Jump to content
Shipfriends

Το αγονόπλοιο που ξεχώρισα.


Το αγονόπολοιο που ξεχώρισαν οι Shipfriends  

71 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το αγονόπλοιο που ξεχώρισα;

    • Ρομίλντα
    • Βιτσέντζος Κορνάρος
    • Νηρεύς
    • Εξπρές Σκοπελίτης
    • Κυκλάδες
    • Πρέβελης

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 04/17/2021 at 08:59 PM

Recommended Posts

1.Ρομιλντα,το πλοιο που εμεινε στην ιστορια για τα δρομολογια του στην αγονη γραμμη!νομιζω πως δεν υπαρχει νησι που να μην εχει παει

2.Κορναρος,φοβερη γραμμη κασοκαρπαθια μεχρι ροδο κ απο κει μεχρι Αλεξανδρουπολη κ παλι πισω

3.Σκοπελιτης τι να πουμε χειμωνα καλοκαιρι εδωσε αναπτυξη κ ζωη σε νησια που απλα υπηρχαν στο χαρτι καποτε

4.Κυκλαδες,γιατι την 10ετια του 80 σηκωνε μονο του την αγονη αποβπειραια

Link to comment
Share on other sites

  1. BLUE STAR NAXOS
  2. BLUE STAR PAROS

Συγνώμη που την σπάω στους περισσότερους αλλά πότε ξαναείδε η άγονη νεοναυπηγούμενο να την εξυπηρετεί επί σχεδόν μία 20ετία με τέτοια συνέπεια, σταθερότητα και ταχύτητα; 365 ημέρες το χρόνο, με τα καλά τους και τα κακά τους τα δύο αδερφά "δημιούργησαν κίνηση" από και προς τις μικρές Κυκλάδες και τις "έφεραν" πιο κοντά στην ηπειρωτική Ελλάδα σε άψογο συνδυασμό με τα φιλέτα της Πάρου και της Νάξου. Αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος, δεν πρέπει να έχει υπάρξει άλλο πλοίο με τέτοια συνεχή και μακροχρόνια παρουσία στις μικρές Κυκλάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 6 φιναλιστ, λογω ισοψηφιας στην ουρα :);) 

Ρομίλντα 18

Βιτσέντζος Κορνάρος 14

Νηρεύς 10

Εξπρές Σκοπελίτης 9

Κυκλάδες 9

Πρέβελης 9

Ψηφίζουμε μέχρι τα μεσανυχτα του Σαββατου 17/4

Edited by proud_ionian
τζαρτζανος
Link to comment
Share on other sites

Κυκλάδες και Νηρεύς δεν έχω μπεί καν, οπότε δε θα μπορούσα να τα ψηφίσω. Το Πρέβελής δεν έχει τελειώσει ακόμη την καριέρα του, άρα οι ένορκοι είναι ακόμη σε σύσκεψη. Το Εξπρές Σκοπελίτης έχει πολυετή μεν προσφορά αλλά σε ένα συγκεκριμένο, μικρό σημείο της επικράτειας. Μένει ο ΒΚ και η Ρομιλντάρα η ατελείωτη. Κι αφού η Ρομιλντάρα είναι ατελείωτη, ποιός είμαι εγώ να την τελειώσω από την ψηφοφορία? :D

 

Ψηφίζουμε Ατελείωτη λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από τα 6 έχω ταξιδέψει μόνο με Σκοπελίτη, αλλά θα ψηφίσω Κορνάρο παρόλο που δεν έχω μπει. Μπορεί η ρομιλντα να έχει μείνει στο μυαλό μας ως το κατεξοχήν αγονόπλοιο αλλά πήγε και σε γραμμές φιλέτα έστω και για λίγο, ενώ ο Κορνάρος μέχρι τέλους μόνο άγονη.

Link to comment
Share on other sites

Κορνάρος απο εμένα ,γιατι είναι το μόνο που έχω ανέβει , το εξερεύνησα έστω και στο τέλος σπιθαμή προς σπιθαμή,ωραίοι χώροι και μακάρι να ήταν σε καλύτερη μοίρα και χέρια στο τέλος του.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Κορνάρος και Ρομίλντα άξιζαν τις πρώτες δύο θέσεις.Ο ορισμός του αγονοπλοιου και τα δύο με τεράστια προσφορά, άπειρα ταξίδια, ρεμετζα και χαστούκια από δύσκολους καιρούς.

