Jump to content
Shipfriends

Σπουδές στα ναυτιλιακά


Recommended Posts

35 minutes ago, Ssiap21 said:

Κατά τη γνώμη μου αν πάρεις την απόφαση να φύγεις για ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πάνω στα ναυτιλιακά θα ήταν καλύτερα να το προσπαθήσεις να δουλέψεις έξω κάποια χρόνια μετά. Αυτό το λέω με το σκεπτικό ότι αφού θα κάνεις μια σημαντική χρηματική επένδυση μετά (λογικά) περιμένεις και μια απόσβεση τόσο από οικονομικής άποψης όσο και από άποψης εμπειριών. Για μένα το δεύτερο ίσως είναι πιο σημαντικό. 

Προσυπογράφω. Και επιπλέον τα ακόλουθα σχόλια από μένα:

 

Operations: Το μοντέλο στη συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών εταιρειών, θέλει πρώην ναυτικούς να καταλαμβάνουν τις ηγετικές θέσεις. Δεν αποκλείονται οι μη ναυτικοί, αλλά οι πιθανότητές σου να εξελιχθείς στην ιεραρχία δεν είναι και πολύ καλές. Στο εξωτερικό είναι αλλιώς, δεν χρειάζεται να είσαι πρώην ναυτικός για να γίνεις Operations Manager, ενώ εκεί έχεις και την δυνατότητα να κάνεις operations και σε ναυλώτριες εταιρείες ή end users προιόντων, που δε χρειάζονται απαραίτητα προσόντα και γνώσεις ναυτικού, αλλά περισσότερο ικανότητες διοίκησης.

 

Chartering: Εν Ελλάδι βλέπεις πολλά και διάφορα backgrounds στους ανθρώπους που ασχολούνται, είτε σαν ναυλομεσίτες, είτε σαν υπάλληλοι πλοιοκτητριών εταιρειών, οπότε η πληροφορική δε νομίζω πως σε εμποδίζει σε κάτι. Είναι βέβαια ιδιαίτερα ανταγωνιστικός χώρος και η γνωριμία μετρά πολύ περισσότερο από οπουδήποτε αλλού, ενώ σε junior level οι απολαβές είναι πολύ μακριά από αυτό που φαντάζεσαι. Εις την αλλοδαπή, είναι παρόμοια εικόνα σε γενικές γραμμές νομίζω, απλά είναι διαφορετικές οι συνθήκες εργασίας. Στο εξωτερικό υπάρχει και η παραλλαγή που λέγεται freight trader που και εκεί το background σου μικρή σημασία έχει κατά κανόνα.

 

Τέλος όσον αφορά το κεφάλαιο γνωριμία, δεν υπάρχει τομέας που να μην είναι σημαντικές, δεν είναι μόνο η ναυτιλία. Είναι λιγάκι σαν το Στρατό, ένα βύσμα θα σου εξασφαλίσει μια καλή μετάθεση ίσως, από κει και πέρα αν είσαι βλάξ, θα σκάψεις ο ίδιος το λάκκο στον εαυτό σου. Οπότε μη σε απογοητεύει αυτό. Καλή επιτυχία, ό,τι κι αν κάνεις.

 

ΥΓ: Σου έχει περάσει από το μυαλό πως με το ΙΤ backgound που έχεις, θα μπορούσες να δουλέψεις στη ναυτιλία και σε εταιρείες που παράγουν σχετικό software ή online πλατφόρμες?  

Link to comment
Share on other sites

Τα ναυτιλιακα σαν καριερα το σκεφτομουν λογω της μεγαλης παρουσιας στη χωρα μας, αλλα μιας και απ'ο,τι καταλαβα δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια εξελιξης σε ναυτιλιακες εταιρειες, τοτε μαλλον δεν εχει νοημα να ασχοληθω (brokers κλπ μου φαινονται λιγο "αηδιαστικα" σαν επαγγελματα).

