ο Θεός επεφύλαξε στα εγγόνια μου.
Αρκετά ταλαιπωρούμαι τόσο εγώ όσο και οι συνεργάτες μου, με τις βλάβες που συνέβησαν στα πλοία τις εταιρίας.
Αλλά ακόμη περισσότερο ταλαιπωρούμαι από την αδιαλλαξία και το δογματισμό μιας Δημοτικής Αρχής, η οποία δεν νοεί να καταλάβει πως η λογική του διχασμού και της διαίρεσης των πολιτών σε καλούς και κακούς ανήκει σε άλλες δεκαετίες.
Όσα συνέβησαν τις τελευταίες μέρες μετά τη ζημιά του ΣΑΟΣ ΙΙ, μόνο θλίψη και απογοήτευση μου προκαλούν.
Είναι δυνατόν να αποδεικνύονται τόσο κατώτεροι των περιστάσεων?
Είναι δυνατόν να διαδίδουν ότι η ζημιά του ΣΑΟΣ είναι «ψεύτικη» ή ότι προκλήθηκε από εμένα για να τιμωρήσω άραγε ποιόν? Τον εαυτό μου?
Είναι δυνατόν αυτές οι κακοήθειες να μεταφέρονται ακόμα και στο Υπουργείο, ώστε να καταλάβουν και εκεί πόσο κακός είναι ο Μανούσης?
Είναι δυνατόν να γίνονται εμφυλιοπολεμικά κηρύγματα από τον Παπά και την παρέα του, ώστε να βρεθεί οποιαδήποτε λύση στο πρόβλημα εκτός της ΣΑΟΣ?
Είναι δυνατόν να μην απαντάει ο Δήμαρχος στα τηλεφωνήματά που του έκανα?
Είναι δυνατόν στη συνέχεια να μη συμμετέχει σε σύσκεψη με τον Υπουργό, με αποκλειστικό θέμα τη συγκοινωνία του νησιού, ενώ έχει προσκληθεί γραπτώς από εμένα μια βδομάδα νωρίτερα? 


Και ενώ συνέβησαν όλα αυτά, τη χρονιά που σήμερα φεύγει εγώ δε θα πω «να μην ξαναγυρίσει»
Αντίθετα θα πω «ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ»
«ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΥΠΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ»
«ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ»
«ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ ΗΣΥΧΗ»
Ίσως καταλάβουν κάποτε και αυτοί οι λίγοι στο νησί, πως μόνο ενωμένοι, χωρίς δογματισμούς και προκαταλήψεις μπορεί να υπάρξει ανάπτυξη. Γιατί πάντα τα πλοία, είτε ανήκουν στη ΣΑΟΣ είτε σε άλλη εταιρεία και ζημιές θα παθαίνουν και προβλήματα θα δημιουργούν, αρκεί να υπάρχει η ψυχική ηρεμία και η λογική αντιμετώπισή τους.
Εγώ παραμένω λάτρης της Σαμοθράκης, με τα πλοία της εταιρείας μας αλλά και χωρίς αυτά. Και δεν θα αρνηθώ όποια βοήθεια μου ζητηθεί για το καλό των απλών κατοίκων της.
Εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά με υγεία”.

 

Link to comment
Share on other sites

περα απο τα retweet των ανακοινωσεων του Μανουσαος κατα παντων, εχουμε περισσοτερα στοιχεια για το τι βλαβη εχει δηλωθει για τα πλοια και αν γινονται προσπαθειες επισκευης (πχ εχει αναλαβει καποιο συνεργειο κλπ).

οσο και να το κανουμε, εχουν δωσει δικαιωματα η ΣΑΟΣ και ο ισχυρος της ανδρας, ωστε να μπορει ο καθενας να σκεφτεται διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Μια ανάρτηση του κ. Φωτη Μανουση στη σελίδα Ζούμε Σαμοθράκη σχετικά με θέμα: ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Quote

Ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα σταματήσει η παραπληροφόρηση (ευτυχώς από ελάχιστους) σχετικά με το ΣΑΟΝΗΣΟΣ, παραθέτω κάποια στοιχεία ώστε να μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα:

ΠΡΩΤΟΣ ΜΥΘΟΣ. Η αγορά και μετασκευή του Σαονησος πραγματοποιήθηκε με επιδοτήσεις του κράτους και της ευρωπαϊκής ένωσης.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Ούτε ένα ευρώ επιδότησης δεν υπήρξε ενώ στοίχισε αρκετά εκατομμύρια.

