Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Η θαλαμηγός Geco (IMO No: 9912622) έχει ναυπηγηθεί το 2020 στο ναυπηγείο της Admiral. Το Geco έχει μήκος 55,20 μέτρα, πλάτος 8,60 μέτρα, φοράει δυο κύριες μηχανές CAT C32 ACERT (1418 KW), που του δίνουν μέγιστη ταχύτητα 18 κόμβων.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη θαλαμηγό την έχω δει στη Μαρίνα Φλοίσβου και από κοντά είναι πολύ εντυπωσιακή.

Να προσθέσω, εδώ, σε αυτά που ανέφερε και ο @Panagia Ekatontapiliani ότι η Geco βραβεύτηκε πρόσφατα ως η καλύτερη, άνω των 40 μέτρων, θαλαμηγός.  

Τέλος, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, ο πλοίαρχος της είναι Έλληνας.

Link to comment
Share on other sites

Το σκάφος πρέπει να ανήκει σε δυο Ελληνοκύπριους που έχουν στη κατοχή τους και το Tacos of the Seas (IMO No: 8529595). Ενώ πρέπει να έχουν ξεκινήσει τη ναυπήγηση νέας θαλαμηγού στο ναυπηγείο της Admiral μεγαλύτερο από το Geco.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, Παναγία μου, ούτε που είχα προσέξει ότι η θαλαμηγός έχει ελληνική σημαία!

Για κάποιο λόγο, τέτοια σκάφη τα έχω συνδυάσει με "τρίχρωμες" σημαίες, κλπ.

Είχα δει πριν καιρό ανάρτηση του Έλληνα πλοιάρχου της Geco σε επαγγελματικό μέσο κοινωνικής δικτύωσης, για αυτό και το ανέφερα.

Θα είχε ενδιαφέρον να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για τους Ελληνοκύπριους εφοπλιστές, που έχουν επιλέξει ελληνική σημαία για τη Geco, τη στιγμή που θα μπορούσαν να είχαν χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε σημαία ευκαιρίας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...