Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομίζω πως έφτασε η ώρα να είναι το πρώτο φέρυ παγκοσμίως που το εισητήριο για το "κάτω του γκαράζ ντεκ" να είναι αρνητικό (θα πληρώνονται δλδ οι επιβάτες για να κλείσουν θέση εκεί κάτω εν έτη 2022).

Link to comment
Share on other sites

Εχετε μπει μέσα?

Επειδη εχω μπει πολλές φορές στο αδελφό του στο Borkum στη Γερμανία να πω ότι δεν είναι καθόλου μπουντρούμι που λέτε, είναι ένα φυσιολογικό σαλόνι που δεν παίρνεις χαμπάρι ότι είναι κάτω από το γκαράζ.

(Εδώ ολοκλήρη Viking Line και πουλάει ως σήμερα καμπίνες κάτω από το γκαράζ στο Cinderella η η Silja Line στο Europa.... ) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ομόφωνα θετικά υπο αναμενόμενες προϋποθέσεις 

3 hours ago, express skiathos said:

Η γνωμοδότηση του χθεσινού ΣΑΣ.

Συγκεκριμένα :

Quote

ΓΡΑΜΜΗ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΑΙΓΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΑΙΓΙΝΑ-ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΑΠΟ 01-03-2022 ΕΩΣ 28-02-2023
ΟΜΟΦΩΝΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΟ  ΑΙΤΗΜΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΠΟ 01/03/2022 
ΕΩΣ 28/02/2023 ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:
Α)ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ,
Β)ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΛΛΙΜΕΝΙΣΜΟΥ ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΟΛΠ/ 
ΑΓΚΥΡΟΒΟΛΙΑ ΚΑΙ Κ.Λ ΠΕΙΡΑΙΑ
Γ) ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΡΩΝΤΑΣ΢: 
Γ1)ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ 
ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΙΑΣ (01) ΩΡΑΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑ (30) ΛΕΠΤΩΝ ΜΕΤΑ
ΑΠΟ ΤΟ
ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΩΝ ΗΔΗ 
ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΩΝ ΠΛΟΙΩΝ.
Γ2)ΑΠΟ ΛΙΜΕΝΕΣ ΑΙΓΙΝΑΣ-
ΑΓΚΙΣΤΡΙΟΥ ΧΡΟΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΡΙΑΝΤΑ (30) ΛΕΠΤΩΝ
ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ 
ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΗΔΗ 
ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΩΝ ΠΛΟΙΩΝ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλοτάξιδο να είναι το βαποράκι, αν και δεν θέλω να σκέφτομαι την αίσθηση των επιβατών σε φουρτουνιασμένο Σαρωνικο με τα κύματα δίπλα στα τζάμια…

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 5:11 PM, George...f said:

Καλοτάξιδο να είναι το βαποράκι, αν και δεν θέλω να σκέφτομαι την αίσθηση των επιβατών σε φουρτουνιασμένο Σαρωνικο με τα κύματα δίπλα στα τζάμια…

Δεν νομίζω να μπαίνει κόσμος κάτω από το γκαράζ,άλλο η λιμνοθάλασσα που ταξίδευε...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Δεν νομίζω να μπαίνει κόσμος κάτω από το γκαράζ,άλλο η λιμνοθάλασσα που ταξίδευε...

Δεν έχει πολλούς χώρους πάνω από το γκαράζ!! Πέρα από το ανοικτό κατάστρωμα πίσω από τη γέφυρα που δημιουργήθηκε εδώ και κάποιους καναπέδες στα καταστρώματα δεξιά αριστερά από το γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι ισχυει σε αυτο το θεμα ;

Ειχε γινει μια κουβέντα στη 2η σελιδα αλλα δεν βγαλαμε ακρη 

Προσωπικα πιστευω οτι θα βρεθει τροπος να χρησιμοποιηθει το σαλονι αλλα αν δεν μπορεσει να βαλει  κοσμο στο κατω σαλονακι ,μειωνεται πολυ και το πρωτοκολλο του πλοιου και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι λειτουργικο.

Στο εικαστικο μερος ,μπορω να πω οτι εγινε καλυτερο απο οτι ηταν ,αλλα και παλι ομορφο δεν το λες σε καμια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Έχει δυο σαλόνια κάτω από το γκαράζ. Ένα που είναι κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας (αυτό σίγουρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί) και ένα σαλόνι πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας αλλά κάτω από το γκαράζ (εκεί που είναι τα παράθυρα), που θα είναι βασικό σαλόνι του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 4:13 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Νήσος Αίγινα φαίνεται έτοιμο στα χρώματα της Leve Ferries. Η φωτογραφία είναι από τη σελίδα του ναυπηγείου Καπογιάννατος.

FB_IMG_1647094329174.jpg

Όκκια  δεν βλέπω...πού πήγαν οι άγκυρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν θυμάμαι 2 πλοία που είχαν σαλόνι στην ή κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας,το ΑΙΓΕΥΣ του Λ.Νομικού κ το ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ.
Δεν ξέρω όμως τι ίσχυε τότε κ τι ισχύει τώρα.Τι γίνεται σε περίπτωση πυρκαϊάς,σε μιά πρόσκρουση με αυτά τα μεγάλα παράθυρα στην ίσαλο:::

 

Πάντως βαπόρι ... 48  Μαϊων  οπισθοδρόμηση γιά την ακτοπλοϊα είναι.Βλέπω να αλλάζει γραμμή ή να απασχολείται σαν ρο-ρό.

 

Edited by Neptune
quote
Link to comment
Share on other sites

Για το σαλόνι κάτω από το γκαράζ,ούτε εμένα μου αρέσει,αλλά μία συνήθεια είναι για τον επιβάτη.Ούτως ή άλλως με τόσα φιλιστρίνια είναι και φωτεινό και όχι κλειστοφοβικό.Βλέπω επίσης πως έχει γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά σε όλο το βαποράκι κάτι αξιοσημείωτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...