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΥΘΟΣ. Το Σαονησος θα εισπράξει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ από επιδοτήσεις αντικαθιστώντας το Σάος ΙΙ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Το Σαονησος για όσα δρομολόγια πραγματοποιήσει όπως και πέρυσι που αντικαθιστούσε το Σαος ΙΙ στην ακινησία του, θα εισπράττει ως επιδότηση για δώδεκα δρομολόγια την εβδομάδα που θα πραγματοποιεί ( έξι Αλεξανδρούπολη Σαμοθράκη και έξι Σαμοθράκη Αλεξανδρούπολη) το ποσό των χιλίων εκατόν είκοσι έξι (1126) ανά δρομολόγιο συν ΦΠΑ
Δηλαδή συνολικά δέκα τρεις χιλιάδες πεντακόσια δέκα έξι Ευρώ συν ΦΠΑ (13.516) ανά εβδομάδα.

ΤΡΙΤΟΣ ΜΥΘΟΣ. Στους διαγωνισμούς που κατά καιρούς πραγματοποιεί το Υπουργείο για την Σαμοθράκη (όπως προχθές μετά την ζημία του Σαος ΙΙ) δεν υπάρχουν συμμετοχές άλλων εταιριών γιατί τα πλοία τους είναι μεγάλα και δεν μπορούν να ελλιμενιστούν στο λιμάνι της Καμαριωτισσας. 
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Πλοία που μπορούν να προσεγγίσουν το λιμάνι της Καμαριωτισσας υπάρχουν πολλά. Η χαμηλή κίνηση επιβατών και εμπορευμάτων της συγκεκριμένης γραμμής σε συνδυασμό με τα χαμηλά τιμήματα των διαγωνισμών απομακρύνουν τους πλοιοκτήτες οι οποίοι έχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις με μεγάλη κερδοφορία.
Δεν είναι τυχαίο πως για την πραγματοποίηση ενός μόνο δρομολογίου, και μάλιστα με πλοίο τύπου "παντόφλα" , που δεν είχε καν την δυνατότητα μεταφοράς επιβατών, κατεβλήθη από την δημοτική αρχή (και καλά έπραξε) το ποσόν των είκοσι χιλιάδων ευρώ.

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΜΥΘΟΣ. Το Σαονησος ταξιδεύει με χαμηλή ταχύτητα λόγω προβλημάτων στις μηχανές του.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Το λιμάνι της Αλεξανδρούπολης λόγω γειτνίασης του με το ποτάμι δημιουργεί στριδωνα στα ύφαλα του πλοίου. Ειδικά πλοία που είναι ακινητοποιημένα για καιρό
"Φορτώνονται" με μύδια που δυσκολεύουν την σωστή πλεύση και μειώνουν την ταχύτητα.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΜΥΘΟΣ. Είναι αδύνατον να πάθει ζημιά ένα πλοίο που πρόσφατα έχει επιθεωρηθεί.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Ένα πλοίο όπως κάθε μηχάνημα μπορεί ανά πάσα στιγμή να παρουσιάσει μηχανικό πρόβλημα .
Πολύ περισσότερο που τα πλοία κινούνται στην θάλασσα και καταπονούνται περισσότερο. Το πλεονέκτημα στα πλοία είναι ότι διαθέτουν δεύτερη μηχανή και δεύτερα βοηθητικά μηχανήματα (γεννήτριες κλπ) ώστε σε περίπτωση βλάβης να μπορούν να οδηγηθούν με ασφάλεια στο λιμάνι.
.. Άραγε πόσες φορές χάλασαν τα λεωφορεία του Δήμου? Εκεί κανείς δεν το κατάλαβε γιατί υπήρχαν εναλλακτικές λύσεις.
Για τον λόγο αυτό επιμένουμε ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΛΟΙΟ. Ένα πλοίο ίσον κανένα. Και αυτό ας το καταλάβουν όλοι η τουλάχιστον αυτοί που πραγματικά αγαπούν αυτόν τον τόπο και θέλουν την ανάπτυξη του.
ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΖΗΜΙΑ ΤΟ ΣΑΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΜΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΛΟΙΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? 
Σίγουρα θα καταστραφεί η οικονομία του νησιού και εμείς σαν εταιρία θα πτωχεύσουμε.
Σήμερα λοιπόν που δίνουμε διέξοδο στο πρόβλημα με την δρομολόγηση του Σαονησος ,χωρίς να έχουμε καμία υποχρέωση, και παρά τις ειρωνείες και τα πικρόχολα σχόλια ορισμένων, καλούμε για άλλη μία φορά όλους τους κατοίκους και πρώτο τον Δήμαρχο να κάτσουμε σε ένα τραπέζι για το καλό του τόπου. Τόσο εμείς όσο και εσείς της δημοτικής αρχής είμαστε προσωρινοί επισκέπτες σε αυτό τον τόπο. Ας αφήσουμε κάτι θετικό στο πέρασμα μας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το ποτάμι, αλλά στην αριθμητική υπάρχει ένα θεματάκι μιας και σύμφωνα με την πράξη που έχει αναρτηθεί στη Διαύγεια, η αποζημίωση ανά πλήρες δρομολόγιο είναι 4.190,23 Έουρα ανά πλήρες δρομολόγιο, άρα 2.095,11 ανά σκέλος.

