Jump to content
Shipfriends

Hellas Liberty (IMO 5025706)


Recommended Posts

Ας δούμε, έστω και μέσω Αζορών, και μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό του πλοίου, δια χειρός του πλοίαρχου του Εξπρες Σαντορίνη Στεφ. Παπαδόπουλου.

Τελικά, σε ποιο ακριβώς στάδιο βρίσκεται σήμερα η δημιουργία του μουσείου?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το πλοίο απο μόνο του είναι μουσείο και δεν έχει ανάγκη από εκθέματα. Τα αμπάρια του έχουν διαμορφωθεί κατάλληλα για εκθεσιακοί/συνεδριακοί χώροι και το ένα φιλοξενεί το ελληνικό βιβλίο της ιστορίας των λίμπερτυ σε μεγάλα posters. Όλα αυτά στο πάνω κατάστρωμα των αμπαριών. Τα κάτω δεν χρησιμοποιούνται, απλά υπάρχουν σε 1-2 σημεία στα ανοίγματα των αμπαριών τζάμια για να φαίνεται το βάθος του πράγματος.

Πάντως είναι επισκέψιμο από την κόντρα γέφυρα και το μηχανοστάσιο μέχρι το τουνέλι του άξονα και το μηχανισμό του πηδαλίου. Αξίζει η επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται ότι το πλοίο είναι επισκέψιμο. Εννοείς ότι άνοιξε κανονικά για το κοινό με ώρες επισκεπτηρίου κλπ ή απλώς εάν ζητήσεις να ανέβεις δεν θα σου το αρνηθούν?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω κατι επίσημο στα χέρια μου, αυτό που ξέρω είναι ότι το πλοίο είναι ανοικτό για το κοινό, απλά η ξενάγηση γίνεται μετά από συνεννόηση με τον φιλικότατο φύλακα του πλοίου. Συνήθως ο άνθρωπος προτρέχει να ανάψει τα φώτα στους κλειστούς χώρους, να ανοίγει κλειδωμένες πόρτες κλπ, αφού δεν μπορεί να αφήσει ένα ολόκληρο πλοίο ορθάνοιχτο με επισκέπτες παντού. Δηλαδή η επίσκεψη δεν μοιάζει τόσο σε αυτή στο Αβέρωφ, αλλά φέρνει στο Θαλή, που είναι πιο cozy τα πράγματα.

Στον Πειραιά πάντως υπάρχουν και 1-2 πινακίδες που οδηγούν προς το πλοίο για όσους μπορεί να χαθούν στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν έχω δεί καμμία πινακίδα.Από πού μπορεί να πάη κάποιος (πεζός) στο σημείο πρόσδεσης τού πλοίου;

Επίσης,ποιές ώρες μπορεί να πάη κάποιος;Ο φύλακας μπορεί μέν να είναι φιλικώτατος,δέν μπορεί όμως να είναι διαθέσιμος όλες τίς ώρες τής ημέρας αφού δέν είναι υπεράνθρωπος....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επισκεψη στο πλοιο την Κυριακη απο τον συλλογο φιλων Οινουσσων

Επίσκεψη-ξενάγηση στο Libertie, «HELLAS» που βρίσκεται δεμένο στην Ακτή Βασιλειάδη θα πραγματοποιήσει την Κυριακή στις 11.00 το πρωί ο Σύλλογος«Φίλοι Οινουσσών».

Το πλοίο αυτό, που αποτελεί ένα από τα τρία liberties, τα οποία σώζονται παγκοσμίως, βρέθηκε εγκαταλελειμμένο και κατεστραμμένο στις ΗΠΑ και ρυμουλκήθηκε στην Ελλάδα το 2008 με πρωτοστάτες τον αείμνηστο Βασίλη Κωνσταντακοπουλο, τον Σπύρο Πολέμη, καπ. Παναγιώτη Τσάκο κ.α. για να επισκευαστεί και να πάρει την σημερινή εξαιρετική του μορφή!

«Θα επισκεφθούμε το πλοίο μαζί με παλαίμαχους Αιγνουσιώτες καπετάνιους και μηχανικούς, για να ακούσουμε τις αναμνήσεις και τις αφηγήσεις τους και να ταξιδεύσουμε στη χρυσή εποχή της αναγέννησης της Εμπορικής μας ναυτιλίας.

