Jump to content
Shipfriends

To καλύτερο πλοίο της Strintzis Lines


To καλύτερο πλοίο της Strintzis Lines  

74 members have voted

  1. 1. Ποιο κατά τη γνώμη των Shipfriends είναι το καλύτερο πλοίο της Strintzis Lines

    • Superferry II
    • Κεφαλονιά
    • Επτάνησος
    • Ionian Island
    • Superferry Hellas

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 03/13/2021 at 09:59 PM

Recommended Posts

Πολύ δύσκολη επιλογή. Έχω ταξιδέψει αμέτρητες φορές με το Κεφαλονιά στο Ιόνιο και περισσότερες από τα δάχτυλα του ενός χεριού με το Horizon στην Αδριατική και τα λατρεύω και τα δύο. Αλλά η λογική θα επικρατήσει και η ψήφος μου θα πάει στο superferry II, μια απο τις καλύτερες μετασκευές στην ελλάδα, ένα πανέμορφο πλοίο που ακόμα και στην 5η δεκαετία της ζωής του δεν δείχνει τα χρόνια του, διατηρείται σε άριστη κατάσταση, με πολύ καλή ταχύτητα και έχει δήμιουργήσει το δικό του όνομα-ιστορία στη γραμμή της Ραφήνας (όσο τα έγραφα τα τελευταία, σκέφτηκα ότι ταιριάζουν και για τη ζωζώκα😝)

Link to comment
Share on other sites

Επτάνησος βεβαίως!

Υ.Γ.: Το επόμενο δημοψήφισμα πρέπει να αφορά το καλύτερο Στριντζαίικο του Ιονίου :P

Edited by Ariadne
Link to comment
Share on other sites

Καλά,  δεν περιμένω να βγει άλλο πρώτο,  με τοσους αιγαιοπελαγιτες που έχουμε εδώ. 

Επειδή όμως έμαθε αντρες, και η πρωτη μας αγαπη, είναι και παντοτινή,  είναι προφανέστατη η ψήφος μου.

19 hours ago, proud_ionian said:

με το χερι στην καρδια και τα ματια κλειστα:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πάλεψα πολύ μέσα μου μεταξύ Superferry Hellas και Superferry II, τελικα την εριξα στο δευτερο για τους λογους που εχουμε πει παραπανω.

Ελπίζω αυτο το κουμπί edit vote να μην το χουν και οι αλλοι moderator :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ionian Island.Γιατί ηταν κάτι το ιδιαίτερο και ξεχωριστό.Έδωσε πολλά στην εταιρεία του,αλλά και σχεδιαστικά σε νεότερα πλοία αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το καλύτερο είναι το SuperferryII  καθώς, ακόμα και στα γεράματά του (ή μήπως διανύει τη δεύτερη νεότητά του) στέκεται αξιοπρεπώς και ανταγωνίζεται στα ίσια πλοία πολύ νεότερα/γρηγορότερα/μεγαλύτερά του στην πιο ανταγωνιστική γραμμή της χώρας (Άνδρο-Τήνο-Μύκονο) και εξυπηρετεί με ανέλπιστη επιτυχία γραμμές από το ένα άκρο της χώρας (Κασοκαρπαθία) μέχρι το άλλο (Αϊ_Στράτη-Λήμνο). 

Ε, τέτοιο πολυεργαλείο, στα 45 του κιόλας, δύσκολα το προσπερνάς. 

SuperferryII δαγκωτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δε μπορώ να έχω άποψη για τα περισσότερα πλοία που έχουν περάσει από αυτή την ιστορική εταιρία με εξαίρεση το Superferry II, το Superferry Hellas και το Κεφαλονιά. 

Με αυτά τα δεδομένα, η ψήφος μου θα πάει στο Κεφαλονιά, που είναι και το μόνο με το οποίο έχω ταξιδέψει! 

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη επιλογή, το ένα καλύτερο από το άλλο. Η ψήφος βέβαια στο Superferry II, αν και κάλλιστα θα μπορούσε να πάει και στα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο πετυχημενη μετασκευη βαποριου που του εδωσε κ ομορφια κ χωρους κ ενα πληρωμα σταθερο για πολλα χρονια!

Την ιδιαιτεροτητα που ειχε ο Μακης σε οποιο πλοιο μετασκευαζε οταν ανεβαινει ο επιβατης στο κυριως ντεκ επιβατων κοιτωντας πλωρα να βλεπει τους εργατες της αγκυρας ειναι τελικα η επιτυχια!ολα τα πλοια του φωτεινα κ ειδικα το ferry..2  ντεκ επιβατων κ ενα ανοικτι απο πανω για να μυριζεις αιγαιο

Link to comment
Share on other sites

Η ψήφος μου (σχεδόν μόνη της, περπατώντας) πάει στο Superferry II. Όσα και να πεις για την ομορφιά, τη λειτουργικότητα και την επιτυχία του είναι λίγα.

Edited by Argonautis
Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε μόνο πόσα post και πόσα views έχει κάθε ένα από τα προπορευόμενα πλοία, καταλαβαίνετε ποιο έπρεπε να είναι 1ο. 😛

Κεφαλονιά στα original χρώματα - σινιάλα μόνο

Link to comment
Share on other sites

ολοκληρώθηκε η ψηφοφορια.

μεγαλος νικητης το superferry II, με 40 ψηφους:). πρεπει να ειναι ο μεγαλυτερος αριθμος ψηφων που εχει παρει επιλογη σε δημοκοπηση του @Shipfriends.gr

ξερω οτι κατα βαθος, το κεφαλονια θελατε να ψηφισετε, αλλα παρασυρθηκατε :P.

Aς δουμε λοιπον το καλυτερο πλοιο της Strintzis Lines, με τα χρωματα της:

 

 

Link to comment
Share on other sites

κυριοι και κυριες.

ολες οι δημοσκοπησεις που βαζουμε κατα καιρους, μπαινουν για να ξαναθυμηθουμε ιστοριες, γεγονοτα και καταστασεις και να κανουμε και τη σχετικη, καλοπροαιρετη, πλακα μεταξυ μας. ;) :)

στα ερωτηματα καθε φορα διευκρνιζεται (οπου δεν διευκρινιζεται εννοειται), οτι ο καθενας απαντα κατα την κριση του:). δεν κανουμε καποιον διαγωνισμο με οικονομοτεχνικα κριτηρια, ουτε θα παρει καποιο βραβειο ο νικητης ή οποιος ψηφισει συμφωνα με το αποτελεσμα, ουτε μας αρεσει να παιρνει προσωπικο χαρακτηρα και να κρινει καποιος το πως ψηφισαν οι υπολοιποι.

αυτα γενικως και μην τσιμπατε;)

χρονια πολλα, καλη αποκρια και του χρονου οπου επιθυμει ο καθενας (ειτε με το superferry II, ειτε με το κεφαλονια :D )

Edited by proud_ionian
τζαρτζανος
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...