Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 1/16/2022 at 8:05 PM, Takisg said:

Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!!!

Κάπου ίσως να έχω ακόμη κάμποσα εισιτήρια του Ιονίς. Τα έδιναν πακέτο με έκπτωση και με τον τρόπο που έληξε τότε το εγχείρημα ξέμειναν. Τα εκδοτήρια είχαν κλείσει και προφανώς στα κεντρικά το "περί ταμείου" το θεώρησαν μάλλον....ευκόλως ενοούμενο. 🤣🤣

Edited by pathfinder
Link to comment
Share on other sites

Το χτεσινο δοκιμαστικο έγινε τελικα σημερα

Μεγιστη ταχυτητα 13.7 .Γενικα ειχε αυξομειωσεις ,οποτε μαλλον κατι δοκιμαζανε ,αλλα οπως τα βλεπω τα πραγματα μαλλον καπου αναμεσα σε 12.5 με 13.5 θα παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα εγκριθούν τα δρομολόγια του, θα ξέρουμε πότε θα ξεκινήσει. Γιατί πρέπει να τηρεί αυτές τις απαιτήσεις του ΣΑΣ.

Quote

Γ1)ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΙΑΣ (01) ΩΡΑΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑ (30) ΛΕΠΤΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΩΝ ΗΔΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΩΝ ΠΛΟΙΩΝ.
Γ2)ΑΠΟ ΛΙΜΕΝΕΣ ΑΙΓΙΝΑΣ-ΑΓΚΙΣΤΡΙΟΥ ΧΡΟΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΡΙΑΝΤΑ (30) ΛΕΠΤΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΗΔΗ 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και απο εμενα το βίντεο απο ενα 

On 4/30/2022 at 12:05 AM, proud_ionian said:

δειτε και ενα βιντεο απο το δοκιμαστικο.

τρωει καλα στη μασκα

επειδή εχω το τράβηξα το βίντεο .. που το ειδες οτι τα τρώει καλά στην μάσκα ;; μαλλν δεν εχεις δει Ποσειδώνα να τα τρώει πραγματικα στην μάσκα και να φτάνει το νερό πανω απο την πλώρη 

Το βίντεο απο την επιστροφή του στο Πέραμα κατα το δοκιμαστικό του 

 

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω υλικο να σου δειξω αν βρω θα σου στειλω .. να βλέπεις να σκαει το κυμμα στον καταπέλτη τοου και να καλυπτει τα τζαμια της γέφυρας το νερο .. εκεινη η την μερα το Αίγινα δεν ειχε τίποτα απλα ειχε λιγο καιρό και τον ειχε στην πλώρη αν δεις το κυμμα δεν ανεβαινει πανω απο την  επιφάνεια 30-40 πόντους  

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα λάθος πάνω του… μακρόστενο, με μικρό βύθισμα και γκαράζ στο θεό… δε θέλω να σκέφτομαι τι συμπεριφορά θα έχει σε καιρό   

Link to comment
Share on other sites

Από πλεύση δε νομίζω να είναι χειρότερο από παντόφλα.Έχει μεγαλύτερο βύθισμα και φαίνεται στιβαρό σκαρί.Εκεί που ταξίδευε έχει φάει χοντρές θάλασσες.Έτσι και του φτιάχνανε εδώ πλώρη θα ήταν άλλο βαπόρι..

Όμως για την Αίγινα πιστεύω και εγώ ότι δεν κάνει.Προσπαθω να σκεφτώ κάποια γραμμή που θα του ταίριαζε στην Ελλάδα με τα χαρακτηριστικά που έχει.Ίσως στη γραμμή Μαστιχάρι Κάλυμνος και στη γραμμή Χίος Οινούσες η γενικά σε κάποια κοντινή γραμμή μεταξύ νήσων..

Link to comment
Share on other sites

Οι παντόφλες, το φορτίο στο γκαράζ τους, το βάζουν στο μισό μέτρο πάνω από την ίσαλο, όχι στα 2 περίπου μέτρα όπως αυτό εδώ. Η μόνη λογική, από ναυπηγικής άποψης, που δίνω στο πλοίο, είναι να έχει έξτρα σαβούρα χαμηλά και να μην παίρνει φορτηγά, όποτε τα αμάξια δεν δίνουν μεγάλο βάρος ψηλά όπως θα έδιναν τα φορτηγά, όποτε να είναι σχετικά ασφαλές το ταξίδεμά του. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 1:11 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Ας δούμε μερικές φωτογραφίες από την εν πλω συνάντηση με το Νήσος Αίγινα την ώρα που επέστρεφε χθες από το δοκιμαστικό κατάπλου στο λιμάνι της Αίγινας.

Εσυ την τραβηξες την φωτο;

 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2021 at 11:54 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Αφού έγινε η σχετική αναφορά στο θέμα Φήμη αγοράς πλοίων για το Midsland από την οικογένεια κ. Λεβεντάκη, ας μάθουμε μερικά στοιχεία για το πλοίο. Το Midsland (ΙΜΟ Νο: 7393066) έχει ναυπηγηθεί το 1974 στο ναυπηγείο Cassens Werft στο Emden της Γερμανίας (Yard No: 112). Το πλοίο έχει μήκος 77,88 μέτρα, πλάτος 12,02, βύθισμα 2,43 μέτρα, με χωρητικότητα 1600 άτομα (τα σαλόνια φαίνεται ότι είναι κάτω από το γκαράζ του πλοίου) και 65 ΙΧ στο γκαράζ. Το πλοίο φοράει δυο κύριες μηχανές 8M282AK, που του δίνουν μέγιστη ταχύτητα 14,3 κόμβους. Προηγούμενο το όνομα είναι Rheiland.

Έχω δει τανκερς που είναι πιο στενά ακόμα και δε δείχνουν τόσο αίσχος!

Δεν ξέρω αν φταίει η πλώρη που ενώ ξεκινάει ωραία καταλήγει να μοιάζει σα κομμάτι παστίτσιο, η υπερκατασκευή στο τελευταίο ντεκ (μου θύμισε τον Αγ. Ραφαήλ) και όλη η διαρρύθμιση του κομοδέσιου, το απαράδεκτο χρώμα ή όλα αυτά μαζί.

5 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Σε δούμε την πρώτη άφιξη του Νήσος Αίγινα σε βίντεο

 

Από τα ωραιότερα βίντεο που έχω δει!

Το βαποράκι είναι ο ορισμός του κακάσχημου, όμως αυτό μικρή σημασία έχει, μακάρι να προσφέρει καλές υπηρεσίες!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...