Όχι πως τα υπόλοιπα πήγαιναν πίσω, αλλά αυτά τα δύο ήταν ένα κλικ πιο αγονόπλοια.

Τώρα μεταξύ των δύο, ποιο ήταν πιο αγονόπλοιο; Με μικρή διαφορά, αλλά Κορνάρος... 

Γιατί εξυπηρέτησε σε όλη του την καριέρα την άγονη, πότε πιο δημοφιλείς γραμμές, έστω και για λίγο. 

Γιατί εξυπηρέτησε για 22.5 χρόνια την άγονη, τεράστιο χρονικό διάστημα. 

Γιατί αν και όλες οι άγονες είναι μαγικές και δύσκολες, η Κασοκαρπαθία είναι η απόλυτη κατά την άποψή μου. Το ότι ήταν το βασικό βαπόρι της γραμμής για 14 χρόνια με εξαιρετική συνέπεια, ταξίδεμα και ανθεκτικότητα, του δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία.

Γιατί ήταν έστω με μικρή διαφορά, πιο ολοκληρωμένο βαπόρι από τη Ρομιλντάρα.

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Αμφιταλαντευτηκα πολύ αλλά στο τέλος κέρδισε στο νήμα το Ρομιλντα . Όλα τα πλοία της εξάδας έχουν κάθε λόγο να ψηφιστούν ως διακεκριμένο αγονοπλοιο , ωστόσο το ότι το Ρομιλντα ανήκε στο καπτα Μάκη που πάντα εκπροσωπούσε την cult μορφή της ακτοπλοιας κέρδισε τελικά την ψήφο μου. 
 

Καπτα Μάκη λεμε και κλαίμε !!!

Edited by Annivas
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Ρομίλντα γιατί είναι ο ορισμός της άγονης.Πέρασε σχεδόν από όλο το Αιγαίο με συνεχόμενα και άπειρα stand by ταξιδεύοντας ασταμάτητα για μέρες.
Αγονόπλοιο μεγάλο και ο ταξιδευτής Κορνάρος όμως η Ρομίλντα ήταν η αρχοντιά.Ένας Κορνάρος σε ποιο αρσενική και αυθεντική έκδοση.Πλωράκλα γύρω στα 40 μέτρα,πλωριό μπαλκόνι τεράστιο με καθίσματα,πολλά καταστρώματα και κυρίως η αίσθηση GA στα καλύτερα της.Κάποια σαλόνια της ήταν ανακαινισμένα με καναπέδες και μοκέτα.Ρομίλντα γιατί έγινε πασίγνωστη για τις βλάβες της κάποιο καλοκαίρι ενώ το Χειμώνα έδενε περήφανα στην Ανάφη με 8 Σορώκο μακρυά από τα φώτα.Πολλοί τη χλεύαζαν,αυτή πάσχιζε μέρα νύχτα με κάθε καιρό να εξυπηρετεί τους νησιώτες.Όσο πιο μισητη σε κάποιους,τόσο περισσότερο αγαπητή σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως με τις άγονες των παλιότερων καθώς και εκείνες του Καπτά Μάκη δεν τα πάω και καλά γιατί ήμουν τότε μικρός ωστόσο θα αναφέρω τα παραδείγματα που ξέρω από την εποχή που άρχισα να ασχολούμαι πλέον με ενεργητικά. 

Πρέβελης έχει γίνει πλέον συνώνυμο της ΚασοΚαρπαθίας. 

Ο Κορνάρος που κατάφερε και βρήκε τα Κύθηρα. 

Blue Star Myconos που πραγματικά έφερε τη Β. Ελλάδα δίπλα στα νησιά του Β. Αιγαίου.

Link to comment
Share on other sites

η πενταδα που ξεχωρισα, δεν ειναι στην τελικη φαση.