Καποιες επιπλεον ερωτησεις:

1. Με ενδιαφερει κυριως το κομματι S&P/Newbuildings/Demolitions και η αγορα LNG. Εδω μηπως αλλαζει κατι ή και παλι ελαχιστες ευκαιριες για career development στη χωρα μας? Με λιγα λογια μπορει καποιος απο το μηδεν να γινει το "δεξι χερι" ενος εφοπλιστη στους τομεις που ανεφερα αν δεν εχει υπαρξει ναυτικος/ναυπηγος ή δεν παιζει?

2. Το να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα στο εξωτερικο δε νομιζω οτι ειναι τοσο καλη ιδεα. Θα ειμαι ενα απλα ενα νουμερο για τη Maersk και την καθε Μaersk. Γιατι να μην ειμαι ενα νουμερο για μια tech company που θα ειναι και πολυ πιο advanced στο culture της?

3. Εχει περασει και απο το μυαλο μου το commodity trading. Πιστευετε οτι καλη επιλογη? Αναφερομαι σε trading houses (glencore, trafigura, mercuria etc). Πιστευω θα ειναι πολυ πιο κερδοφορο το να δουλευω για εναν τετοιο οικο στο εξωτερικο με πιθανοτητες (ελαχιστες βεβαια) να γινω trader απο το να κανω shipping ops. Αυτο που εχω ακουσει βεβαια ειναι οτι και εκει ειναι πολυ πιθανο να μεινεις στα ops/logistics. Επισης απ'οσο ξερω το barrier to entry ειναι πολυ υψηλο σε αυτες τις εταιρειες. Καμια γνωμη πανω στο θεμα αυτο?

 

Υ/Γ: Ναι. VesselsValue, MarineTraffic, Netpass, Veson, SignalMaritime κλπ ειναι μερικες εταιρειες στον τομεα Μarinetech. Γενικα ομως αν ασχοληθω με IT πιθανοτατα θα προσανατολιστω προς embeded software...

Edited by ChrisM4
Link to comment
Share on other sites

Για να σου απαντήσει κάποιος σε όλα όσα έθεσες χρειάζεται έκθεση, αν όχι εκθέσεις αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.

εγώ μιας και δεν δουλεύω στην Ελλάδα δεν θα σχολιάσω για τις προοπτικές και τις συνθήκες εκεί μιας και δεν είμαι ο κατάλληλος. θα σου πω όμως και θα συμφωνήσω με τον @Nick the Greek ότι για το εξωτερικό τουλάχιστον το "βύσμα" είναι όπως σε όλους τους κλάδους. Καλό είναι να το έχεις αλλά από μόνο του δεν σε κάνει τίποτα. 

41 minutes ago, ChrisM4 said:

2. Το να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα στο εξωτερικο δε νομιζω οτι ειναι τοσο καλη ιδεα. Θα ειμαι ενα απλα ενα νουμερο για τη Maersk και την καθε Μaersk. Γιατι να μην ειμαι ενα νουμερο για μια tech company που θα ειναι και πολυ πιο advanced στο culture της?

εδώ θα διαφωνήσω. Καλώς ή κακώς και τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία και από φίλους που δουλεύουν στον κλάδο εδώ πέρα κανείς δεν σε αντιμετωπίζει σαν "ένα νούμερο". Οι συνθήκες εργασίας είναι αρκετά καλές, οι αποδοχές αντίστοιχα, οπότε δεν βλέπω γιατί είσαι "απλά ένα νούμερο".

Το πιο σημαντικό για να διαλέξεις καριέρα δεν είναι αν θα γίνεις "το δεξί χέρι κάποιου εφοπλιστή". ούτε το αν θα βγάλεις πολλά λεφτά. Σίγουρα ένας καλός μισθός και ένας τομέας με προοπτική είναι σημαντικό αλλά δεν αρκούν για να σε κάνουν καλό στη δουλειά σου. Άμα δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις δεν θα μπορείς να το κάνεις για πολύ. 

