Jump to content
Shipfriends

Blue Star Paros (IMO 9241774)


Recommended Posts

1_DSC00013_1_.JPG

Blue Star Paros Main Particulars / Blue Star Paros Βασικά Χαρακτηριστικά :

Name / Όνομα: Blue Star Paros

Previous Known Names (year) / Προηγούμενα ονόματα (έτος):

IMO Number: 9241774

LOA / Μέγιστο Μήκος: 123,80 m

Breadth / Πλάτος: 18,90 m

Gross tonnage / Μεικτό εκτόπισμα: 10438 tons

Year Build / ΄Ετος ναυπήγησης: 2002

Yard/Country /Ναυπηγείο/Χώρα: Daewoo Shipbuilding & Heavy Machinery, Korea

Engines (Maker and Capacity) /Μηχανές (Μάρκα και Ισχύς): 4 x Wärtsilä NSD 9L32, 16560 KW

Service Speed / Υπηρεσιακή Ταχύτητα: 22.5 Knots

Rebuild / Μεγάλες Ανακατασκευές:

Operator/Διαχειριστής: Blue Star Ferries

Previous Owners / Προηγούμενοι πλοιοκτήτες:

Current route / Παρούσα Δρομολόγηση: Piraeus-Paros-Naxos-Ios-Santorini (or Lifeline)

Other information / Άλλες πληροφορίες:

Also Visit / Δείτε επίσης:

 

____________________________________________

All data in good faith but without guarantee / Ολα τα στοιχεία δίδονται με καθε επιφύλαξη και την μέγιστη δυνατή εγκυρότητα

Shipfriends.gr particulars collection initiative / Διαβάστε λεπτομέρειeς για την προσπάθεια μας στο Shipfriends.gr

.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 397
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δυστυχως ανοιγω αυτο το thread για να διηγηθω κατι δυσαρεστο που συνεβη παραμονη Χριστουγεννων...Περιμενωντας ενα δεμα απο Αθηνα που ειχε βαλει μεσα στο πλοιο πατερας μου μπαινω μεσα παω στην αποθηκη κατα τα γνωστα και περιμενω τη σειρα μου για να μου το δωσουν...Ερχεται λοιπον η σειρα μου και αντι να οαρω το δεμα μου και να φυγω η απαντηση ηταν οτι "..τωρα δεν προλαβαινω να το βρω φευγει το πλοιο βγες εξω..." του λεω με ηρεμια οτι εγω το χρειαζομαι το περιεχομενο του δεματος σημερα αλλα αντι για αλλη απαντηση ακουω τον καταπελτη να σηκωνεται (η γνωστη κλασσικη μελωδια...) και ενα αξιωματικο να μου λεει μεινε μεχρι Ναξο να δεις...
Τωρα εγω φταιω;;; Βεβαια δεν πηγα μεχρι τη Ναξο γιατι αναγκαστηκα να βαλω τις φωνες γιορτινες μερες και τελικα κατεβηκα απο το πλοιο αλλα ειλικρινα μιλαω οτι αν δεν παραμονη Χριστουγεννων θα εμενα μεσα μεχρι Νξο και απο κει και περα θα γινοταν ο μαυρος χαμος...Δεν μου αρεσει να γινομαι κακος αλλα δυστυχως καποια πραγματα εχουν και ορια....
Και η συμπεριφορα αυτη ειδικα με τον εκβιασμο του στυλ ή βγαινεις ή πας μεχρι Σαντορινη Ναξο και δεν ξερω και γω που αλλου δεν μπορει να περναει απαρατηρητη...Και ιδιαιτερα απο μια εταιρεια που περηφανευεται για την αψογη εξυπηρετηση της...
Επειδη οπως εχω προαναφερει εχω δουλεψει και για λιγο στην εταιρεια στο ΝΑΞΟΣ μπορω να γνωριζω οτι συμπεριφορεσ σαν κι αυτη δεν γινονται αποδεκτες απο την Blue Star..Εδω καποια στιγμη ωντας εγω πληρωμα του πλοιου και βρηκα το μπελα μου γιατι αστειευομενος με ενα φιλο μου που ταξιδευε τον αποκαλεσα ρε και ακουσα τα εξ αμαξης....
Ενταξει καταλαβαινω αυτο που εχει πει καποιος απο το πλοιο οτι οι περισσοτεροι ειναι τσαντισμενοι που βγηκαν αρον αρον απο την επισκευη και που Χριστουγεννιατικα τα σχεδια τους χαλασαν τελειως αλλα εγω απο κει περα τι φταιω;Και ο καθενας απο τους επιβατες ή τους απλους πελατες που θα στειλουν ενα δεμα κατι....
Λυπαμαι που πρεπει να γινομαι δυσαρεστος τετοιες μερες ειδικα αλλα και μενα η διαθεση μου χαλασε και το βραδυ μου επισης με ολο αυτο το σκηνικο...

