Jump to content
Shipfriends

Orion Κ (IMO 7615490)


Recommended Posts

Όντως, φαίνεται ενδιαφέρον το όλο project.

Δεν θα σταθώ στην ηλικία του πλοίου, για να μην ακουστώ γκρινιάρης.

Πάντως, αν ισχύουν όσα αναφέρονται στο δημοσίευμα, θα έχουμε να ασχολούμαστε με την μετασκευή του, εμείς οι καραβολάτρες και, τουλάχιστον, θα δοθούν δουλειά και μεροκάματα για την ολοκλήρωση της μετατροπής του σε ΕΓ/ΟΓ.

Είμαι και εγώ περίεργος να δω πως θα το κάνουν και πως θα το αξιοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία δεν παραβλέπεται , αλλά και το μικρό βύθισμα και η σχετικά μικρή ιπποδύναμη με κάνουν να ανυπομονώ να δω πως θα μετατραπεί σε ένα εγ/ογ για το Αιγαίο . Από την άλλη χαίρομαι που εταιρείες που ξεκίνησαν μονοβαπορες σιγά σιγά αναπτύσονται όσο μπορούν … αναμένουμε 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το Orcadia έχει βγει εκτός νερού στο ναυπηγείου του Σπανοπουλου στη Σαλαμίνα και έχει γίνει ήδη υδροβολή των εξωτερικών επιφανειών (έφυγε το κόκκινο χρώμα με την υδροβολή) και πλέον έχει μινιαριστεί εξωτερικά, πριν βαφτεί στο μπλε χρώμα της Creta Cargo Lines. Το πλοίο νομίζω ότι προορίζεται για την Ελληνική αγορά σαν Ro-Ro για την εξυπηρέτηση βυτίων σε προορισμούς που δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει με τα υπόλοιπα δυο Ro-Ro της.

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2021 at 5:03 PM, Kaptennemo said:

 

On 12/6/2021 at 6:04 PM, Z.Gk. said:

Όντως, φαίνεται ενδιαφέρον το όλο project.

Δεν θα σταθώ στην ηλικία του πλοίου, για να μην ακουστώ γκρινιάρης.

Πάντως, αν ισχύουν όσα αναφέρονται στο δημοσίευμα, θα έχουμε να ασχολούμαστε με την μετασκευή του, εμείς οι καραβολάτρες και, τουλάχιστον, θα δοθούν δουλειά και μεροκάματα για την ολοκλήρωση της μετατροπής του σε ΕΓ/ΟΓ.

Είμαι και εγώ περίεργος να δω πως θα το κάνουν και πως θα το αξιοποιήσουν.

 

On 12/6/2021 at 6:07 PM, Kaptennemo said:

Η ηλικία δεν παραβλέπεται , αλλά και το μικρό βύθισμα και η σχετικά μικρή ιπποδύναμη με κάνουν να ανυπομονώ να δω πως θα μετατραπεί σε ένα εγ/ογ για το Αιγαίο . Από την άλλη χαίρομαι που εταιρείες που ξεκίνησαν μονοβαπορες σιγά σιγά αναπτύσονται όσο μπορούν … αναμένουμε 

Καλά, σε ΕΓ/ΟΓ δεν θα μετασκευαστεί, άλλωστε η εταιρεία δεν δραστηριοποιείται στην μεταφορά επιβατών. RoRo θα είναι το πλοίο και δεν εκπλήσσομαι με υπερβολικά άρθρα στο διαδίκτυο για μεγάλες μετασκευές.

Το σύστημα πρόωσης που έχει του δίνει πολύ καλές ελικτικές ικανότητες, όχι όμως ταχύτητα.

2 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Orcadia έχει υψώσει σημαία Palau και ανήκει στην εταιρεία Creta Cargo V Ν.Ε

Εφόσον πιστεύεις οτι θα δραστηριοποιηθεί στην ελληνική αγορά, να περιμένουμε μετονομασία και αλλαγή σημαίας;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο πως υπάρχει τεράστια ζήτηση για μεταφορά φορτίων σε όλο το Αιγαίο.Συνεπώς δε το θεωρώ απίθανο να δρομολογηθεί στις ήδη υπάρχουσες γραμμές της Creta Cargo ως ρο-ρο.

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

Στις ήδη υπάρχουσες γραμμές το βλέπω δύσκολο έως απίθανο!! Μπορεί σε κανένα Κυκλάδονησι που πήγαινει το Τάλως το καλοκαίρι, αλλά επί το πλείστον πιστεύω σε νησιά που δεν πηγαίνει ήδη και πάνε αλλά μικρά Ro-Ro (δηλαδή όπως κάποιες παντόφλες)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Το Orcadia βρίσκεται ακόμα εκτός νερού στο ναυπηγείο του Σπανοπουλου, ενώ το τμήμα που θα χρειαστεί για τη διαπλάτυνση της πρύμης πρέπει να κατασκευάζεται μέσα στο υπόστεγο του ναυπηγείο. Λογικά μέσα στο μήνα θα αποφασιστεί το νέο του όνομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...