41 minutes ago, ChrisM4 said:

3. Εχει περασει και απο το μυαλο μου το commodity trading. Πιστευετε οτι καλη επιλογη? Αναφερομαι σε trading houses (glencore, trafigura, mercuria etc). Πιστευω θα ειναι πολυ πιο κερδοφορο το να δουλευω για εναν τετοιο οικο στο εξωτερικο με πιθανοτητες (ελαχιστες βεβαια) να γινω trader απο το να κανω shipping ops. Αυτο που εχω ακουσει βεβαια ειναι οτι και εκει ειναι πολυ πιθανο να μεινεις στα ops/logistics. Επισης απ'οσο ξερω το barrier to entry ειναι πολυ υψηλο σε αυτες τις εταιρειες. Καμια γνωμη πανω στο θεμα αυτο?

πάλι θα διαφωνήσω. Γιατί είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να γίνεις trader; Επίσης είναι τελείως διαφορετικό το να κάνεις trading και τελείως διαφορετικό το trading operations. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να ξεκινήσεις στη Mercuria ή στη Glencore κατευθείαν αλλά όπως και στη Ναυτιλία δεν υπάρχει μόνο η Maersk, έτσι και εκεί υπάρχουν και μικρότερα Commodity Houses, που μπορεί κανείς να δουλέψει και να εξελιχθεί.

Τέλος, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κόσμο που δουλεύει είτε στον ένα, είτε στον άλλο κλάδο, να ψάξεις ενημερώσεις πανεπιστημίων για μεταπτυχιακά προγράμματα και να παρακολουθήσεις ομιλίες και ημερίδες πάνω στον κλάδο. Στην Αθήνα συμβαίνουν συχνά. 

ελπίζω να απάντησα κάπως στα ερωτήματα σου.

 

Edited by Ssiap21
Link to comment
Share on other sites

Από ΤΕΙ είναι δύσκολο να μπεις στα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού (τα περισσότερα ζητάνε "Ptychio awarded by an AEI" αν πας στα entry requirements για την Ελλάδα), δεν είναι όμως αδύνατο , έχω γνωστό που τελείωσε στο ΤΕΙ Αθήνας (τέως τει αθηνας, έστω 😄) και τώρα είναι στο Imperial.

Επειδή μίλησες για εταιρείες, αν και δεν είναι νόμος απαράβατος, γενικώς όσο πιο ευρύ υπόβαθρο έχεις τόσο πιθανότερο είναι να φτάσεις σε πολύ υψηλή θέση (αρκεί μαζί με το ευρύ υπόβαθρο να εξειδικευτείς σε κάτι). Οι απόφοιτοι σχολών fundamental science (μαθηματικοί/φυσικοί κλπ) ή σχολών applied science ( μηχανικοί, οικονομολόγοι, πληροφορική κλπ) με εξειδίκευση σε έναν τομέα τείνουν να φτάνουν ψηλότερα από τους αποφοίτους εξειδικευμένων σχολών. Εν ολίγοις αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με τα ναυτιλιακά, ενδεχομένως (αν είσαι καλός δηλαδή) μπορείς να έχεις μεγαλύτερη εξέλιξη από έναν απόφοιτο ναυτιλιακών του ΠΑΠΕΙ ή του κάθε ΠΑΠΕΙ πχ, διότι εσύ για να μάθεις το αντικείμενο της ναυτιλίας χρειάζεσαι έστω Χ χρόνια ενώ το ανάποδο (ένας απόφοιτος ναυτιλιακών) για να αποκτήσει το ΙΤ υπόβαθρο που έχεις μπορεί να χρειαστεί 2Χ χρόνια. Δεν είναι νόμος απαράβατος ξαναλέω όμως.....

Απο εκει και περα, εγω θα σου πω το εξης. Μη βιαστείς, η σειρά των βημάτων είναι η παρακάτω: 

1) Ξεκαθάρισε τι θέλεις να κάνεις (αν έχεις πάνω από 1 επιλογές ιεράρχησέ τις). 

