Jump to content
Shipfriends

Vassilios (IMO 8813154)


Recommended Posts

Ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Η εταιρεία παραμένει πιστή στην πολιτική της όσον αφορά την προτίμηση σε δεύτερου χεριού τοννάζ ποιότητας, χωρίς κανένα τρελό άνοιγμα, κάτι λογικότατο. Την ίδια στιγμή η προσθήκη τρίτου πλοίου στο στόλο φαίνεται να σημαίνει πως τα δρομολόγιά της από τη Θεσσαλονίκη και το Λαύριο, έχουν εγκαθιδρυθεί και φέρνουν κέρδος. Οπότε τι περιμένουμε να δούμε? Να διπλώσει κάποια από τις δύο γραμμές? Ή μήπως επέκταση κάπου αλλού? Για παράδειγμα στην Αδριατική βλέπει κανείς πάρα πολλές καρότσες της εταιρείες, λέτε να έχουμε κάποια επέκταση εκεί? Αναμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Το να μπει στα νερά του Μανωλιού το βλέπω δύσκολο. Το να κάνουν καμιά συνεργασία του τύπου "εγώ θα σου φέρνω τις καρότσες Αττική κι εσύ θα μου τις πηγαίνεις από την Πάτρα προς την υπόλοιπη Ευρώπη" το θεωρώ ρεαλιστικότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Επέκταση δε νομίζω, αλλά ηδη πάνε 5 χρόνια π έχουν το Alexo στο στόλο, δε θα ηταν παράξενο αν απλά το στέλνανε για σκραπ και το αντικαθιστούσαν με αυτό.... 

Τυπικη τακτική της εταιρείας τα τελευταία χρόνια να αγοράζει πλοία και στα 5-6 χρόνια να τα πουλάει για σκραπ....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έφτασε το πλοίο , μήπως να του φτιάξουμε θέμα ;

Χωρις να ξέρω κάτι , κάτι μ λέει ότι θα το δούμε από Πειραια και κάποια στιγμή θα δούμε και τη γραμμή σαν επιδοτούμενη μετά το κάζο ας πούμε που δεν ενδιαφέρθηκε κανείς 

Link to comment
Share on other sites

  • Nick the Greek changed the title to Vassilios (IMO 8813154)
  • 2 weeks later...

Αποδεξαμενίστηκε και απέπλευσε από τη Σύρο νωρίτερα σήμερα ο Βασιλομπίλαρος, ανοιχτά της Άνδρου με κατεύθυνση Καφηρέα αυτήν τη στιγμή, μάλλον πάει για τη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πάει να διπλώσει τον Ακρίτα αρχικά, ο οποίος βέβαια κατεβάινει κάποια στιγμη για δεξαμενη.

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 5/23/2021 at 3:13 PM, giorgos_249 said:

Επέκταση δε νομίζω, αλλά ηδη πάνε 5 χρόνια π έχουν το Alexo στο στόλο, δε θα ηταν παράξενο αν απλά το στέλνανε για σκραπ και το αντικαθιστούσαν με αυτό.... 

Τυπικη τακτική της εταιρείας τα τελευταία χρόνια να αγοράζει πλοία και στα 5-6 χρόνια να τα πουλάει για σκραπ....

Εν μέρει επαληθεύτηκε, το μονο που δε βγήκε είναι το σκραπ.... Φαινοτανε απο την αρχή νομίζω 😝

Είναι νομίζω από τις λίγες φορές που η Salamis πουλάει πλοίο όχι για σκραπ.... 

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Και στον ελληνικό λιμένα του δρομολογίου του τον βλέπουμε κι εμείς δεμένο το Βασιλομπίλαρο, τη δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων. Deja vu από τη Σαλαμίς, θα έπαιρνα όρκο πως το είχα φωτογραφίσει στο παρελθόν. Και το φουγάρο με το νησί της Κύπρου και το S στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...

H Χάιφα πάντως κανονικά δουλεύει σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Από τα λιμάνια του Ισραήλ μόνο το Αshdod δουλεύει με κάποιους περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...