Παρακαλούνται όσοι ενδιαφέρονται να βρίσκονται στο πλοίο στις 11 το πρωί για να παρακολουθήσουν την ξενάγηση. Μετά την επίσκεψη στο λίμπερτυ HELLAS προαιρετικά θα πάμε για ουζάκι σε μεζεδοπωλείο της Πειραϊκής», αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του Σ.Φ.Ο.

http://www.politischios.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H Ναυτεμπορικη εχει ενα αρθρο για το HELLAS LIBERTY και για τα liberty γενικοτερα.Αναφερεται οτι ειναι σχεδον ετοιμος να δραστηριοποιηθει και ο "Ομιλος Φιλων Liberty",ο οποιος θα αναλαβει την λειτουργια και την συντηρηση του πλοιου

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλοκαιρινό με sexy κλιπ
άξιζε τον κόπο τόσο παρακαλετό για να μας δώσουν το βαποράκι οι Αμερικάνοι...αρκεί να μην το δουν τίποτε βετεράνοι και μας το ξαναζητήσουν πίσω
Λίγο σκηνικό τύπου "Αβέρωφ" μου κάνει. Άραγε πόσα πηρώνει κανείς για τέτοιου είδους χρήση;

ειλικρινα εχω την απορια ποιος εδωσε την αδεια για

. μπορει το hellas liberty να μην εχει στην ιστορικη σημασια του Αβερωφ (που βεβηλωθηκε δις), αλλα ειμαι περιεργος αν οι ανθρωποι που χρηματοδοτησαν ολο αυτο το project (και το συντηρουν ακομη), γνωριζουν καθε τι που γινεται στο πλοιο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, η συγκεκριμένη περίπτωση δεν με χαλάει, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι αμα περνούσε από το χέρι μου θα το επέτρεπα ελαφρά τη καρδία. Πάντως αν αυτός είναι ένας τρόπος προκειμένου να υπάρξουν πόροι που θα πάνε στη συντήρηση του πλοίου τότε ίσως να αξίζει τον κόπο να συζητηθεί. Αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ίσως ότι το συγκεκριμενο κλιπ μπορεί όντως να χαρακτηριστεί λίγο too much. Δεν ξέρω. Ο πατήρ του γράφοντος που έχει υπηρετήσει σε καναδέζικο λίμπερτυ εάν έβλεπε το κλιπ ενδεχομένως να έφτυνε και τον υπολογιστή και τον γράφοντα. :lol: Από την άλλη όμως, τα πλοία υπάρχουν για να φέρνουν κέρδη (και εδώ φυσικά εξαιρούνται τα πλοία θρύλοι, συγκεκριμενα, και εξαιρετικά ειδικού σκοπού, όπως το Αβέρωφ) και όχι για να κερνάνε λουκουμόσκονη :D. Λόγος και αντίλογος...

Το καλο έιναι ότι πέρα από μας που έχουμε και μια τρέλλα Χ με τα βαπόρια, το ευρυ κοινό στο οποίο απευθύνεται το κλιπ δεν θα καταλάβει καν για ποιο πλοίο πρόκειται. Οπότε θεωρώ ότι είναι μικρό το κακό.

ΥΓ : όλα τα λεφτά το πως το μονδέλο στην αρχή του κλιπ χειρίζεται τον κάβο. :lol: Άλλος ένας λόγος που ο πατήρ του γράφοντος θα έφτυνε...τον γράφοντα (λες και φταίνει αυτός ! :P )

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

Hellas Liberty (IMO 5025706)

(1943, ex- Arthur M. Huddell)

Μπορεί πλέον το HELLAS LIBERTY να υφίσταται ως μουσείο, δεν παύει όμως να ήταν κάποτε "βαπόρι εν ενεργεία".

Να αναφέρουμε λοιπόν στα στοιχεία του ότι φέρει ΙΜΟ 5025706, call sign KVDD, έχει κατασκευαστεί το 1943 στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής στο ναυπηγείο St.john´s River Shipbuilding, Jacksonville Fl, και στις βάσεις δεδομένων εμφανίζεται ως "Museum Ship" με το όνομα ATHUR M. HUDDELL (και όχι HELLAS LIBERTY) με τελευταία γνωστή σημαία U.S.A.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το πλοίο απο μόνο του είναι μουσείο και δεν έχει ανάγκη από εκθέματα. Τα αμπάρια του έχουν διαμορφωθεί κατάλληλα για εκθεσιακοί/συνεδριακοί χώροι και το ένα φιλοξενεί το ελληνικό βιβλίο της ιστορίας των λίμπερτυ σε μεγάλα posters. Όλα αυτά στο πάνω κατάστρωμα των αμπαριών. Τα κάτω δεν χρησιμοποιούνται, απλά υπάρχουν σε 1-2 σημεία στα ανοίγματα των αμπαριών τζάμια για να φαίνεται το βάθος του πράγματος.

Πάντως είναι επισκέψιμο από την κόντρα γέφυρα και το μηχανοστάσιο μέχρι το τουνέλι του άξονα και το μηχανισμό του πηδαλίου. Αξίζει η επίσκεψη.