2) Ξεκαθάρισε που θέλεις να είσαι ( ναυτιλιακή εταιρεία, υποδομή, λιμενικό, εταιρείες λογισμικού, εφοδιαστική αλυσίδα, ακαδημία κλπ κλπ)

3) Ψάξε για ανθρώπους (τους "καλούς" εννοείται, γιατί σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν και οι άσχετοι) που κάνουν αυτό που θέλεις να κάνεις στο μέλλον και δες τι έχουν κάνει στο παρελθόν (σπουδές / εργασία / στάση ζωής κλπ) ώστε να δεις πως περίπου πρέπει να κινηθείς. Μη φοβηθείς να επικοινωνήσεις μαζί τους, το χειρότερο σενάριο είναι να μη σου απαντήσουν. Το να ψάχνεις δημόσια σε forum είναι μεν βοηθητικό γιατί εδώ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι ικανοί και με εμπειρία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά το προηγούμενο. Έτσι θα κάνεις ένα "χάρτη" πως πρέπει να πορευθείς, θα μάθεις από τα λάθη των άλλων και θα αποκτήσεις πιθανώς γνωριμίες και εμπειρία που θα σου φανούν χρήσιμα. 

4) Γνωρίζοντας το στόχο σου και την πορεία που πρέπει να ακολουθήσεις, ξεκίνα να δουλεύεις για να τον πετύχεις. Μπορεί να μην χρειάζεσαι μεταπτυχιακό εν ολίγοις, μην το προδικάζεις. 

Αυτή είναι η σωστή πορεία για έναν άνθρωπο 20 χρονών που θέλει να κάνει κάτι πολύ αξιόλογο στη ζωή του νομίζω. Δεν αποκλείεται στο μέλλον να αλλάξουν οι στόχοι σου / να αλλάξεις και εσύ ο ίδιος. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ξεκίνησαν για κάπου και βρέθηκαν αλλού. Αυτό είναι θετικό, αρκεί να αποτελεί προϊόν ώριμης σκέψης και όχι σκέψης του τύπου "εκει εχω μια γνωριμία που θα με χώσει στο δημόσιο" , όπως γινότανε στην Ελλάδα στο παρελθόν..... 

 Καλή χρονιά, με υγεία και προκοπή ! 

 

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον!!!

- Πολλα ειπωθηκαν για βυσματα, πιστευω οτι δεν αξιζει να το συνεχισουμε, εχει καταντησει κουραστικο πλεον :)
- Το μεταπτυχιακο αν γινει δε θα γινει ουτε σε κανα ΜΙΤ ουτε σε κανα Ιmperial προφανως. Σε ενα καλο tech uni στη Γερμανια, Ελβετια, Ολλανδια ή Ιρλανδια και οχι τοσο για παραπανω γνωσεις (και αυτο βεβαια) αλλα πιο πολυ για να αποκτησω προσβαση στην εκει αγορα εργασιας.

- Υποψην οτι αν αποφασισω να ασχοληθω με shipping/commodities θα κοιταξω και για Lloyds academy courses, σεμιναρια κλπ προκειμενου να βελτιωσω το CV μου, οποτε οταν λεω οτι δε θα εχω shipping/commoditrading backround, δεν εννοω οτι δε θα ξερω τι μου γινεται...

Αυτα για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα...
Και καποιες ακομη ερωτησεις:

1. Shipping Ελλαδα ή εξωτερικο? Συμφωνα με τα παραπανω σχολια, Ελλαδα δεν ειναι τοσο καλα τα πραγματα απο αποψη επαγγελματικης αναπτυξης λογω του οτι οι εταιρειες ειναι "παραδοσιακες" και συνηθως τις καιριες θεσεις τις καταλαμβανουν πρωην ναυτικοι. Δε θελω ομως να περασω την υπολοιπη ζωη μου στα ops/logistics. Για αρχη προφανως ειναι μια πολυ χρησιμη entry lvl θεση, για να μαθει κανεις τα tricks της ναυτιλιας αλλα μετα απο καποια χρονια χωρις τις απαραιτητες προαγωγες (για ΜΕΝΑ) πιθανοτατα θα καταντησει αγγαρεια. Αυτο εννουσα με το "δεξι χερι" πλοιοκτητη, οχι το οτι απλα θελω να φτασω ψηλα, ετσι αοριστα. Επειδη εχω ρωτησει ομως και ενα ατομο με 20 χρονια στο χωρο, δε μου ανεφερε οτι ισχυει κατι τετοιο (το οτι οι ναυτικοι πιανουν τις upper management θεσεις). Ισχυει τελικα αυτο ή ακομα και για τα ναυτιλιακα (που εχουμε και μια παγκοσμια πρωτια) πρεπει να φυγουμε αν θελουμε να φτασουμε καπου?

