Jump to content
Shipfriends

Το καλύτερο πλοίο της Ventouris Ferries


Tο καλύτερο πλοίο της Ventouris Ferries  

58 members have voted

  1. 1. Ποιο κατά τη γνώμη των Shipfriends είναι το καλύτερο πλοίο της Ventouris Ferries;

    • Polaris
    • Παναγία Τήνου
    • Πήγασος
    • Μπάρι Εξπρές
    • Rigel VIΙ

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 04/03/2021 at 08:59 PM

Recommended Posts

 Polaris τα παντα ολα,τι να λεμε χρονια μπροστα για την εποχη του

Bari exprees πιο Κεφαλονια κ πιο Superferry ii ενας ειναι ο θρυλος   το Bari😉

Πηγασος στην αρχη δε μου αρεσε  αλλα μετα τον συνηθισα!στα υπερ του οι 2 μεγαλες αβαριες του που τον κρατανε ορθιο ακομα ομως

Παναγια Τηνου απο τους τυχερους μπορω να πω που το ταξιδεψα κ εχω μια αισθηση πως ηταν μεσα αλλα κνπως πηγαονε στη θαλασσα

Link to comment
Share on other sites

1) ΠATΡΑ ΕΞΠΡΕΣ: Η μεγαλη αδυναμια μου ετσι και αλλιως.

2) POLARIS: Διοτι σαν και αυτο αλλο κανενα.

3)VENUS: Με μικροτερη χωρητικοτητα σε σχεση με το αδερφο του , αλλα και παλι με πολλες συμπαθειες απο τους επαγγελματιες οδηγους.

4) BARI EXPRESS: Το μονο της εταιρειας που καταφερε να γινει διασημο και να αγαπηθει σε δυο διαφορετικες γραμμες (Μπαρι και Κυκλαδες)

5) ATHENS EXPRESS: Διοτι ηταν μικρο, αργο και ασχημο αλλα ηταν το πλοιο που αγαπησαμε σαν ενα πιστο και φιλοτιμο στρατιωτη.

 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Μολις μας εστειλε το υπουργειο εσωτερικων :P :D τα αποτελεσματα

Δυνατη πενταδα που περιλαμβανει ολες τις περιοδους του σινιαλου:)

  • Polaris 26
  • Παναγία Τήνου 16
  • Πήγασος 16
  • Μπάρι Εξπρές 13
  • Rigel VΙI 11

 

Ψηφιζουμε μεχρι το επομενο Σαββατο 3/4 τα μεσανυχτα;)

YΓ: Τα ονόματα των πλοιων, ειναι οπως ηταν οταν ηταν στη Ventouris Ferries.

Edited by proud_ionian
VII
Link to comment
Share on other sites

Polaris , ο γίγαντας της Αδριατικής , πρωτοπόρο για την εποχή του, φόρεσε καμια 20αρια χρόνια τα σινιάλα της εταιρείας , την στήριξε όσο κανέναν άλλο και αν δεν είχε μηχανές με σπάνια και πανάκριβα ανταλλακτικά , ίσως ακόμη να σουλατσάριζε .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ χωράνε οπαδικά . Η λογική λέει Polaris ,αλλά ψηφίζω Πηγασο τόσο επειδή είναι το αγαπημένο μου πλοίο όσο επειδή έχει κλείσει 26 χρόνια στην ακτοπλοΐα μας 

Link to comment
Share on other sites

Polaris.Πιστεύω θα νικήσει άνετα και με μεγαλη διαφορά.Πιο μεγάλη από αυτή που νίκησε το SFII το Κεφαλλονιά.. :)

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

για οργανωθειτε λιγο :P 

κομμενο παει το βεντουραιϊκο poll. με το ζορι τα μισα κουκια του στριντζαιϊκου και του μινωικου ;):D 

 

YΓ: αντε γιατι η επομενη δημοσκοπηση θα ειναι ποια φορεσια του κεφαλονια μου αρεσει:lol:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το Rigel VII δεν υφίσταται σαν επιλογή, υπό την έννοια πως έχει κάνει ένα σκάρτο χρόνο δρομολόγια για την εταιρεία, συνεπώς είναι πολύ νωρίς να το κρίνει κανείς για το καλύτερο ever της εταιρείας. Από τα υπόλοιπα 4 έχει τύχει να ταξιδέψω ή έστω να μπώ και στα 4 οπότε μπορώ να συνεισφέρω τα εξής: Ο Πήγασος θα μπορούσε εύκολα να χαρακτηριστεί το πιο όμορφο της εταιρείας, όσοι έχετε μπεί μέσα όμως θα συμφωνήσετε πως είναι πολύ μακριά από το να χαρακτηριστεί έστω και μέτριο. Το Παναγία Τήνου είναι εύκολα το θρυλικότερο όλων για τους λόγους που έχουμε αναφέρει πολλάκις. Πλήν όμως και αυτό μέσα ήταν επιεικώς μέτριο, το γκαράζ ήταν πληγή του Φαραώ, από την άλλη ήταν κερδοφόρο και βοήθησε πολύ στο να αγοραστούν τα μεταγενέστερα. Οπότε θρυλικό μεν αλλά όχι καλύτερο.

 

Για μένα το πλέον υποτιμημένο του στόλου ήταν το Bari Express. Πολυετής παρουσία σε πολύ ανταγωνιστικές γραμμές, καλοτάξιδο, αξιόπιστο, εσωτερικά πολύ καλύτερο από το αδελφό του Γεώργιος Εξπρές, το θυμάμαι με πολύ μεγάλη νοσταλγία. Το Polaris ήταν εξαιρετική επιλογή αγοράς και πολύ εύστοχη η αξιοποίησή του. Κερδοφόρο παρά τα μηχανικά του θέματα κατά καιρούς, απίθανο γκαράζ, σπαρτιάτικο εσωτερικά αλλά γι αυτό δεν ήταν το ζητούμενο. Το μεγαλύτερό του παράσημο για μένα είναι πως επεβίωσε και συνέχισε να είναι όλα τα παραπάνω απέναντι σε ανταγωνισμό που αποτελούταν από στόλο από νεότευκτα αλλά και από φθηνότερα από αυτό πλοία. Οπότε εκεί θα πάει η ψήφος μου, ήταν το μοναδικό πλοίο της εταιρείας το οποίο ακόμη και σε περασμένη ηλικία συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...