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Κατι φτιαχνανε ή βλεπανε στην δεξια αγκυρα ή στο δεξιο προπελακι.Ειχε κοσμο εκει καθως και εναν μικρο γερανο.Ειδε κανεις κατι αλλο ??

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο έχασε προχθές τη μία του άγκυρα μέσα στο λιμάνι καθώς βιράριζε. Έκανε δρομολόγιο με ειδική άδεια όπως γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις και για μόνο ένα ταξίδι με μία άγκυρα και προφανώς τώρα ή την ψάρευαν ή κοτσάριζαν την spare που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια συντομη και περιεκτικη εκτιμηση του τι συμβαινει εχει δωσει ο George στο thread του ΝΑΞΟΣ

...Επίσης αν τα εν λόγω πλοία έχουν σακατευτεί από την κατάχρηση που τους γίνεται χειμώνα καλοκαίρι, από τα καύσιμα που χρησιμοποιούν και ντουμανιάζει το λιμάνι ή από τις ακινησίες μιας εβδομάδας το χρόνο ....

Οντως τα δυο εχουν ταλαιπωρηθει παρα πολυ γιατι ας μην ξεγελιομαστε ακομα και για νεοτευκτα τα δρομολογια τους ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ...Ειδικα τωρα με τα δρομολογια της Καλυμνου η κατασταση χειροτερευει και δυστυχως δεν νομιζω οτι θα αλλαξει ποτε κατι πανω σ'αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι και αν είναι, τώρα δεν μπορεί να γίνει κάτι. Περιμένουν με φοβερή ανυπομονησία να βγουν για την ετήσια, αφού και οι ίδιοι γνωρίζουν ότι τα πράγματα κινούνται οριακά. Το πλοίο πρέπει να βγει - μεταξύ άλλων - και για τα σωστικά του, αφού οι ημερομηνίες λήξης παρέρχονται αν δεν έχουν ήδη παρέλθει....

Link to comment
Share on other sites

Γενικως το πλοιο εχει κοψει λιγο δρμο και αυτο το πιο πιθανο ειναι να συμβαινει ακριβως γιατι αφησε στη μεση την ετησια και επειδη ο φοβος φυλαει τα ερμα να κοψανε λιγο για να μην εχουν καμια ιστορια...Δεν μπορω να ξερω τι συμβαινει απλως λεω τι φανταζομαι και ελπιζω να ειναι ετσι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διότι άμα πήγαινε στα λεμονάδικα ίσα που θα χώραγε με τη προϋπόθεση ότι αλλά δυο πλοία της Blue Star Ferries θα πρέπει να μετακινιόντουσαν για να χωρέσει κάπου εκεί!! Με κίνδυνο με κάποιο δυνατό αέρα να έρθουν κοντά σε επαφές τρίτου τύπου!!:P :P

Κάπου αλλού εκτός από το ντοκ 3 δεν είχε διαθέσιμο!! Μιας και τα πλοία άλλης εταιρείας καταλαμβάνουν όλες τις θέσεις πρόσδεσης!!

Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον λόγω του ότι πλησιάζει η 26η του μηνός και θα πρέπει να φύγει, σου λέει ας το δέσουμε ντοκ 3 να το ετοιμάσουμε κι όλας για τη Σύρο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πλοίο ήταν δεμένο με την πλώρη προς τα μέσα στο ντόκ 3 και ένας γερανός πάλευε κάτι με το MES. Καταπληκτική η θέα με το βολβό σε λιγότερα από 2 μέτρα από το ντόκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Meta apo prosfato taksidi mu me to Paros exo na paratiriso ta eksis: An ke ixe arketo kosmo to plio itan pentakatharo. Vevea, distixos to ploio parusiazi ti gnosti ikona strimogmatos (opos akrivos ke ta aderfa tu) an ke o kosmos den itan ipervolikos. To plio tiri ta oraria tu (se genikes grammes) kanontas to Paros-Pireas se 4h akrivos. Poli kali siberifora sti thalassa me 7ari. Afto pu prosopika de mu arese ine i prosthiki pollon air seats. Ne men afksanontai oi thesis ton epivaton etsi, alla to plio xani tin iperoxi tu enanti enos taxiploou, pou den ine alli apo tin anesi ton salonion. Se genikes grames, dikaia ine no1 sti grammi tu.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατο ταξίδι μου με το εν λόγω προς Ναξο, με αρκετό καιρό και αρκετό επίσης κόσμο στα θετικά θα έβαζα την καθαριότητα (κάθε 1 ώρα το πολύ μας άδειαζαν το τασάκι..) καθώς και την άνεση του γκαράζ όπου παρόλο που ήταν γεμάτο μπορούσες να ανοιξεις ικανοποιητικά την πόρτα και να μπεις στο αυτοκινητό σου χωρίς να χτυπας και να σε χτυπούν τα διπλανα αυτοκίνητα.

Αρνητικό για μένα όπως και για όλους τους άνδρες του ανοικτού καταστρώματος ήταν ότι και οι 2 ανδρικές τουαλέτες ήταν βουλωμένες παρόλο που το καρτελακι της εφοδείας (μου θύμισε την θητεία μου στο ΠΝ. αυτό) ήταν κανονικά υπογεγραμμένο και όλα είχαν καλώς....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 months later...

Σημερα μου ετυχε το πρωτοφανες για Ελληνικο πλοιο (ετσι πιστευω)

Ταξιδεψα απο Αστυπαλαια για Πειραια με το Blue Star Paros και μολις αναχωρισαμε απο Παρο ο καπετανιος μας καλοσωρισε στο πλοιο και μας ειπε το εκπληκτικο .....................

ΑΦΙΞΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΙΣ 15.04 :D...... και η πλακα ειναι οτι στα φαναρια ειμαστε 15.04 :D...........

Απιστευτο και ομως αληθινο παιδες

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ετυχε το πρωτοφανες για Ελληνικο πλοιο (ετσι πιστευω)

Μου έχει συμβεί και εμένα τον Ιούλιο. Όταν μάλιστα είπαν τα μεγάφωνα "άφιξη στα φανάρια στις 15.09", έπεσε πολύ γέλιο...και αρκετό "κράξιμο" για την αεροπορική ακρίβεια της ανακοίνωσης. Όλοι μας βέβαια το πήραμε πίσω όταν φθάσαμε έξω από το λιμάνι με μειωμένη ταχύτητα γύρω στις 15.00, μας προσπέρασε ένα HS και περνάγαμε τα φανάρια στις 15.09 ακριβώς! Ακρίβεια uber alles:D

Link to comment
Share on other sites

Eιναι πολυ φυσιολογικο αυτο αφου το πλοιο εχει ρανταρ ΑRPA!βγαζει ακριβως αποσταση πορεια κ χρονο ταξιδιου.

Μπα.... δεν είναι ακριβώς έτσι. Μια απλή σύμπτωση ήταν το 15.09.

Τίποτα δεν είναι απολύτως βέβαιο σε ένα ταξίδι (εννοώ την ακρίβεια

λεπτού) αφού και έαν 5λεπτο είναι παρακινδυνευμένο B)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που αυτο δεν το βλεπουν μεσα απο το Ρανταρ ειτε ειναι ARPA ειτε οχι αλλα απο το GPS οπου εχουν τις πορειες και τους δινει ακριβη ωρα αφιξης σε ενα σημειο. B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...