Ενώ η σύμβαση του ΣΑΟΣ ΙΙ προβλέπει 5.772,67 ανά πλήρες δρομολόγιο

Edited by gtogias
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Quote

Το λιμανι της Αλεξανδρούπολης βρισκεται σε μια περιοχη όπου όσο και αν εκβανθυνεται τόσο θα μπαζώνει.Θαλάσσια ρευματα της περιοχης μεταφερουν τις αποθεσεις του ποταμού Εβρου και άλλων χειμαρων της περιοχης με αποτελεσμα να μπαζωνεται η μπουκα του λιμανού και κατεπεκτασιν ολο το λιμανι.Συμπέρασμα;; το λιμάνι της Αλεξανδρούπολης ειναι σε εντελως λανθασμένη τοποθεσία

Edited July 30, 2011 by ΝΟΜΙΚΟΣ

Όντως το λιμάνι έχει πρόβλημα.Τώρα για τα στρύδια και τα μύδια δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, gtogias said:

Δεν ξέρω για το ποτάμι, αλλά στην αριθμητική υπάρχει ένα θεματάκι μιας και σύμφωνα με την πράξη που έχει αναρτηθεί στη Διαύγεια, η αποζημίωση ανά πλήρες δρομολόγιο είναι 4.190,23 Έουρα ανά πλήρες δρομολόγιο, άρα 2.095,11 ανά σκέλος.

Ενώ η σύμβαση του ΣΑΟΣ ΙΙ προβλέπει 5.772,67 ανά πλήρες δρομολόγιο

Η αναπροσαρμογη στη τίμημα της σύμβαση το 2016 ήταν για να καλυφτεί η υψηλή τιμή στα καύσιμα εκείνη τη περίοδο!! Ενω με τη πτώση των τιμών του πετρελαίου πήγε προς τα κάτω ξανά το τίμημα για το δρομολόγιο!!! 

Στη σημερινή έγκριση για την αντικατάσταση του Σαος ΙΙ με το Σαονησος το τίμημα είναι 4.190,23€ για τέσσερα κυκλικα δρομολόγια οπότε την εβδομάδα είναι 16.760,92€. Η συγκεκριμένη σύμβαση υποχρεώνει την εταιρεία για δύο ελεύθερα κυκλικά δρομολόγια την εβδομάδα, οπότε πάμε στα 6 κυκλικά δρομολόγια, έτσι το τίμημα ανά κυκλικό δρομολόγιο μειώνεται και ανέρχεται στα 2.793,46€, δηλαδή 1.396,74€ ανά σκέλος της διαδρομής του δρομολογίου του! 