2. Commodity trading και shipping industry συνδεονται αρκετα. Γενικα ομως αν ηταν να ακολουθησω εναν απο αυτους τους δυο κλαδους, αντι για ΙΤ τι θα ηταν προτιμοτερο να κανω? Εσεις για παραδειγμα τι θα επιλεγατε? Ειναι "καλυτερα" να εισαι trader ή chartering manager πχ? Δεν αντιλεγω Siap21, αλλο trading και αλλο trading ops, οπως αλλο chartering και αλλο shipping ops. Ο κοινος παρονομαστης ομως ειναι οτι αν δεν περασεις απο τα ops δεν μπορεις να κανεις ουτε trading (σε commodity houses ή σε major producers), ουτε chartering (σε ναυτιλιακες). Καταλαβαινω οτι οι αποψεις του καθενος ειναι υποκειμενικες, αλλα προσπαθω να βρω μια χρυση τομη. Στην τελικη δε θετω ενα ερωτημα τυπου "γιατρος ή δικηγορος"? Συγκρινω δυο αντικειμενα που ναι μεν ειναι αρκετα διαφορετικα μεταξυ τους, αλλα οχι και τοσο...

3. Siap21: όπως και στη Ναυτιλία δεν υπάρχει μόνο η Maersk, έτσι και εκεί υπάρχουν και μικρότερα Commodity Houses, που μπορεί κανείς να δουλέψει και να εξελιχθεί
Σχετικα με αυτο. Απ'οσο ξερω οι μικροτερες εταιρειες γενικα προσλαμβανουν βασει γνωριμιων (τις οποιες δεν εχω). Οποτε (κατα τη γνωμη ΜΟΥ) ή μπαινεις σε μια εδραιωμενη εταιρεια εξαρχης ή κλαιν μαιν :) Συμφωνειτε με αυτο ή απλα δεν ισχυει?

Edited by ChrisM4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ChrisM4 said:

 λογω του οτι οι εταιρειες ειναι "παραδοσιακες" και συνηθως τις καιριες θεσεις τις καταλαμβανουν πρωην ναυτικοι.

Αναφέρομαι σε θέσεις operations, όχι άλλα τμήματα/κλάδους. Εκεί που δηλαδή χρειάζεται η on board γνώση.

1 hour ago, ChrisM4 said:

Shipping Ελλαδα ή εξωτερικο?

Εγώ θα σου έλεγα να πας όπου είναι να πας για το μεταπτυχιακό σου και η απάντηση σε αυτήν την ερώτηση θα έρθει εν καιρώ, προτρέχεις λίγο. Αν σου αρέσει η ζωή στο εξωτερικό, όπως είπαμε και παραπάνω εγώ θα σου το πρότεινα. Όμως η ζωή εκτός Ελλάδος, δεν είναι για όλους. Πρέπει να αφουγκραστείς το πως είναι η ζωή εκεί όπου θέλεις να πας, και να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν σου ταιριάζει. Υπάρχει πολύς κόσμος που είχε όλα τα προσόντα για καριέρα στο εξωτερικό, όμως δεν άντεχε τη διαφορετική ζωή και ξαναγύρισε στην Ελλάδα. Και πολύ καλά έκανε.  

1 hour ago, ChrisM4 said:

Ο κοινος παρονομαστης ομως ειναι οτι αν δεν περασεις απο τα ops δεν μπορεις να κανεις ουτε trading (σε commodity houses ή σε major producers), ουτε chartering (σε ναυτιλιακες).