τη ρομιλντα δεν την εχω ταξιδεψει, ουτε μου αρεσε ποτε εξωτερικα. οι περισσοτεροι απο οσους την ταξιδεψαν απο αναγκη,  δεν ειχαν να πουν και τα καλυτερα

τον κορναρο, οπως ειπα και παραπισω, τον ταξιδεψα, αλλα δεν τον ξεχωρισα.

νηρεας και κυκλαδες, εκπροσωπουν, για μενα μια τριτοκοσμικη περιοδο της ακτοπλοϊας.

Εξπρες Σκοπελιτης λοιπον, γιατι η γραμμη που κανει, ειναι ο ορισμος του lifeline.

__

Αν το ερωτημα ηταν το καλυτερο αγονοπλοιο, θα επελεγα τα bs paros, bs naxos, bs mykonos και διαγορας.

επειδη ομως το ερωτημα ειναι "που ξεχωρισα" προτιμησα στην αρχικη πενταδα, να βαλω πλοια που ταξιδεψα και πλοια που συνδεθηκαν με πατρα και ιθακη σε αλλες εποχες.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν αναμεσα στα ΠΡΕΒΕΛΗΣ και ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ, τα οποια και εχω ταξιδεψει

Η ψηφος εριφθει στον ηρωα των Μικρων Κυκλαδων που σχεδον με καθε καιρο εξυπηρετει καθημερινα αυτα τα νησια.Δεν ειναι τυχαιο που τον γνωριζουν ακομα και οι μη καραβολατρες

Link to comment
Share on other sites

Σκοπελίτης και Κορνάρος είναι τα μόνα δύο που έχω ταξιδέψει οπότε μοιραία η επιλογή θα γίνει μεταξύ των 2. 

Σκοπελίτης λοιπόν για την σταθερή προσφορά του στις Μικρές Κυκλάδες όλα αυτά τα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Αφού φτάσαμε τελικό και έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ των δυο επικρατέστερων Κορνάρος και Ρομίλντα, θα ψηφίσω το πλοίο που έφερε "επανάσταση" στις δυο άγονες που εξυπηρέτησε πιστά όλα αυτά τα χρόνια, τον Βιντσέντζο Κορνάρο. Το σουλούπι του αρμονικότερο σε σχέση με του Ρομίλντα, το ταξίδεμά του καλύτερο σε σχέση με του Ρομίλντα, η ευελιξία του καλύτερη σε σχέση με του Ρομίλντα, η χωρητικότητά του (γκαράζ-καμπίνες κτλ) μεγαλύτερη σε σχέση με του Ρομίλντα, η ταχύτητά του μεγαλύτερη σε σχέση με του Ρομίλντα, η εν Ελλάδι ζωή του 20 χρόνια μόνο άγονες σε σχέση με του Ρομίλντα. Στο μόνο που το Ρομίλντα υπερήχε του Κορνάρου ήταν πως είχε πιο κοπιαστική άγονη με πιο άστατα δρομολόγια. 

Link to comment
Share on other sites

Λογω καταγωγης και ξερωντας πολυ καλα τι ειχε προσφερει το συγκεκριμενο πλοιο στην Κασοκαρπαθια για περιπου 14 χρονια και ιδιαιτερα στην πατριδα μου την Κασο ψηφιζω Βιτσεντζο Κορναρο

Link to comment
Share on other sites

Μετά το αρχικό ξεπέταγμα της Ρομιλντάρας, βλέπω απίστευτο ντέρμπι μεταξύ όχι μόνο Ρομιλντάρας και Κορνάρου(15 και 13 ψήφους αντίστοιχα) αλλά και του Σκοπελίτη που είναι στους 11. Πού είναι η Γλυκερία απ' το Παρουσιάστε να δώσει αποδόσεις για το νικητή:D. Η ψήφος σας μετράει λοιπόν και οι στιγμές είναι κρίσιμες:D.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ντερμπι, δυνατο, αν και πιστευω πως στο τελος θα το σηκωσει η Ρομιλνταρα.