 

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία αναθεώρηση έγινε το 2018, παράλειψη μου να μην το αναφέρω, και το ποσό ορίστηκε στα 5.656,81 €. Μπορεί να μην είναι πολλά, μπορεί να μην φτάνουν, χίλια δυο. Σίγουρα όμως προξενεί εντύπωση ότι ο πλοιοκτήτης δε γνωρίζει το ακριβές ποσό της αποζημίωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φώτης Μανούσης: Δρομολογεί τα τρία πλοία του αλλού και κατεβαίνει υποψήφιος δήμαρχος Σαμοθράκης;

Quote

Οι φήμες και κάποιες πληροφορίες που υπήρχαν εδώ και λίγο καιρό για τις προθέσεις του ιδιοκτήτη της SAOS Ferries Φώτη Μανούση, φαίνεται πως όχι μόνο έχουν βάση αλλά και είναι πολύ πιθανό να επιβεβαιωθούν. Κι αναφερόμαστε στο ενδεχόμενο να δρομολογήσει τα πλοία του σε άλλα νησιά και να είναι υποψήφιος δήμαρχος Σαμοθράκης τον ερχόμενο Μάιο.

Μια σημερινή ανάρτηση του κ.Μανούση στην σελίδα “Ζούμε Σαμοθράκη”, όπου απάντησε και πήρε θέση σε άλλη μια ανάρτηση που αφορούσε τα δρομολόγια των πλοίων του και κυρίως το… κλείσιμο της, όχι απλά πυροδοτεί αλλά και δείχνει πως έχει βάση το σενάριο που είχε ακουστεί. Ότι δηλαδή του προτάθηκε να είναι υποψήφιος δήμαρχος στο νησί με την υποστήριξη της Ν.Δ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα του δοθεί χρίσμα, μια και σε μικρούς δήμους έχει αποφασιστεί να μην δοθούν επίσημες στηρίξεις του κόμματος.

Ο ίδιος βέβαια είχε απορρίψει παλαιότερα ένα τέτοιο ενδεχόμενο και με δημόσια τοποθέτηση του, επικαλούμενος την ηλικία του, όμως το επιχείρημα των ανθρώπων του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης που ήρθαν σε επαφή μαζί του, είναι πως αυτή δεν τον εμποδίζει να ασχολείται με τις επιχειρήσεις του, ακόμα και όταν περνάει περιπέτειες με την υγεία του, όπως ο σοβαρός τραυματισμός του πριν λίγους μήνες. Του επισημάνθηκε παράλληλα, από εκείνους που του έθεσαν το ενδεχόμενο υποψηφιότητας, ότι και ο πρώην δήμαρχος Γιώργος Χανός είναι μεγαλύτερος από αυτόν, αλλά θα διεκδικήσει την δημαρχία.

“Μπορείς να συντονίζεις άριστα μια ομάδα νεότερων ανθρώπων. Γνωρίζεις τα προβλήματα του νησιού άριστα μια και εκτός από τα πλοία έχεις και την επιχείρηση των κρασιών και μένεις αρκετό διάστημα εκεί”, ήταν σύμφωνα με πληροφορίες μας τα επιχειρήματα του ατόμου που τον προσέγγισε, αφού γνωρίζονται από το παρελθόν. Το οποίο και του θύμισε επίσης: “Ξέρεις πως λειτουργούν οι δήμοι, αφού ήσουν Γραμματέας του δήμου Θεσσαλονίκης με τον Σωτήρη Κούβελα και κάνατε σπουδαία πράγματα στην πόλη”, του είπε στέλεχος που έχει άριστες σχέσεις με τον Κυριάκο Μητσοτάκη. Άλλωστε και ο Φώτης Μανούσης διατηρεί διαχρονικά πολύ καλές σχέσεις με την οικογένεια του Προέδρου της Ν.Δ.