Δε νομίζω πως έχεις δίκιο εδώ, αυτό είναι ανάλογα με την εταιρεία. Για άλλες μπορεί να είναι απαραίτητο, άλλες ποσώς τις ενδιαφέρει. Δεν είναι άσπρο/μαύρο. 

 

1 hour ago, ChrisM4 said:

Απ'οσο ξερω οι μικροτερες εταιρειες γενικα προσλαμβανουν βασει γνωριμιων (τις οποιες δεν εχω). Οποτε (κατα τη γνωμη ΜΟΥ) ή μπαινεις σε μια εδραιωμενη εταιρεια εξαρχης ή κλαιν μαιν :) Συμφωνειτε με αυτο ή απλα δεν ισχυει?

Ούτε κι αυτό είναι άσπρο/μαύρο, ειδικά στο εξωτερικό η λογική είναι εντελώς διαφορετική από την Ελλάδα στις προσλήψεις. Αν για παράδειγμα είσαι γυναίκα, ο Έλληνας εργοδότης(ανεξαρτήτως κλάδου) θα σε ρωτήσει φόρα-παρτίδα αν έχεις παιδιά ή αν σκοπεύεις να κάνεις σύντομα, για να ξέρει αν θα σε χάσει. Στις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες και στις ΗΠΑ, αν ρωτήσεις κάτι τέτοιο, θα σε πάνε σιδηροδέσμιο(που λέει ο λόγος).

 

Γενικά απάντηση και λύση για όλα, δε θα έχεις από τώρα, ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα θα αλλάξει σίγουρα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, τωρα καταλαβαινω οτι μια απαντηση για αρκετες ερωτησεις μου ειναι "εξαρταται την εταιρεια"...

1. Καποια αποψη για commodity trading vs shipping?

2. Ειναι ο κλαδος του shipbroking overpopulated? Εχω ακουσει οτι πολλοι shipbrokers παιρνουν τρελα commissions, ενω ο ρολος τους δε συνεισφερει σχεδον καθολου στη ναυτιλια και πολλοι κοιτουν πλεον να τους παρακαμψουν. Με λιγα λογια, το shipbroking πεθαινει?

3. Εχω ακουσει οτι οι ασφαλειες ειναι ενας τομεας με πολλα "τυχερα". Ισχυει αυτο? Τωρα δεν ξερω αν προκειται για P&I Clubs ή γενικα marine innsurance (ζημιες απο ατυχηματα, ασφαλιση φορτιου κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, 

Μόλις τελείωσα το νομικό τμήμα της Νομικής Αθηνών και θέλω να ασχοληθώ με Ναυτιλιακά. Έκανα μια σκέψη λοιπόν επειδή δυστυχώς  λεφτά χωρίς δουλειά δεν υπάρχουν για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή στο city(Πειραιάς)  εδώ , να δώσω Κατατακτηριες στο Πανεπιστήμιο Πειραιά τμήμα ναυτιλιακών. Θεωρείτε ότι θα έχει απόδοση η προσπάθεια μελλοντικά με δεδομένο πως αφορά κυρίως το τμήμα τον τομέα των οικονομικών; Εγώ θεωρώ πως είναι τεράστιο πλεονέκτημα, φοβάμαι όμως μήπως υπερβάλλω. Δεν είμαι μικρή που σημαίνει πως δεν έχω περιθώρια για λάθη και επιπολαιοτητες. Επίσης αν γνωρίζει κανείς τη δυσκολία του τμήματος θα με ενδιέφερε να με κατατοπίσει , παρόλο που δεν το φοβάμαι γιατί  το διάβασμα που έκανα στη νομική ξεπερνούσε κάθε όριο 😁✌️

Βοηθειστε παιδιά ❤️

 

Edited by Nefeli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και συγχαρητήρια για το πτυχίο σου και τις προσπάθειες σου.  Το οικονομικό της Νομικής έχεις τελειώσει η την Νομική Αθηνών ;;

Εαν έχεις τελειώσει την νομική και σου αρέσει αυτή η σχολή θα σε συμβούλευα αντι να πας στο πανεπιστήμιο πειραια , να έψαχνες κάτι που θα σε εξειδίκευε στο maritime law και στο Αγγλικό δίκαιο (το οποίο απέχει πολύ απο το Ελληνικό και το Γερμανικό που είναι η βάση του) πανω στο οποίο περιστρέφονται όλες οι ναυτιλιακές υποθέσεις διεθνώς . Υπάρχουν μεγάλα δικηγορικά γραφεία στο Πειραια που παντα ζητούν κοσμο με ανάλογη κατάρτιση . Οπως επίσης θα μπορούσες και σε μεγάλες ναυτιλιακές εταιρείες που έχουν in-house legal department να δραστηριοποιηθείς.

