Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

δικαιολογήσαν γιατι δεν καναν αποδεκτό το αίτημα; Για να παροπλιστει το Νεκταριος το θεωρω απίθανο γιατι καναν ολοκληρη ιστορια να ερναρμονιστει με τις απαιτήσεις του νεου νηογνόμωνα θα ηταν αφελές 

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 462
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Το νέο αίτημα της δρομολόγησης του ήταν αρνητικό για τρίμηνη δρομολόγηση οπότε ποιο θα είναι το μέλλον του. Θα ξανά προσπαθήσουν για δρομολόγηση με ετήσια δήλωση ή όταν επιστρέψει το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας θα σταματήσει τα δρομολόγια του στην Αίγινα και θα παροπλιστει εκ νέου?

Υποτιθεται οτι το ναυλωσαν για τρια χρονια. Φανταζομαι οτι αν ισχυει ολο και καπου θα βρουν να το δρομολογησουν

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DIMITRISMENTAKIS said:

δικαιολογήσαν γιατι δεν καναν αποδεκτό το αίτημα; Για να παροπλιστει το Νεκταριος το θεωρω απίθανο γιατι καναν ολοκληρη ιστορια να ερναρμονιστει με τις απαιτήσεις του νεου νηογνόμωνα θα ηταν αφελές 

Φαντάζομαι ότι το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας έχει λείψει παραπάνω διάστημα από το χρόνο ακινησίας του, έτσι ώστε να μπορούσε να μπει σαν έξτρα πλοίο το καλοκαίρι 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, polmyt said:

Φανταζομαι οτι αν ισχυει ολο και καπου θα βρουν να το δρομολογησουν

Και που να το δρομολογήσουν??Σε όποια γραμμή και να δρομολογηθεί θα την υποβαθμίσει επειδή είναι πολύ παλιό(49 ετών),αργό σε ταχύτητα,κουνάει παρά πολύ και το σαλόνι επιβατών...κάτω από το γκαράζ εν έτει 2023. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω αλλα δεν ναυλωνεις κατι για τρια χρονια ,αν ισχυει οπως ειπα η ειδηση, χωρις να εχεις ενα πλανο.Αν το θελανε μονο για προσωρινη λυση θα το ναυλωνανε πχ για ενα χρονο

Βεβαια και την Joy ειχαμε ακουσει φημες για πολυετη ναυλωση αλλα εκει δεν στεριωσε ουτε ολο το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα πάντως μια χαρά αξιοπρεπέστατο μου φαίνεται το πλοίο, το ταξιδεύω τώρα σε επιστροφή από την Αίγινα, περίμενα να δω δράκους και τέρατα σύμφωνα με αυτά που διάβαζα. Έχει και πολύ κόσμο μάλιστα. Ο επιβάτης θέλει φτηνό εισιτήριο, ευγένεια και ασφάλεια σε μια ώρα διαδρομή, τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Cpt Smith said:

Εμένα πάντως μια χαρά αξιοπρεπέστατο μου φαίνεται το πλοίο, το ταξιδεύω τώρα σε επιστροφή από την Αίγινα, περίμενα να δω δράκους και τέρατα σύμφωνα με αυτά που διάβαζα. 

Φωτογραφίες από το εσωτερικό του έχουμε;Ή έστω να μας περιγράψετε τα σαλόνια του που είναι κάτω από το γκαράζ.

Edited by proud_ionian
long quote short
Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλα φωτογραφίες, δεν το σκέφτηκα, πάντως οι χώροι είναι άνετοι με ένα μόνο μπαρ στο πρωραίο σαλόνι. Έχει ένα πρυμνιό σαλόνι με καναπέδες και τραπέζια, στο μέσο ένα μεγάλο χώρο με οριζόντια τραπέζια με ενιαία καθίσματα και θέσεις για αποσκευές, και συνεχίζει πλώρα με άλλο ένα σαλόνι με την ίδια διαρύθμιση. Πολύ σπαρτιατικό αλλά λειτουργικό θα το χαρακτήριζα. Οι τουαλέτες βρίσκονται ακόμα πιο κάτω από τα σαλόνια, καθαρές και αρκετά μεγάλες. Αν και τα σαλόνια είναι κάτω από το γκαράζ δεν έχουν ενοχλητικό θόρυβο από τη μηχανή ή κραδασμούς. Το πλοίο αποπνέει μια εϊτίλα εσωτερικά, εμένα μου θύμισε ταξίδια στα μέσα του '80 όταν πηγαίναμε Κυκλάδες διακοπές. Από την Αίγινα φύγαμε με 12 λεπτά καθυστέρηση, κατέβασε 3 λεωφορεία και γύρω στα 30 ΙΧ και 10 μηχανάκια, η αλήθεια είναι πως τα λεωφορεία δυσκολεύτηκαν λόγω της κλίσης. Λόγω της ημέρας πάντως και απ' όσο είδα όλα έφευγαν από Πειραιά γεμάτα.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Cpt Smith said:

Εμένα πάντως μια χαρά αξιοπρεπέστατο μου φαίνεται το πλοίο, το ταξιδεύω τώρα σε επιστροφή από την Αίγινα, περίμενα να δω δράκους και τέρατα σύμφωνα με αυτά που διάβαζα. Έχει και πολύ κόσμο μάλιστα. Ο επιβάτης θέλει φτηνό εισιτήριο, ευγένεια και ασφάλεια σε μια ώρα διαδρομή, τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε.