Το ασυμβίβαστο και οι πικρίες τον κάνουν να

σκέφτεται την αποχώρηση για άλλους προορισμούς

Κι επειδή υπάρχει ασυμβίβαστο σε περίπτωση που θέλει να είναι υποψήφιος δήμαρχος Σαμοθράκης, επειδή η εταιρεία του έχει την ακτοπλοϊκή σύνδεση με την Αλεξανδρούπολη, ο ιδιοκτήτης της SAOS Ferries σκέφτεται να δρομολογήσει τα τρία πλοία του ΣΑΟΣ ΙΙ, ΣΑΟΝΗΣΟΣ και ΖΕΦΥΡΟΣ σε άλλους προορισμούς. Αν θα είναι οι Παξοί ή τα πάει όλα μαζί σε ίδιο προορισμό, δεν έχει ακόμα αποφασιστεί. Παράλληλα, έχει πικραθεί από τις συνεχείς επιθέσεις που δέχεται απ’ την δημοτική αρχή και συγκεκριμένα τον δήμαρχο Θανάση Βίτσα και τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Παναγιώτη Παππά και δυο-τρεις που ανήκουν στην ομάδα τους, με την παραμικρή αφορμή. Αποκορύφωμα ήταν και η… επίθεση απ’ τον ίδιο τον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα κατά την πρόσφατη επίσκεψη του τα Θεοφάνεια, όταν και μίλησε για ακτοπλόους που εκβιάζουν τους κατοίκους. Κι επειδή ο Φώτης Μανούσης δεν είχε διστάσει να τα βάλει ακόμα και με την πανίσχυρη τότε Κυβέρνηση Καραμανλή επί υπουργείας Παυλίδη, όλα αυτά τον έχουν κάνει να σκέφτεται όλα τα ενδεχόμενα.

Φαίνεται άλλωστε και από σημεία της ανάρτησης του: “Χωρίς η εταιρία να έχει υποχρέωση αντικατάστασης του πλοίου όταν αυτό βρίσκεται σε ακινησία ή ακόμη και μετά από βλάβη, προσπαθήσαμε τόσο πέρυσι όσο και φέτος να δώσουμε λύση στο νησί, για τους λόγους που όλοι ξέρουν!
Και ποιο το αποτέλεσμα ? Αντιμετωπιζόμαστε από την δημοτική αρχή ως “εκβιαστές” , ως οι άνθρωποι που προκάλεσαν ζημία στο Σαος προκειμένου να τους…. πλήξουμε .
-Προχθές έφθασαν στο σημείο να ζητήσουν την παρέμβαση του Λιμεναρχείου ώστε να ταξιδέψει το ΑΔΕΙΟ κοντέινερ από την Αλεξανδρούπολη χωρίς να πληρώσουν το εισιτήριο μιας και ο οδηγός δήλωσε ότι δεν διαθέτει το πόσον του εισιτηριου! Και όλα αυτά γιατί? Τους πείραζε αν έμενε το άδειο κοντέινερ για το επόμενο ταξίδι? Απλά θέλανε να επιβάλουν την άποψη ” είμαστε εξουσία και θα κάνετε ότι σας πούμε”
-Κατά την ημέρα του εορτασμού των Θεοφανείων και ενώ εμείς είχαμε δηλώσει εδώ και εβδομάδες ότι θα μετέχουμε στο εορτασμό ακόμη και με δεξίωση για όλους τους νησιώτες, αντί ευχαριστιών τι εισπράξαμε? Τις ύβρεις του πρωθυπουργού ο οποίος προφανώς παραπληροφορημένος από τον “σύντροφο” Παπά έσπευσε να μας αποκαλέσει “εκβιαστές”.

-Στην ζωή μου δεν έμαθα να προσποιούμαι πως βρέχει όταν κάποιοι με φτύνουν. Όλα έχουν τα όρια τους.
Ακόμη και η προτεραιότητα που έχω για τον τόπο που αγαπώ και επέλεξα να ζω.
-Από εκεί και πέρα. Δεν έχω καμία υποχρέωση να απολογούμαι η να δικαιολογώ τις καταστάσεις που δημιουργούνται από την ανικανότητα κάποιων. Εκπροσωπώ ιδιωτική εταιρία και όχι θυγατρική του Δημοσίου ή του Δήμου.
-Ας απολογηθούν αυτοί που τόσο εύκολα χαρίζουν είκοσι χιλιάδες ευρώ για μισό ταξίδι του πλοίου ” παντόφλας” αρκεί να μην έχουν την Σαος!
-Ας απολογηθούν αυτοί που ταλαιπώρησαν το νησί και κατασπατάλησαν χρήματα του Ελληνικού Δημοσίου με την δρομολόγηση του σκάφους ανοικτής θαλάσσης του Λιμενικού ενώ το Σαονησος ήταν στην Αλεξανδρούπολη”.

