Jump to content
Shipfriends

Aero 1 Highspeed (ΙΜΟ 9952787)


togias_k

Recommended Posts

Έχει ακουστεί σαν πιθανή ημερομηνία έναρξης των δρομολογίων των Aero στις 3 Αυγούστου. Αυτό θα εξαρτηθεί εάν το τρίτο Aero παραδοθεί μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται, που υπήρχε σαν αρχικό πλάνο, έτσι ώστε να φορτωθούν και τα τρία μαζί για να έρθουν στην Ελλάδα 

Edited by proud_ionian
μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λίγο πιο δίπλα ένα heavylift ονόματι Hannah Κristina.Λέτε να είναι αυτό που θα τα φέρει;Αν είναι αυτό με 101 μέτρα μήκος και 19 μέτρα πλάτος λίγο δύσκολο να χωρέσουν και τα τρία μαζί.

Edited by proud_ionian
μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατέβηκε και αυτό από το Rolldock Sky και έχει δέσει δίπλα από τα άλλα δύο aero.Για να δούμε πότε θα κάνουν δοκιμαστικά και ταξίδι πιστοποίησης.Εγκαίνια ή έστω γνωριμία για τους κατοίκους των νησιών σκοπεύουν να κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα οποια μπορεί κανείς να τα δει από την κάμερα του λιμανιου..

Το καραβάκι -ενα μικρο πορτοκαλι-που φαίνεται στην κάμερα τι ρόλο παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα βαποράκια είναι όμορφα , σου δίνουν την αίσθηση του σύγχρονου και designατα με σημασία στη λεπτομέρεια . Για παράδειγμα το κάλυμμα του fast rescue boat αντί για πορτοκαλί όπως συνηθίζεται ,είναι μαύρο για να δένει αισθητικά με το χρωματικό σύνολο της πρύμης και το πλωριό όκιο ανοιγοκλείνει για να μην φαίνεται στο εν πλω η τρύπα.

Καλορίζικα και καλοτάξιδα να είναι και τα τρία, τα οποία φέρνουν άνεμο ανανέωσης για τις γραμμές του Σαρωνικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άφιξη του Aero 1 Highspeed στην Αίγινα, γύρισμα και αναχώρηση του για Αγκίστρι. Με τους μέχρι στιγμής καιρούς που έχει κάνει στο Σαρωνικό, δεν έχω δει να έχουν κάποιο θέμα τα Aero. Πάντως γυρνάνε πιο γρήγορα και αναπτύσσουν πιο γρήγορα ταχύτητα σε σχέση με τα δελφίνια.

Link to comment
Share on other sites

τις περισσότερες φορές απ' οτι εχω δει μάλιστα γυρίζουν στο εσωτερικό του λιμανιού στην Αιγινα, αντί να βγουν με ανάποδα όπως τα δελφίνια και να γυρίσουν έπειτα. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Άφιξη του Aero 1 Highspeed στην Αίγινα, γύρισμα και αναχώρηση του για Αγκίστρι. Με τους μέχρι στιγμής καιρούς που έχει κάνει στο Σαρωνικό, δεν έχω δει να έχουν κάποιο θέμα τα Aero. Πάντως γυρνάνε πιο γρήγορα και αναπτύσσουν πιο γρήγορα ταχύτητα σε σχέση με τα δελφίνια.

Καλα κ συ τωρα τα δελφινια ειχαν προπελες κ αυτα jet κ δω μιλαμε για αλλες μηχανες 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχουν αυτές τις διαφορές, απλώς τις ανέφερα. Βέβαια τα Aero υστερούν στο ότι δεν μπορούν να δέσουν ταυτόχρονα με άλλο πλοίο στο λιμάνι της Αίγινας και του Αγκιστρίου. Για παράδειγμα τη Παρασκευή το ένα Aero περίμενε έξω από το λιμάνι της Αίγινας για να βγει το άλλο Aero, οπότε υπάρχει κάποια καθυστέρηση στο δρομολόγιο. Ενώ δύο δελφίνια μπορούν να δέσουν ταυτόχρονα στα δύο λιμάνια της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Το ξέρω ότι έχουν αυτές τις διαφορές, απλώς τις ανέφερα. Βέβαια τα Aero υστερούν στο ότι δεν μπορούν να δέσουν ταυτόχρονα με άλλο πλοίο στο λιμάνι της Αίγινας και του Αγκιστρίου. Για παράδειγμα τη Παρασκευή το ένα Aero περίμενε έξω από το λιμάνι της Αίγινας για να βγει το άλλο Aero, οπότε υπάρχει κάποια καθυστέρηση στο δρομολόγιο. Ενώ δύο δελφίνια μπορούν να δέσουν ταυτόχρονα στα δύο λιμάνια της γραμμής.

Λόγω διαστάσεων ή για κάποιο άλλο λόγο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτι που παρατήρησα σε αυτήν εδώ τη φωτογραφία, είναι το πορτάκι που υπάρχει εν είδει οκίου στο πλωριό κομμάτι των πλοιαρίων αυτών. Έξυπνη και απαραίτητη ιδέα. Αν προσέξετε υπάρχει και ένα μικρό σκοινάκι που υποθέτω πως υπάρχει για να ξανακλείνει το πορτάκι τραβώντας το σκοινάκι πρός τα πάνω. Και λες ρε παιδί μου, νεότευκτο νέας τεχνολογίας, ξέρουν πως το πορτάκι θα χρησιμοποιείται σε κάθε λιμάνι, γιατί δεν το έκαναν αυτόματο? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...