Jump to content
Shipfriends

Blue Star Paros (IMO 9241774)


Recommended Posts

Έφαγα πόρτα πρόσφατα επειδή δεν είχα μάσκα και έτρεχα να πάρω από τα μαγαζιά. Στο τσακ πρόλαβα να μπω μέσα και να μην χάσω την αναχώρηση.Ο τύπος που σου επιβάλλει να μπεις με μάσκα αγενέστατος ομοίως και αυτός στο λογιστήριο.

Σε γενικές γραμμές το βαπόρι κρατιέται σε καλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 397
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Η είσοδος στους επιβάτες χωρίς μάσκα δεν μπορεί να απαγορευτεί γιατί στους ανοικτούς χώρους δεν είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας.

Η χρήση μάσκας σε πλοία και ΜΜΜ είναι νόμος του κράτους χωρίς να κοιτάει αν το πλοίο έχει εξωτερικούς χώρους, αν εγώ είμαι αρνητής ή αν είμαι Πανιώνιος. Όλα τα άλλα είναι να ´χαμε να λέγαμε. 
 

Κατά τα λοιπά εγώ ταξίδεψα με το συγκεκριμένο την προηγούμενη Πέμπτη από Μύκονο προς Πειραιά. Σε κάθε αίθουσα αεροπορικών υπήρχε άνθρωπος που οδηγούσε τους επιβάτες στη θέση τους ή στην … έξοδο. Πλήρωμα άψογο σε συμπεριφορά. Το πλοίο ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ για τον όγκο επιβατών που κουβαλάει καθημερινά. Μισή ώρα καθυστέρηση στη Σύρο λόγω, βάσει ανακοίνωσης, «επικοινωνιακού προβλήματος με έναν επιβάτη». Τώρα το τι σημαίνει αυτό δεν πρόκειται να το μάθουμε ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Καλημέρα σας. Είμαι φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Πειραιά στο τμήμα ναυτιλιακών σπουδών και κάνω μια εργασία για το Blue Star Paros. Δεν μπορώ να βρω με τίποτα το καύσιμο και την κατανάλωση της ηλεκτρομηχανης του. Μήπως γνωρίζει κάποιος;

 

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις ακριβείς πληροφορίες καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το τεχνικό τμήμα της εταιρείας αναφέροντας τους λόγους για τους οποίους ζητάς τα προαναφερόμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λιγο μετα την αναχωρηση του σημερα απο τη Συρο,στο δρομολογιο της επιστροφης, εκανε στροφη και επεστρεψε ξανα στο νησι

Ο λογος συμφωνα με το cyclades24 ηταν η αποβιβαση ενος παιδιου που επρεπε να μεταφερθει στο νοσοκομειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω πλεύσει με το Blue Star Paros τέσσερις φορές τα τελευταία έξι χρόνια. Το πλοίο είναι πάντα καλά συντηρημένο και το πλήρωμα είναι επαγγελματικό. Τον Σεπτέμβριο πήγα από τη Σύρο στον Πειραιά με καράβι. Το πλήρωμα ήταν πολύ ευγενικό με τους ηλικιωμένους γονείς μου, αλλά φυσικά για μένα που μεταφέρω όλες τις αποσκευές στο πλοίο, φωνάζουν βιαστείτε 🤣.
Ακολουθεί ένα σύνολο φωτογραφιών από το ταξίδι:

https://www.flickr.com/photos/worlddiscoverer/albums/72177720304237972

 

Link to comment
Share on other sites

Το βαπορι ειναι πολυ καλοσυντηρημενο και η οποια ηλικια του δε φαινεται...Το πληρωμα ειναι εξυπηρετικο και ειναι πλεον πολυ αγαπητο στη ΣΤΜ. Οι μηχανες δε καπνιζουν καθολου και δειχνει τη κατασταση τους..Καλο στη θαλασσα..Εαν η διαρρύθμιση του μεσα ηταν πιο ανετη θα μιλοουσαμε για το απολυτο πολυεργαλειο...Και δρομο με καποιες ρυθμισεις εχει αρκετο παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Απο χθες τουλαχιστον με ταχυτητες 3" μηχανων" το Παρακι 19-19.5...Τελευταια φορα το θυμαμαι στην αρχη της κρισης του 2010 με τετοιες ταχυτητες...Η αληθεια ειναι βεβαια οτι η κινηση ειναι ελαχιστη...

Edited by ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΑΝΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη βαρυχειμωνιά και τις τιμές των καυσίμων φταίει και η πολιτική της εταιρίας. Το πλοίο πρακτικά παίζει μπάλα μόνο με τη Σύρο. Δημιουργήσανε τις προϋποθέσεις να αναπτυχθεί η Ραφήνα, βλέπανε τη Ραφήνα να μεγεθύνεται και δεν αντιδράσανε, συνεχίζουν να απαξιώνουν τη γραμμή όπως φαίνεται και από τα δρομολόγια του Myconos αλλά και του Πάσχα και προσπαθούν να περιορίσουν τα έξοδα μειώνοντας την ταχύτητα του πλοίου. Κάθε μέρα εδώ και χρόνια φτάνει Τήνο και Μύκονο με μισή ώρα καθυστέρηση. Πιο αμυντική πολιτική ούτε ο Σιμεόνε😅

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μόλις αφίχθη το αδερφάκι του,πέρασε και αυτό την μπούκα του Πειραιά προερχόμενο από το Πέραμα και έδεσε στην πλώρη του Κνωσσός Παλλάς 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...