Το 2018 είχαμε ζημιές 1,7 εκατ. ευρώ για την δρομολόγηση

3 πλοίων. Θα αποφασίσουμε για που θα θα δηλώσουμε

Στην τοποθέτηση του ιδιοκτήτη της SAOS Ferries, είναι φανερή η πικρία του, ενώ επισημαίνει πως μέχρι τις 31 Ιανουαρίου που λήγει η προθεσμία δήλωσης του προορισμού που δρομολογούνται τα πλοία κάθε εταιρείας, θα αποφασίσει με τους συνεργάτες του τι θα γίνει. Ως γνωστόν, έχει το δικαίωμα να κάνει δρομολόγιο σε όποια νησιά θέλει αν το δηλώσει αυτό το διάστημα, ενώ αργότερα θα πρέπει να αποφασίσει το ΣΑΣ και το αρμόδιο υπουργείο. Το σημαντικότερο είναι, πως ο κ.Μανούσης επισημαίνει ότι όλες αυτές οι εργασίες που έγιναν με την μετατροπή του ΣΑΟΝΗΣΟΣ, το ΖΕΦΥΡΟΣ και τα υπόλοιπα θέματα, ώστε το περασμένο καλοκαίρι η Σαμοθράκη να έχει 3 πλοία στην συγκοινωνία της, έφεραν ζημιές 1,7 εκατ. ευρώ για το 2018.

“Η εταιρεία μου το έτος 2018 στην προσπάθεια της να αναβαθμίσει την συγκοινωνία της Σαμοθράκης με την λειτουργία τριών πλοίων, ενέγραψε ζημίες ενός εκατομμυρίου επτακοσίων χιλιάδων ευρώ! Μέχρι εδώ!
Τι θα γίνει λοιπόν για την συγκοινωνία του νησιού, τι δρομολόγια θα έχει, και γιατί είναι αυτά η άλλα, ρωτήστε
αυτούς που έχουν ” τα γένια και τα κτένια”
Τις προσεχείς ημέρες θα αποφασίσουμε με τους συνεργάτες μου τον δρόμο που θα χαράξουμε για την Σαος και τα πλοία της, μιας και στο τέλος του μήνα λήγει η ημερομηνία δήλωσης δρομολόγησης  Πλοίων.
-Και ξανά δηλώνω: ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ . 
Και σίγουρα θα μου μένει καιρός να ασχοληθώ περισσότερο με τα κοινά”.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα που στα μικρά μέρη οι προσωπικές κόντρες καταστρέφουν όλο τον κόσμο . Για αυτό λένε : Κακό πράγμα τα λίγα σπίτια....

Αλλά φταίει και ο κόσμος που δεν παίρνει θέση να καθαρίσει την βρωμιά και την πληρώνει ο ίδιος γιατί οι άλλοι έχουν τον μισθό τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σύμφωνα με ανακοίνωση του κ. Φώτη Μανούση: “ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΝΟΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ"

