Jump to content
Shipfriends

Searoad Tamar (ΙΜΟ 8917429)


Recommended Posts

36 minutes ago, TomJ said:

She is off the coast of Bangladesh, I have satellite tracking of her. 

 

28 minutes ago, Petros P said:

Now seems to be at Chittagong as per all AIS sites. I had to doublecheck it :P 

Anyhow Chittagong is also a port apart from demolition "place".  Furthermore demolition yards are some miles  more north.

Searoad Tamar was searching for cargo 2 months ago,so it maybe a cargo.

αυτη η ιστορια με το searoad tamar, που ειναι σε ενα απο τις πιο γνωστες παραλιες διαλυτηριων και ψαχνει για φορτιο, μου θυμιζει το Siren Venus, που εψαχνε slot στο Alang για να κατσει και πιστευαμε οτι παει για δεξαμενισμο και δρομολογια στο Bhavnagar:D

On 3/31/2010 at 11:08 AM, Neptune said:

Εγω κραταω ακομα μια πισινη οσο δεν το βλεπω να διαλυεται και εμπιστευομαι τις πηγες μου περισσοτερο οι οποιες λενε οτι το πλοιο πουληθηκε για να δουλεψει σε γραμμη της Ινδιας και οχι για διαλυση. Στο Bhavnagar υπαρχει και λιμανι και δεξαμενη ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στο Bangladesh έχουν ανέβει ικανοποιητικά,οποτε παιζει και το σκραπ (500-530 αυτη τη περιοδο δινουν για ενα τετοιο πλοιο κατω)

Αλλα ξαναλέω  εδώ μιλάμε για ενα πλοιο πιο καινουριο απο τα σιρεν-βενους σχετικα ,νεα αγορά .Θα δούμε ,δεν μιλάμε και για τη τσέπη μας κιολας :P 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Petros P said:

Οι τιμές στο Bangladesh έχουν ανέβει ικανοποιητικά,οποτε παιζει και το σκραπ (500-530 αυτη τη περιοδο δινουν για ενα τετοιο πλοιο κατω

 

Το lightweight του είναι 5188 με 500 τον τόνο πιάνει κάτι σε 2.6 εκατομμύρια gross, έτσι σαν σημείο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα δει σε μια επίσημη σελίδα (νομίζω εταιρεία για provisions) στο φβ το πλοίο είχε αποπλεύσει με 15 Ρουμάνους πλήρωμα  από Αυστραλία για Αίγυπτο (Σουεζ) και από εκεί για τον τελικό προορισμό (Ελλάδα) . Μου κάνει φοβερή εντύπωση πως γίνεται να άλλαξε μέσα στο ταξίδι ο προορισμός και ο σκοπός του πλοίου...Εγώ θα ευχηθώ το βαπόρι να ταξιδεύει με κλειστό το AIS για άλλους λόγους και να έρθει τελικά στην Ελλάδα αλλιώς δε καλή μεριά τα λεφτά από το σκραπ😋

Link to comment
Share on other sites

Και σε βάσεις δεδομένων έχει αρχίσει να περνιεται σαν σκραπαρισμενο. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι θα έρθει κάτι καλύτερο με τα χρήματα που εξασφαλιστηκαν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να περάσει το κανάλι του Σουέζ με σβηστό AIS? Αν λοιπόν πράγματι την έχει γλυτώσει και έχει κλείσει το AIS για τους όποιους λόγους, φτάνοντας στο κανάλι θα το ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

Η πρακτική του κλεισίματος ακολουθείται όταν τα πλοία περνάνε την επικίνδυνη ζώνη Αραβική Θάλασσα - Κόλπος Άντεν, δεν έχει κανένα λόγο το πλοίο να κλείσει το AIS του από την Chittagong. Όταν ξεμπερδέψει και μπεί στην Ερυθρά, τότε το ξανανοίγει. Εγώ είμαι σίγουρος πως δεν θα το δούμε ποτέ, και οι δικές μου πηγές κομμένο το δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 9:45 PM, Nick the Greek said:

Το lightweight του είναι 5188 με 500 τον τόνο πιάνει κάτι σε 2.6 εκατομμύρια gross, έτσι σαν σημείο αναφοράς.

 

Ο Αυτιάς ο διαρρήκτης άκουσε ότι η τιμή αγοράς του πλοίου από τους Αυστραλοί, παίζει να ήταν γύρω στο 1 με 1.2 εκατομμύρια δολλάρια. Αν τα βάλεις λοιπόν όλα κάτω και αφαιρέσεις κόστος πληρώματος, καύσιμα και μεσιτικά, παίζει να έκαναν ένα καθαρό κέρδος πάνω από 1 εκατομμύριο από όλη αυτήν τη διαδικασία(με συντηρητικό υπολογισμό. Τέτοιο κέρδος με τον Πελαγίτη και τον Αρμενιστή δεν ξέρω σε πόσα χρόνια θα είχαν. Οπότε ήταν πολύ μεγάλη η ευκαιρία για να την αφήσουν να χαθεί. 

 

Από την άλλη βέβαια βλέπεις και πόσο ευκαιριακά αντιμετωπίζουν τα πράγματα υπό την έννοια πως το συγκεκριμένο πλοίο θα ήταν μεγάλη αναβάθμιση γι αυτούς. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...