Jump to content
Shipfriends

Polaris (IMO 7358731)


Recommended Posts

Ήδη απολαμβάνει τη φιλοξενία των φακίρηδων διαλυτηρίων και την ηρεμία του χλοερού τόπου. Προχθές, στο plot 58, οι Battiwala και οι Fitters με τρόπο αγαστό και αρμονικό και σε πνεύμα συνεργασίας ξεκίνησαν το ξήλωμα.

Edited by sasha
Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε Sasha...

Η παρακατω σκηνη ειναι ακαταλληλη παρακαλω απομακρυνετε τα παιδια απο τις οθονες

Αποκλειστικα και μονο για το Shipfriends απο το φιλο Dinesh στο Bhavnagar

post-1826-0-92835500-1302254225_thumb.jp

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι δύο φορές πιάνουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους οι μηχανές ενός πλοίου. Μία στα Sea Trials στην γέννεσή του του πλοίου κι άλλη μία όταν προσαράζει για να έπελθει ο βιλογικός του θάνατος.Έτσι ξεκινά και τελειώνει ο κύκλος ζωής ενός βαποριού.

Και του POLARIS οι μηχανές έπιασαν για δεύτερη φορά το μέγιστο των δυνατοτήτων τους και σήμανε το οριστικό του τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Γεμάτο περηφάνια που μας έκανε να το αγαπήσουμε και να μην το ξεχάσουμε ποτέ,προσω ολοταχως :( .Κρίμα...

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 years later...

τι κακό μου έμελλε μπροστά μου μια τυχαία αναζήτηση...;;;

αραχτός πατάω να δω ένα βιντεάκι με διάφορα πλοία που κάνουν beaching (ε προκάλεσα την τύχη μου)

ώσπου σε μια στιγμή στο 3:46 μπροστά από τους τύπους στο βάθος σαν να έπιασαν τα μάτια μου ακαριαία τις τσιμινιέρες του ΘΡΥΛΟΥ(πλέον)και ΒΑΠΟΡΑ  ΠΟΛΑΡΙΣ

δεν είναι δυνατόν να έχω πέσει σε τέτοιο πράγμα λέω...στο 4:20 είναι φανερό και στο 9:42 το τελειωτικό χτύπημα  :( 
αναφορά στον τύπο να το κατεβάσει  -_-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σαν σημερα το 1991 η παραλαβη του πλοιου απο το Bremerhaven. Ηρθε, βαφτηκε και ξεκινησε δρομολογια χωρις μετασκευη και δεξαμενισμο οπως ηταν. Αρχικα για Ορτονα.

Δωρο μια φωτο του Γιωργου Κουρουπη απο τα πρωτα δρομολογια του, απο το αρχειο της εταιριας που κυκλοφορησε προσφατα ενα λευκωμα με αφορμη τα 40 χρονια λειτουργιας της.

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2017 at 9:06 PM, Neptune said:

Δωρο μια φωτο του Γιωργου Κουρουπη απο τα πρωτα δρομολογια του, απο το αρχειο της εταιριας που κυκλοφορησε προσφατα ενα λευκωμα με αφορμη τα 40 χρονια λειτουργιας της.

η φωτο δεν πρεπει να ειναι χειμωνιατικη. η ηλιοφανεια και το γεματο γκαραζ, μυριζουν καλοκαιρι :) 

Link to comment
Share on other sites

Ενα ρίγος με διαπερνά ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΝΙΑΛΟ ΣΤΟΝ ΒΑΠΟΡΑ !!!

Η πιο επιτυχημένη του μορφή !!!

έχουν αναστηθεί βαπόρια και βαπόρια και ο ΒΑΠΟΡΑΣ....

Ευχή για το 2018 το ναυπηγείο του βρίσκει σχεδια και φτιάχνει το ίδιο 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 4/4/2021 at 12:28 AM, proud_ionian said:

Μεγάλος νικητής το Polaris:)

62,07%

Ούτε ο Ανδρέας στα καλά του δε σάρωσε έτσι 🤣

Ας ξαναγίνω κουραστικός λοιπόν, και ας δούμε μια από τις πιο πετυχημένες αγορές για την Αδριατική, σε στιγμές που διδάσκει camping on board.

Φωτό του Γεωργίου Κουρούπη το καλοκαίρι του 1993.

BTW αυτές τις μέρες είναι 10 χρόνια από τότε που έφυγε για σκραπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...