Ειναι πολυ ευχαριστο παντως το οτι, τουλαχιστον μεχρι στιγμης, δεν εχει ξεφυγει κανενα με διαφορα.
Πραγμα που δειχνει οτι τελικα σεβομαστε-παραδεχομαστε αρκετα βαπορια που προσφεραν παρα πολυ στις γραμμες με ιδιαιτερη δυσκολια και ομορφια.

Απο πλευρας μου, επιχειρω καθε βρωμερην μεθοδευσην 😜 ωστε να βοηθησω Κορναρο, με φωτογραφιες και βιντεακια στο θεμα του βαποριου...

Edited by Captain_Nionios
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ψήφος. 

Ψηφίζω Εξπρές Σκοπελίτη γιατί συνεχίζει να ταξιδεύει και πραγματικά να δίνει ζωή στη γραμμή του. 

Ρομίλντα όμορφη, κούκλα, αγαπημένη αλλά η λογική λέει Σκοπελίτης.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα να είναι και Τ blue star Naxos στην ψηφοφορία.

Παρόλο που έχω ταξιδέψει και με Τ Πρέβελη και με τον σκοπελιτη, ψηφιζω  σκοπελιτη.

Link to comment
Share on other sites

Ρομιλντα γιατι ηταν ξεχωριστό εμφάνισιακα.

Γιατί ανα 15μερες αλλαζε δρομολόγια γυρνώντας κάθε σπιθαμή του Αιγαίου.

Γιατί ήταν πάντα ο εργάτης της εταιρίας και τα έβγαζε εις πέρας σε κάθε δυσκολία.

Γιατί ήταν βαρύ βαπορι και καθόταν ότι καιρο και να είχε,απλά τρένο.

Για τα υπέροχα καταστρωματα του.

Χωρίς να θέλω να μειώσω την(μεγάλη)προσφορά του Β.Κορναρου, το Ρομιλντα ταλαιπωρηθηκε πολύ περισσότερο.Ο Κορνάρος είχε για πολλά χρόνια μια σταθερή γραμμη που την έκανε μάλιστα εναλλάξ με το μεγαλύτερο και δυσκολότερο για την γραμμή Ιεράπετρα που και εκείνο προσφερε πολλά.Το Ρομιλντα τις περισσότερες φορές δεν προλάβαινε ουτε 3 ώρες να μείνει στον Πειραιά και έφευγε σχεδόν αμέσως για το επόμενο δρομολόγιο χωρίς να παρει ανάσα, πολλές φορες μετα τα μεσάνυχτα.Την Δευτέρα να το βλέπεις παλικαρίσια να δέσει Φολέγανδρο με το κύμα να καβαλάει την προβλήτα, και την Τετάρτη καμαρωτο να μανουβραρει στην Δονούσα.

Αυτο ειναι το Ρομιλντα που προσφερε τα μέγιστα και το οποίο έγινε και τραγούδι.

 

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το Κυκλάδες (ο μόνος απ ότι βλέπω 😆) γιατί είμαι οπαδός της "τριτοκοσμικής" ακτοπλοΐας την οποία βέβαια λόγω ηλικίας δεν γνώρισα. Είχε ακόμα πιο σκληροπυρηνικά δρομολόγια από το Νηρευς νομίζω και προλαβα και να το ταξιδέψω κάποτε ως Δανάη χωρίς να γνωρίζω τότε το ένδοξο παρελθον του. Και τί δε θα έδινα για ένα τουρ μέχρι Καστελόριζο. Μεταξυ των δυο του ντέρμπυ αν υπήρχε δευτερος γυρος θα το εριχνα στη Ρομιλντα χωρίς να παραγνωριζω τη σπουδαία πορεια του ποιητη. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πιο ωραίο θα ήταν να βγουν ισοπαλία η Ρομιλντάρα και ο Κορνάρος.

Συμβολικά θα έδειχνε ότι ήταν εξίσου ξεχωριστά αγονόπλοια στη συνείδηση των καραβολατρών.

Όχι πως αν τελειώσει η ψηφοφορία με ελάχιστη διαφορά δεν θα δείχνει το ίδιο, αλλά η ισοπαλία θα ήταν ακόμα πιο συμβολικό αποτέλεσμα. 

Ο Σκοπελίταρος εντυπωσιακός... 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...