Πλάκα κάνεις!!!

44 minutes ago, Cpt Smith said:

 Λόγω της ημέρας πάντως και απ' όσο είδα όλα έφευγαν από Πειραιά γεμάτα.

Γι' αυτό κ είχε κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Πλάκα κάνεις!!!

Ναι δεν είχα τι να κάνω και λέω δε μπαίνω στο shipfriends να γράψω κάτι να σπάσω πλάκα.

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Cpt Smith said:

Εμένα πάντως μια χαρά αξιοπρεπέστατο μου φαίνεται το πλοίο, το ταξιδεύω τώρα σε επιστροφή από την Αίγινα, περίμενα να δω δράκους και τέρατα σύμφωνα με αυτά που διάβαζα. Έχει και πολύ κόσμο μάλιστα. Ο επιβάτης θέλει φτηνό εισιτήριο, ευγένεια και ασφάλεια σε μια ώρα διαδρομή, τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε.

Μια ωρα διαδρομη λες αλλα με το συγκεκριμενο σχεδον δυο.

Link to comment
Share on other sites

Καθε αποψη ειναι υποκειμενικη και σεβαστη

Προσωπικα, και αναλογα τις συνθηκες φυσικα, δεν με νοιαζει ο χρονος ταξιδιου.Ομως ο απλος επιβατης το μετραει.Οπως μετραει και τα χρηματα και ολες τις παραμετρους.

Και το εχω πει και παλιοτερα οτι το δυνατο χαρτι της ΑΝΕΣ γενικοτερα δεν ειναι τα ιδια τα πλοια της ,οσο η οικονομικη της πολιτικη.

Σε καθε περιπτωση και χωρις να εχω μπει στο συγκεκριμενο,αλλο να ταξιδευεις στα ομορφα σαλονια του ΦΟΙΒΟΣ και αλλο στα σπαρτιατικα και επιπεδου παντοφλας σαλονια του ΝΗΣΟΣ ΑΙΓΙΝΑ.Καλως ή κακως δεν ειμαστε στα 80s.Οπως και σε επιπεδο θαλασσιας συμπεριφορας ,το συγκεκριμενο πλοιο πρεπει να ειναι πισω σε σχεση με τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JonB72 said:

Δύο ώρες σε ένα πλοίο είναι καλύτερα από μία ώρα. Τουλάχιστον αυτή είναι η σκέψη μου.

Κι εμένα μου αρέσει η οδήγηση αλλά άλλο πράγμα ένα ωραίο roadtrip και άλλο να πηζω στον Κηφισο και για μια διαδρομή 20 λεπτών να χρειάζομαι 1,5 ώρα 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΝΕΣ έχει σταθερούς πελάτες (κυρίως επαγγελματίες) που πηγαίνουν για δουλειές αυθημερόν στην Αίγινα. Για τους συγκεκριμένους μετράει το κόστος και η εξυπηρέτηση ανεξαρτήτως του πλοίου.

Το συγκεκριμένο παπόρο εμένα δεν μου αρέσει καθόλου (υποκειμενικό) και είναι αρκετά αργό (αντικειμενικό). Σε ταχύτητες πάμε σε εποχή Απόστολος Π. Αν είναι να το κάνουν σωστά να βγάλουν και μία ψησταριά στο ντεκ να ψήνουν σουβλάκια (για όποιον τα έχει προλάβει αυτά) ώστε να μεταφερθούμε τελείως σε εποχές 80s-90s και να πουλάνε retro-experience.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 3/16/2023 at 4:48 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το νέο αίτημα της δρομολόγησης του ήταν αρνητικό για τρίμηνη δρομολόγηση οπότε ποιο θα είναι το μέλλον του. Θα ξανά προσπαθήσουν για δρομολόγηση με ετήσια δήλωση ή όταν επιστρέψει το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας θα σταματήσει τα δρομολόγια του στην Αίγινα και θα παροπλιστει εκ νέου?

Αν επιστρέψει το Αγιος Νεκτάριος ( που όλοι το ευχόμαστε ) .. και αν επιστρλεψει δεν ειναι απαραίτητο οτι θα παροπλοιστεί αλλα μπορει να πάει και απο Αγιο Κων/νο όπως ειχε παει αν δεν κανω λαθος ο Νεκτάριος Πέρσι 

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατάλληλο για την γραμμή των Σποράδων το συγκεκριμένο? 

 

(λιγο off topic) το άγιος Νεκτάριος έκανε από Βόλο και το Σύμη από άγιο Κωσταντίνο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/27/2023 at 8:24 PM, DIMITRISMENTAKIS said:

Αν επιστρέψει το Αγιος Νεκτάριος ( που όλοι το ευχόμαστε ) .. και αν επιστρλεψει δεν ειναι απαραίτητο οτι θα παροπλοιστεί αλλα μπορει να πάει και απο Αγιο Κων/νο όπως ειχε παει αν δεν κανω λαθος ο Νεκτάριος Πέρσι 

Όταν επιστρέψει το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας, το Νήσος Αίγινα θα συνεχίσει τα δρομολόγια του στη γραμμή της Αίγινας, αντικαθιστώντας στα εγκεκριμένα δρομολόγια του Σύμη το πολύ μέχρι τα μέσα Ιουνίου. Αφού σταματήσει θα πάει για δεξαμενισμό και μετά θα δρομολογηθεί στη γραμμή Μαντούδι Σποράδες, αντί του Σύμη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...