Η επίσκεψη όντως αξίζει,την έκανα τον Νοέμβριο τού 2011 (έβγαλα και σχετικές φωτογραφίες,αλλά άπαξ και υπάρχουν αυτές τού κ.Παπαδόπουλου δέν νομίζω πως προσθέτει κάτι το να ανεβάσω και τίς δικές μου).Ομως στο μηχανοστάσιο δέν πήγα,ούτε στον άξονα και στον μηχανισμό τού πηδαλίου.Πάντως ο φύλακας ήταν φιλικώτατος και με άφησε να τριγυρίσω μόνος μου εντός τού πλοίου μέχρι και μέσα στην τιμονιέρα (η οποία,σε σχέση με αυτές τών σημερινών πλοίων είναι απίστευτα "πρωτόγονη"-ακόμα κι'ένα μικρό γιώτ έχει περισσότερα όργανα),Επίσης δέν πήγα ούτε στα αμπάρια που χρησιμοποιούνται ώς εκθεσιακοί χώροι.

Οσον αφορά το βιντεοκλίπ,κι'εγώ το βρίσκω ολίγον too much.Ακόμα κι'αυτό το πλοίο θεωρείται κομμάτι τής παγκόσμιας ναυτικής ιστορίας πολύ περισσότερο απ'όσο θα θεωρούνται στο μέλλον τα εν είδι πολυκατοικιών σημερινά κρουαζιερόπλοια,σε κάποιο εκ τών οποίων θα μπορούσε η συγκεκριμένη αοιδός να κάνη το βιντεοκλιπάκι της (που,μεταξύ μας,δέν είναι δά και κανένα αριστούργημα......)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Απο mail που μου ήρθε και αφορά το πλοίο:

 

Την Πέμπτη 23 Μαϊου 2013, στις 7.30μ.μ., πάνω στο ιστορικό πλοίο Ηellas Liberty θα εγκαινιαστεί η έκθεση φωτογραφίας του Άρη Λυχναρά με τίτλο: "Νυχτερινή βάρδια". Μια έκθεση φωτογραφίας που παρουσιάζεται μέσα στα αμπάρια ενός ιστορικού πλοίου, το οποίο αποτελεί το πρώτο έκθεμα της "Πολιτιστικής Ακτής" του Πειραιά, με ευθύνη του ΟΛΠ.

 

Σας προσκαλούμε να δούμε όλοι μαζί μέσα απ'τις φωτογραφίες του, τον εκπληκτικό Πειραιά τη νύχτα. Να δούμε τη στάσιμη πλευρά του. Χαρακτηριστικά σημεία της ακτογραμμής το βράδυ, που στέκουν πάντα εκεί για το καλωσόρισμα ή για τον αποχωρισμό, σε αντίθεση με τη συνεχή κίνηση επιβατών και πλοίων. Τις μοναδικές γωνιές του το βράδυ και τα συναισθήματα που ξυπνούν.

 

Η έκθεση τελεί υπό την αιγίδα του ΟΛΠ
Διάρκεια έκθεσης: 23 Μαϊου - 30 Ιουνίου 2013

 

Υ.Γ.: Για όσους δεν γνωρίζουν ο Άρης Λυχναράς είναι ο σκηνοθέτης του Πρωινού του Mega.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

After visiting the Hellas liberty last year I can honestly say that the people who work in the areas surrounding Piraeus have done a fantastic job of repairing this ship

She is now in fantastic condition and should be enjoyed by all who visit Piraeus whether they live in the area or are visiting by cruise ship

Well done Greece

Peter j.fitzpatrick

Marine photographer

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξέρει κάποιος αν ισχύει ακόμα το παραπάνω περι συννενόησης με το φύλακα ή λειτουργεί με επίσημο ωράριο το πλοίο? Πάντα ήθελα να του αφιερώσω χρόνο αλλά καθημερινές δύσκολα βρίσκομαι στο λιμάνι πριν το απόγευμα ενώ Σαββατοκύριακα φαίνεται κλειστό. 

 

Καθώς βρίσκεται πίσω απο το κτήριο του Σιλό και τους γερανούς πιστεύω θέλει περισσότερη διαφήμιση γιατί λίγοι το έχουν προσέξει πόσο μάλλον να ψάξουν την είσοδο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Το μόνο άλλο σημείο που θα μπορούσε να το φιλοξενήσει (και να εξυπηρετεί τον ρόλο του ως μουσείο) είναι στον Φλοίσβο. Ίσως μία άλλη λύση θα μπορούσε να ήταν στο Λαύριο, σε συνδυασμό με το Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου και την γενικότερη βιομηχανική παράδοση της πόλης

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, proud_ionian said:

εχει ακουστει παντως, υπαρχει αναζητηση... νεας μονιμης κατοικιας, μετα την αγορα του λιμανιου απο την cosco

μαζι με την κατεδάφιση των υπαρχόντων κτιρίων που δε γκρεμιστηκαν στα μέσα των 90's...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...