Jump to content
Shipfriends

Moby Otta (IMO 7361324)


Recommended Posts

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Δεμένο το Moby Otta, αλλά η τύχη του δουλεύει. Να εδώ ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον άρθρο.

 

Ας με διορθώσει κάποιος με καλύτερα ιταλικά απ' τα δικά μου, αλλά το άρθρο αναφέρεται σε ένα συμβάν πρίν λίγους μήνες, κατά το οποίο το Moby Otta είχε κάποιο συμβάν με τον ένα καταπέλτη του ο οποίος μάλλον -αν καταλαβαίνω καλά- άνοιξε και κρέμασε στην πρύμη ενώ το πλοίο ήταν καθ' οδόν πρός την Olbia. Ο Πλοίαρχος απεφάσισε να συνεχίσει το ταξίδι το οποίο και προφανώς ολοκληρώθηκε χωρίς άλλα προβλήματα. Πλήν όμως η εισαγγελία της Γένοβας διέταξε εξέταση της υπόθεσης και κατά τα λεγόμενα ετοιμάζεται να ασκήσει ποινικές διώξεις σε διάφορα υψηλόβαθμα στελέχη της Moby για παραλίγο πρόκληση ναυαγίου. Καλό κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός έγινε όπως το περιέγραψες. Η εισαγγελία της Γένοβας εχει ασκήσει ποινική δίωξη για “ναυάγιο”, ανεξαρτήτως αν δεν υπήρχε στην πραγματικότητα ναυάγιο, επίσης και για παραβίαση πολλών ναυτικών κανονισμών όσον αφορά την πρόληψη ατυχημάτων. Εχει ασκηθεί ποινική  δίωξη στον διευθυντή ασφαλείας,  στον τεχνικό διευθυντή, στον τεχνικό επιθεωρητή της εταιρίας όπως επίσης και στον καπετάνιο διότι συνέχισε το ταξίδι αντί να σταματήσει και να ζητήσει βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...
  • 5 months later...
  • 7 months later...
  • 10 months later...

Με όλο τον ορυμαγδό της πανδημίας και τις ανακατατάξεις στο στόλο της Moby, το Moby Otta κατέληξε να κάνει δρομολόγια Civitavecchia - Cagliari. Πράγμα που σημαίνει μάλλον πως έχει υποστεί κάποια μετασκευή στο γκαράζ για να μπορεί να βάζει και φορτηγά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Το Moby Otta συνέχισε τα δρομολόγιά του καθ' όλη τη διάρκεια του χειμώνα στη γραμμή Civitavecchia - Cagliari, όμως από τις 25 Μαρτίου παραμένει δεμένο στην Civitavecchia. Μου κάνει εντύπωση που δεν μπήκαν στον κόπο να το πάνε στη Γένοβα όπου συνήθως ξεχειμωνιάζει. Εμείς θα το χαλβαδιάσουμε σήμερον όταν αυτό ήταν ενεργό στη γραμμή Genova - Olbia και σε άφιξή του στη Σαρδηνία το Σεπτέμβριο του 2019. Όπως γυρίζει για τη θέση του, μας δίνει και μια κατάπλωρη όψη. Την άποψή μου για το μέλλον του την έχω πεί στο θέμα του αδελφού του, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο εμπορικό μέλλον. Μακάρι να κάνω λάθος βέβαια και να συνεχίσει να μας χαρίζει εικόνες σαν κι αυτήν:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 11 months later...

Όπως και κάθε χρόνο από τα πρώτα πλοία που σταματούν τα δρομολόγιά τους. Θα είναι όμως και του χρόνου εκεί κατα τα φαινόμενα. Πρός το παρόν ξεχειμωνιάζει στο Livorno ήδη από τις 20 Σεπτεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...