Αν παλι έχεις τελειώσει το οικονομικό της Νομικής επίσης θα σε συμβούλευα να βρεις κάτι αντίστοιχο που θα σε εξειδικεύει .

Γνώμη μου , η οποία μπορεί και να μην είναι απαραίτητα και σωστή , είναι ότι απο την στιγμή που εισαι πτυχιούχος είτε του νομικόυ είτε του οικονομικού  τμήματος   της Νομικής σχολής Αθηνών  έχεις τελειώσει μια πολύ δυνατή σχολή η οποία σου εχει προσδώσει την ανάλογη μόρφωση και τις ανάλογες γενικές γνώσεις επι του αντικειμένου . Από την στιγμή λοιπόν που έχεις κάνει το μεγαλύτερο βήμα ίσως θα πρέπει να ψάξεις κατι που θα σε εξειδικεύσει και θα σου προσδιορίζει καλύτερα το βιογραφικό σου από το να πας επιπλέον 3-4 χρόνια να τελειώσεις επίσης μια ποκυ καλη σχολή η οποία όμως κι αυτή είναι γενικών γνώσεων . Γνωρίζω οτι τα μεταπτυχιακά στην Αγγλία είναι απλησίαστα για το πορτοφόλι του μέσου Έλληνα . Προσπάθησε να βρεις κατι έστω κι εξ αποστάσεως και παράλληλα κυνήγησε τις εμπειρίες με όλες σου τις δυνάμεις μέσα απο ενδεχόμενη απασχόληση σε ναυτιλιακή εταιρεία είτε με μορφή πρακτικής εξάσκησης είτε με μορφή εξαρτημένης εργασίας , είτε μΕ οποιαδήποτε άλλη μορφή καταφέρεις να βρεις .

παντα φιλικά και πάντα μια γνώμη ειναι την οποία στην αναφέρω  προς επεξεργασία και όχι Απαραίτητα προς υιοθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα, καλώς ήλθες. Εν (πάρα)πολλοίς με καλύπτει ο προλαλήσας οπότε δεν θα μακρυγορήσω. 

 

Θα θέσω και μια άλλη παράμετρο για να σκεφτείς. Δυστυχώς ο τομέας της ναυτιλίας είναι από τους πλέον σεξιστικούς και στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως, αν προσπαθήσεις να δραστηριοποιηθείς σε κάτι πιο γενικό όπως ναυλώσεις και operations, θα αντιμετωπίσεις έναν τοίχο από άνδρες που δεν είναι καθόλου εύκολος να ρίξεις. Υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις όπως η Navios, αλλά εδώ υπάρχει γυναίκα πλοιοκτήτης που δεν έχει τέτοια κολλήματα, και πολύ καλά κάνει. Αντίθετα στο νομικό κομμάτι είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα και υπάρχουν αρκετά περισσότερες γυναίκες να κάνουν καριέρα. Οπότε στο νομικό κομμάτι έχεις πολύ καλύτερες πιθανότητες. Εκεί θα επικεντρωνόμουν κι εγώ, όσον αφορά την αγορά εργασίας πέρα από τις ναυτιλιακές εταιρείες υπάρχουν στην Ελλάδα και νομικά γραφεία που εξειδικεύονται στη ναυτιλία, Ρ&Ι Clubs, σημαίες, ασφαλιστές, ακόμη και διεκπεραιωτές γενικής αβαρίας. Όλα αυτά είναι πιθανοί εργασιακοί προορισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...