Jump to content
Shipfriends

COVID-19 || Πολιτική και Ιατρική Διαχείριση πανδημίας.


Recommended Posts

Η όλη αντιμετώπιση της υφιστάμενης κατάστασης απο ειδικούς και πολιτικούς που έχουν το πρώτο λόγο στις αποφάσεις , εμένα προσωπικά με οδηγεί σε σκέψεις ότι ευκαιρίας δοθείσης της χαμηλής νοσηρότητας της μετάλλαξης Ο και του σημαντικού ποσοστού εμβολιασμών που αγγίζει το 70% θέλουν να πετύχουν μια ανοσία της αγέλης . Φυσικά αυτό αν ισχύει δεν πρόκειται να το πουν ποτέ για ευνόητους λόγους  . 
Είναι αδιανόητο να μην μπορείς να πας για ψάρεμα με την βάρκα σου πριν 1,5 χρόνο με 600 κρούσματα και τώρα με 40k όλα να είναι κρέμα με μοναδικό πρόσχημα τον εμβολιασμό, απο την στιγμή μάλιστα που όσοι είμαστε εμβολιασμένοι μπορεί εύκολα να νοσήσουμε .  Είναι επίσης εξόχως παράξενο το γεγονός ότι οι περισσότεροι ειδικοί που βγαίνουν καθημερινά στα παράθυρα των δελτίων ειδήσεων να δηλώνουν ότι δεν βλέπουν κανέναν λόγο να μην ανοίξουν τα σχολεία στην ώρα τους . 
 

Edited by Annivas
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι αλλά περυσι είχαμε 100 θανάτους( ή και λιγότερους) στα 2000-3000 κρουσματα ενώ τώρα έχουμε 70 στα 40000.

Όσον αφορά τα σχολεία, προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο από υγειονομικής πλευρας να ανοίξουν, όταν πριν κλείσουν για διακοπες δεν ήταν καθόλου λίγα τα κρούσματα στις σχολικές μονάδες και τώρα θα ανοίξουν κατόπιν έξαρσης του ιου. Τώρα όμως, τουλάχιστον μέχρι το δημοτικό, θα πρεπει ο γονιός να είναι μέσα στο σπίτι οπότε θα πρέπει να υπάρξει τηλεργασία, που είναι ολίγον δύσκολο χωρίς lockdown. 

Γενικότερα για τα σχολεία είναι πολυ κακή η κατάσταση με τα κρούσματα καθώς σε μια τάξη με 20 άτομα θα κλείσει με 11 κρούσματα. Δηλαδή ας πουμε με 5 κρούσματα είμαστε κομπλέ δεν υπάρχει κανενα θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπούλες μου, μετά από 2 χρόνια πολύ μεγάλης προσοχής, έφτασε και για μένα η ώρα να πέσω στα δίχτυα του Covid. Στο κρεββάτι εδώ και 3 μέρες με ένα κοκτέηλ συμπτωμάτων με πιο σημαντικό την κούραση. Κανένα σε υπερθετικό βαθμό, όλα όμως ικανά σε συνδυασμό να με ρίξουν κάτω και ενίοτε να μη μπορώ καν να ανοίξω τα μάτια μου. Είμαι εμβολιασμένος τρίς, η τελευταία δόση στο τέλος Δεκεμβρίου, άρα φούλ αντισώματα. Κι αναρωτιέμαι αν αυτή είναι η ελαφρά έκδοση του ιού, πως είναι η βαριά:rolleyes:.

 

Δεν τα γράφω αυτά για να με λυπηθείτε, τα γράφω για να δώσω το μήνυμα πως είναι ξεκάθαρο ότι ανεξαρτήτως τι λένε και τι κάνουν οι κυβερνήσεις, ο ιός είναι ακόμα εδώ, ανάμεσά μας. Τσικνοπέφτη έχουμε σήμερα, ο ιός θα κάνει πάρτυ. Προσέξτε τους εαυτούς σας και σεβαστείτε τους γύρω σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ίδια ακριβώς κατάσταση αυτή τη στιγμή η σύζυγος- τρις εμβολιασμένη- και εμένα με γυροφέρνουν τα συμπτώματα. Πολλά περαστικά 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Είστε (και είμαι) τυχεροί (τυχερός) που είχατε (είχα) ολοκληρώσει πλήρως (3 δόσεις) του εμβολίου. Δεν θα ήμουν εκτός πραγματικότητος αν θα ισχυριζόμουν βασίμως ότι χωρίς εμβόλιο, τώρα θα ήσασταν (ήμουν) decor σε θάλαμο COVID σε Νοσοκομείο στην καλύτερη περίπτωση (υπάρχουν και ΜΑΦ και ΜΕΝ επιπλέον). (Νόσησα και εγώ 45 ημέρες πριν, με μοναδικό σύμπτωμα 10 φταρνίσματα και καταρροή μερικών ωρών). 

Αν το ποσοστό 71% του πληθυσμού που είναι σήμερα πλήρως εμβολιασμένο, είχε καταγραφεί αρχές Νοεμβρίου 2021, σήμερα θα είχαν επιβιώσει εκατοντάδες, μην πω και χιλιάδες νεκροί και δεν θα φοράγαμε ακόμα μάσκες, εντός και εκτός. 

Επ' ευκαιρία: Τριπλός εμβολιασμός συν νόσηση=super ανοσία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...