Quote

Στα 70 χρόνια της ζωής μου γνώρισα και αντιμετώπισα – ευτυχώς με επιτυχία- πολλές αντιξοότητες. Από την αγάπη μου για το νησί μας, αγωνίστηκα για να βγεί αυτό από την απομόνωση και ο ίδιος επένδυσα σχεδόν όλους τους οικογενειακούς μου πόρους, για να το εξασφαλίσω με τρία πλοία, ώστε να μην μείνει ποτέ αποκομμένο από την ηπειρωτική Ελλάδα. 
Δυστυχώς, έτυχε να ζήσω αυτές τις μέρες και την υπέρτατη ατυχία, αυτή του να υποστούν σοβαρές απρόβλεπτες και αναπότρεπτες βλάβες τα δύο από τα τρία αυτά πλοία, ΣΑΟΣ ΙΙ και ΣΑΟΝΗΣΟΣ, ταυτόχρονα και μάλιστα στον πιο κρίσιμο μήνα του έτους. 
Μάλιστα, το πρώτο υπέστη, σύμφωνα με τα λεγόμενα των μηχανικών, πρωτόγνωρη βλάβη για τα ναυτιλιακά χρονικά. Από την πρώτη στιγμή, έσπευσα να αντιμετωπίσω το πρόβλημα με όλες τις δικές μου και ξένες ακόμα δυνάμεις... Δυστυχώς, όμως, τέτοια προβλήματα δεν ξεπερνιώνται από τη μια στιγμή στην άλλη. 
Μέσα σε αυτό τον κυκεώνα κακοτυχιών, η σταθερά όλα αυτά τα χρόνια μοχθηρή μειοψηφία ηττημένων έσπευσε να ρίξει το φαρμάκι της. 
Έφτασαν στο σημείο να εύχονται το ναυάγιο των πλοίων και την ατομική μου εξόντωση “με εγκεφαλικό”! 
Είναι οι ίδιοι οι οποίοι τους τελευταίους μήνες και ειδικά κατά την προεκλογική περίοδο του Ιουνίου με εξύβριζαν χυδαία και με συκοφαντούσαν ως “εκβιαστή”. 
Οι ίδιοι που τόσα χρόνια, σε όσες προσπάθειες και αν έκανα κατά καιρούς για το νησί, αφού δεν εύρισκαν, επινοούσαν, όπως και τώρα, κακές προθέσεις και σκοπιμότητες. Οι ίδιοι που ενώ είχαν ευεργετηθεί διαχρονικά απο εμένα με χαρακτήριζαν ως "εκμεταλλευτή" του νησιού. 
Οι ίδιοι που λησμονούν ότι πριν 20 χρόνια, όταν μου ζητήθηκε να σώσω την ναυτιλιακή συγκοινωνία του νησιού, καθώς και τις ακίνητες περιουσίες όλων όσων είχαν μέχρι τότε εγγυηθεί ατομικά για τα δάνεια των σαμοθρακίτικων πλοίων, έσπευσα να υποθηκεύσω την οικογενειακή μου περιουσία, και να βουτήξω σε απάτητα νερά, χωρίς να έχω υπάρξει εφοπλιστής και χωρίς καν προϋπηρεσία στην ναυτιλία. 
Επιτυχές αποτέλεσμα των 20 ετών αυτών, οι εταιρία μας να συγκοινωνεί με την ηπειρωτική χώρα με 3 πλοία...
Μετά από όλα αυτά, δεν αξίζει στα χρόνια μου τέτοια αντιμετώπιση από τους επαγγελματίες κακεντρεχείς! 
Φτάνει, πια, λοιπόν, η αυλαία πέφτει για μένα και τη Σαμοθράκη, που δεν αξίζει να σπιλώνεται από τέτοιους ανθρώπους, που εύχονται και απεργάζονται το κακό της ! 
Κανένας άνθρωπος δεν αξίζει, ειδικά στην ηλικία μου, να ζει με την παράλογη έχθρα μισανθρώπων εναντίον του. 
Γι' αυτό, εξαντλημένος από το πάθος τους για εξόντωση, αποχωρώ από το νησί, τόσο προσωπικά όσο και επιχειρηματικά.
Ευχαριστώ δημόσια και μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου τους ναυτικούς των πλοίων μας και τους διοικητικούς υπαλλήλους, που αγωνιστήκαμε μαζί ανιδιοτελώς για το καλύτερο για το νησί μας. 
Αυτοί γνωρίζουν την αλήθεια και μπορούν να την περιγράψουν με κάθε λεπτομέρεια.
Μόνη μου εκκρεμότητα η συνέχιση της προσπάθειάς μου αυτών των ημερών, ώστε να ομαλοποιηθεί όσο γίνεται γρηγορότερα η συγκοινωνία.
Μετά από όλα αυτά, μένει μόνο η αγάπη των ευτυχώς πολλών Σαμοθρακιτών, που με τίμησαν με την φιλία τους. Τα πλοία και οι επιχειρήσεις θα δραστηριοποιηθούν αλλού στην Ελλάδα, όμως η αγάπη και η φιλία ζει και θα ζει για πάντα στη Σαμοθράκη μας.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...