Jump to content
Shipfriends

Searoad Tamar (ΙΜΟ 8917429)


Recommended Posts

Διπροπελο και στα μετρα του Πελαγιτη ειναι ,αλλα υπηρξε καποτε και Ελληνας που ειχε δει το searoad mersey πριν το παρει η baja ferries.... Θα μαθουμε ,απλά η παράδοση πάει για Απρίλιο οταν και θα ειναι ετοιμο το ναυλωμένo Liekut αν διαβασα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ηδη έχει αρχισει να ψάχνει το πλοίο φορτίο για να έρθει στα μέρη μας μέσα στο Απρίλη.Για τυπικούς λόγους ας έχουμε τα στοιχεία του

 

Quote

MV SEAROAD TAMAR (to be re-named)

blt 1991 - australia flag - class dnv

9.958 mts dwat at 6,60 m draft ssw

loa 149,40m / bm 23.00m two straight stern ramps (door height 7.5m)

abt 1100 lanemetres on 3 decks intake 77 trailers (12.2m length)

plus 77 cars alternatively 340 teus plus 77 cars 40 reefer plugs / bowthr 500kw / shaft alternator 700kw speed/cons

abt 13kn on abt 27 mts ifo 380cst

alternatively abt 12kn on abt 24 mts or abt 10kn on abt 20 mts all dets abt/wog

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόνο εμένα μου φαίνεται πολύ άσχημο και σαν να είναι παλιότερο του 1991 αυτό το καράβι;

Νομίζω ότι είναι υποβάθμιση σε σχέση με Πελαγίτη (θα μου πείτε φορτηγά θα παίρνει, όχι επιβάτες αλλά και πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και κανα μοντέλο:P, αλλά δε βοηθάει και το πράσινο.Αλλα υποβάθμιση όταν φευγει(αν φυγει) ενα κατασκευής του 78 Και έρχεται ένα του 91 δεν είναι

Edited by Shippihs
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές και με το στόλο των Ro/Ro που υπάρχει στην Ελλάδα ( με εξαίρεση το Blue Carrier 1) μπορούμε να το πούμε και αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα το πλοίο πραγματοποίησε την τελευταία του αναχώρηση από το Devonport και θα πάει στο port Philip όπου θα το παραλάβει το ελληνικό πλήρωμα για να το φέρει στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναχωρεί από τη Μελβούρνη αυτήν τη στιγμή(2300 τοπική ώρα) το πλοίο, προορισμός το Κανάλι του Ever Given. Στο AIS δεν φαίνεται να έχει αλλάξει όνομα, έχει αλλάξει όμως σημαία από Αυστραλία σε Παναμά. Σαν τεχνικός διαχειριστής φαίνεται πια η εταιρεία United Sails SA με γραφεία στη Γλυφάδα ενώ η μονοβάπορη εταιρεία είναι η Star Sailor SA με έδρα Λιβερία αλλά διεύθυνση την ίδια με την United Sails. Καλοτάξιδο και καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...